JAV prezidentas George'as W.Bushas (Džordžas V.Bušas) antradienį susitikęs su Kinijos premjeru Wen Jiabao (Ven Dziabao) šiurkštokai perspėjo Taivano prezidentą Chen Shui-bianą (Čen Šiubianą) nekeisti esamo statuso Kinijos atžvilgiu.
George W. Bush
© EPA-ELTA
G.W.Busho komentarai buvo perspėjimas Chen Shui-bianui nerengti saloje referendumo, kuris planuojamas kartu su kovo mėnesį įvyksiančiais prezidento rinkimais. Šie planai papiktino Kiniją, kuri nuogąstauja, kad Taivanas pamažu siekia nepriklausomybės.

"Nepritariame jokiems vienašališkiems sprendimams - tiek Kinijos, tiek Taivano - keisti status quo, o Taivano lyderio komentarai bei veiksmai rodo, kad jis galbūt nori vienašališkai nuspręsti keisti status quo. Mes tam nepritariame", - sakė G.W.Bushas, kartu su Wen Jiabao sėdėdamas Ovaliniame kabinete.

Šis jo pareiškimas rodo kiek sugriežtėjusį JAV požiūrį, kuris iki šiol buvo toks: Vašingtonas "neremia" Taivano žingsnių siekiant nepriklausomybės. Kinija Taivaną laiko atsiskyrusia savo provincija, kuri vieną dieną turi grįžti į jos glėbį.

Wen Jiabao, kuris atvyko siekti patikinimų, kad Jungtinės Valstijos imsis kokių nors veiksmų Taivanui suvaldyti, sveikino G.W.Busho komentarus.

"Labai vertiname prezidento Busho poziciją dėl pastarųjų žingsnių ir įvykių Taivane, tai yra, mėginimų griebtis įvairiausių referendumų kaip dingsties siekti Taivano nepriklausomybės", - sakė Wen Jiabao, kuris Kinijos Komunistų partijos hierarchijoje užima trečią vietą po prezidento Hu Jintao (Hu Dzintao) ir parlamento pirmininko Wu Bangguo (Vu Banguo).

Tuo tarpu Taivanas sakė nematąs jokio JAV politikos pasikeitimo. "Jungtinių Valstijų pozicija tokia pati, kaip ir anksčiau. Jos tvirtina, kad "vienos Kinijos" politika neleidžia nė vienai šaliai pačiai keisti status quo ir tori taikaus sprendinio", - sakė užsienio reikalų ministras Eugene'as Chienas (Judžinas Čienas).

Taivano prezidentas sakė, kad pritaria tam, jog reikia išlaikyti status quo, tačiau pridūrė, kad kartu su rinkimais planuojamo referendumo tikslas - išvengti karo su žemynu.

G.W.Busho pastabos nustebino Taivano rėmėjus. Neokonservatorius Gary Schmittas (Geris Šmitas) iš Vašingtone įsikūrusios organizacijos "Project for the New American Century" sakė, kad G.W.Busho politika yra supainiota ir kad "to, ką daro Busho administracija, ilgalaikis poveikis iš tikrųjų tik paspartins krizę, kurios jie stengiasi išvengti".

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo neleidžiama.
Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Vienuoliktokų tėvams – bauginanti žinia apie itin užkrečiamą ligą (61)

Pirmadienį Jurbarko Antano Giedraičio-Giedriaus gimnazijos vienuoliktokų tėvai informuoti dėl...

Po taksi iškvietimo – tikru detektyvu virtusi kelionė po Vilnių (4)

Po išgertuvių taksi automobiliu į namus vykęs individualia veikla užsiimantis vilnietis pateko į...

Nauja kryptis: būsto pirkėjai sau gali leisti vis daugiau – miegamieji rajonai praranda žavesį (67)

Gyventi senamiestyje svajoja daugelis – patogi lokacija, išskirtinė architektūra, išvystyta...

Urtė Mikelevičiūtė: kokį maistą pasaulis mums atneš ant stalo 2018 metais?

O taip, mielieji, atėjo laikas 2018-ųjų maisto horoskopui. Skelbiu jį po išsamių tyrimų ir...

Vladimiras Laučius. Šiltos kėdės oligarchija, arba išgirskite pagaliau Bronislovą Burgį (84)

„Užtenka mokytoją tampyti į visas puses. Lenkitės jam žemai, sveikinkitės kiekvieną rytą ir...

Siaubo namai: 13 vaikų kalinę tėvai turėjo neįtikėtinų planų kalbėjo apie dar vieną vaiką (20)

Viena buvusi vieno iš 13 tėvų kalintų vaikų bendramokslė pasakojo, kaip jo išsekusiame ir...

Gintarė Gurevičiūtė ant raudonojo kilimo vilkėjo 30 eurų kainavusią suknelę: spindėkime pasitikėjimu savimi, išmintimi ir ramybe (13)

Sekmadienio vakarą į pramogų pasaulio apdovanojimus „Žmonės 2018“ rinkosi daugybė šalies...

Ką reikia žinoti apie Davoso forumą: 5 dalykai (4)

Antradienį prasideda Pasaulio ekonomikos forumas . Agentūra AFP pateikia pagrindinius faktus apie...

Pūkas: pateikiau VRK prašymą atšaukti mano atsistatydinimo pareiškimą (349)

"Pateikiau VRK prašymą atšaukti mano atsistatydinimo pareiškimą. Visame procese nuo kovo 8 dienos...