aA
Ketvirtadienį Omano įlankoje buvo užpulti du naftos tanklaiviai. Tai pranešė Irano televizijos kanalas „Press TV“.
Omano sąsiauryje užpulti du tanklaiviai
© AFP / Scanpix

Pasak Irano žiniasklaidos, laivų buvimo rajone girdėti sprogimų garsai. Pakistano ir Omano uostai gavo užpultų tanklaivių įgulų pasiųstus nelaimės signalus.

Informacijos apie aukas ir nukentėjusiuosius kol kas negauta. Kurioje šalyje įregistruoti laivai, nepranešama.

JAV jūrų laivynas praneša gavęs nelaimės signalą

„Žinome apie galimą ataką prieš tanklaivius Omano įlankoje“, – sakoma Bahreine įsikūrusio Penktojo laivyno pranešime.

„JAV karinio jūrų laivyno pajėgos regione gavo du atskirus nelaimės signalus 6 val. 12 min. vietos (ir Lietuvos) laiku ir 7 valandą“, – sakoma pranešime.

„JAV karinio jūrų laivyno laivai yra toje vietoje ir teikia pagalbą“, – priduriama jame.

JAV karinio jūrų laivyno 5-oji flotilė teikia pagalbą gavusi keletą atskirų nelaimės signalų iš dviejų naftos tanklaivių Omano įlankoje.

Tanklaivių įgula sėkmingai evakuota, praneša „Reuters“.

JAV pareiškė, kad atakas, kurių metu buvo naudojamos jūrinės minos, surengė Iranas, tačiau Teheranas atmetė kaltinimus. Išpuoliai padidino seniai tvyrančią įtampą tarp Irano ir JAV bei jos sąjungininkių Omano įlankoje. „Bloomberg“ praneša, kad po ketvirtadienio incidento naftos kainos iš beveik penkių mėnesių žemumų pakilo 3,9 proc.

Jungtinės Karalystės jūrų prekybos organizacijos, susijusios su JK karališkuoju laivynu, saugumo grupė anksčiau įspėjo šiame regione elgtis „nepaprastai atsargiai“.

„Kokuka Courageous“ plaukioja su Panamos vėliava, „Front Altair“ – su Maršalo Salų.
Valdant Donaldui Trumpui, JAV laikosi griežtos politikos Irano atžvilgiu ir kaltina šalį esant Vidurio Rytus destabilizuojančia jėga.

Gegužės mėnesio pradžioje į šį regioną JAV nusiuntė lėktuvnešio smogiamąją grupę ir B-52 bombonešių, reaguodama į, jos teigimu, tiksliai neapibrėžtą Irano remiamų jėgų planą pulti regione esančias JAV pajėgas.

Iranas paneigė šiuos teiginius ir apkaltino JAV agresyviu elgesiu, rašo BBC.

Gegužės 12 d. Jungtinių Arabų Emyratų URM pranešė, kad šalies išskirtinėje ekonominėje zonoje sabotažo taikiniais tapo keturi prekybiniai laivai. Buvo užpulti tanklaiviai „Amjad“ ir „Al-Marzuka“, priklausantys Saudo Arabijos kompanijai „Bahri“, taip pat su Norvegijos vėliava plaukiojantis tanklaivis „Andrea Victory“ ir emyratuose įregistruotas tanklaivis „A. Michel“. Gegužės 24 d. Pentagonas pareiškė turįs informacijos, kad Iranas susijęs su tanklaivių užpuolimu. Iranas tai neigia.

Iranas skelbia išgelbėjęs 44 dviejų tanklaivių įgulų narius

Irano karinis jūrų laivynas išgelbėjo 44 dviejų tanklaivių įgulų narius po „nelaimės“ Omano jūroje, pranešė oficialioji naujienų agentūra IRNA.

„44 jūreivius iš dviejų užsienio naftos tanklaivių, šį rytą patyrusių nelaimę Omano jūroje, išgelbėjo iš vandens Hormozgano provincijos (karinio jūrų laivyno) gelbėjimo būrys ir nugabeno (juos) į Bandare Džasko uostą“, – „informuotą šaltinį“ cituoja IRNA.

Kiek anksčiau pasirodė pranešimų, kad Omano įlankoje užpulti du tanklaiviai. Iraniečių televizija „Press TV“ pranešė, kad ketvirtadienio rytą Omano įlankoje nugriaudėjo du sprogimai. Iš kelių laivų gauta nelaimės signalų.

Didžiosios Britanijos karinio jūrų laivyno struktūra, atsakinga už laivų judėjimo saugumą, paragino laikytis itin didelio atsargumo Omano įlankoje.

Naujienų agentūra „Bloomberg“, remdamasi šaltiniais Jungtinių Arabų Emyratų (JAE) Fudžeiros uoste, pranešė, kad Omano įlankoje dega tanklaivis „Front Altair“.

Taip pat „Bloomberg“ skelbia, kad per ataką nukentėjo tanklaivis, plaukęs iš Saudo Arabijos į Singapūrą. Pasak žiniasklaidos, kalbama apie tanklaivį „Kokuka Courageous“.

Užpultas Norvegijos tanklaivis

Omano įlankoje tarp Jungtinių Arabų Emyratų ir Irano buvo užpultas Norvegijos tanklaivis „Front Altair“, ten nugriaudėjo trys sprogimai, ketvirtadienį informavo norvegų laivybos administracija.

Apie nukentėjusiuosius nepranešama.

Šiuo metu 111 tūkst. tonų talpos naftos tanklaivyje „Front Altair“ šėlsta gaisras, įvykio vietoje dirba gelbėtojai, nurodė laivybos administracija.

„Šiandien, birželio 13-ąją, 6 val. 03 min. su Maršalo Salų vėliava plaukiojantis „Front Altair“ buvo užpultas tarp JAE ir Irano“, – rašoma Norvegijos laivybos administracijos išplatintame pranešime.

„Pranešta apie tris sprogimus laive. Tanklaivio įgulą paėmė pro šalį plaukęs laivas. Žmonės nenukentėjo“, – rašoma pranešime.

Tuo metu regione įsikūręs JAV 5-asis laivynas pranešė sulaukęs dviejų „pagalbos signalų“ iš Omano įlankoje „atakuotų“ tanklaivių.

Irano naujienų agentūra IRNA, remdamasi „informuotu šaltiniu“, pranešė, kad Teheranas atėjo į pagalbą dviem avarijos ištiktiems užsienio tanklaiviams.

Prieš mėnesį per virtinę paslaptingų sabotažo incidentų prie JAE krantų nukentėjo keturi prekybos laivai, tarp jų norvegų tanklaivis.

Saudo Arabija pareiškė, kad už tai atsakingas Iranas.

Norvegija paragino regione esančių savo laivų įgulas būti itin budrias.

„Nors šių atakų aplinkybės nėra visiškai aiškios, Norvegijos laivybos administracija po šiandienos įvykių rekomenduoja iki atskiro pranešimo neplaukti į Irano vandenis“, – pažymima pranešime.

„Front Altair“ tebeplūduriuoja

Omano įlankoje tarp Jungtinių Arabų Emyratų ir Irano ketvirtadienį užpultas Norvegijos tanklaivis „Front Altair“ tebeplūduriuoja, pranešė bendrovės, kuriai priklauso laivas, vadovas, paneigdamas pranešimus, kad tanklaivis nuskendo.

„Galiu patvirtinti, kad laivas NEnuskendo“, – sakoma „Frontline“ vadovo Roberto Hvide'o Macleodo Roberto Hvaido Makliodo) žinutėje naujienų agentūrai AFP.

Jis pridūrė, kad 23 laive buvę žmonės yra „visi saugūs“.

Irano oficiali naujienų agentūra IRNA anksčiau pranešė, kad „Front Altair“ nuskendo.

Su Maršalo Salų vėliava plaukiojantis 111 tūkst. tonų talpos naftos tanklaivis „Front Altair“ buvo „užpultas“ Omano įlankoje ketvirtadienio rytą, informavo Norvegijos laivybos administracija. Remiantis pranešimu, laive įvyko trys sprogimai, tanklaivio įgulą paėmė pro šalį plaukęs laivas, žmonės nenukentėjo.

ES ragina elgtis santūriai

Europos Sąjunga ketvirtadienį paragino pademonstruoti „maksimalią savitvardą“, kad būtų išvengta įtampos didinimo po pranešimų apie Omano įlankoje užpultus du tanklaivius ir juos turėjusius palikti įgulų narius.

ES užsienio politikos vadovės Federicos Mogherini atstovė Maja Kocijančič pareiškė, kad „regionui nereikia daugiau (padėtį) destabilizuojančių ir įtampą keliančių veiksnių, todėl ji (F. Mogherini) ir mes toliau raginame pademonstruoti maksimalią savitvardą ir vengti bet kokių provokacijų“.

Maskva: tvyro pernelyg didelė įtampa

Rusijos užsienio reikalų viceministras Sergejus Riabkovas ketvirtadienį pareiškė, kad pranešimai apie Omano įlankoje užpultus du tanklaivius liudija, kad Persijos įlankoje dėl įtampos tarp Irano ir JAV susiklostė pernelyg aštri padėtis ir kad ją būtina deeskaluoti.

„Padėtis yra tokia sprogi, kad bet kokio apsirikimo ar nesusipratimo dėl tam tikrų įvykių tikimybė... klostosi gana grėsmingai. Sakyti, kad tai buvo kažkoks įprastas epizodas, būtų neteisinga: tai yra bendros itin aštrios padėties atspindys“, – žurnalistams sakė S. Riabkovas.

Anot jo, „reikalingos priemonės, visų pirma susijusios su situacija dėl Irano; reikia ramiai nešališkai išnagrinėti įvykius, nedaryti skubotų išvadų, galinčių šliūkštelėti alyvos į ugnį“.

„Neturiu jokios informacijos. Jeigu JAV jūrų pajėgų 5-ojo laivyno vadovybė tokios informacijos neturi, tuomet Rusijos užsienio reikalų viceministras jos juo labiau neturi. Dabar esame susirūpinę, ar per incidentą nenukentėjo Rusijos piliečių, galėjusių būti tarp įgulų narių – tai nagrinėja ambasados atitinkamose sostinėse“, – pažymėjo S. Riabkovas.

Be raštiško ELTA sutikimo šios naujienos tekstą kopijuoti draudžiama.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(25 žmonės įvertino)
3.7600

Top naujienos

Liko mažiau nei savaitė: sprendimą dėl pensijos kaupimo priimti būtina jau dabar skaičiuoklės ir kaupimo scenarijai (1)

Lekia paskutinės dienos, kuomet dar galima nuspręsti, ar pasilikti II pensijų pakopoje ir kaupti...

Reitingų piramidėje – įspūdingi šuoliai ir nuosmukiai: politologai rado paaiškinimą Nausėdos sėkmei (93)

Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos pirmininkas Ramūnas Karbauskis yra vienas...

Gyvai / DELFI 11. Vestuvių tendencijos, lietuvių įpročiai ir kaip nepersistengti išlaidaujant (1)

Kokios yra naujausios vestuvių šventės tendencijos? Kur lietuviai taupo, o kam gali skirti...

TVF primena apie neatliktus Lietuvos namų darbus: nauji mokesčiai ir reformos sustiprintų valstybę

Lietuvai reikia struktūrinių reformų švietime ir sveikatos apsaugos sistemose, o dirbantiesiems...

Po Krymo aneksijos Rusijai užvertas kelias – vėl atidarytas Ukraina: tai neleistina nuolaida Rusijai (111)

Europos Tarybos Parlamentinė Asamblėja ( ETPA ) antradienį sutarė leisti Rusijos įstatymų...

Dagys stabdo narystę konservatorių partijoje (8)

Parlamentaras Rimantas Jonas Dagys stabdo narystę Tėvynės sąjungos – Lietuvos krikščionių...

DELFI TV šuolis: po įspūdingų augimo metų tapo populiariausia interneto televizija Lietuvoje (1)

Naujienų portalo DELFI strategija investuoti į video formato turinio stiprinimą pasiteisino: kaip...

Panevėžio medikas įžūliai apmulkino ligoninę: gydė „mirusias sielas“ ir už tai gavo pinigus

Prokuratūra sukčiavusiam Panevėžio gydytojui prašo skirti 3 tūkst. eurų baudą, antradienį...

Kaune užspausta svarbi transporto arterija – uždarytas Vytauto Didžiojo tiltas (11)

Antradienio rytą ne vienam iš Kauno centro į Aleksotą ir atvirkščiai norėjusiam patekti...

Į Vilnių nusitaikė dar vieno populiaraus serialo kūrėjai: kuriamas tarptautinio šnipinėjimo trileris

Jau ne pirmą kartą Vilnius tampa patraukliu miestu užsienio kino kūrėjams. Po serialo...