aA
Jungtinės Karalystės parlamentas trečiadienio vakarą balsavo dėl aštuonių alternatyvų, susijusių su šalies pasitraukimu iš Europos Sąjungos, tačiau nei viena nesulaukė pritarimo. Anksčiau per šį posėdį parlamentas pritarė, kad „Brexit“ data būtų atidėta iki gegužės 22-osios, jeigu per kitą balsavimą būtų patvirtinta premjerės Theresos May siūloma išstojimo iš Europos Sąjungos sutartis. Jeigu įstatymų leidėjai trečiąkart atmestų vyriausybės parengtą „Brexit“ susitarimą, šalis iš Bendrijos turėtų išstoti balandžio 12-ąją.

Iš pradžių planuota, kad Jungtinė Karalystės pasitrauks iš ES kovo 29-ąją, bet per praeitą savaitę vykusį viršūnių susitikimą bloko lyderiai sutiko šį žingsnį atidėti, kad suteiktų Londonui galimybę apsispręsti dėl tolesnių veiksmų.

J. Bercow siūlė įstatymų leidėjams balsuoti dėl aštuonių galimų „Brexit“ scenarijų. Tarp jų buvo galimybė išstoti be jokios sutarties balandžio 12-ąją, planas „Bendroji rinka 2.0“ (Common Market 2.0), perėjimas prie santykių, kokius su bloku palaiko Norvegija, pasiūlymas po „Brexit“ sukurti nuolatinę muitų sąjungą su ES, vadinamasis leiboristų „alternatyvusis planas“, galimybė atšaukti „Brexit“, naujas referendumas ir konservatorių įstatymų leidėjo Marcus Fysho pasiūlytas „atsarginis planas“.

Plano „Bendroji rinka 2.0“ šalininkai siūlė Britanijai likti ES bendrojoje rinkoje ir susitarti su bloku dėl laikinos muitų sąjungos, galiosiančios, kol jai bus rasta alternatyva. Ši galimybė sulaukė didžiausio parlamentarų palaikymo, bet vis dėlto buvo atmesta 272 balsais prieš 264. Be to, Th. May jai ne kartą buvo išreiškusi nepritarimą.

Panašus į šią priemonę vadinamasis EFTA/EEA scenarijus siūlė šaliai likti Europos ekonominėje erdvėje ir iš naujo įstoti į Europos laisvosios prekybos asociaciją, tačiau pasitraukti iš muitų sąjungos.


Opozicinės Leiboristų partijos lyderio Jeremy Corbyno siūlytas penktasis variantas numatė glaudaus ekonominio bendradarbiavimo su ES planą, įskaitant „visuotinę muitų sąjungą“ ir „glaudų bendradarbiavimą“ su bloko bendrąja rinka.

Šeštuoju variantu, pateiktu Škotijos nacionalinės partijos (SNP), buvo siūloma atšaukti „Brexit“, jeigu likus kelioms dienoms iki planuojamo išstojimo parlamentas nepritartų sutarčiai su Briuseliu. Tokiu atveju įstatymų leidėjai būtų turėję balsuoti dėl išstojimo iš ES be susitarimo, ir jeigu tokia galimybė būtų atmesta – apskritai atšaukti procesą pagal ES sutarties 50-ąjį straipsnį.

Be to, leiboristai siūlė dar vieną galimybę: surengti referendumą dėl bet kurio iš susitarimo su Briuseliu variantų.


Paskutinis, vadinamasis M. Fysho variantas numatė, kad vyriausybė turėtų susitarti su ES dėl dvejų metų pereinamojo laikotarpio, kurio metu Britanijos prekės galėtų būti netrikdomai tiekiamos Bendrijos rinkai, nors pati šalis iš bloko būtų formaliai pasitraukusi. Bet to, pagal šį planą siūlyta, kad Londonas iki 2020 metų toliau mokėtų įmokas į ES biudžetą.

Per šiuos balsavimus Th. May kabineto ministrai susilaikė. Nė vienas iš siūlytų aštuonių scenarijų negavo balsų daugumos.

Papildyta 00.25 val.

Didžiosios Britanijos parlamento Bendruomenių Rūmai trečiadienio vakarą atmetė visus aštuonis alternatyvius sutarties su Europos Sąjunga dėl „Brexit“ variantus.

Įstatymų leidėjai balsavo prieš referendumą derybų dėl „Brexit“ rezultatams patvirtinti, „Brexit“ atsisakymą apskritai, išstojimą iš ES be sutarties, Jungtinės Karalystės stojimą į Europos laisvosios prekybos asociaciją ir narystės Europos ekonominėje erdvėje išsaugojimą, šalies dalyvavimą Europos muitų sąjungoje, preferencinių prekybos susitarimų su ES sudarymą.


Be to, buvo atmestas alternatyvus Leiboristų partijos planas, kuriame buvo siūloma išsaugoti šalies narystę ES Muitų sąjungoje ir kruopščiai suderinti Jungtinės Karalystės prekybos taisykles su ES bendrosios rinkos taisyklėmis.

Papildyta 00.02 val.

Didžiosios Britanijos parlamento Bendruomenių Rūmai sutiko su Europos Sąjungos sąlygomis dėl „Brexit“ datos atidėjimo. Trečiadienio vakarą 441 deputatas pritarė dokumentui, kuris leidžia padaryti reikiamų pakeitimų nacionaliniuose įstatymuose, tam prieštaravo 105 parlamentarai.

Nors vyko audringi debatai, o dalis įstatymų leidėjų protestavo, balsavimas buvo formalaus pobūdžio. Jis turėjo užtikrinti, kad nebus skirtingai interpretuojami Didžiosios Britanijos įstatymai ir tarptautinės normos, pagal kurias Jungtinės Karalystės vyriausybės vadovo ir visų kitų ES šalių lyderių sutikimo pakako tam, kad „Brexit“ data būtų atidėta.

Johnas Bercow
Johnas Bercow
© AFP / Scanpix

Bendruomenių Rūmai jau du kartus (sausio 15 d. ir kovo 12 d.) atmetė sutartį su ES, todėl kovo 21 d. Europos Vadovų Taryba vienbalsiai priėmė sprendimą atidėti „Brexit“ remiantis dviem galimais scenarijais. „Brexit“ bus atidėtas iki gegužės 22 d., jeigu Didžiosios Britanijos parlamentas iki kovo pabaigos pritars sutarčiai su Briuseliu, arba iki balandžio 12 d., jeigu jai nebus pritarta.

Šansai, kad sutartis bus priimta, padidėjo, kai trečiadienį ministrė pirmininkė Theresa May pareiškė esanti pasirengusi palikti savo postą, jeigu jos partijos nariai - konservatoriai euroskeptikai - parems premjerės sandorį su ES.

Papildyta 23.50 val.

Jungtinės Karalystės parlamentas trečiadienio vakarą balsavo dėl aštuonių alternatyvų, susijusių su šalies pasitraukimu iš Europos Sąjungos, tačiau nei viena nesulaukė pritarimo.

Papildyta 23.30 val.

Bendruomenių rūmai didžiąja dalimi balsavo už tai, kad JK teisės aktuose būtų pakeista „Brexit“ data, po to, kai ES suteikė 50 straipsnio derybų laikotarpio pratęsimą.

Premjerės pareiškimas

Susidūrusi su visišku „Brexit“ proceso kontrolės praradimu, Jungtinės Karalystės premjerė Theresa May trečiadienį žengė desperatišką žingsnį: užsiminė, kad atsistatydins, jei parlamentarai pritars jos išsiderėtam susitarimui su Europos Sąjunga.


Konservatorių lyderė pastaruoju metu vis garsiau būdavo raginama atsistatydinti dėl JK apėmusios politinės krizės, praėjusią savaitę privertusios ją prašyti Briuselio pusei mėnesio atidėti „Brexit“ datą.

Daug parlamentarų dabar siekiant, kad šis laikotarpis būtų pratęstas dar ilgiau, arba norint apskritai atšaukti visą procesą, Th. May paskutinįkart pamėgino užsitikrinti britų įstatymų leidėjų paramą savo išsiderėtam „Brexit“ susitarimui.

„Žinau, kad dauguma nori naujo požiūrio ir lyderio, kuris vestų šalį kitame „Brexit“ derybu etape ir aš nenoriu trukdyti tam. Esu pasiruošusi palikti šį postą anksčiau negu norėjau ir padaryti tai, kas teisingiausia mūsų šaliai ir partijai“, – sakė Th. May konservatorių komitete.


Tuo pačiu Th. May susitikimo metu prašė konservatorių palaikyti susitarimą ir užbaigti istorinę pareigą pateikiant Europos žmonėms sprendimą ir palikti Europos Sąjungą sklandžiai ir tvarkingai.


Tai yra pirmas kartas, kai Th. May užsimena apie savo pasirengimą trauktis iš posto, kad užsitikrintų būtinus įstatymų leidėjų balsus „Brexit“ susitarimui.

JK turėjo palikti ES kovo 29-ąją, tačiau Th. May pavyko gauti Briuselio leidimą trumpam atidėti išstojimą po to, kai britų parlamentarai dukart didžiule persvara atmetė jos išsiderėtą „Brexit“ susitarimą.


Dabar, jei JK parlamentas pritars Th. May su bloku suderintam susitarimui, šalis išstos gegužės 22-ąją. Jei ne, JK iki balandžio 12 dienos turės pasakyti ES lyderiams, ką planuoja daryti: išstoti be sutarties, atšaukti „Brexit“ ar numatyti naują kelią.

„Istorinė pareiga“

Th. May pareiškė nevadovausianti deryboms dėl JK ateities santykių su ES, kai šalis bus išstojusi iš bloko.

„Mūsų šaliai ir partijai tai buvo išbandymų kupinas laikotarpis. Jau beveik pasiekėme („Brexit“)", – premjerė cituoja Dauningo gatvė.

„Žinau, kad antrame „Brexit“ derybų etape norima naujo požiūrio ir naujo lyderio, ir aš nestosiu tam skersai kelio“, – pareiškė premjerė.

„Tačiau mums reikia prastumti susitarimą ir įgyvendinti „Brexit“. Esu pasirengusi palikti šias pareigas anksčiau nei ketinau, kad padaryčiau tai, kas naudinga mūsų šaliai ir partijai“, – kalbėjo Th. May.

„Prašau visų, esančių šiame kabinete paremti susitarimą, kad galėtume užbaigti savo istorinę pareigą: įgyvendintume Britanijos žmonių sprendimą ir sklandžiai bei tinkamai išstotume iš Europos Sąjungos“, – pridūrė ji.

Iždo sekretorius Philipas Hammondas pareiškė, jog Th. May „dar kartą pademonstravo, kad sklandų „Brexit“ ji iškelia virš visko“.

Įtampa ir desperatiški šūksniai dėl „Brexit“: atmetė visas pasiūlytas alternatyvas
© AFP / Scanpix

Buvęs užsienio reikalų sekretorius Borisas Johnsonas, aktyvus „Brexit“ šalininkas, aršus premjerės kritikas ir potencialus kandidatas užimti vyriausybės vadovo postą, kolegoms toriams po minėto Th. May pareiškimo sakė, kad galbūt balsuos už susitarimą, pranešė britų žiniasklaida.

Be to, vis daugiau griežto kurso „Brexit“ šalininkų sako esantys taip pat pakeisti savo poziciją po to kai anksčiau šiemet dukart nepritarė premjerės susitarimui.

Vyriausybė nurodė, kad tikisi surengti trečiąjį balsavimą dėl „Brexit“ sutarties ketvirtadienį arba penktadienį.

„Laikas baigėsi“

Anksčiau Th. May būdavo giriama už savo ryžtą ir sugebėjimą ištverti itin sudėtingą politinę suirutę po „Brexit“ referendumo prieš beveik trejus metus.

Tačiau jos pozicija finišo tiesiojoje – atsisakymas susitaikyti, kad parlamentarams nepatiko jos susitarimas ir sprendimas atidėti „Brexit“, kad vis tiek jį prastumtų, – supykdė visas puses.

T. May valdžia pakibo ant plauko, kai 30 jos pačios Konservatorių partijos parlamentarų pirmadienį ignoravo premjerės nurodymus ir balsavo už parlamento darbotvarkės kontrolės perėmimą iš vyriausybės. Be to, trys ministrų pavaduotojai balsavo prieš vyriausybės poziciją ir atsistatydino.

Šį savaitgalį, po dar vieno žeminančio ES viršūnių susitikimo Briuselyje, britų laikraščiai buvo pilni pranešimų apie Th. May kolegų siekį ją išversti iš posto.

Dešiniųjų pažiūrų žurnalas „The Spectator“ pareiškė, kad Th. May yra „blogiausia premjerė mūsų istorijoje“, bei pasmerkė jos „vaizduotės stygių, nesugebėjimą vadovauti komandai ir spręsti sudėtingas problemas“.

Buvusi jos komunikacijos vadovė Katie Perrior laikraštyje „The Times“ parašė, kad Th. May buvo „keleivė tuo metu, kai šaliai reikėjo lenktynininko“.

Geriausiai parduodamas Britanijos laikraštis „The Sun“ gyrė Th. May „nepaprastą atsparumą susidūrus su nuolatiniais pažeminimais“, bet pareiškė, kad jos „laikas baigėsi“.

BNS
It is prohibited to copy and republish the text of this publication without a written permission from UAB „BNS“.
|Populiariausi straipsniai ir video
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(79 žmonės įvertino)
3.7215

Top naujienos

Ingrida Šimonytė: nekelsime revoliucijos svarsto naikinti automobilių mokestį ir keisti akcizus alkoholiui (1017)

Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų kandidatė į premjerus Ingrida Šimonytė...

Skvernelis: pakentėkite bent dvi savaites (23)

Ministras pirmininkas Saulius Skvernelis savo balsą antrame Seimo rinkimų ture atidavė...

Milijonierius investuotojas Marius Jakulis Jason: Lietuva man davė tai, ko nebūčiau turėjęs Amerikoje (86)

Krizės atveria naujas galimybes, tačiau laimė toli gražu ne piniguose, – atvirai sako...

Antrajame ture balsavęs Nausėda: pritariu priemonėms, kurios įvedamos dėl koronaviruso papildyta 9:51 val. (49)

Prezidentas Gitanas Nausėda teigia pritariąs priemonėms, kurios buvo įvestos valdant COVID-19...

Veryga: ne tik šiandien turėsime dar vieną COVID-19 rekordą, skaičiai augs ne vieną savaitę (202)

Naujų koronaviruso (COVID-19) atvejų skaičius augs ne vieną dieną ir savaitę, sako sveikatos...

Garsi Baltarusijos plaukikė – apie valdžios grasinimus, „įsakymus laimėti“ ir Meilutytės pasitraukimą laida „Sportinė forma“

„Mums sakė, kad valstybė investavo į mus pinigus, todėl privalome būti valdžios pusėje. Ne...

Joseph S. Nye, Jr. | D+ nariams

Gal dabar taip neatrodo, bet COVID-19 pasaulio gali ir nepakeisti

Pandemijos ne visada viską pakeičia. Nors kai kurios jau anksčiau egzistavusios tendencijos gali...

Vilniaus vicemerei patvirtintas koronavirusas (35)

Vilniaus vicemerei Editai Tamošiūnaitei patvirtintas koronavirusas .

„Bloomberg“: Europa tampa Švedija (22)

Praeitą pavasarį, kai Europa duso nuo pirmosios COVID-19 bangos, Švedija tapo prieštaringai...

Balsavimas. Išrinkite geriausią 2020-ųjų metų seklį

Pastarosiomis savaitėmis DELFI skelbė Policijos departamento konkursui „ Metų seklys “...

|Maža didelių žinių kaina