aA
Italijos laikinasis premjeras antradienį planuoja ministrų kabineto sudėtį, nors beveik neabejojama, kad ją atmes populistinės partijos, nesėkmingai bandžiusios ateiti į valdžią po aiškaus nugalėtojo neiškėlusių kovo rinkimų.
Carlo Cottarelli
© AP / Scanpix

Savaitgalį žlugus kraštutinių dešiniųjų „Šiaurės lygos“ (Lega Nord) ir prieš isteblišmentą nusistačiusio „Penkių žvaigždučių judėjimo“ (M5S) bandymui suformuoti vyriausybę, kaip labiausiai tikėtina ilgos politinės sagos baigtis iškilo nauji rinkimai.

Prezidentas Sergio Mattarella blokavo šių partijų pasiūlytą ministrų kabinetą ir pirmadienį pavedė buvusiam Tarptautinio valiutos fondo (TVF) ekonomistui Carlo Cottarelli formuoti technokratų vyriausybę.

S. Mattarella vetavo populistinių partijų paskirto premjero Giuseppe Conte pasiūlymą ekonomikos ministru paskirti įnirtingą euroskeptiką Paolo Savoną.

P. Savona yra pavadinęs eurą „vokiečių narvu“ ir sakęs, kad Italijai reikia plano, kaip atsisakyti bendrosios valiutos, „jei bus būtina“.

S. Mattarella sakė padaręs „visa, kas įmanoma“, kad padėtų formuoti vyriausybę, bet atvirai euroskeptiškas ekonomikos ministras prieštaravo bendram partijų pažadui tiesiog „keisti Europą į gera Italijos požiūriu“.

64-ių C. Cottarelli sakė, kad Italijos „po rugpjūčio“ laukia nauji rinkimai, jei parlamentas nepatvirtins jo komandos. Tuo beveik neabejojama, nes abejuose parlamento rūmuose daugumą drauge turi M5S ir „Šiaurės lyga“.

53 metų teisininkas ir politikos naujokas G. Conte dėl prezidento sprendimo vetuoti P. Savonos paskyrimą pasitraukė, ir abiejų partijų siūlyta vyriausybė po beveik trijų mėnesių painių derybų žlugo.

„Tamsiausia Italijos demokratijos naktis“

S. Mattarellos veto ir C. Cottarelli paskyrimas laikinuoju premjeru išprovokavo piktus raginimus inicijuoti prezidento apkaltą, nes dauguma parlamentarų rėmė P. Savoną.

„Šiaurės lygos“ lyderis Matteo Salvini, kuris buvo didžiausias P. Savonos šalininkas ir taip pat yra euroskeptikas, pareiškė, kad prieš isteblišmentą nukreipta vyriausybė žlugo dėl „esamos valdžios, rinkų, Berlyno ir Paryžiaus“ spaudimo.

„Tai ne demokratija, tai nėra pagarba liaudies balsavimui. Tai dar vienas antausis“, – sakė M. Salvini.

M5S lyderis Luigi Di Maio po „tamsiausios Italijos demokratijos nakties“ paragino partijos šalininkus ateinantį šeštadienį, per Italijos paskelbimo respublika metines, dalyvauti mitinge Romoje.

Dėl naujausio užsitęsusios politinės sagos posūkio pagrindinis Italijos akcijų indeksas pirmadienį krito daugiau kaip 2 procentais. Taip pat gerokai padidėjo obligacijų pajamingumas, o Italijos vyriausybės skolos vertybinių popierių rizikos priedas pasiekė aukščiausią nuo 2013 metų lapkričio lygį.

Be to, antradienį, prasidėjus prekybai Azijos rinkose, krito euro kursas. Spėjama, kad jis gali smukti žemiau 1,16 JAV dolerio ribos, o to nėra buvę nuo lapkričio pradžios.

C. Cottarelli TVF dirbo 2008–2013 metais ir pelnė pravardę „Ponas Žirklės“, nes smarkiai prisidėjo prie Italijos valstybės išlaidų mažinimo.

Jis sakė, kad jei jo technokratų vyriausybei parlamentas pritars, ji dirbs iki rinkimų „2019 metų pradžioje“.

Tačiau paskirtasis premjeras pridūrė, kad jei parlamentas nepatvirtins jo vyriausybės, nauji rinkimai bus surengti kažkuriuo metu „po rugpjūčio“. Tai ir yra labiausiai tikėtina baigtis atsižvelgiant į populistų pozicijas parlamente.

Tik centro kairės Demokratų partija yra paskelbusi, kad balsuos už prezidento siūlomą scenarijų.

„Peržengė teisines prerogatyvas“

Įtūžę M. Salvini ir L. Di Maio pasmerkė prezidento veto. Anot politikų, ši padėtis susiklostė dėl Vokietijos, kredito reitingų agentūrų ir finansų lobistų kišimosi, taip pat S. Mattarellos padėjėjų melo.

„Paolo Savona nebūtų išvedęs mūsų iš euro zonos. Tai Mattarellos patarėjų melas, – L. Di Maio pareiškė per tiesioginę „Facebook“ vaizdo transliaciją. – Tikroji tiesa – kad jie nenori, jog būtume vyriausybėje.“

Kita vertus, rinkimai gali būti naudingi M. Salvini: kaip rodo agentūros „IndexResearch“ neseniai atlikta apklausa, „Šiaurės lygą“ remia 22 proc. respondentų, ir šis rodiklis yra penkiais procentiniais punktais didesnis negu balsų dalis, gauta šios partijos per kovo 4-ąją vykusius rinkimus.

Pagal Italijos konstituciją, prezidentas turi pasiūlyti premjero kandidatūrą, ir, atsižvelgęs į jo siūlymus – kabineto narius.

Garsiausias atvejis, kai prezidentas blokavo premjero pasiūlytą kandidatūrą, buvo 1994 metais. Tąsyk valstybės vadovas Eugenio Scalfari nesutiko patenkinti tuomečio premjero Silvio Berlusconi siūlymo paskirti teisingumo ministru savo paties advokatą – Cesare Previti.

Tačiau L. Di Maio sakė, kad S. Mattarella, buvęs Konstitucinio Teismo teisėjas, „peržengė savo teisines prerogatyvas“".

Pasak jo, „beveik neabejotina“, kad 76 metų S. Mattarellai bus surengta apkalta.

Vis dėlto dauguma analitikų sako, jog tokie pareiškimai menkai pagrįsti, nes apkaltos procesas galėtų būti pradėtas tik įtariamos „valstybės išdavystės“ arba šiurkštaus konstitucijos pažeidimo atveju.

„Prezidentas Mattarella tik pasinaudojo savo konstitucinėmis galiomis“, – sakė Italijos konstitucijos ekspertų asociacijos pirmininkas Massimo Luciani.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo neleidžiama.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Pažintis socialiniame tinkle: kaip vos iš kelių žinučių suprasti, kad viskas baigsis blogai (36)

„Tinder“, „Facebook“ ir kiti socialiniai jau kurį laiką yra kone populiariausia platforma...

Vieta, apie kurią lietuviai galėjo tik pasvajoti: paslaptingas kino teatras, kur leidžiama daugiau nei įprastai (2)

Sostinėje įsikūrė nauja vieta, apie kurią anksčiau net nesvajojote, kad tokia gali būti. Po...

Nepaklausė medikų ir šiandien džiaugiasi dešimtmečiu sūnumi: nuvykus į klinikas, nėštumą siūlė nutraukti (8)

Ką reiškia rankose laikyti nė kilogramo nesveriantį kūdikį, niekaip nesupras tie, kas to...

Laukiantiems didžiųjų metų švenčių – puikios žinios: galite turėti 11 laisvadienių (4)

Kalėdos ir Naujųjų metų sutikimas šįmet gali tapti itin įsimintinas. Ypač tiems, kurie yra...

Gėrimo, šildžiusio Pirmojo pasaulinio karo karius, paskutinė stotelė – Indijoje (1)

Gerą šimtmetį šeimos savo vaikus Indijoje girdė salyklo skonio pieno gėrimais, kurie, kaip kad...

Reforma iš vidaus: prabilo apie ligoninėse apgyvendinamus paimtus vaikus, dėl kursų metamus darbus ir pareigūnų patyčias (422)

Iš nesaugios aplinkos paimtų vaikų apgyvendinimas ligoninėse, budinčių globotojų trūkumas,...

Buto pirkimas miesto centre: ekspertė išvardijo didžiausius privalumus (15)

Mes gyvename amžiuje, kai informacijos srautai kasdien tik didėja ir tam, kad neatsiliktume, turime...

Po 30 metų į Lietuvą grįžusi moteris atvira: nuskurusiame sovietiniame mieste esama šio to nauja (170)

„Iš Lietuvos su meile“. Taip savo straipsnį, publikuotą svetainėje „Roads &Kingdoms“,...

Iš emigracijos grįžusi Rasa pirmą Lietuvoje uždirbtą algą išleido maistui (144)

Jau aštuntus metus Norvegijoje gyvenanti Simona Šiemienė planuoja grįžti į Lietuvą ir...

Ingai Stumbrienei - karūna Lietuvoje: esu įkvėpta jos drąsos (84)

Šį penktadienį renginių ištroškusius ir nuo darganos pavargusius Vilniečius studija "I'M...