aA
Europos Sąjungos migracijos strategija penktadienį patyrė dar vieną skaudų smūgį, Italijai atsisakius besąlygiškai priimti Viduržemio jūroje išgelbėtus žmones, o Libijai nepritarus siūlymui steigti šalyje centrus, turinčius tvarkyti prieglobsčio prašytojų dokumentus.
© AFP / Scanpix

Tokius sprendimus valstybės priėmė praėjus kelioms savaitėms po birželį vykusio įtempto ES viršūnių susitikimo, per kurį buvo sutarta už bloko ribų steigti „išlaipinimo platformas“, leisiančias paskirstyti migrantus, Italijos neseniai suformuotai populistiniai vyriausybei uždarius šalies uostus.

„Italija nenori būti vienintelė šalis, kur išsilaipina migrantai, išgelbėti jūroje jos pačios karinių jūrų pajėgų padalinių“, – ES užsienio politikos vadovei Federicai Mogherini skirtame laiške pareiškė Italijos užsienio reikalų ministras Enzo Moavero Milanesi.

Anot šaltinių ES institucijose, Italijos pozicija ir jos pasekmės bus svarstomos per valstybių narių susitikimą vėliau penktadienį.

Tuo tarpu Libijos premjeras Feyezas al Sarrajas atmetė bloko siūlymus steigti migrantų centrus jo šalyje.

„Griežtai nepritariame, kad Europa oficialiai paliktų mūsų šalyje nelegalius migrantus, kurių nebenorima priimti ES“, – pareiškė jis.

ES taip kreipėsi su tokiu siūlymu į Egiptą, Maroką ir Tunisą, bet šios valstybės irgi atsisakė steigti migrantų centrus.

„Taip pat nepritarsime bet kokiems susitarimams dėl didesnio neteisėtų migrantų priėmimo skaičiaus mainais į ES pinigus“, – vokiečių laikraščiui „Bild“ sakė Libijos premjeras.

Anot F. al Sarrajo, Europos lyderiai turėtų didinti spaudimą migrantų kilmės šalims, kad jos apskritai neleistų jiems išvykti.

Dauguma migrantų atvyksta į Europą iš Artimųjų Rytų, Afrikos ir Pietų Azijos.

Italijos premjeras Giuseppe Conte savo ruožtu raštu kreipėsi į Europos Komisijos pirmininką Jeaną-Claude'ą Junckerį ir pareiškė jam, kad Italija nebepriims Viduržemio jūroje išgelbėtų migrantų, kol kitos valstybės narės sutiks priimti dalį atvykėlių.

Pastarąjį dešimtmetį Italijos pakrančių apsaugos tarnyba koordinuodavo šimtų tūkstančių migrantų gelbėjimo operacijas prie Libijos krantų.

Daugeliu atvejų, susiklosčius pavojingoms sąlygoms, gelbėtojai patys ištraukdavo žmones iš vandens, tačiau birželį jiems buvo įsakyta perduoti gaunamus nelaimės signalus ir pranešimus apie skęstančius laivus Libijos sostinei Tripoliui.

Ad hoc sprendimai nesuveiks“

Laišku, su kuriuo susipažino naujienų agentūrą AFP, J.-C. Junckeris atsakė G. Conte, kad „šie ad hoc sprendimai bus neįmanomi ilguoju laikotarpiu“

Vis dėlto EK vadovas sutiko pamėginti rasti valstybių, norinčių laikinai priglausti išgelbėtus migrantus, kol bus susitarta dėl galutinių taisyklių, kas turi juos priimti.

Birželis buvo pražūtingiausias mėnuo per pastaruosius kelerius metus: anot Tarptautinės migracijos organizacijos (IOM), Viduržemio jūroje žuvo ar dingo apie 564 žmonės, nors nuo 2017-ųjų vasaros bendras išvykimų skaičius reikšmingai sumažėjo.

Pagal kontroversišką susitarimą su ES, Libijos pakrančių apsaugos tarnybos sustabdo laivus su migrantais, mėginančiais perplaukti Viduržemio jūrą.

Jungtinės Tautos pasmerkė šią „nežmonišką“ politiką ir atkreipė dėmesį, kad migrantai tiesiog grąžinami į „šiurpius“ sulaikymo centrus Libijoje.

Europos Žmogaus Teisių Teismas (EŽTT) taip pat nepritaria migrantų repatriacijai į Libiją, nes ten gali būti pažeidžiamos jų teisės.

ES vykdomosios valdžios funkciją atliekanti EK artimiausiomis savaitėmis svarstys siūlymus steigti migrantų laikymo centrus valstybėse narėse ir glaudžiau bendradarbiauti vykdant gelbėjimo operacijas, anksčiau šią savaitę informavo EK atstovė Natasha Bertaud.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo neleidžiama.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Kas atsitiko? „Valstiečiai“ bambalių klausimą bando įkišti į stalčių (211)

Dar pernai valdantieji „valstiečiai“ žadėjo imtis vadinamųjų „bambalių“ klausimo....

Mauricas: tokių prastų pasaulio lūkesčių nebuvo nuo pat 2009 metų (52)

Finansų rinkose nuotaikos negerėja. Jau kitais metais tikimasi, kad ekonomikos augimas pastebimai...

Didžiausios pasaulio kompanijos planuoja užsikrėsti „WeWork“ efektu (8)

Didžiausi planetos darbdaviai regi ateitį, kurioje laisvai liejasi nemokamas alus, o sienos...

LRT tyrimas. Registrų centras padovanojo lietuvišką mobilųjį parašą estams – užnugaryje šmėžuoja skandinavų bankai

LRT Tyrimų skyriaus duomenys rodo, kad šią vasarą Registrų centras tiesiog padovanojo...

Saldus buvusio stratego sugrįžimas į Torontą: Valančiūnas ir „Raptors“ neapgynė savo tvirtovės (6)

Toronto „Raptors“ (12-3) trečiadienio vakarą namuose priėmė buvusio stratego Dwane Casey...

Orai: ypač šals Rytų Lietuva (12)

Ketvirtadienio dieną šalyje bus dar ganėtinai šilta, tačiau artėjanti žiema apie save mums...

Paskutinį kartą, jau be nutylėjimų: Monica Lewinsky - atvirai apie TĄ dėmę ant suknelės ir kas iš tiesų įvyko Baltųjų rūmų tualete (59)

Per pastaruosius du dešimtmečius Monica Lewinski davė ne vieną interviu, tačiau ji labai retai...

Dėl laisvės kovojančio Tibeto ypatumai: du broliai dalijasi viena žmona, o šildosi kūrendami mėšlą (85)

Lietuviui pavyko nuvykti į griežtai kontroliuojamą Tibetą, nors ten laisvai keliauti draudžiama....

Pristigusiems pusryčių idėjų – iki paskutinio kąsnio subalansuotas patiekalas: grikiai su kiaušiniu video receptas (5)

Jei kasrytinė košė ir kiaušinienė įgriso iki gyvo kaulo, siūlome išbandyti šį tą naujo....

Britanijos vyriausybė pritarė „Brexit“ susitarimo projektui  paskelbė 585 puslapių „Brexit“ sutarties projektą, papildyta 23.22 (94)

Didžiosios Britanijos ministrė pirmininkė Theresa May trečiadienį vakare paskelbė, kad jos...