aA
Italija blokavo „AstraZeneca“ vakcinos nuo koronaviruso eksportą į Australiją, pirmą kartą pasinaudojusi Europos Sąjungos neseniai įvesta tvarka, ir tokiu savo žingsniu rizikuoja sukelti priešišką pasaulinę reakciją.
Italija pirmą kartą pasinaudojo naująja ES tvarka dėl „AstraZeneca“ vakcinų
© Reuters / Scanpix

Pagal vadinamąjį eksporto skaidrumo mechanizmą šalys turi informuoti Europos Komisiją, ES vykdomosios valdžios instituciją, apie savo sprendimus blokuoti ar leisti vakcinų eksportą už bloko ribų. Komisija neprieštaravo Italijos sprendimui, sakė vienas ES pareigūnas. Bendrovė komentuoti atsisakė.

Toks žingsnis žengtas po to, kai šalies premjeras Mario Draghi praėjusią savaitę vykusiame viršūnių susitikime paragino laikytis griežtesnio požiūrio įmonių, nesilaikančių savo pristatymo įsipareigojimų, atžvilgiu.

Italijos užsienio reikalų ministerija pareiškė, kad sprendimą dėl 250 700 vakcinos dozių lėmė užsitęsęs vakcinų trūkumas Europoje ir Italijoje, taip pat ir „AstraZeneca“ tiekimo vilkinimai. Ji taip pat teigė, kad Australija yra laikoma „nepažeidžiama“ šalimi.

Sprendimo poveikis greičiausiai yra daugiau simbolinis, atsižvelgus į tai, kad užblokuota gana nedidelė vakcinų partija, palyginti su planuojamais bendrovės pristatymais į ES ir kitas šalis. Bet toks žingsnis rodo M. Draghi ketinimą būti griežtesniam toms vaistų gamintojoms, kurios nesilaiko savo prisiimtų įsipareigojimų ES, ir gali paskatinti kitas vyriausybes imtis atsakomųjų protekcionistinių priemonių.

Sausį Europos Komisija priėmė teisės aktus, leidžiančius riboti koronaviruso vakcinų eksportą, tuo atveju, jeigu vaistų gamintojos neįvykdo pristatymo ES tikslų. Taisyklės įsigaliojo po to, kai „AstraZeneca“ informavo ES negalinti įvykdyti savo įsipareigojimus pagal išankstinį pirkimų susitarimą.

Žalingas protekcionizmas

Italija – kol kas pirmoji valstybė, blokuojanti vakcinų eksportą už ES ribų, nors daugiau nei 170 prašymų jau uždegta žalia šviesa, teigė vienas ES diplomatas.

Toks sprendimas gali atnaujinti daugelio – įskaitant ir Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) – išsakomą susirūpinimą, esą ES užsiima žalingu protekcionizmu tuo metu, kai viso pasaulio šalys skuba paskiepyti savo gyventojus, stiprėjant nerimui dėl sparčiai plintančių koronaviruso atmainų.

Iki šiol ES paskiepijo tik kiek daugiau nei 8 proc. savo populiacijos, palyginti su atitinkamai 32,3 proc. ir 24,3 proc. Jungtinės Karalystės ir Jungtinių Valstijų gyventojų, rodo „Bloomberg Vaccine Tracker“ duomenys. Bendrijos tikslas paskiepyti bent 70 proc. regiono suaugusių gyventojų iki vasaros pabaigos.

Eksporto kontrolė gali tapti ir vaistų gamintojų galvos skausmu, esant tiek daug vakcinų gamybos objektų ES. Dauguma įmonių, užimančių pagrindines pozicijas vakcinų gamybos procese, turi gamybos pajėgumų Bendrijoje, kurie naudojami aprūpinant vakcinomis šalis už Bendrijos ribų, arba siunčia jas užbaigti į kitas šalis, prieš jas susigrąžindamos.

Bendrovė „Johnson & Johnson“, kurios vakcina, manoma, jau kitą savaitę bus patvirtinta Europos vaistų reguliuotojo, aiškiai nurodė savo sutartyje su ES, kad siųs vakcinas į JAV išpilstyti į buteliukus ir supakuoti, prieš jas sugrąžindama.

Per pastarąjį viršūnių susitikimą M. Draghi paprašė lyderių vadovautis ryžtingesne ir pragmatiškesne nuostata siekiant paspartinti vakcinacijas ir pareiškė, kad vakcinų tiekimas ES turi judėti daug greičiau.

Jo neįtikino lyderiams parodyta skaidrė, kurioje tvirtinta, kad prieinamų vakcinų dozių pakaks paskiepyti didžiąją dalį Bendrijos populiacijos iki rugsėjo pabaigos. M. Draghi pareiškė, kad neįmanoma prognozuoti pristatymų antrąjį bei trečiąjį metų ketvirčius.

Naujasis Italijos premjeras stengiasi pertvarkyti lėtą ir netolygią Italijos vakcinacijos kampaniją, didžiausią dėmesį sutelkdamas į logistiką ir kariuomenės pagalbą, naujosios atmainoms paspartinus koronaviruso pandemijos plitimą.

Jis ėmėsi drastiškų permainų, pakeisdamas du pagrindinius pareigūnus, atsakingus už kovą su koronavirusu, ir siekia supaprastinti bei standartizuoti skiepijimo procedūras visos šalies mastu, teigia pareigūnai, paprašę neviešinti jų pavardžių.

M. Draghi tikisi, kad patobulinta vakcinacijos kampanija padės atgaivinti ekonomiką, kuri, paveikta pandemijos ir regioninių bei nacionalinių karantinų, per 2020 metus susitraukė beveik devyniais procentais.

Bloomberg
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(12 žmonių įvertino)
5.0000

Top naujienos

Delfi PliusDalia Plikūnė

Kubilius apie prognozuojamą krizę: gerai, kad žmonių lūkesčiai dar nėra labai dramatiški (2)

Kitapus Atlanto niaukiantis ekonominio dangaus debesims, gyventojai ir Lietuvoje perspėjami dėl...

Po siaubingos kaktomušos užsiliepsnojo „Audi“: ne gelbėjo, o filmavo, kaip sudegė 17-metis

Nuo narkotinių medžiagų apsvaigusio jauno vyro vairuojamas automobilis „ Audi A4 “ kaktomuša...

Kremliaus kritikai: asmeninę Xi Jinpingo žinią gavęs Putinas akivaizdžiai išsidavė (4)

Kazachstano prezidentas Kasymas Žomartas Tokajevas neseniai pasižymėjo drąsiais pareiškimais,...

Karas Ukrainoje. Rusija vėl užpuolė Kyjivą: sostinėje nugriaudėjo galingi sprogimai Maskva pateikė cinišką paaiškinimą (1)

Ukrainos prezidento Volodymyro Zelenskio įspėjimai, jog Rusiją įsiutins Ukrainai suteiktas...

Sinoptikai: visą savaitę Lietuvos nepaliks tikra kaitra

Artimiausiomis dienomis Lietuvoje laikysis tropinė oro masė - bus karšta, tokią prognozę...

Monika Marija nustebino išvaizdos pokyčiais: pamatykite, kaip dabar atrodo garsi atlikėja (1)

Atlikėja Monika Marija nevengia išvaizdos pokyčių – anksčiau moteris nusirėžė ilgus,...

Kaip iš šiltnamio be chemikalų išvyti skruzdėles

Skruzdėlės gali būti ne tokie nekenksmingi vabzdžiai, kaip gali atrodyti iš pirmo žvilgsnio....

Nustebintas Teterevkovos strategas: nežinia, kur Kotrynos riba, kur ji sustos specialiai „Delfi“ iš Budapešto

Pasaulio plaukimo čempionatas Kotrynos Teterevkovos treneriui Michailui Romanovskiui pateikė kur kas...

Rusijos įtūžio sulaukusi Lietuva iš NATO laukia lemtingų sprendimų: jei šito nepamatysime, tai bus skaudi nesėkmė visiems (1)

Nesiliaujantys Rusijos grasinimai dėl tranzito į Kaliningradą tik dar kartą įrodė, jog kitą...