aA
Jungtinės Valstijos, bandydamos daryti spaudimą per vis naujas ir naujas sankcijas, peržengė raudoną liniją, mano įtakingas Rusijos parlamentaras, rašo skelbia newsru.com.
© Reuters / Scanpix

Politikas taip pat užsimena apie galimybę Rusijos turimą branduolinę ginkluotę dislokuoti Artimuosiuose Rytuose, o konkrečiai – nestabilų etapą išgyvenančioje Sirijoje, kur veikia įvairios teroristinės grupuotės.

„Manau, kad Rusija pati šiuo metu priversta paišyti raudonas linijas. Atėjo laikas ekspertams svarstyti nesimetriško atsako į Jungtinių Valstijų veiksmus variantus, kurie ne tik suniveliuotų jų sankcijas, bet ir padarytų žalos“, – TASS sakė pirmasis Valstybės Dūmos ekonomikos politikos, inovatyviojo vystymosi ir verslo komiteto pirmininko pavaduotojas bei asociacijos „Gynybos bendrovių bendradarbiavimo lyga“ prezidentas Vladimiras Gutenevas.

Kalbėdamas apie tokias atsakomąsias priemones, deputatas įvardijo galimybę kitose šalyse, pavyzdžiui, Sirijoje dislokuoti taktinio branduolinio ginklo kompleksų, ginkluotės eksporto schemose atsiskaitymus sieti su kriptovaliutomis ar auksu, taip pat sustabdyti Rusijos Federacijos dalyvavimą įvairiuose susitarimuose, įskaitant ir raketinių technologijų neplatinimą.

„Ne paslaptis, kad jau pradėta daryti rimtą spaudimą Rusijai – ir jis tik augs – karinio ir technologinio bendradarbiavimo srityje, įskaitant pardavimus užsienyje. Mes matome, kad amerikiečiai jau kalba ir apie sankcijas valstybėms, kurios iš Rusijos perka ginkluotę“, – aiškina V. Gutenevas.

Anot politiko, Rusijai „vertėtų pasekti Jungtinių Valstijų pavyzdžiu ir užsienyje dislokuoti savo taktinių branduolinių ginklų. Neatmetu galimybės, kad teoriškai viena iš tokių šalių galėtų tapti Sirija, kur turime savo gynybinę aviacijos bazę“, – teigia Rusijos politikas ir technikos mokslų daktaras.

Be to, V. Gutenevas mano, kad Jungtinės Valstijos galiausiai ims Rusijai trukdyti pardavinėti ne tik ginklus, bet ir civilinę produkciją. Tokiais atvejais, anot politiko, „vertėtų apsvarstyti galimybę operacijas vykdyti kriptovaliutomis, kurios būtų pririštos prie aukso vertės“.

„Esu tikras, kad tiek Kinijai, tiek Indijai, tiek kitoms šalims tai bus labai įdomu“, – tvirtina parlamentaras.

Tokių priemonių kompleksas, teigia politikas, „taptų labai rimtu argumentu“.

„Bokso kovoje neįmanoma tik meistriškai vengti smūgių, bet nesmūgiuoti pačiam, juo labiau, kai tai ima virsti kova be taisyklių, o teisėjai (šiuo atveju tarptautinės institucijos) nesikiša“, – pridūrė V. Gutenevas.

Kalbant apie dabartines sankcijas, anot V. Gutenevo, jos negali padaryti daug žalos Rusijos gynybos ir pramonės kompleksui.

„Importo pakeitimo vietos produkcija programa parodė labai gerų rezultatų, atsirado alternatyvių tiekėjų, o būtinųjų elektronikos atsargų užsipirkta keleriems metams į priekį. Nepaisant to, nerimą kelia tai, kad sankcijos nemažina apsukų ir akivaizdžiai tampa neišvengiamos“, – konstatuoja politikas.

DELFI primena, kad JAV Valstybės departamentas penktadienį paskelbė naujų sankcijų Rusijai paketą, įsigaliosiantį rugpjūčio 27 dieną.

Šįkart tarp varžomųjų priemonių bus draudimas teikti Rusijai užsienio pagalbą, parduoti ginkluotės ir finansuoti tokius sandorius, atsisakymas teikti JAV valstybines paskolas ir draudimas eksportuoti į šią šalį dvejopos paskirties prekes ir technologijas.

Numatoma, kad bus nutraukta bet kokia Rusijai teikiama pagalba, išskyrus humanitarinę pagalbą, maisto produktų ir žemės ūkio produktų tiekimą.

Valstybės departamentas nurodė, kad sankcijos įsigalios nuo rugpjūčio 27 d., remiantis įstatymu dėl ginkluotės eksporto kontrolės.

Be to, jokie JAV vyriausybės departamentai ir agentūros, įskaitant Eksporto ir importo banką, neteiks Rusijai jokių paskolų, kredito garantijų ir neteiks finansinės pagalbos.

Rusijai taip pat nebus parduodama jokių gynybos paskirties prekių ir paslaugų, įskaitant projektavimo ir statybos paslaugas. Nebus išduodamos ir licencijos eksportuoti į Rusiją bet kokias prekes, įtrauktas į JAV ginkluotės sąrašą.

Valstybės departamentas pažymėjo, kad vadovaujantis JAV nacionalinio saugumo interesais sankcijos iš dalies nebus taikomos teikiant licencijas vyriausybės struktūrų bendradarbiavimui kosmoso ir komercinių kosminių skrydžių srityje, tačiau dėl kiekvieno atvejo bus sprendžiama atskirai.

Tačiau sankcijos paveiks nacionalinio saugumo požiūriu jautrių prekių ir technologijų eksportą į Rusiją.

Vieno Rusijos analitinio centro – Užsienio ir gynybos politikos tarybos – prezidiumo pirmininkas Fiodoras Lukjanovas sakė, kad naujosios sankcijos dar smarkiau paveiks Maskvą ir kad abiejų šalių santykiai krypsta konfrontacijos link.

„Su kiekvienu sankcijų įvedimo raundu jautrumas palaipsniui didėja, ir jos jau seniai prarado simbolinį pobūdį bei tapo realiomis. Tikslas – apriboti Rusijos ekonomines ir finansines galimybes. Procesas nepaliaujamai juda šia kryptimi, konfrontacijos link. Nekyla jokių abejonių, kad šios sankcijos – ne paskutinės; jos bus griežtinamos, plečiamos ir gilinamos“, – naujienų agentūrai „Interfax“ sakė F. Lukjanovas.

Kalbėdamas apie Maskvos ir Vašingtono santykių būklę politologas pridūrė: „Santykiai siaubingi. Nėra jokių prošvaisčių, taip pat nėra jokio pagrindo jų laukti iš JAV. Padėtis juda konfrontacijos link.“

Pasak F. Lukjanovo, viena svarbiausių Amerikos sankcijų skelbimo paskatų yra JAV vidaus politinė padėtis.

„Jungtinėse Valstijos vyksta itin aštri vidaus kova. Net jeigu tai nėra pagrindinis ir veiksmingiausias sankcijų motyvas, tai yra šio sankcijų aktyvumo stiprus katalizatorius. Vidaus kova, susijusi su Kongreso kadencijos vidurio rinkimais, tęsis. Padėtis vystytis ankstesne linkme“, – sakė analitikas.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Visiškai išteisintas Balčiūnas: dar pagalvosiu, ar reikalausiu kompensacijos už pareigūnų neprofesionalumą (11)

Namų šturmas paryčiais, dešimt parų areštinėje ir penkeri metai teismo proceso, kol buvęs...

Pasaulio nepripažintoje Europos „šalyje“ klesti komunizmas: vietiniams negalima išvykti, o turistams – fotografuoti (280)

Yra tokia vieta Europos žemėlapyje, kurioje nesuprantamais būdais klesti komunizmas . Visos...

Išlydėjusi 11-metį sūnų į mokyklą motina tokios tragedijos nesitikėjo (7)

Kartais turi nutikti kas nors labai nelaimingo, kad sužinotume, kokie nuostabūs žmonės mus supa....

Sunerimę Čeponis ir Sirvydis pateisina Šaro rimbą, bet siūlo keisti „Žalgirio“ žaidimą (28)

„Stengsiuosi, kad mūsų vyrai pataptų vėl tokiais pačiais žmonėmis, kokie jie buvo...

Paaiškėjo neįtikėtina tragedijos priežastis – vienas neatsargus rankos mostas pražudė 5 asmenų šeimą (6)

Remiantis naujausiais žiniasklaidos pranešimais, vienas iš hidroplano keleivių, darydamas...

Sveikatos specialistė sukritikavo naują visuomenės įprotį: kodėl į tualetą nereikėtų neštis telefono (17)

Visi nuo pat vaikystės žinome, kad rankas reikia plauti pasinaudojus tualetu, prieš valgį ar...

Mokslininkė įkvėpimo sėmėsi iš Nobelio premijos laureato: svarbiausia nepasiduoti po nesėkmių (5)

Jaunoji neuromokslininkė dr. Julija Krupič, prieš 12 metų baigusi fizikos studijas Vilniaus...

Kitas aktoriaus Nicolo Cage'o veidas: 54-erių aktorius demonstravo sugebėjimus lovoje

Dramoje „Between Worlds“ vieną iš pagrindinių personažų įkūnijusiam Nicolui Cage‘ui...

Psichologų patarimai, kaip palikti žmogų, suteikiant jam kuo mažiau skausmo (3)

Vienas iš nemaloniausių dalykų gyvenime – būti paliktam. Tiesa, būti tuo, kuris nutraukia...

Užklupusi liga parodė Lietuvos institucijų grimasas: ar ten sėdintys jaučiasi nuo visko apsaugoti? (5)

Oi kaip neretai man norisi pakartoti tą garsiąją AtA Bobelio frazę – mūsų Seimas bukas. Ir...