Mokslininkams pavyko išsiaiškinti, kad paslėpti Anne Frank dienoraščio puslapiai primarginti, anot jos pačios, nešvankių juokelių ir samprotavimų sekso bei prostitucijos temomis.

Pasitelkę skaitmenines technologijas mokslininkai iššifravo, kas parašyta dviejuose A. Frank dienoraščio puslapiuose, kuriuos pati autorė buvo užklijavusi rudu popieriumi. Juose pavyko perskaityti keturis nešvankius juokelius ir atvirus paaiškinimus, kas yra seksas, kontracepcija ir prostitucija, rašo AP.

„Skaitant ką tik aptiktas ištraukas neįmanoma suvaldyti šypsenos“, – sakė Frankas van Vree, Nyderlandų karo, holokausto ir genocido studijų instituto direktorius.

„Augantys vaikai dažnai laido nešvankius juokelius. Jie rodo, kad Anne, nepaisant visų savo talentų, buvo paprasta eilinė mergaitė“, – pridūrė mokslininkas.

Du įslaptinti puslapiai buvo parašyti 1942 m. rugsėjo 28 d. Tada A. Frank buvo 13 metų. Kai rašė dabar iššifruotus tekstus, jos ir dar viena nuo nacių besislapsčiusi žydų šeima beveik tris mėnesius gyveno už vieno namo Amsterdame įrengtoje slėptuvėje.

Vėliau, matyti, būgštaudama, kad kas nors gali perskaityti, arba todėl, kad pačiai nepatiko, ką parašė, puslapius A. Frank užklijavo rudu popieriumi. Ištisus dešimtmečius jų turinys buvo smalsumą kurstanti mįslė.

Iššifravo slaptus Anne Frank dienoraščių puslapius

Užklijuotuose puslapiuose pavyko išskaityti keturis pašmaikštavimus sekso tema, kuriuos pati A. Frank apibūdino kaip nešvankius, taip pat moters lytinio brendimo aprašus ir samprotavimus apie seksą, kontracepciją ir prostituciją.

„Jie padeda dar geriau suprasti, kokia buvo A. Frank – mergaitė ir rašytoja“, – sakė Anne Frank namų-muziejaus direktorius Ronaldas Leopoldas.

Ypač populiaraus A. Frank dienoraščio tyrinėtojai konstatuoja, kad naujai atrastas tekstas, palygintas su visu dienoraščio turiniu, kur kas daugiau atskleidžia apie jos, kaip rašytojos, tobulėjimą, nei apie domėjimąsi seksu.

Atvirų išpažinčių apie besiskleidžiantį seksualumą, kintančią anatomiją ir artėjančias menstruacijas galima rasti dar keliose A. Frank dienoraščio vietose.

Pirmajame 1947 metais pasirodžiusiame dienoraščio leidime šių vietų nebuvo – jas pašalinti nutarė mergaitės tėvas. Tačiau į vėlesnius leidimus jos buvo įtrauktos.

Anne Frank
Anne Frank
© AFP / Scanpix

R. Leopoldas nurodo, kad iššifruota medžiaga gali būti puikiu pavyzdžiu, parodančiu, kaip A. Frank „kuria įsivaizduojamą situaciją, kad būtų lengviau kalbėti intymiomis temomis“.

Savo dienoraštyje kai kuriuos teiginius ji adresuoja įsivaizduojamai draugei, vardu Kitty.

Prie pastaruoju metu vykdytų tyrimų prisidėjusios institucijos teigia, kad naujai atrastų ištraukų įtraukimą į naujus knygos leidimus gali drausti autoriaus teisės.

Šifravimo darbus atliko mokslininkai iš Anne Frank muziejaus, Karo, holokausto ir genocido studijų instituto, taip pat Huygenso Nyderlandų istorijos instituto.

Puslapiai buvo apšviesti foninės blykstės ir nufotografuoti, o tada, naudojant vaizdų apdorojimo programinę įrangą, buvo šifruojami su tekstais kitose puslapių pusėse persidengiantys, sunkiai įskaitomi žodžiai.

Ištraukoje apie seksą A. Frank aiškina, kaip jauna mergina, sulaukusi 14 metų, suserga mėnesinėmis, ir teigia, kad tai „ženklas, jog jau galima santykiauti su vyru, tik nė viena, aišku, to nedaro, kol neišteka“.

Apie prostituciją A. Frank rašo taip: „Visi vyrai, jei, žinoma, yra normalūs, santykiauja su moterimis. Tokio tipo moterys kabinėjasi prie jų gatvėse – taip jie ir susieina. Paryžiuje tam reikalui skirti dideli pastatai. Tėtis yra tenai buvęs.“

O štai kaip skamba vienas iš juokelių: „Ar žinote, kodėl Olandijoje yra Vokietijos vermachto merginų? Dėl to, kad kareiviai turėtų čiužinių.“

Kita šmaikšti situacija papasakota taip: „Vienas vyras turėjo labai bjaurią žmoną ir nenorėjo su ja santykiauti. Kartą vakare grįžęs namo žmoną jis rado lovoje su savo draugu. „Jei sugebėjo jis, turiu galėti ir aš!“ – pasakė vyras.“

Dienoraštį A. Fank rašė tada, kai per Antrąjį pasaulinį karą kartu su šeima daugiau nei porą metų gyveno slapstydamasi. Slėptuvėje šeima įsikūrė 1942 metų liepą. Maisto ir kitų būtiniausių daiktų jiems parūpindavo grupelė pagalbininkų. 1944 m. rugpjūčio 4 d. jų slapstymosi vieta buvo išaiškinta ir šeima buvo išsiųsta į Aušvicą.

Namas, kuriame gyveno Anne Frank
Namas, kuriame gyveno Anne Frank
© AFP / Scanpix

Karą pergyveno tik A. Frank tėvas – Otto Frankas. Anne ir jos sesuo mirė Bergeno Belseno koncentracijos stovykloje. A. Frank tuo metu buvo penkiolika.

Po karo O. Frankas pasirūpino, kad būtų išleistas jo dukters dienoraštis. Jis iki šiol yra laikomas vilties ir dvasinės stiprybės simboliu. Knyga buvo išleista į dešimtis užsienio kalbų.

Name, kuriame slapstėsi Frankų šeima, dabar įrengtas muziejus. Tai vienas iš labiausiai Amsterdame turistų lankomų objektų.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Užkalnis: baiminausi, kad neaptarnaus ir dar viską atims (3)

Visgi jūs dar stebinate toje savo Lietuvoje . Grįžti žmogus į trasą po dviejų mėnesių, puoli...

Pajūrio darbdaviai neviltyje: nesusigundo nei nemokamu maitinimu, nei nakvyne (351)

Pajūrio verslininkai muša pavojaus varpais – katastrofiškai trūksta darbuotojų. Darbas...

Krauju aplietas Vertelkos portretas: nuo nukirstų galvų maišeliuose iki prabangos kalėjimo kameroje (315)

„Pinčia“ vadinamas Algimantas Vertelka – žmogus, kurio pavardė Lietuvos kriminalinėje...

Košmaras nacių okupuotame Paryžiuje: tokiu barbariškumu negalėjo patikėti nei vietiniai, nei teisėsauga (12)

Visi, kas pažinojo, laikė jį labiausiai žmonėms pasišventusiu, geranoriškiausiu gydytoju nacių...

Tai, ko neišgirdote: iššifravo, ką karališkoji pora ir svečiai šnabždėjosi vestuvių metu (42)

Iškart po karališkųjų vestuvių, įvykusių šį šeštadienį Vindzoro pilyje, imta kalbėti, ką...

FSB karininko išpažintis: praregėjus nuo visko pradeda pykinti (242)

Daugeliui, matyt, teko girdėti ne vieną istoriją apie perbėgėlių iš sovietų ir rusų...

Čempionai: „Lietuvos ryto“ pamaina laimėjo jaunimo Eurolygą! (161)

Vilniaus „Lietuvos rytas“ gali džiaugtis daug žadančia pamaina – Arvydo Gronskio vadovaujama...

Ant hercogienės Meghan Markle rankos suspindo dar vienas ypatingas žiedas (22)

Sasekso kunigaikštiene po šeštadienio tuoktuvių tapusi Meghan Markle jautriai pagerbė šviesaus...

Eurolygos „galva“ nuolaidų nežada nei Kaunui, nei maištaujantiems Atėnams specialiai Krepšinis.lt iš Belgrado (20)

Kauno „Žalgiris“ turi vieną didžiausių ir moderniausių Eurolygos arenų, kurios lankomumo...

Pagrindinės lietuvių baimės dėl pensijos: demografijos iššūkiai ir artėjančios reformos (34)

Didžioji šalies gyventojų dauguma sutinka – pagrindiniu grėsmės šaltiniu jų pensijai išlieka...