aA
Nusikalstamos iniciatyvos – lygiai kaip ir teisėtos – nukentėjo nuo ekonominės krizės, kurią sukėlė koronaviruso pandemija. Tačiau Italijos mafija jau kuria planus, kaip atsigriebti už prarastą laiką.
Įspėja dėl grandiozinio italų mafijos plano: bandys susigriebti viską
© Reuters / Scanpix

Pernai, kai visos šalys užsidarė į karantiną, mafija pradėjo skverbtis į grynųjų pinigų stokojančias kompanijas, siekdama nutekinti lėšų iš Europos Sąjungos atkūrimo fondo ir 1,8 trilijono eurų, kurie turėtų pradėti tekėti į sunkumų patiriančias įmones vėliau šiais metais, perspėjo Italijos organizuoto nusikalstamumo vyriausiasis tyrėjas Maurizio Vallone.

Nusikalstamos grupuotės, įskaitant „’Ndrangheta“ pietiniame Kalabrijos regione ir „Cosa Nostra“ Sicilijoje, siekia įsitvirtinti teisėtose įmonėse, kurios pirmosios galės pretenduoti į ES pagalbą, pavyzdžiui, aplinkosaugos ir skaitmeninių technologijų sektoriuose, teigė M. Vallone iš Antimafijos tyrimų direktorato, kuriam dirba tyrėjai, paimti iš pagrindinių policijos pajėgų.

„Mafija pasirenka tas kompanijas, kurios gali sėkmingiausiai dalyvauti atkūrimo fondų konkursuose, ypač sveikatos ir infrastruktūros sektoriuose, kuriems bus skirta daug pinigų, – antradienį „Bloomberg“ sakė M. Vallone, kalbėdamas iš savo biuro Romoje. – Mafija bandys susigriebti viską. Turime užtikrinti, kad jie negautų nė euro.“

Italija – pagrindinis nusikaltėlių taikinys, nes ji turėtų tapti didžiausia ES dotacijų gavėja.

Naujoji premjero Mario Draghi vyriausybė rengia savo ES fondų dalies 209 milijardų eurų išlaidų planą, bandydama išlipti iš sunkiausios recesijos nuo Antrojo pasaulinio karo laikų. Italijos kompanijos yra ypač pažeidžiamos, kadangi valstybės garantuotų bankų paskolų schema buvo pernelyg paini ir ribota, kad būtų veiksminga, teigė M. Vallone.

Rezultatas toks, kad abejotino kreditingumo kompanijos iš valstybės tegavo labai mažai pagalbos, pridūrė jis.

Regioninių ir nacionalinių karantinų metu mafijos gaujos pasinaudojo galimybe kreiptis į mažas ir vidutines įmones, kurioms beviltiškai reikalingas likvidumas ekonomikoje, pernai susitraukusioje 8,9 proc.

Mafiozai paprastai siekia pasinaudoti kompanijos akciniu kapitalu, lupikiškomis palūkanomis finansuoti sunkumų patiriančius verslus arba juos išnaudoti per slaptą partnerį, pasakojo M. Vallone. Įtartinų finansinių operacijų, apie kurias pranešė Italijos bankas, skaičius pernai pakilo 7 proc. iki 113 000.

„Tai mus verčia rimtai įtarti, kad organizuotas nusikalstamumas rodo susidomėjimą“, – sakė jis.

Europos kovos su sukčiavimu tarnyba ne iš karto atsakė į el. laišką su prašymu pakomentuoti.

Nauji patikrinimai

M. Vallone reikalauja griežtesnių mafijos patikrinimų viešuose projektuose. Pagal dabartinę sistemą policijos pajėgos įvertina konkurso nugalėtoją prieš prasidedant projektui.

Remiantis pasiūlymu, kurį M. Vallone ketina nusiųsti Vidaus reikalų ministerijai vėliau šį mėnesį, mafijos reikalų tyrėjai viso projekto metu automatiškai stebėtų pinigų pervedimus, taip pat tikrintų subrangovus ir tiekėjus.

„Atkūrimo fondas yra prioritetas, tačiau ši procedūra turėtų būti taikoma visoms viešųjų pirkimų sutartims“, – teigė M. Vallone.

Įvesti griežtesnes taisykles reikalauja ir Briuselis.
„Europos Komisija neketina laukti biblinio tradicinių viešųjų konkursų laiko, ji nori padalyti pinigus ir pamatyti rezultatus per protingą laikotarpį“, – pabrėžė M. Vallone.

Tačiau sugriežtinti antimafijos patikrinimai gali atnešti ir žalos. Biurokratijos kliūčių varginama Italija jau ir taip nesugeba paskirstyti struktūrinių fondų, kuriuos gauna iš ES. Remiantis ES ataskaita, 2019 m. pabaigoje šalis buvo panaudojusi vos 30,7 proc. jai skirtų lėšų, palyginus su lydere Suomija (66,2 proc.) ir bloko vidurkiu (39,6 proc.). Griežtesnė kontrolė gali užvilkinti ir atkūrimo pinigų paskirstymą.

„Absurdiška ir veidmainiška“

Sicilijos sostinėje Palerme daugelio firmų laukia niūrus pasirinkimas, teigia Patrizia Di Dio, verslo lobistų grupės „Confcommercio“ vietinio padalinio, vienijančio daugiau kaip 13 000 įmonių, vadovė.

„Kai verslininkas nebepajėgs išlaikyti net savo paties šeimos, jį išskėstomis rankomis priims organizuotas nusikalstamumas, – sakė P. Di Dio. – Jei valstybė nori apsaugoti teisėtą ekonomiką, ji privalo pasiūlyti prieinamesnes paskolas ir sustabdyti mokesčius. Absurdiška ir veidmainiška neteikti jokios pagalbos ir dar gąsdinti mokesčiais.“

Bloomberg
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(17 žmonių įvertino)
4.4118

Top naujienos

Išvydę rezultatus gyventojai liko sukrėsti: kas nutiko daugiausiai žmonių paskiepijusioje pasaulio šalyje? (81)

Seišeliuose, kur gyventojų nuo COVID-19 paskiepyta daugiau nei bet kurioje kitoje šalyje,...

Nuosavas būstas – tolstanti svajonė net regionuose: prognozuoja amžinų nuomininkų erą (46)

Jaunoms šeimoms svajonė turėti namus darosi panaši į tolstantį miražą. Per pastarąjį...

„Didžiojo šeimos gynimo maršo“ dalyviai piktinosi valdžia: vardino skirtingas priežastis, prieš ką reikia kovoti renginyje dalyvavo apie 10 tūkst. žmonių (6784)

Nuo pat ryto šalyje vykstantis „Didysis Šeimos gynimo maršas“, kurio dalyvių automobilių...

Vaidas Saldžiūnas | D+

Branduolinis karas su Rusija: ko nesuprato Holivudas, bet užčiuopė Užkalnis (17)

Keistas pavadinimas, tiesa? Atrodo, kas galėtų visus juos sieti, neįmanoma. Bet įsitikinti...

Po šiltesnio savaitgalio laukia audringi orai: liūčių išvengti nepavyks nė vienam regionui

Sekmadienio dieną iš pietvakarių artės atmosferos frontas. Į šalį plūs vis tankesni debesys,...

Sulaikytas vienas iš kalėjimo bėglių papildyta (97)

Sulaikytas vienas iš Pravieniškių pataisos namų pabėgusių nuteistųjų. Apie tai feisbuke...

Vilniaus r. automobilis pražudė dviratininką: į pagalbą sustojęs vyras išaiškino kaltininkę papildyta (30)

Policijos departamentas informavo, kad Vilniaus rajone įvyko skaudus įvykis.

Plika akimi nematomi, bet veikia mūsų sprendimus: neuromokslininkė papasakojo apie hormonų įtaką elgesiui, išvaizdai ir sveikatai (8)

Dažnai galima susidurti su tokiais stereotipais, kad vieną ar kitą sprendimą žmogus (o dažniau...

Dėl neįrengto kelio ženklo – nemalonumai valdininkams: jubiliejaus šventė vos nesibaigė tragedija (27)

Motociklu „Harley Davidson“ į eismo įvykį patekęs vairuotojas laimėjo bylą prieš Lietuvos...

Pikantiškas tyrimas parodė, kaip keičiasi vyrų elgesys pamačius moterį su akivaizdžiai sustangrėjusiais speneliais (53)

Psichologai iš Niujorko valstybinio universiteto Osvige tyrinėjo, kaip heteroseksualūs vyrai ir...