aA
Ispanijos laikinasis ministras pirmininkas Pedro Sanchezas ketvirtadienį pripažino neturįs pakankamo pasitikėjimo tarp parlamentarų, kad atlaikytų jų balsavimą dėl nepasitikėjimo, žlugus deryboms dėl koalicijos formavimo su kraštutiniais kairiaisiais.
Pedro Sanchezas
© AFP / Scanpix

Neskaitant 123 Socialistų partijos deputatų, tik vienas regioninio aljanso įstatymų leidėjas balsavo už P. Sanchezą, todėl 350 vietų parlamento žemuosiuose rūmuose jis nesurinko reikalingos paprastos balsų daugumos.

„Labai apgailestauju, bet tenka pripažinti, kad parlamentas tebėra užblokuotas“, – anksčiau ketvirtadienį parlamente kalbėjo P. Sanchezas ir pridūrė, kad susitarti su ultrakairiosios pakraipos partija „Podemos“ dėl koalicinės vyriausybės „nėra įmanoma“.

Vyriausybės vadovui neužsitikrinus pakankamo palaikymo per balsavimą, rengiamą po aiškaus nugalėtojo neturėjusių visuotinių rinkimų, Ispanija artėja prie ketvirtų parlamento rinkimų per tiek pat metų scenarijaus.

Dabar P. Sanchezas turės dar du mėnesius rasti būdą užsitikrinti parlamentarų paramą mažumos arba koalicinei vyriausybei.

Nepavykus pasiekti jokio susitarimo ispanams lapkritį tektų vėl rinkti parlamentą.

„Lygiagreti vyriausybė“

Socialistų partijos ir „Podemos“ atstovai stengėsi susitarti dėl Ispanijos pirmosios nuo diktatūros laikų koalicinės vyriausybės formavimo, tačiau derybos trečiadienį įstrigo.

Ketvirtadienį Ispanijos vicepremjerė Carmen Calvo pavadino „Podemos“ reikalavimus dėl postų ministrų kabinete „nerealistiškais“ ir apkaltino šią politinę jėgą siekiant suformuoti savo pačios „lygiagrečią vyriausybę“.

„Jei norėdamas būti ministras pirmininkas turiu išsižadėti savo principų, jei turiu formuoti vyriausybę žinodamas, kad ji nebus naudinga mano šaliai, tuomet dabar tikrai nebūsiu ministras pirmininkas“, – parlamente kalbėjo P. Sanchezas.

„Podemos“ vyriausiasis derybininkas Pablo Echenique pareiškė, kad socialistai tenorėjo suteikti ultrakairiesiems „dekoratyvinį vaidmenį, kuris gerai skamba, bet numato mažai realių galimybių pagerinti žmonių gyvenimą“.

„Podemos“ lyderis Pablo Iglesias „norėjo posto vyriausybėje, siekdamas ją kontroliuoti“, nors per balandį vyksiančius visuotinius rinkimus užėmė ketvirtą vietą, parlamente pareiškė P. Sanchezas.

Pasak premjero, šios politinės jėgos siūlymai suteiktų jai „80 proc. vyriausybės išlaidų kontrolę“.

„Labai sunku išsiderėti per 48 valandas tai, dėl ko nesinorėjo derėtis 80 dienų“, – pažymėjo jis.

Abi partijos sutarė, kad „Podemos“ atitektų vicepremjero postas, taip pat atsakomybė už socialinius reikalus ir sveikatos apsaugos ministro portfelis.

„Podemos“ savo ruožtu norėjo valdyti Mokslo ir Darbo ministerijas, bet Socialistų partija tam nepritarė ir pasiūlė būsto ir lygių galimybių ministrų portfelius.

Kad atlaikytų balsavimą dėl nepasitikėjimo, P. Sanchezui būtų užtekę paprastos balsų daugumos, bet jos negalėjo užsitikrinti neturėdamas „Podemos“ deputatų, kartu su savo partneriais iš judėjimo „Vieningieji kairieji“ turinčių 42 mandatus, palaikymo.

„Gailėsis“

Nors socialistai triumfavo per balandį vykusius nacionalinius rinkimus, jei užsitikrino tik 123 iš 350 vietų parlamente ir buvo priversti siekti kitų frakcijų paramos.

Ispanija, kur iki 2015 metų dominavo dvi pagrindinės partijos, dabar turi labai susiskaldžiusį parlamentą, kuriame mandatų taip pat gavo „Podemos“, liberaliosios partijos „Ciudadanos“ ir ultradešiniųjų judėjimo „Vox“ atstovai.

Dėl šios priežasties šalį pastaruoju metu valdo mažumos vyriausybės, kurioms nepavyksta imtis jokių esminių reformų. Pats P. Sanchezas vasario mėnesį buvo priverstas sušaukti pirmalaikius rinkimus, kai buvo atmestas jo pateiktas biudžeto projektas.

Be „Podemos“ palaikymo, P. Sanchezui taip pat reikėjo dar kelių regioninių partijų frakcijų paramos.

Tačiau premjeras pralaimėjo per balsavimą susilaikius svarbioms katalonų ir baskų separatistų partijoms ir dešiniosios pakraipos partijos balsavus prieš jį.

Tvyrant nepasitikėjimui tarp „Podemos“ ir Socialistų partijos, jos viena kitai pažėrė kaltinimų blokuojant derybas.

Tuo metu katalonų separatistų partijos ERC lyderis parlamente Gabrielis Rufianas griežtai sukritikavo abi šalis dėl žlugusių derybų ir pareiškė, jog tiek P. Sanchezas, tiek P. Iglesias dėl to „gailėsis“.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo neleidžiama.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Top naujienos

Į Rytų Ukrainą plūdo išskirtinė Rusijos technika: po mokymų rusų kariams nustatė vienodą diagnozę (217)

Prieš penkerius metus, antrojoje 2014 m. rugpjūčio mėnesio pusėje, vadinamasis „Ilovaisko...

Lietuvis daro tai, apie ką daugelis svajoja, bet nedrįsta: mano tikslas – pasiekti visišką dugną (54)

Prieš trejus metus prisidengęs Modus Vivendi slapyvardžiu 24-erių Edgaras Bajerčius sėdęs ant...

Pinigų tema lietuviams kalbėti gėda ne mažiau nei apie seksą: jei už žinias rašytų pažymį, dažnas gautų 4 (87)

Pinigų klausimas lietuviams kartais yra toks pats tabu kaip ir seksas ar politika. Dar labiau nejauku...

Kodėl lietuviški kurortai yra daug blogiau nei užsienio: turtingųjų pasaulis Interlakenas ir jo beprotiškos kainos (197)

„Niekada nevažiuočiau į lietuviškus kurortus“, „Palanga – brangi tragedija“, „Į...

13 daug antioksidantų turinčių produktų: valgydami juos kovojate su kenksmingais procesais organizme (7)

Antioksidantai yra junginiai, padedantys atitolinti ląstelių pažeidimus ar net galintys užkirsti...

Investuotojai nenurašo penktojo pagal dydį miesto: vaiduoklį keis nauja verslo oazė (17)

Nors per pastarąjį dešimtmetį Panevėžyje gyventojų sumažėjo daugiau nei dvidešimčia...

Iš „Misijos Sibiras“ grįžusi Amerikos lietuvaitė: dabar važinėsiu po Ameriką ir viską pasakosiu (114)

Tarp šešiolikos šių metų ekspedicijos „ Misija Sibiras “ dalyvių pirmą kartą buvo...

Bretanė – vieta, kur saugoma istorija ir gerbiamos tradicijos (13)

Gerai išvystytas Prancūzijos greitųjų traukinių (TGV) transporto tinklas suteikia unikalią...

Linkytė ir Vaitiekūnas papasakojo apie slogias mintis ir kaip pavyko pamilti save (77)

Laisvės pikniko metu „Rytojaus jaunimo“ diskusijų zonoje didelio susidomėjimo sulaukė...

Gamtos ženklus stebinti dzūkė jau žino, kokie bus rudens orai ir kada sulauksime pirmojo sniego (90)

Gamtos ženklus stebinti ir orus pagal juos prognozuojanti marcinkoniškė Janina Janušauskienė...