Šeštadienį V. Zelenskio administracijos vadovo pavaduotojas Igoris Žovka pasmerkė Ukrainos kariuomenės vado vertinimą, kad karas su Rusija „atsidūrė aklavietėje“, kuris paaštrino konfliktą Kyjive, nerimaujančiame dėl tolesnės Vakarų šalių paramos.

I. Žovka sureagavo į „The Economist“ straipsnį, kuriame, remiantis Ukrainos ginkluotųjų pajėgų vadu Valerijumi Zalužnu, sakoma, kad „pasiekėme tokį technologinį lygį, dėl kurio karas atsidūrė aklavietėje“ ir kad „greičiausiai nebus jokio didelio ir gražaus persilaužimo“.

V. Zelenskio administracijos vadovo pavaduotojas Ukrainos televizijai sakė, kad V. Zalužno interviu rusai „išsamiai išanalizavo ir padarė atitinkamas išvadas“. I. Žovkos teigimu, iš šalių partnerių jis sulaukė skambučių: „panikos apimti“ administracijų vadovai klausė, ar karas iš tikrųjų atsidūrė aklavietėje, kaip teigė V. Zalužnas.

„Ar tokį poveikį norėjome pasiekti šiuo straipsniu? – paklausė I. Žovka. – Galbūt tai labai nuodugnus strateginis planas, ir tokia taktika duos kažkokios naudos. Bet, tiesą sakant, esu labai nustebęs.“

Įtampa auga lemiamu karo momentu: lėtas Kyjivo kontrpuolimas ir smurto protrūkis Viduriniuose Rytuose sustiprino nuogąstavimus, kad Vakarų finansinė ir karinė pagalba gali pradėti mažėti.

Šeštadienį surengtos spaudos konferencijos su Europos Komisijos (EK) pirmininke Ursula von der Leyen metu V. Zelenskis irgi paneigė V. Zalužno vertinimą, tačiau pripažino, kad žmonės „pavargo“ nuo 18 mėnesių trunkančio karo.

„Žmonės pavargę. Visi pavargę. Yra skirtingų nuomonių. Mes visi žmonės, nepriklausomai nuo statuso. Bet tai nėra aklavietė. Dar kartą pabrėžiu. Apie tai jau kalbėjome. Tai nėra kažkokia naujiena“, – sakė V. Zelenskis.

„Turime kartu išspręsti problemas, labiau bendradarbiauti su partneriais priešlėktuvinės gynybos srityje, atblokuoti dangų ir leisti mūsų vyrams imtis puolamųjų veiksmų. Reikia galvoti būtent apie šiuos dalykus. Tik apie šiuos. Ne apie rytojų, bet apie dabartį“, – pridūrė jis.

Analitikai: Zalužnas neteigia, kad karas atsidūrė aklavietėje


JAV Karo tyrimų institutas (ISW) teigia, kad V. Zalužnas savo esė „Šiuolaikinis pozicinis karas ir kaip jį laimėti“ detaliai aprašo tai, ko, anot paties autoriaus, reikia Ukrainai, kad „poziciniame karo etape pagaliau įvyktų reikiamas lūžis“. Pasak analitikų, straipsnyje viskas išdėstyta žymiai aiškiau nei vedamajame ir kiek vėliau pasirodžiusiame „The Economist“ straipsnyje.

V. Zalužnas rašo, kad karas „po truputį įgyja pozicinę formą“ ir pabrėžia, kad Ukrainai privalu atgauti viršenybę ore, pralaužti minų barjerus, didinti priešpriešinės ugnies efektyvumą, telkti ir mokyti būtinus rezervus, didinti elektroninės kovos galimybes – taip įveikti pozicinį karą.

Pozicinis karas – karinės operacijos, neatnešiančios staigių ar dramatiškų pokyčių fronto linijoje, nors abi šalys ir deda didžiules pastangas, kad kaip nors pagerintų savo pozicijas. V. Zalužnas savo esė neteigia, kad karas dabar atsidūrė aklavietėje, kaip ir neteigia, kad Ukrainai nepavyks, savo apžvalgoje rašo ISW.

Kaip teigia ISW analitikai, V. Zalužnas didžiausią dėmesį skiria aiškinimui, kad dabartinis pozicinis karo su Rusija pobūdis yra nulemtas technologinio ir taktinio lygiavertiškumo karo lauke ir paplitusio minų barjerų naudojimo (tokią taktiką naudoja tiek Rusijos, tiek Ukrainos kariai). V. Zalužnas aptaria ir galimybes, kurias Ukrainai suteikė Rusijos iššūkiai, įskaitant didelius Rusijos aviacijos nuostolius, Ukrainos naudojamą vakarietišką ginkluotę ir Rusijos nesugebėjimą dėl politinių, organizacinių ir motyvacijos problemų pasinaudoti mobilizuotais žmogiškaisiais ištekliais.

V. Zalužnas tikina, kad, norint išvengti Pirmojo pasaulinio karo „apkasų karo“ ir pereiti prie manevrinio karo, Ukraina privalo griebtis naujų sprendimų, įskaitant technologinius ir kitus pokyčius, dalis kurių priklauso nuo Vakarų paramos, o kitiems reikia pokyčių Ukrainos kariuomenėje, valstybėje ir visuomenėje.

V. Zalužnas daro išvadą, kad pozicinis karas naudingas nebent Rusijai, nes jis vilkina karą ir sukuria galimybių tam tikrose srityje užsitikrinti pranašumą. V. Zalužnas sako, kad, palankiai susiklosčius aplinkybėms, tiek Rusija, tiek Ukraina gali sugrįžti prie spartaus manevrinio karo, kurio atveju Kyjivui būtų būtina didesnė Vakarų karinė parama.

V. Zalužno esė tikslas, kaip teigia ISW, – pateikti siūlymų, kaip poziciniame kare sugrįžti prie manevrų, o ne vystyti aklavietėje atsidūrusio karo temą.

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama Delfi paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Delfi kaip šaltinį.
www.DELFI.lt
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją (14)