JAV prezidentas Donaldas Trumpas ir Prancūzijos prezidentas Emmanuelis Macronas svarstė, kad galėtų būti sudarytas naujas susitarimas dėl Irano branduolinės programos, informuoja BBC.
D. Trumpas ir E. Macronas Vašingtone
© Reuters / Scanpix

Po pokalbių JAV prezidentas, kuris itin skeptiškai vertina 2015 metais pasirašytą Irano branduolinį susitarimą, kalbėjo apie „galbūt daug platesnį susitarimą“. Prancūzijos prezidentas sutiko, kad naujasis susitarimas turėtų apimti Irano balistinių raketų programą ir jo vaidmenį Artimuosiuose Rytuose.

Su trijų dienų trukmės valstybiniu vizitu į JAV atskridęs E. Macronas pridūrė pirmenybę teikiąs ne egzistuojančio susitarimo nutraukimui, bet „kažko naujo, apimančio visus mums nerimą keliančius klausimus, kūrimui“.

Prancūzijos prezidentas taip pat pritarė, kad dabartinis susitarimas turi trūkumų bei tam, kad Irano įtakos regione klausimas turi būti įtrauktas į derybas.

„Jie turėjo sudaryti susitarimą, apimantį Jemeną, Siriją ir kitas Artimųjų Rytų dalis“, - sakė D. Trumpas, 2015 metais pasirašytą susitarimą pavadindamas „beprotišku“.

Likus kelioms valandoms iki JAV ir Prancūzijos prezidentų susitikimo, Irano prezidentas Hassanas Rouhanis įspėjo dėl „rimtų padarinių“, jei JAV pasitrauks iš susitarimo. D. Trumpas ne kartą grasino pasitraukti, jei iki gegužės 12 dienos nebus „ištaisyti siaubingi susitarimo trūkumai“.

Trumpas: Iranas brangiai sumokės

Per bendrą spaudos konferenciją D. Trumpas neparodė nepalaikantis E. Macrono pozicijos, kad JAV pajėgos turėtų ilgiau ilgiau likti Sirijoje. Prieš kelias savaites paskelbęs, kad išves amerikiečių karius iš šios karo krečiamos šalies, antradienį D. Trumpas sakė, kad pokalbio metu Prancūzijos vadovas jam akcentavo, jog nuo džihadistų judėjimo „Islamo valstybė“ išvaduotų teritorijų kontrolę gali perimti Iranas.

„Keliausime namo, – sakė D. Trumpas. – Tačiau norime palikti aiškų ir ilgalaikį pėdsaką“.

E. Macronas savo ruožtu sakė, kad JAV ir Prancūzija bendromis jėgomis įveiks terorizmą, suvaržys Šiaurės Korėjos ir Irano masinio naikinimo ginklų programas ir drauge dirbs planetos labui, veikiausiai turėdamas galvoje savo pastangas įtikinti Vašingtoną peržiūrėti savo sprendimą pasitraukti iš Paryžiaus klimato sutarties.

Žurnalistų paklaustas, ar galėtų atsisakyti ketinimo pasitraukti iš Irano branduolinio susitarimo, D. Trumpas pareiškė: „Žmonės žino mano požiūrį į Irano susitarimą... Tai beprotystė, absurdas. Jis apskritai neturėjo būti sudarytas“.

Prancūzija ir kitos Europos valstybės deda pastangas išsaugoti svarbų tarptautinį susitarimą su Iranu dėl jo branduolinės programos. D. Trumpas sužlugdys šį susitarimą, jeigu iki galutinio termino – gegužės 12 dienos – nepratęs šiitiškai respublikai anksčiau taikytų sankcijų atidėjimo.

JAV prezidentas grasina tai padaryti, jeigu Europos sostinės nesutiks papildyti susitarimo griežtesnėmis Irano raketų programos ir būsimų branduolinio kuro sodrinimo pajėgumų priežiūros priemonėmis.

Iranas savo ruožtu pareiškė, kad yra pasirengęs atnaujinti bombų gamybai tinkamo urano sodrinimą, jei JAV pasitrauks iš susitarimo.

Be to, Irano užsienio reikalų ministras Mohammadas Javadas Zarifas antradienį įspėjo D. Trumpo administraciją, kad pasitraukdama iš šio susitarimo Amerika labai pakenks deryboms su Šiaurės Korėja, nes tai parodys, kad Vašingtonas nesilaiko pažadų.

Kalbėdamas viešai D. Trumpas leidžia suprasti dar nepriėmęs galutinio sprendimo dėl Irano susitarimo. Pasak jo, „niekas nežino“, kaip jis pasielgs atėjus nustatytam galutiniam terminui paskelbti Amerikos poziciją.

Tačiau prezidentas priminė E. Macronui apie, jo nuomone, šio susitarimo trūkumus - kad pasirašytas dokumentas nesprendžia problemų dėl Irano balistinių raketų ir jo veiksmų Jemene bei Sirijoje problemų.

E. Macronas žurnalistams sakė, kad jis ir D. Trumpas vertins Irano susitarimą „platesniame regioniniame kontekste“, atsižvelgdami į situaciją Sirijoje.

„Turime bendrą tikslą. Norime regione užkirsti kelią eskalacijai ir branduolinių ginklų platinimui. Dabar mums reikia rasti teisingą kelią pirmyn“, – kalbėjo jis.

D. Trumpas leido suprasti neatmetantis galimybės, jog dėl Irano susitarimo dar galėtų būti „kažkas padaryta“, tačiau tai, anot jo, turėtų būti ryžtingos priemonės.

Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Po dramatiško finišo atsikvėpęs Šaras: dabar visa Europa žino, kad „Žalgiris“ – aukščiausias lygis specialiai Krepšinis.lt iš Belgrado (102)

Šarūnas Jasikevičius didžiuojasi tuo, ką Kauno „Žalgiriui“ pavyko nuveikti tiek šį...

Miestiečiai brandžiame amžiuje nėrė į kaimo verslą ir nepasigailėjo (2)

Kada nors nusibelsti iš savosios Dzūkijos į kitame Lietuvos pakraštyje, Molėtų rajono Medeikių...

Planas sustabdyti Kremlių Baltijos šalyse: kuo gali praversti „Uber“ pavyzdys (535)

Staigaus Rusijos puolimo metu JAV ir sąjungininkų pajėgos Baltijos šalyse būtų greitai...

„Žalgirį“ geresniu už CSKA pavadinęs Jasikevičius: šitie vyrai – daugiau nei fantastiški (180)

Kauno „Žalgiris“ išgyveno Maskvos CSKA šturmą ir pirmą kartą Eurolygos istorijoje iškovojo...

Baltos vestuvių ceremonijos varnos: parodė, kaip nereikėtų rengtis į karališką puotą (20)

Kvietimai į karališkas vestuves buvo išsiųsti dar kovo mėnesį, tačiau kai kurie svečiai vis...

Gailius: Šimašiaus nuomonė man nesvarbi

Liberalų sąjūdis, Valstybės saugumo departamento pateiktoje informacijoje Seimo Nacionalinio...

Ar „MG Baltic“ gali sustabdyti Seimo NSGK išvadų skelbimą? (31)

LRT TELEVIZIJOS laidoje „ Savaitė “ Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto ( NSGK )...

Gyvai / Didysis Eurolygos finalas: „Real“ – „Fenerbahče“ (22)

Sekmadienio vakarą Belgrado „Štark“ arenoje vykstančiame didžiajame Eurolygos finale...

Verpimas verpste ir kodėl viena vilna kanda, kita ne

Monika Šimonėlė, buvusi miestietė, kuri dabar Šventos k. (Švenčionių raj.)kuria avių ūkį.

Tyrimo rezultatai nustebino: skiriasi turtingų ir skurdžiai gyvenančių žmonių smegenys

Suaugusio žmogaus smegenys taip jautriai reaguoja į socialinę ir ekonominę situaciją, kad gali...