aA
JAV prezidentas Donaldas Trumpas trečiadienį apkaltino Kiniją ir Europą įsitraukus į „didelį manipuliavimo valiutomis žaidimą“ ir pridūrė, kad Vašingtonas turėtų imtis panašių veiksmų.
Donaldas Trumpas, Xi Jinpingas
© Reuters / Scanpix

Šis valstybės vadovo pareiškimas tiesiogiai prieštarauja JAV oficialiajai politikai – nemanipuliuoti dolerio verte, siekiant įgyti pranašumą prekyboje.

D. Trumpo „Twitter“ žinutėje sakoma, jog jeigu Amerika nesiims veiksmų, šalies pareigūnai toliau „bus vėplos, sėdintys nuošalyje ir mandagiai stebintys, kaip kitos šalys toliau žaidžia savo žaidimus – kaip jos elgėsi daugybę metų.“

JAV Iždo departamentas gegužę pareiškė, kad jo tyrimas parodė, kad jokia šalis neatitinka valiuta manipuliuojančios valstybės kriterijų. Vis dėlto tame pranešime nurodoma, kad Kinija ir aštuonios kitos valstybės yra įtrauktos į stebimų šalių sąrašą.

Valiuta manipuliuojanti šalis dirbtinai mažina savo pinigų vertę, kad jos prekių eksportas atpigtų, o importas iš užsienio – pabrangtų.

2016 metais, kai buvo kandidatas į prezidento postą, D. Trumpas ne kartą kaltino Kiniją manipuliuojant savo valiuta. Tapęs valstybės vadovu jis nedelsdamas pavadino Kiniją valiutos manipuliatore.

Tačiau Iždo departamentas nuo to laiko paskelbė penkias ataskaitas, kurias, pagal įstatymus, privalo teikti kas šešis mėnesius. Kiekvienoje ataskaitoje nurodoma, kad nė viena šalis neatitinka kriterijų, leidžiančių ją įvardyti valiutos manipuliatore.

D. Trumpo naujausia žinutė, regis, nepadarė jokio poveikio valiutų rinkoms. Padėtis neabejotinai pasikeistų, jeigu iždo sekretorius Stevenas Mnuchinas pagrasintų pasitelkti manipuliacijas valiuta, kad sumažintų dolerio vertę.

Iždo sekretorius yra įgaliotas teikti komentarus apie dolerio vertę ir vykdyti intervencijas, tokias kaip dolerių supirkimas arba pardavimas valiutų rinkose, kad paveiktų pinigų vertę. JAV administracijos dešimtmečius siuntė pasauliui žinią, kad neketina kištis į valiutų rinkas, siekdamos paveikti prekybos srautus.

Silpnesnis doleris skatintų JAV eksportą, bet gali sukelti pavojų, kad pradės trauktis užsienio investuotojai, padedantys finansuoti federalinės vyriausybės 22 trln. dolerių (19,5 trln. eurų) skolą. Jie galėtų perkelti savo investicijas kitur, kad išvengtų valiutos nuvertėjimo, mažinančio investuotų lėšų grąžą.

BNS
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(4 žmonės įvertino)
3.0000

Top naujienos

Prakalbo apie traukinių mašinistų darbą: pervargę, be patirties ir aria viršvalandžius (36)

Naujai paruoštiems „Lietuvos geležinkelių“ traukinių mašinistams trūksta darbo patirties,...

Prasta situacija lietuvius privertė suktis: tapome šios srities lyderiais, bet koją kiša valdininkų neraštingumas DELFI specialiai iš Berlyno

Lietuviams jau tapo visiškai įprasta internetu deklaruoti pajamas, užrašyti vaiką į darželį ar...

„Parketiniai“ visureigiai – labiausiai planetą teršianti transporto priemonė (82)

Visuotinė simpatija didesniems, sunkesniems automobiliams lėmė tai, kad nuo 2010 m. visureigių...

Rezultatyviausiu karjeros dvigubu dubliu sezoną pradėjęs Sabonis neišgelbėjo „Pacers“ (14)

Naująjį NBA reguliarųjį sezoną pralaimėjimu pradėjo Indianos „Pacers“ (0-1) krepšininkai....

Lietuva „Doing Business“ reitinge pasiekė aukščiausią vietą: liko žingsnis iki geriausių pasaulyje (64)

Verslo sąlygas vertinančiame Pasaulio banko tyrime „ Doing Business 2020“ Lietuva iškopė į...

Grandioziniam projektui besirengianti Jagelavičiūtė – apie savo stiliaus nesėkmes, skaudžias skyrybas ir sunkius metus (32)

Žinomiausia Lietuvos stilistė Agnė Jagelavičiūtė gruodžio 4-ąją Vilniaus „ Siemens “...

Naujojo stratego pasitikėjimo sulaukęs Valančiūnas ir „Grizzlies“ patyrė sutriuškinimą Majamyje

Pirmųjų NBA reguliariojo sezono rungtynių iššūkis Memfio „Grizzlies“ (0-1) klubui ir...

Užsimojo sudaryti galimybę į taromatus kišti ir stipriųjų gėrimų butelius: ekspertai vartotojams žada didelius nepatogumus

Nuo 2016 m. Lietuvoje veikiantys taromatai jau kelerius metus padeda surinkti 92 proc. visų į rinką...

Mitybos specialistė įvardijo produktus, kurie slapta jums didina cholesterolio kiekį (12)

Ankščiau cholesterolio kiekio padidėjimas kraujyje dažnai buvo siejamas su vyresnio amžiaus...