aA
Žurnalistų persekiojimas Rusijoje primena kampaniją prieš spaudos laisvę, antradienį pareiškė JAV ambasados Maskvoje atstovė.
Ivanas Safronovas
Ivanas Safronovas
© Itar-Tass / Scanpix

„Aktualesnė tema būtų „Rusija žiniasklaidos akimis 2020 metais“. Matome rusų žurnalistų areštą po arešto: [tai] pradeda priminti sustyguotą kampaniją prieš spaudos laisvę“, – socialiniame tinkle „Twitter“ parašė ambasados atstovė spaudai Rebecca Ross, nurodydama oficialią Rusijos užsienio reikalų ministerijos paskyrą.

Rusijos užsienio reikalų ministerija savo ruožtu patarė amerikiečiams „užsiimti savais reikalais“.

Anksčiau Maskvoje internetu įvyko konferencija „Pasaulis žiniasklaidos akimis 2020 metais“, kurioje dalyvavo Rusijos užsienio reikalų ministerijos atstovė Marija Zacharova.

Rusijos Federalinė saugumo tarnyba (FSB) anksčiau antradienį pranešė sulaikiusi Rusijos kosmoso agentūros „Roskosmos“ vadovo patarėją, buvusį laikraščių „Kommersant“ ir „Vedomosti“ žurnalistą Ivaną Safronovą.

FSB teigimu, I. Safronovas rinko konfidencialią informaciją apie Rusijos kariuomenę, gynybą bei saugumą ir „perdavė ją“ vienos NATO šalies žvalgybai.

Per pavienius jo šalininkų piketus Maskvos centre buvo sulaikyta 25 žmonės, daugiausia žurnalistai.

Be to, pirmadienį Rusijos teismas žurnalistę Svetlaną Prokopjevą, dirbančią „Laisvosios Europos radijo/Laisvės radijo“ (RFE/RL) rusų redakcijoje laisvai samdoma bendradarbe, pripažino kalta dėl „terorizmo teisinimo“ ir skyrė jai didelę baudą.

Maskvos teismas antradienį leido dviem mėnesiams suimti valstybės išdavyste įtariamą buvusį žurnalistą, Rusijos kosmoso agentūros vadovo patarėją I. Safronovą.

30-metis I. Safronovas yra dirbęs verslo laikraščiuose „Kommersant“ ir „Vedomosti“ ir buvo vienas gerbiamiausių Rusijos žurnalistų, rašiusių gynybos temomis.

Antradienį vyrą sulaikė Federalinės saugumo tarnybos (FSB) pareigūnai, o po kelių valandų Maskvos teismas leido jį suimti dviem mėnesiams.

I. Safronovo gynybos komandos narys Jevgenijus Smirnovas naujienų agentūrai AFP po posėdžio sakė, kad buvęs žurnalistas įtariamas nuo 2012 metų bendradarbiavęs su čekų žvalgyba.

Jo areštas dėl kaltinimų, už kuriuos gresia iki 20 metų kalėjimo, išprovokavo visuomenės pasipiktinimą, o Maskvos centre antradienį buvo surengta mitingų.

Informaciją apie areštus per politinius protestus renkantis tinklalapis „OVD-Info“ pranešė, kad per juos buvo sulaikyti 25 žmonės.

I. Safronovo pagrindinis advokatas Ivanas Pavlovas sakė, kad tai yra pirmas kartas per beveik du dešimtmečius, kai Rusijoje žurnalistas apkaltinamas valstybės išdavyste. Pasak teisininko, dabar ant kortos pastatytas nepriklausomos žurnalistikos likimas.

I. Safronovo šalininkai socialiniuose tinkluose rašė, kad jam metami kaltinimai susiję su jo žurnalistiniu darbu, suerzinusiu valdžią.

Buvęs žurnalistas suimtas po nacionalinio balsavimo, per kurį pritarta kontroversiškoms konstitucijos pataisoms, leisiančioms jau du dešimtmečius valdžioje esančiam prezidentui Vladimirui Putinui pratęsti savo valdžią iki 2036 metų.

FSB teigimu, I. Safronovas rinko konfidencialią informaciją apie Rusijos kariuomenę, gynybą bei saugumą ir „perdavė ją“ vienos NATO šalies žvalgybai.

J. Smirnovas citavo tyrėjus, pareiškusius, kad I. Safronovas esą 2017 metais perdavė Čekijai duomenų apie Rusijos karinį bendradarbiavimą su Artimaisiais Rytais.

Kremlius savo ruožtu tvirtina, kad I. Safronovo sulaikymas nesusijęs su jo žurnalistine veikla.

„Mūsų kontržvalgyba yra labai užsiėmusi, turi daug užduočių ir labai gerai atlieka savo darbą“, – pareiškė Kremliaus atstovas Dmitrijus Peskovas.

Rusijos kosmoso agentūra „Roskosmos“, kur I. Safronovas pradėjo dirbti gegužę, irgi pareiškė, kad jo sulaikymas nesusijęs su šiuo darbu.

„Roskosmos“ vadovas Dmitrijus Rogozinas nurodė, kad jo patarėjas „neturėjo leidimo dirbti su slapta informacija“.

Pastaraisiais metais Rusijos valdžia sutelkė pastangas užgniaužti pasipriešinimą, ir daugybė asmenų, įskaitant mokslininkus, buvo apkaltinti valstybės išdavyste ar valstybės paslapčių atskleidimu.

Pasak saugumo analitiko Andrejaus Soldatovo, I. Safronovo areštas rodo, kad represijos šalyje galbūt pasiekė naują lygį.

„Byla prieš Ivaną Safronovą yra visiškai naujas represijų prieš žurnalistiką šalyje lygis“, – sakė jis.

BNS
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(36 žmonės įvertino)
3.1111

Top naujienos

Nausėda: kariams pasienyje bus suteikiami papildomi įgaliojimai

Prezidentas Gitanas Nausėda antradienį susitiko su krašto apsaugos ministru Arvydu Anušausku ir...

Grybauskaitė pateikė 6 punktų planą, kaip valdyti neteisėtų migrantų krizę (89)

Kadenciją baigusi prezidentė Dalia Grybauskaitė feisbuke antradienį surašė skubių ir dabar...

Lukašenka sulaukė paramos: migrantams į Lietuvą patekti jau padeda ir desantas iš Maskvos (351)

Ar norite nemokamai į Minską? Tokį pasiūlymą irakiečiams Baltarusijos sostinės oro uoste...

Rusija pagrasino Estijai: sustokit (134)

Į Rusijos užsienio reikalų ministeriją buvo iškviestas Estijos ambasadorius Margusas Laidre,...

Pareigūnai aptiko stambią cigarečių kontrabandą „Belaruskalij“ krovinyje (6)

Pareigūnai aptiko cigarečių kontrabandą traukiniu į Lietuvą gabentame Baltarusijos trąšų...

Prekybininkai apie valdžios planus į dideles parduotuves leisti tik su Galimybių pasu: kils riaušės, teks kviesti policiją (313)

Valdžiai paslapčia svarstant planą į parduotuves neįleisti nepasiskiepijusių ir galimybių paso...

Ministrės sprendimas leido pasieniečiams naudoti psichinę ir fizinę prievartą (237)

Pirmadienio vakarą vidaus reikalų ministrės Agnės Bilotaitės pasirašytas sprendimas leido...

COVID-19 kreivėje – nepalankūs poslinkiai: protrūkių skaičius išaugo beveik dvigubai (8)

Koronavirusinės infekcijos ( COVID-19 ligos) protrūkių praėjusią savaitę fiksuota beveik...

Šaltibarščiai – top geriausių pasaulyje daržovių sriubų dešimtuke

Lietuvoje nuo seno mėgstama šalta sriuba su burokėliais – šaltibarščiai , kurią daugelio...