aA
Rusija atvirai pagrasino Baltarusijai dėl 33 Rusijos samdinių, praėjusią savaitę sulaikytų netoli Baltarusijos sostinės Minsko.
Dmitrijus Medvedevas, Aleksandras Lukašenka
Dmitrijus Medvedevas, Aleksandras Lukašenka
© AFP / Scanpix

Rusijos saugumo tarybos pirmininko pavaduotojas Dmitrijus Medvedevas pareiškė, kad šis incidentas gali turėti rimtų pasekmių dvišaliams santykiams, praneša „Laisvosios Europos radijas / Laisvės radijas“.

Jo pastabos nuskambėjo likus kelioms dienoms iki Baltarusijos prezidento rinkimų. Ilgametis šalies vadovas Aleksandras Lukašenka nori pratęsti jau 26-erius metus trunkantį valdymo laikotarpį.

D. Medvedevas sakė, kad Baltarusijos vadovai dvišalius ryšius pavertė „rinkimų kampanijos smulkmenomis“.

„Viskas, kas vyksta Baltarusijoje, yra Baltarusijos reikalas, tačiau mes negalime nepastebėti, kad šiandien Rusijos ir Baltarusijos santykiai ir netgi sąjunginė valstybė bei integracija tapo rinkimų kampanijos žaidimo dalimi“, – sakė D. Medvedevas.

Rusijos Federacijos saugumo tarybos pirmininko pavaduotojas pabrėžė, kad „niekaip neapleidžia mintis, jog vykstantys įvairūs kazusai yra pakankamai nesudėtingos politinės technologijos dalis“.

„Sukurti priešo atvaizdą ir jį naudoti politiniam rezultatui pasiekti, – pareiškė jis. – O paskui jau nesvarbu, kas bus. Išsiaiškinsime su rusais, ką nors sugalvosime. Tai ne tik žeidžia, bet ir labai liūdina. Pasekmės taip pat bus liūdnos.“

Dmitrijus Medvedevas
Dmitrijus Medvedevas
© Itar-Tass / Scanpix

Jeigu Baltarusijoje bus bandoma destabilizuoti padėtį, bus sunku visiems – iki pat Vladivostoko, kreipdamasis į šalies piliečius antradienį pareiškė Baltarusijos prezidentas.

„Nereikia čia kišti branduolinio ginklo. Nebandykite destabilizuoti situacijos, nes užsikurs tokia pirtis, jog visi kankinsis – iki pat Vladivostoko“, – pareiškė prezidentas. A.Lukašenka taip pat pareiškė, kad Baltarusijoje sulaikyti Rusijos piliečiai neketino vykti į kitas šalis, jie buvo konkrečiai atsiųsti būtent į Baltarusiją. Informaciją, esą, sulaikyti asmenys skrido tranzitu per Baltarusiją, prezidentas pavadino „melu“.

„Tai labai pavojingas ir stiprus signalas. Ir visa tai melas – apie Stambulą, apie Venesuelą, apie Afriką ir Libiją. Visa tai melas. Tie žmonės, juk jie davė parodymus, buvo atsiųsti konkrečiai į Baltarusiją. Gavo konkrečią komandą – laukti. Jie gi viską mums papasakojo“, – teigė A. Lukašenka.

Baltarusijos prezidentas pareiškė, kad skrydžio bilietai į Stambulą buvo naudojami kaip priedanga. Prieš Baltarusiją „naudojami milijardai, pasitelkiamos naujausios technologijos“, užtikrino prezidentas.

„Šiandien gavome informacijos apie dar vieną būrį, kuris buvo perkeltas į pietus. Kai švarinamės, privalome lakstyti ir po miškus ir juos gaudyti. Juk visus išgaudysime – visus iki vieno“, – žada A. Lukašenka.

A. Lukašenka antradienį pareiškė, kad „Rusija bijo mus prarasti“. Visgi, nepaisant to, Rusija esą visuomet bus šalies sąjungininkė.

„Rusija visada buvo, yra ir bus mūsų artimiausia sąjungininkė, kas bebūtų valdžioje Baltarusijoje ar Rusijoje“, – sakė A. Lukašenka savo kreipimesi į parlamentą ir tautą.

„Tai giliai įsišakniję mūsų tautose, netgi nežiūrint į tai, kad Rusija broliškus santykius su mumis iškeitė į partneriškus. Be reikalo“, – kalbėjo jis.

„Rusija bijo mus prarasti, nes juk be mūsų ji nebeturi išties artimų sąjungininkų“, – pažymėjo prezidentas.

„Ir Vakarai pastaruoju metu ėmė demonstruoti dalykinį susidomėjimą mumis. O ir Kinija tikisi savo draugės (Baltarusijos) stabilumo“, – kalbėjo A. Lukašenka.

Jis pabrėžė, kad Baltarusija nepuoselėja draugystės su kažkuo prieš kažką.

„Mes pasisakome už daugiakryptę, prognozuojamą vidaus politiką“, – paaiškino prezidentas.

Tuo metu anksčiau antradienį laikraštyje „Zvezda“ paskelbtoje A. Lukašenkos rinkimų programoje prezidentas pabrėžė, kad dėjo visas pastangas išplėsti Baltarusijai draugiškų valstybių ratą.

„Žengiame į globalių geopolitinių sukrėtimų epochą. Bus padaryta viskas, kad vidaus politikos skirtumai nedarytų įtakos tautų, kurioms lemta gyventi greta šioje žemėje Europos širdyje, draugystei, ir mūsų draugiškų šalių ratas išsiplėstų“, – rašoma A. Lukašenkos rinkimų programoje.

Anot prezidento, jau ketvirtį amžiaus „mes su jumis kuriame Baltarusiją, mūsų bendrus namus su langais į Rytus ir Vakarus“.

A. Lukašenka taip pat pabrėžė, kad Baltarusija visuomet buvo atvira draugystei ir bendradarbiavimui, niekada nesikišo į kitų šalių vidaus reikalus.

„Mūsų taiki diplomatija buvo ir bus kelias į baltarusių saugumą“, – nurodė jis.

A. Lukašenka, siekiantis ateinantį ateinantį savaitgalį būti perrinktas šeštai kadencijai valstybės vadovo poste, antradienį perspėjo, jog jeigu jo šalis pralaimėtų „hibridinį karą“, iškiltų pavojus kitų buvusių sovietinių respublikų nepriklausomybei.

Jis pareiškė, kad tokių šalių kaip Uzbekistanas, Tadžikistanas, Kazachstanas ir Turkmėnija, Kaukazas ir „mums broliškos Rusija ir Ukraina“ įdėmiai stebi padėtį Baltarusijoje, kur prieš ateinantį sekmadienį vyksiančius prezidento rinkimus įtampa yra labai padidėjusi.

Šalyje pastaruoju metu vyko opozicijos protestai, kai kurie potencialūs A. Lukašenkos varžovai buvo areštuoti, o praeitą savaitę Baltarusijos saugumo tarnybos areštavo 33 Rusijos piliečius, laikomus mįslingos privačios karinės bendrovės „Vagner“ kovotojais. Prezidentas tvirtino, kad jie buvo atsiųsti, kad destabilizuotų joje padėtį.

Anot jo, prieš Baltarusiją „sutelktos naujausios technologijos“.

„Spėjome ir nesuklydome, kad per dabartinę rinkimų kampaniją bus plačiu mastu naudojami visi šie įtakos būdai. Siekiama sukiršinti žmones, apgauti, įbauginti, sukelti sąmyšį ir galiausiai pastūmėti padaryti nusikalstamą veiką“, – sakydamas parlamente metinę kalbą pareiškė A. Lukašenka.

„Ar atlaikys Baltarusija? Ar ji sugebės atsilaikyti šiame hibridiniame susirėmime, šiame kare? Jie [buvusios sovietinės respublikos] supranta – jeigu kris baltarusiai, ateis eilė jiems“, – tvirtino jis.

Šiuo metu „visos strėlės – nuodingos, kovidinės – nukreiptos prieš Lukašenką, [kad jį] nuverstų, pažemintų, sutryptų, sunaikintų“, skundėsi prezidentas, turėdamas galvoje naujosios koronavirusinės infekcijos COVID-19 pandemiją, su kuria, anot A. Lukašenkos, Baltarusija jau „sėkmingai susitvarkė“.

„Tai štai, žinokit – net ir be manęs Baltarusijos liaudis sugebės save apginti. Nes žino, kad kito krašto pasaulyje, išskyrus Baltarusiją, ji neturės. Niekur – nei Australijoje, nei Štutgarte – jai vietos nėra. Ofšoruose pinigų irgi nėra. Na, o liaudį apauti vyžomis nepavyks, ir botagu užvaikyti irgi neišeis“, – tvirtino A. Lukašenka.

Jis perspėjo, kad esamai tvarkai išlaikyti gali būti panaudota milicija, kariuomenė ir saugumo pajėgos. „Jie yra vaikai tų, kuriuos norite įkinkyti į vežimą ir varyti rimbu. Jie – žmonės su antpečiais – šito jums padaryti neleis. Net ir be manęs. Jūs pavėlavot lygiai ketvirtį amžiaus“, – kalbėjo jis, neįvardydamas jokių tai esą padaryti norinčių jėgų.

„Šalies jums neatiduosime. Nepriklausomybė kainuoja brangiai. Bet ji verta, kad ją išsaugotume ir perduotume ateities kartoms“, – pridūrė A. Lukašenka.

Delfi primena, kad valstybinė naujienų agentūra „BelTA“, remdamasi Baltarusijos teisėsaugos institucijomis, liepos 29 d. pranešė, jog šalyje sulaikyti RF piliečiai, kurie yra „privačios karinės Vagnerio kompanijos“ darbuotojai ir atvyko į šalį, kad destabilizuotų padėtį Baltarusijoje prezidento rinkimų laikotarpiu.

Sanatorijoje prie Minsko buvo sulaikyti 32 žmonės, dar vienas – Baltarusijos pietuose. Iš viso, Baltarusijos teisėsaugos institucijų duomenimis, į šalį galėjo būti atsiųsta daugiau kaip 200 tokių agentų.

www.DELFI.lt
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(105 žmonės įvertino)
3.5619

Top naujienos

Klimatalogas įvardijo, kas mūsų laukia rugpjūtį: kaitra nesugrįš, lietūs bus labai netolygūs (6)

Lietuvoje prasidėjo paskutinis vasaros mėnuo, o po rekordinių liepos karščių , atrodo, jau...

Prestižinis sovietinio elito kurortas, kuriame anuomet atostogauti geidė visi, pažėrė gerų vaizdų: va čia tai jau virš visko (2)

Mažiau nei parą – tiek laiko praleidome legendiniame Latvijos pajūrio kurorte – Jūrmaloje....

Apgręžiant migrantus – platus pasieniečių arsenalas: kol kas jėgos neprireikė, bet viskam pasiruošta (340)

Pirmadienio vakarą priimtas sprendimas leisti apgręžti neteisėtai sieną kertančius migrantus...

Keistas tvarstis pakaušyje užminė naują mįslę dėl Kim Jong Uno (18)

Šiaurės Korėjos lyderis Kim Jong Unas pastarosiomis dienomis viešumoje pasirodo su kelių...

Giedrius Petkevičius/Sausuolis | D+

Nacių naikinimui sukurta „Supertvirtovė“ kirto japonams – pamažu tai virto „mirtina rutina“ II dalis

Jeigu nepaskaudo akys skaitant pirmąją dalį ir linksniuojant žodžius „Tvirtovė“ bei...

Papietavusi prie ežero išsižiojo: atostogos tai atostogos, bet kokia kainytė! (67)

Paprastai aš nelinkusi burbuliuoti dėl kainų, ypač kai poilsiauju. Atostogos tam ir yra, kad...

Apsidairykite, ar jūsų namuose nėra šių daiktų: pritraukia skurdą ir negandas (2)

Namų ūkio gerovei įtakos turi ne tik patys namai , bet ir daiktai, kurie juose yra. Skurdą ir...

Sugrįžę po emigracijos gimtinėje atidarė barą: trys broliai dirba ir barmenais, ir indų plovėjais (63)

Į gimtinę po emigracijos sugrįžę trys broliai – Kasparas, Paulius ir Mindaugas – kartu su...

Žinoma nuomonės formuotoja: kai sužinojau, kad autoavarijoje žuvo pažįstama mergina, prižadėjau sau niekada to nebedaryti (4)

Gyvename laikais, kai svarbią gyvenimo dalį užima socialiniai tinklai. Čia žmonės stebi savo...