aA
JAV prezidentas Donaldas Trumpas ketvirtadienį paskelbė, kad iš pareigų traukiasi nacionalinės žvalgybos direktoriaus pavaduotoja Sue Gordon.
Sue Gordon
© AFP / Scanpix

S. Gordon ketvirtį amžiaus dirbo Centrinėje žvalgybos valdyboje (CŽV), o po to buvo paskirta nacionalinės žvalgybos direktoriaus Dano Coatso pavaduotoja. Jam pareiškus, kad rugpjūčio 15-ąją atsistatydins, S. Gordon turėjo tapti laikinąja nacionalinės žvalgybos direktore.

„Sue Gordon yra puiki specialistė, turinti ilgą ir nepaprastą karjerą. Pažinau Sue per pastaruosius dvejus metus ir ėmiau labai ją gerbti“, – parašė D. Trumpas socialiniame tinkle „Twitter“.

„Sue pranešė, kad traukiasi rugpjūčio 15 dieną, tai sutampa su Dano Coatso atsistatydinimo [data]", – pridūrė jis.

Netrukus prezidentas paskelbė, kad laikinuoju nacionalinės žvalgybos direktoriumi taps Josephas Maguire'as, JAV karinio jūrų laivyno atsargos viceadmirolas ir Nacionalinio kovos su terorizmu centro (NCTC) vadovas.

„Nė neabejoju, kad jis dirbs puikiai!“ – pabrėžė D. Trumpas.

JAV prezidentas gyrė 67-erių J. Maguire'o „ilgą ir nepaprastą“ karjerą kariuomenėje: jis vadovavo JAV karinio laivyno specialiųjų pajėgų (SEAL) 2-ajai komandai ir Karinio laivyno specialiajam karo centrui.

Tačiau S. Gordon – patyrusios, savarankiškai mąstančios aukšto rango pareigūnės – pasitraukimas bus laikomas smūgiu amerikiečių žvalgybos bendruomenei, kurią dar visai neseniai sukrėtė žinia apie D. Coatso sprendimą atsistatydinti.

S. Gordon palaikė tiek Kapitolijaus respublikonai, tiek demokratai, tačiau kritikai tvirtina, kad D. Trumpas įtariai žiūri į karjeros pareigūnus isteblišmente, kurį jis jau seniai vylėsi pakeisti pagal savo norus.

„Esu užtikrinta dėl to, ko pasiekė žvalgybos bendruomenė ir kur ji eis toliau“, – savo atsistatydinimo laiške D. Trumpui rašė S. Gordon.

„Žinokite, kad mūsų žmonės yra mūsų stiprybė, ir jie niekada nenuvils nei jūsų, nei tautos. Jūs esate gerose rankose“, – sakė ji.

Senato Žvalgybos komiteto vadovas respublikonas Richardas Burras savo ruožtu sakė, kad S. Gordon „užsitarnavo savo kolegų pagarbą ir susižavėjimą dėl savo patriotiškumo ir vizijos“.

Komiteto pirmininko pavaduotojas demokratas Markas Warneris pabrėžė, kad nacionalinės žvalgybos direktoriaus pavaduotojos pasitraukimas yra „tikra netektis“ visai bendruomenei ir šaliai.

Priešiška reakcija

„Prezidentas Trumpas nekart pademonstravo, kad, regis, jis negirdi faktų, kurie prieštarauja jo pažiūroms“, – pranešime sakė M. Warneris.

„Žvalgybos bendruomenės misija yra kalbėti tiesą valdžiai. Tačiau išstumdamas du atsidavusius valstybės tarnautojus per tiek pat savaičių prezidentas dar kartą parodė, kad nemato jokios problemos prioritetą teikti savo politiniam ego, net jei tai daroma mūsų nacionalinio saugumo sąskaita“, – pridūrė Senato Žvalgybos komiteto pirmininko pavaduotojas.

Federaliniai teisės aktai numato, kad pasitraukus nacionalinės žvalgybos direktoriui laikinuoju direktoriumi turėtų tapti jo pavaduotojas.

Praėjusį mėnesį D. Trumpas buvo paskelbęs, kad į nacionalinės žvalgybos direktoriaus postą siūlys respublikonų kongresmeną Johną Ratcliffe'ą, tačiau praėjusią savaitę jis pats atsisakė siekti šių pareigų, iškilus klausimų dėl jo patirties ir kvalifikacijos.

J. Ratcliffe'ą, uolų D. Trumpo šalininką, ne itin noriai parėmė įtakingi respublikonai, o daugelis demokratų susirūpino dėl žvalgybos bendruomenės politizavimo.

Tarp D. Coatso, koordinavusio CŽV, Nacionalinio saugumo agentūros (NSA) ir 15 kitų JAV žvalgybos tarnybų darbą, ir D. Trumpo ne kartą yra iškilę nesutarimų dėl įvairių klausimų.

„Buvo privilegija tarnauti su Sue Gordon vadovaujant... žvalgybos bendruomenei šiuos dvejus metus. Ji yra viziją turinti lyderė, padariusi didžiulę įtaką bendruomenei per daugiau kaip tris dešimtmečius savo tarnybos“, – pranešime sakė D. Coatsas.

„Man buvo malonu dirbti su NCTC direktoriumi Josephu Maguire'u savo lyderių komandoje... ir esu pamalonintas, kad prezidentas paskelbė, jog Joe bus laikinasis nacionalinės žvalgybos direktorius. Joe padarė ilgą ir nepaprastą karjerą tarnaudamas tautai ir ypač gerai vadovaus žvalgybos bendruomenės vyrams ir moterims“, – pridūrė jis.

BNS
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(1 žmogus įvertino)
5.0000

Top naujienos

Į Rytų Ukrainą plūdo išskirtinė Rusijos technika: po mokymų rusų kariams nustatė vienodą diagnozę (201)

Prieš penkerius metus, antrojoje 2014 m. rugpjūčio mėnesio pusėje, vadinamasis „Ilovaisko...

Lietuvis daro tai, apie ką daugelis svajoja, bet nedrįsta: mano tikslas – pasiekti visišką dugną (47)

Prieš trejus metus prisidengęs Modus Vivendi slapyvardžiu 24-erių Edgaras Bajerčius sėdęs ant...

Pinigų tema lietuviams kalbėti gėda ne mažiau nei apie seksą: jei už žinias rašytų pažymį, dažnas gautų 4 (86)

Pinigų klausimas lietuviams kartais yra toks pats tabu kaip ir seksas ar politika. Dar labiau nejauku...

Kodėl lietuviški kurortai yra daug blogiau nei užsienio: turtingųjų pasaulis Interlakenas ir jo beprotiškos kainos (194)

„Niekada nevažiuočiau į lietuviškus kurortus“, „Palanga – brangi tragedija“, „Į...

13 daug antioksidantų turinčių produktų: valgydami juos kovojate su kenksmingais procesais organizme (7)

Antioksidantai yra junginiai, padedantys atitolinti ląstelių pažeidimus ar net galintys užkirsti...

Investuotojai nenurašo penktojo pagal dydį miesto: vaiduoklį keis nauja verslo oazė (18)

Nors per pastarąjį dešimtmetį Panevėžyje gyventojų sumažėjo daugiau nei dvidešimčia...

Iš „Misijos Sibiras“ grįžusi Amerikos lietuvaitė: dabar važinėsiu po Ameriką ir viską pasakosiu (112)

Tarp šešiolikos šių metų ekspedicijos „ Misija Sibiras “ dalyvių pirmą kartą buvo...

Bretanė – vieta, kur saugoma istorija ir gerbiamos tradicijos (13)

Gerai išvystytas Prancūzijos greitųjų traukinių (TGV) transporto tinklas suteikia unikalią...

Linkytė ir Vaitiekūnas papasakojo apie slogias mintis ir kaip pavyko pamilti save (77)

Laisvės pikniko metu „Rytojaus jaunimo“ diskusijų zonoje didelio susidomėjimo sulaukė...

Gamtos ženklus stebinti dzūkė jau žino, kokie bus rudens orai ir kada sulauksime pirmojo sniego (90)

Gamtos ženklus stebinti ir orus pagal juos prognozuojanti marcinkoniškė Janina Janušauskienė...