Keletas šaltinių praneša, kad Jungtinėse Valstijose šią savaitę ketinama paskelbti sankcijas Rusijos oligarchams. Šis žingsnis bus žengtas vadovaujantis įstatymu, numatančiu priemonės, taikytinas Maskvai dėl kišimosi į 2016 metais vykusius JAV prezidento rinkimus. Toks veiksmas laikytinas stipriausiu smūgiu, lig šiol tekusiu Rusijos verslo elitui, praneša „Reuters“.
Robertas Muelleris
© AFP/Scanpix

Rusijos prezidentui Vladimirui Putinui artimus asmenis galintis paliesti sprendimas paskelbti sankcijas rodo Vašingtono norą priversti Rusiją atsakyti už kišimąsi į pastaruosius prezidento rinkimus, nors Maskva šį faktą ir neigia. Jo imamasi nepaisant Jungtinių Valstijų prezidento Donaldo Trumpo intencijų palaikyti gerus santykius su Rusijos prezidentu.

D. Trumpui teko išklausyti tam tikros kritikos dėl nepakankamų pastangų nubausti Rusiją už kišimąsi į rinkimus ir kitus veiksmus. Specialusis prokuroras Robertas Muelleris vis dar aiškinasi, ar jo kampanijoje dalyvavę asmenys slaptai nebendrininkavo su rusais. D. Trumpas tokį tvirtinimą vienareikšmiškai neigia.

Sankcijos, kurios, anot informaciją perdavusių šaltinių, bus paskelbtos jau ketvirtadienį, atitinka kovo 15 d. priimtą sprendimą pritaikyti tam tikro poveikio arba kontrolės priemones devyniolikai asmenų ir penkioms organizacijoms, tarp kurių ir Rusijos žvalgybos tarnybos, už ne mažiau kaip porą metų kibernetinėje erdvėje vykdytas atakas.

Nors pritaikytos priemonės buvo pripažintos griežčiausiais prieš Maskvą nukreiptais veiksmais nuo pat D. Trumpo prezidentavimo pradžios 2017 metų sausį, išlygos, kurias tada buvo nutarta taikyti oligarchams ir Rusijos vyriausybėje dirbantiems ištikimiems V. Putino bendražygiams, buvo kritiškai įvertintos abiem partijoms atstovaujančių JAV politikų.

Šią savaitę ketinamos paskelbti sankcijos Rusijos oligarchų jau neaplenks. Jos palies ir tuos, kurie gali būti susiję su V. Putinu arba su Rusijos vyriausybe.

Keturių šaltinių teigimu, sankcijos bus pritaikytos vadovaujantis teisės aktu „Dėl atoveikio Amerikos priešininkams per sankcijas“ („Countering America’s Adversaries Through Sanctions Act“, CAATSA), už kurį pasisakė ir respublikonai, ir demokratai, siekdami nubausti Rusiją už 2014 metais įvykdytą Krymo aneksiją, įsitraukimą į pilietinį karą Sirijoje ir kišimąsi į 2016 metais vykusius JAV prezidento rinkimus.

Po tvirtinimų (kuriuos Maskva neigia), kad Rusija turi prisiimti atsakomybę už kovo 4 d. įvykdytą išpuolį prieš Didžiojoje Britanijoje gyvenantį buvusį Rusijos šnipą, panaudojant paralyžiuojamąją nuodingąją medžiagą, JAV ir Rusijos santykiai pablogėjo. Kovo 26 d. JAV kartu su keliomis Europos valstybėmis, reaguodamos į Rusijos veiksmus, priėmė sprendimą išsiųsti daugiau nei 100 Rusijos diplomatų.

Nei Baltieji rūmai, nei Finansų departamentas planų šią savaitę paskelbti sankcijas nekomentavo.

„Administracija, kaip jau ne kartą sakyta, yra pasiryžusi vykdyti CAATSA įstatymą. Neseniai paskelbėme apie oligarchus, o Finansų ministerijos sekretorius pasakė, kad bus imtasi tolesnių veiksmų. Šįkart nėra nieko ypatingo, apie ką reikėtų pranešti“, – sakė vienas aukštas pareigas einantis asmuo atsakydamas į šia tema pateiktą klausimą.

Laikydamasi įstatymo, D. Trumpo administracija sausio 30 d. paskelbė Rusijos valstybinių įmonių vadovų ir oligarchų sąrašą. Jame figūruoja tokie žinomi asmenys kaip „Gazprom“ generalinis direktorius Aleksejus Milleris ir „Rosneft“ vadovas Igoris Sečinas.

„Rusijoje oligarchų nėra“

Rusijos prezidento atstovas spaudai Dmitrijus Peskovas atsakė į klausimą, ar rusų oligarchai skundėsi Kremliui dėl galimo įtraukimo į Vašingtono juodąjį sąrašą. Ketvirtadienį, balandžio 5 d. jo žodžius cituoja lenta.ru korespondentas.

„Frazę „rusų oligarchai“ laikome nederama. Seniai praėjo tie laikai, kai Rusijoje buvo oligarchai, Rusijoje nėra oligarchų“, – pataisė D. Peskovas žurnalistą, uždavusį šį klausimą. Jis pabrėžė, kad stambaus verslo atstovų pranešimų apie tai nebuvo.

Be to, Maskva kol kas negavo oficialių patvirtinimų dėl informacijos apie galimą greitą verslininkų iš Rusijos įtraukimą į JAV sankcijų sąrašą ir apie rusų verslininkų apklausą.

„Šios naujienų spėlionės gana gausiai figūruoja žiniasklaidos pranešimuose. Tačiau jokių oficialių patvirtinimų arba oficialių pranešimų apie tai nematome“, – pabrėžė D. Peskovas.

Kremliaus atstovas pasiūlė palaukti ir pažiūrėti, kaip klostysis įvykiai, arba oficialaus atitinkamų ketinimų patvirtinimo.

„Suprantate, kad iš esmės situacija gana sudėtinga, ji labai įtempta. Ir žinoma, todėl mes negalime vadovautis žiniasklaidos pranešimais“, – sakė jis.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Pasižvalgykime, kokios kainos Vilniaus, Palangos ir užsienio turguje (30)

Atrodo, kad maisto turgūs įgavo antrą kvėpavimą. Vis daugiau žmonių, tame tarpe ir jaunimo,...

Kinija demonstruoja karinę galią: signalai – grėsmingi (187)

Kinijos laivynas didėja ir įgauna vis naujos galios ir daro tai beprecedenčiu greičiu. Liepą...

Lietuvos lenkai atskleidė kortas: jie save sieja ne su Varšuva ir ne su Maskva (206)

„Jei su mumis būtų geras žinovas, jis sakytų, kad čia sėdi litvinai . Lenkas niekada negertų...

Tėčio, auginančio „kitokį“ vaiką, istorija: ar neverta pamąstyti, kas iš mūsų išties neįgalūs? (126)

Rūdninkų knygyno įkūrėjas Deimantas Vainilka – trijų vaikų tėvas: iš pirmosios santuokos...

Naujausi reitingai: konservatoriai ir „valstiečiai“ lieka populiariausi (444)

Populiariausiomis partijomis šalyje toliau lieka opozicinė Tėvynės sąjunga – Lietuvos...

Idėjos iš „Airbnb“, kurios pavers namus ne tik tvarkingais, bet ir stilingais

Ar tai būtų ištaiginga pilis kur nors Bretanėje ar viengungio būstas Paryžiaus centre –...

Violeta Urmanavičiūtė-Urmana – kaip mergaitė iš Marijampolės tapo pasaulinio garso primadona

Gal suvalkietiškas užsispyrimas, gal šeimos suformuotos vertybės jai neleidžia mesti iki galo...

Kinija vykdo prieš JAV „tylų šaltąjį karą“, sako CŽV (11)

Kinija vykdo prieš JAV „tylų šaltąjį karą“, pasitelkdama visus savo išteklius, kad...

1006 km lenktynėse Palangoje – pirmi incidentai: problemos „Porsche Cayman“ automobiliui (11)

Šeštadienį 12 valandą Palangoje duotas startas didžiausiam lenktynių festivaliui Rytų Europoje...

Filmai, kuriuos žiūrėdami mirė žmonės: gyvybę nusinešė ne tik išgąstis

„Šitas filmas mirtinai mane išgąsdino!“ Turbūt ne kartą esate ištarę tokią ar panašią...