Ketvirtadienį Europos Komisija (EK) patvirtino naują sutartį dėl 1,8 mlrd. dozių įsigijimo iki 2023 m. Tai jau trečia sutartis, pasirašyta su minėtosiomis įmonėmis. Pagal anksčiau sudarytas sutartis buvo užsakyta 600 mln. vakcinos dozių, skelbia „Reuters“.

„Vengrija nepirks vakcinos dozių iš „Pfizer“, – ketvirtadienį pranešė ES atstovas.

Vengrijos ministro pirmininko Viktoro Orbano administracijos vadovas Gergely Gulyas patvirtino, kad Vengrija nusprendė nedalyvauti bendro pirkimo procese, nes kliaujasi dabartiniu vakcinų dozių prieinamumu.

Jis pridūrė, kad Vengrija taip pat nepirks kitų vakcinų naudojant ES pirkimo planą.

„Vengrija nenorėtų dalyvauti kitame Briuselio vakcinų pirkimo programos etape“, – ketvirtadienį surengtos spaudos konferencijos metu sakė G. Gulyas.

Net jeigu prireiks skiepyti papildomai, „yra pilna vakcinų iš Rytų ir Vakarų šaltinių“, sakė administracijos vadovas.

V. Orbanas palaiko tvirtus ryšius su Rusija ir Kinija. Be to, Vengrijoje, vienintelėje ES valstybėje narėje, rusiška ir kiniška vakcinos buvo patvirtintos ir pradėtos naudoti prieš jas aprobuojant ES vaistų reguliavimo institucijai.

Kovo mėnesį Vengrijos vyriausybė pareiškė, kad rusiška ir kiniška vakcinos nuo COVID-19 yra veiksmingesnės už vakarietiškas, ir sukėlė šalies mokslininkų ir gydytojų nepasitenkinimą.

Vis dėlto vyriausybės taktika, regis, pasiteisina: Vengrijoje bent viena doze paskiepyta 49 proc. suaugusiųjų. Remiantis „Reuters“ duomenimis, Vengrija užima ketvirtą vietą pasaulyje pagal vakcinacijos spartą.

Viktoras Orbanas

Įgyvendindama bendro pirkimo planą, ES pasirašė sutartis su šešiomis Vakarų vakcinų gamintojomis, kad gautų iki 2,6 mlrd. dozių. Naujoji sutartis su „Pfizer“ yra pirmoji iš antrojo etapo sutarčių, skirtų užtikrinti, jog ES ateityje turės pakankamai dozių, jeigu reikės skiepyti papildomai arba atsiras naujų atmainų.

Delfi primena, kad Europos Komisija (EK) ketvirtadienį pasirašė trečią sutartį su farmacijos bendrovėmis „BioNTech“ ir „Pfizer“ dėl papildomų 1,8 mlrd. dozių vakcinos nuo koronavirusinės infekcijos COVID-19 įsigijimo 2021–2023 metais.

Europos Sąjunga galės įsigyti 900 mln. dabartinės ir prie naujų viruso atmainų pritaikytos vakcinos dozių, su galimybe įsigyti dar 900 mln. papildomų dozių.

Pagal naująją sutartį reikalaujama, kad vakcinos būtų gaminamos Bendrijoje ir kad pagrindinės jų sudedamosios dalys būtų ES kilmės. Joje taip pat nustatyta, kad nuo 2022 m. pabaigos garantuojamas vakcinų pristatymas ES. Dėl nusistovėjusio bendradarbiavimo su bendrovėmis pagal šiuo metu galiojančias sutartis ir nustatytos tvarkos, bus užtikrinta, kad vakcinos bus pristatytos laiku.

EK pažymėjo, kad nuo šiol bus sustiprinta galimybė valstybėms narėms perparduoti ar dovanoti vakcinos dozes ES nepriklausančioms šalims, kurioms reikia pagalbos, arba tai daryti pagal priemonę COVAX. Komisija teigia, kad taip prisidedama prie visuotinės ir sąžiningos prieigos prie vakcinų visame pasaulyje. Ši nauja sutartis leis padidinti ES vakcinų gamybos pajėgumus, taip bus galima aptarnauti ir kitas pasaulio rinkas.

„Dabar, mums pasirašius, naujoji sutartis jau įsigaliojo. Tai gera žinia ilgalaikėje kovoje, siekiant apsaugoti Europos piliečius nuo viruso ir jo atmainų. Užtikrinta, kad ES bus pagaminta ir pristatyta iki 1,8 mlrd. vakcinų dozių. Galimos sutartys su kitais gamintojais bus sudaromos pagal tokį patį modelį, kad tai būtų naudinga visiems“, – sakė Europos Komisijos pirmininkė Ursula von der Leyen.

Už sveikatą ir maisto saugą atsakinga Europos Komisijos narė Stela Kiriakides savo ruožtu nurodė: „Virusą turime aplenkti. Tai reiškia turėti prieigą prie pritaikytų vakcinų, kurios apsaugotų mus nuo atmainų keliamos grėsmės, ir sustiprinamųjų vakcinų imunitetui prailginti ir mūsų jaunesniems gyventojams apsaugoti. Pirmenybę teikiame savo vertę jau įrodžiusioms technologijoms, tokioms kaip iRNR vakcinos, tačiau liekame atviri ir kitoms galimybėms. Pastarieji mėnesiai aiškiai parodė, kad mums reikia turėti prieigą prie plataus vakcinų krepšelio ir skirtingų technologijų pasirinkimo ir kad mums reikalingi patikimi partneriai. Kasdien spartėjant vakcinavimo tempams ir intensyvėjant veiklai, skirtai sukurti veiksmingus vaistus, į ateitį galime žvelgti su didesniu optimizmu ir pasitikėjimu.“

Ketvirtadienio sutartis su aljansu „BioNTech-Pfizer“ papildo didelį vakcinų nuo COVID-19, kurios bus gaminamos Europoje, krepšelį, apimantį jau anksčiau pasirašytas sutartis su bendrovėmis „AstraZeneca“, „Sanofi-GSK“, „Janssen Pharmaceutica NV“, „Curevac“, „Moderna“ ir su tuo pačiu aljansu „BioNTech/Pfizer“.

Europos Komisija anksčiau šiais metais suteikė leidimą platinti ES rinkoje vakcinas, sukurtas „BioNTech“ ir „Pfizer“, „Moderna“, „AstraZeneca“ ir „Johnson and Johnson“. Šis įvairių vakcinų krepšelis padės užtikrinti, kad Europa turėtų pakankamai dozių visiems savo gyventojams imunizuoti, be kita ko, ir nuo naujų pandeminio koronaviruso atmainų.

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
www.DELFI.lt
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją (163)