aA
Ankstyvą penktadienio, lapkričio 26 d., rytą Erbilio oro uoste nusileido iš Minsko pakilęs lėktuvas su irakiečiais. Daugelis pabėgėlių savo potyrius Baltarusijoje pavadino siaubingais. Iš Ranijos miestelio kilęs Irako kurdas Awatas Qaderis atsiklaupęs meldėsi priešais oro uostą ir prisiekinėjo, kad daugiau tokiai kelionei nesiryš.

„Nepaprastai džiaugiuosi sugrįžęs namo pas savo šeimą. Daugiau į Europą nevyksiu. Europa tik skambus žodis“, – kalbėjo Awatas Qaderis.

Jis kalbėjo apie savo sunkią kelionę ir papasakojo, kaip Baltarusijos ir Lietuvos pasienyje matė mušamus žmones ir netinkamai besielgiančius Baltarusijos pareigūnus.

„Baltarusijos ir Lietuvos pasienyje praleidome 14 dienų. Ten mus apgyvendino. Norėdami grįžti į Minską, turėjome sumokėti nemažai pinigų. Paskui pasienyje gyvenome 18 dienų, bet maisto turėjome tik keturioms. Taigi, dvi savaites vertėmės be maisto. Buvome Baltarusijos ir Lietuvos pasienyje, ir kiekvienos šalies pareigūnai mus vertė kirsti sieną, varinėjo mus kaip futbolo kamuolius“, – kalbėjo jis.

Zakho mieste gyvenanti 11-os metų amžiaus mergaitė Malak Hassan parodė savo sužalotas rankas ir papasakojo apie sniegą ir šaltį pasienyje.

„Situacija buvo labai bloga. Daug lijo ir snigo. Šis kelias netinka šeimoms. Labai džiaugiuosi sugrįžusi. Tokios kelionės pakartoti nenorėčiau“, – kalbėjo mergaitė.

Penktadienį į gimtinę sugrįžo maždaug 600 Irako piliečių, kurie buvo įstrigę Baltarusijos ir Lenkijos pasienyje. Jie buvo atskraidinti dviem specialiai šiai operacijai pritaikytais lėktuvais, pareiškime nurodė Irako susisiekimo ministerija.

Remiantis pareiškimu, dar vienas evakuacinis skrydis buvo surengtas lapkričio 18 d. Iš viso į Iraką pargabenti 1 038 piliečiai.

Irakas siunčia daugiau lėktuvų į Baltarusiją, kad grąžintų namo daugiau kaip 800 pasienyje su Lenkija įstrigusių migrantų. Dar 1 000 žmonių jau surinkti nuo operacijų pradžios, penktadienį pranešė valdžios institucijos.

Nuo lapkričio 18 dienos, kai prasidėjo repatriaciniai skrydžiai iš Baltarusijos, šimtai irakiečių, daugiausia kurdų, buvo parskraidinti atgal.

Tūkstančiai migrantų, tikėdamiesi patekti į Europos Sąjungą, jau kelias savaites gyvena stovyklose pasienyje atšiauriomis sąlygomis, o grįžtantys į Iraką žmonės dažnai būna patyrę nušalimus.

Penktadienį bus parskraidintas 431 žmogus, o šeštadienį – dar 430, sakė Užsienio reikalų ministerijos atstovas Ahmedas al-Sahafas.

Dauguma tūkstančių pasienyje įstrigusių irakiečių sako, kad išleido savo santaupas, pardavė vertingus daiktus ir net paėmė paskolas, kad pabėgtų nuo ekonominių sunkumų Irake ir pradėtų naują gyvenimą ES.

Vakarai kaltina Baltarusiją, kad ji įveža būsimus migrantus, daugiausia iš Artimųjų Rytų, melagingai žadėdama, kad jie galės kirsti ES sieną į Lenkiją ir Lietuvą.

Baltarusija kaltinimus neigia ir kritikuoja ES, kad ji nepriima migrantų.

Pagalbos organizacijos teigia, kad nuo vasaros, kai kilo krizė, abiejose sienos pusėse žuvo mažiausiai 11 migrantų, ir kritikuoja Lenkijos vyriausybę dėl jos vykdomos migrantų išstūmimo atgal politikos.

www.DELFI.lt
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(132 žmonės įvertino)
4.5833

Top naujienos

D+Vladimiras Laučius

Kuolys: išgirdęs šiuos Landsbergio žodžius pagalvojau apie prezidentę Grybauskaitę (18)

Pirmasis po nepriklausomybės atkūrimo kultūros ir švietimo ministras, kultūros istorikas Darius...

Į Lietuvą žengusių verslų apžvalga: milijonai investicijų ir tūkstančiai naujų darbo vietų (87)

Praėję metai buvo rekordiniai naujų užsienio investicijų Lietuvoje prasme. Patvirtinti 49...

COVID–19 sergamumo statistikoje – dar vienas nuo pat pandemijos pradžios nematytas rekordas (2)

Sergamumo koronavirusu statistikoje – dar vienas per visą pandemijos laiką nepasiektas rekordas....

Italų virusologas: pandemija baigsis dar šių metų pavasarį (40)

Italijoje užfiksavus naują vienos dienos skiepijimo rekordą, šalies virusologas pateikė...

Siekiant išvengti karantino, keičiasi visa sistema: dalį nedarbingumo išduos nebe šeimos gydytojai, įvedami nauji kriterijai gali nelikti, kam dirbti

Nuo pirmadienio įsigaliojant eilei koronaviruso pandemijos valdymo priemonių, Nacionalinio...

Rusijai – kategoriškas NATO atsakas (97)

NATO nepriims Rusijos reikalavimų išvesti savo karius iš šalių, įstojusių į Aljansą nuo...

Siaučiant omikronui, kuriami nauji testai ir skubiai trumpinamas izoliacijos laikas (1)

Siaučiant omikron atmainai, šalys, tarp jų ir Lietuva baiminasi, kad sergančiųjų tuoj bus...

Porošenka – jau Kijeve, oro uosto pastato perimetrą saugo policija (7)

Lėktuvas, kuriuo skrido Ukrainos eksprezidentas Petro Porošenka , pirmadienio rytą nusileido...

Paaiškino, kas lemia lėktuvų bilietų kainas ir kokią savaitės dieną geriausia juos pirkti

Viskas turi savo kainą – visi tai supranta. Vis dėlto, kalbant apie lėktuvų bilietus,...

Saviizoliacijos taisykles pažeidinėjo, kaip norėjo: ėjo pas gydytojus, gėrė su giminaičiais bei vyko apsipirkti (5)

Teismui patenkinus Tauragės apylinkės prokuratūros prokuroro Nomedo Metrikio pareiškimą dėl...