Teherano teismo sprendimu JAV vyriausybė turi sumokėti daugiau kaip pusės milijardo dolerių kompensaciją vienam Irano verslininkui, kurį prieš dešimtį metų pagrobė slapti JAV muitinės agentai, antradienį pranešė Irano teisėjas.
1992 metais Bahamų salose verslininkais apsimetę JAV muitinės agentai suėmė iranietį verslininką Hosseiną Alikhani (Hoseiną Alichanį), kuris bandė įsigyti iš vienos Floridos valstijoje įsikūrusios bendrovės atsargines dalis dujų generatoriams. Šį 1,6 mln. dolerių vertės krovinį verslininkas ketino nugabenti į Libiją.

Verslininkas daugiau kaip keturis mėnesius buvo sulaikytas už tai, kad pažeidė Jungtinių Valstijų taikomą embargą Libijai. Vėliau suimtasis iranietis prisipažino kaltu dėl sąmokslo, buvo nuteistas laisvės atėmimu jo jau iškalėtam laikotarpiui ir paleistas.

H.Alikhani advokatai teigia, kad iranietis verslininkas neturėjo laikytis JAV paskelbtų sankcijų, kurios esą buvo privalomos tik Jungtinių Valstijų piliečiams. Be to, advokatai teigia jį buvus neteisėtai suimtą.

1999 metais Iranas priėmė įstatymą, leidžiantį iraniečiams kelti užsienio vyriausybėms bylas šios šalies teismuose ir reikalauti kompensacijų. Šio įstatymo priėmimas buvo laikomas atsakomuoju žingsniu, nukreiptu prieš Jungtines Valstijas.

Pagal Amerikos įstatymus JAV piliečiai gali paduoti į teismą užsienio šalių vyriausybes, įtariamas rėmus terorizmo veiksmus, kurių metu žuvo arba buvo sužeisti amerikiečiai. JAV teismai jau yra nagrinėję bylas prieš Irano vyriausybę, kartais priteisdami dideles finansines kompensacijas.

Irano teisėjas Mansouras Pournouri (Mansuras Purnuris) "Reuters" sakė, kad H.Alikhani reikalavimus patenkinantis teismo sprendimas gali paskatinti ir kitus piliečius paduoti JAV vyriausybę į teismą.

"Esu tikras, kad šis nuosprendis gali paskatinti pateikti nemažai kitų skundų", - sakė teisėjas telefonu duotame interviu.

Jungtinės Valstijos kol kas neišnagrinėjo Irano teismo nuosprendžio.

"Mes dar negavome teisinių dokumentų iš Irano vyriausybės. Kai jie bus pateikti įprastiniais mūsų diplomatiniais kanalais, jie bus išnagrinėti ir apsvarstyti", - sakė Valstybės departamento atstovas spaudai.

Vašingtonas nutraukė ryšius su Teheranu netrukus po 1979 metų islamo revoliucijos, o praėjusiais metais JAV prezidentas George'as W.Bushas (Džordžas V.Bušas) priskyrė Iraną pasaulio "blogio ašiai" kartu su Iraku bei Šiaurės Korėja.

Anksčiau JAV teismai nurodė Iranui sumokėti 341 mln. dolerių kompensaciją amerikiečiui Terry Andersonui (Teriui Andersonui), kuris anksčiau buvo paimtas įkaitu Beirute, taip pat 325 mln. dolerių kompensaciją dviejų amerikiečių studentų, žuvusių per 1996 metais Izraelyje įvykdytą autobuso sprogdinimą, šeimoms. Dar vieno studento, žuvusio per 1995 metais Izraelyje įvykdytą sprogdinimą, šeimos nariams buvo priteista 247 mln. dolerių kompensacija.

Iranietis teisėjas pranešė, kad Teherano viešasis teismas jau tvarko 28 kitas Irano piliečių iškeltas bylas prieš JAV vyriausybę. Jis atsisakė suteikti išsamesnių žinių apie šias bylas.

M.Pournouri tvirtino, kad minėta byla neturėjo politinių motyvų. Jis pripažino, jog tai, kad JAV ir Iranas nepalaiko diplomatinių santykių, trukdys išreikalauti kompensaciją.

Pasak teisėjo, JAV gali apskųsti sausio 20 dieną paskelbtą verdiktą dviejų mėnesių laikotarpiu.

Šiuo metu Kipre gyvenantis H.Alikhani pirmadienį "Reuters" išreiškė įsitikinimą, jog "vieną dieną" gaus jam priteistą 550 mln. dolerių kompensaciją. "Radęs teisingumą nors viename teisme, esi laimingas", - sakė verslininkas.

Pasak M.Pournouri, verslininkui ir jo žmonai priteista kompensacijos suma grindžiama nuostoliais, kuriuos areštas padarė jo finansinei padėčiai, reputacijai, taip pat jo patirtu emociniu stresu.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo neleidžiama.
Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

R.I.T.A. Lietuvos žemės ūkio atašė Kinijoje kaltina ambasados moteris genocidu (89)

Žemės ūkio ministerija atlieka patikrinimą dėl jos deleguoto atstovo Kinijos Liaudies...

Gudžiaus treneris griebiasi už galvos: nebežinome, ką daryti (98)

„Tragiška situacija. Esame giliuose viduramžiuose ir man keisčiausia, kad niekas neprisiima...

Kas slepiasi už naujo mistinio Putino įvaizdžio? (129)

Anksčiau dažnai vaizduojamas raumeningu mačo, gebančio apginti tėvynainius nuo priešų, Rusijos...

Lietuvos medikams – viliojantis britų kvietimas (60)

Didžiosios Britanijos Nacionalinė sveikatos tarnyba (NHS), norėdama išspręsti vis didėjančią...

Feisbuko sensacija tapęs apsaugininkas Eligijus Ruškys: gyvenime yra buvę ir daugiau kuriozų (40)

Vidaus tarnybos jaunesnysis puskarininkis, disko metikas Eligijus Ruškys šiomis dienomis...

Nedžiuginanti Ingos Stumbrienės atostogų Bahamose pabaiga: iš oro uosto – tiesiai į medikų rankas (131)

Vasarišku ori bei egzotiška gamta Bahamų salose besidžiaugusi Inga Stumbrienė nesitikėjo...

Perspėjimas stambiesiems – melavusiems teks atsisveikinti su žeme imsis ir miškų (429)

Kilus skandalui dėl žemės ūkio paskirties žemės pirkimo nepaisant visų ribojimų paaiškėjo,...

Paskelbta nauja Lietuvos pašto vadovė papildyta (5)

Valstybės valdomam Lietuvos paštui vadovaus Asta Sungailienė.

Alma Adamkienė atsidūrė ligoninėje gydytoja pateikė naujausią informaciją; atnaujinta 13:58 (291)

Prezidento Valdo Adamkaus žmona 90 m. Alma nuo šeštadienio gydoma Vilniaus universiteto ligoninės...

Teismas neleido remontuoti kavinės prie Vilniaus Bernardinų sodo (9)

Teismas dar kartą patvirtino, kad bendrovė „ Liumeksis “ gali užkonservuoti kavinę prie...