Iranas pirmadienį įteikia Tarptautinei atominės energetikos agentūrai (TATENA) laišką, jog sutinka pasirašyti susitarimo dėl TATENA garantijų papildomą protokolą ir nuo šios dienos laikinai nutraukia urano sodrinimo procedūrą.
Iranas pareiškė Rusijai, kad nuo šio pirmadienio laikinai sustabdo urano sodrinimo programą, taip pat sutinka įsileisti į savo branduolinius objektus tarptautinius inspektorius. Pirmadienį Iranas perdavė Tarptautinei atominės energetikos agentūrai (TATENA) laišką, jog oficialiai sutinka pasirašyti Branduolinio ginklo neplatinimo sutarties Papildomą protokolą, leisiantį JT inspektoriams be jokių suvaržymų tikrinti Irano branduolinius objektus.

Savo ruožtu Vakarų diplomatai teigia, kad TATENA savo ataskaitoje apie Iraną ketina pranešti, jog šioje šalyje nerasta slaptos branduolinio ginklo kūrimo programos pėdsakų.

"Aš oficialiai pareiškiu jūsų vyriausybei, kad šiandien Iranas perdavė TATENA oficialų sutikimą pasirašyti Papildomą protokolą. Nuo šios dienos mes laikinai sustabdome urano sodrinimo procesą", - sakė Irano aukščiausiosios nacionalinio saugumo tarybos sekretorius Hassanas Rohani (Hasanas Rohanis) per susitikimą su Rusijos prezidentu Vladimiru Putinu.

"Jie (TATENA) leido mums suprasti, jog nebeturi Iranui adresuotų klausimų, į kuriuos nebūtų gavę atsakymų", - pridūrė H.Rohani.

V.Putinas į tai atsakė, jog nemato "jokių kliūčių toliau bendradarbiauti su Iranu branduolinėje srityje".

Nepaisydama Vakarų kaltinimų Iranui, Rusija padeda Teheranui statyti 800 mln. dolerių vertės branduolinį reaktorių Bušero uoste. Po susitikimo su Rusijos užsienio reikalų ministru Igoriu Ivanovu H.Rohani pareiškė, kad Rusija baigs statyti branduolinį objektą Bušere ir galbūt pradės antrąjį reaktorių. "Rusijos vadovybė patikino mus, kad atmosfera bendradarbiavimui plėtoti kaip niekad gera. Jie sako, kad Bušero reaktorius bus baigtas, o paskui mes pradėsime derybas dėl antrojo reaktoriaus statybos", - teigė Irano atstovas.

Papildomo protokolo pasirašymas taps pagrindiniu žingsniu, įgalinančiu išspręsti jau daug mėnesių trunkantį Irano ir JAV, kurios kaltina Teheraną bandant sukurti branduolinį ginklą, konfliktą. Iranas visą tą laiką tvirtino, kad jo branduolinė programa vykdoma taikiais tikslais.

Jungtinės Valstijos, priskyrusios Iraną vadinamosios "blogio ašies" šalims kartu su Šiaurės Korėja ir prieškario Iraku, kaltina Teheraną bandant sukurti branduolinį ginklą. Iranas į tai atsako, kad jo branduolinė programa yra visiškai taiki.

JT inspekcijų rezultatai bus surinkti ataskaitoje, kurią TATENA vadovas Mohamedas ElBaradei (Mohamedas ElBaradėjus) šią savaitę išsiuntinės 53 šalių diplomatams.

TATENA valdytojų tarybos nariai ataskaitą aptars lapkričio 20 dieną susitikime, kuriame JAV tvirtins, jog Iranas pažeidė Branduolinio ginklo neplatinimo sutartį. Tačiau, vienas diplomatas teigė, jog šansų, kad Tarybos narės parems JAV, nedaug.

TATENA deklaracijoje dėl Irano objektų apžiūros rezultatų sakoma, kad Iranas nepranešė apie visus objektus, atliekančius branduolinius tyrimus, tačiau šie objektai nebuvo esminiai.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo neleidžiama.
Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Vladimiras Laučius. Šiltos kėdės oligarchija, arba išgirskite pagaliau Bronislovą Burgį (6)

„Užtenka mokytoją tampyti į visas puses. Lenkitės jam žemai, sveikinkitės kiekvieną rytą ir...

Pūkas: pateikiau VRK prašymą atšaukti mano atsistatydinimo pareiškimą (192)

"Pateikiau VRK prašymą atšaukti mano atsistatydinimo pareiškimą. Visame procese nuo kovo 8 dienos...

Kainos šiemet dar augs (137)

Kasmet didėjančios kainos maisto ir paslaugų sektoriuose piktina gyventojus, tačiau ir šiemet...

Kas galėtų kišti koją Nausėdai prezidento rinkimuose (3)

Ekonomistas Gitanas Nausėda , pirmaujantis tarp galimų kandidatų į prezidentus, laikosi buvusio...

Gudžiaus treneris griebiasi už galvos: nebežinome, ką daryti (170)

„Tragiška situacija. Esame giliuose viduramžiuose ir man keisčiausia, kad niekas neprisiima...

Ant raudono kilimo – akį traukiančių iškirpčių fiesta stilistės komentaras (48)

„Šiuolaikine mada nieko nenustebinsi, tad trumpo sijono ir gilios iškirptės derinys nėra tabu....

R.I.T.A. Lietuvos žemės ūkio atašė Kinijoje kaltina ambasados moteris genocidu (145)

Žemės ūkio ministerija atlieka patikrinimą dėl jos deleguoto atstovo Kinijos Liaudies...

Oksana Pikul: iš vyro patiriu psichologinį ir fizinį smurtą (90)

Drama Jasaičių šeimoje prasidėjo sekmadienio rytą. Į policijos pareigūnų rankas pakliuvęs...

Sirijos režimas kaltinamas chemine ataka sukilėlių teritorijoje (17)

Sirijos sukilėlių kontroliuojamame anklave netoli Damasko mažiausiai 21 asmuo, tarp jų yra ir...

Kas slepiasi už naujo mistinio Putino įvaizdžio? (367)

Anksčiau dažnai vaizduojamas raumeningu mačo, gebančio apginti tėvynainius nuo priešų, Rusijos...