aA
Irake ketvirtadienį per saugumo pajėgų veiksmus prieš protestuotojus neramumų apimtose pietinėse provincijose žuvo mažiausiai 13 žmonių.
© AP / Scanpix

Represinių priemonių prieš demonstrantus buvo imtasi kelios valandos po to, kai šventajame Nadžafo mieste buvo padegtas Irano konsulatas.

Ministras pirmininkas ir vyriausiasis ginkluotųjų pajėgų vadas Adelis Abdel Mahdi nusiuntė kariuomenės vadus į kelias neramias provincijas „tvarkai atkurti“, rašoma kariškių išplatintame pranešime.

Irako sostinę ir šalies pietus krečia rimčiausi neramumai nuo 2003 metų JAV vadovautos invazijos, per kurią buvo nuverstas Saddamo Husseino režimas.

Per spalį prasidėjusius didelius protestus demonstrantai iš pradžių reikalavo, kad valdžia atkreiptų dėmesį į jaunimo nedarbą ir vyraujančią korupciją, o vėliau ėmė reikalauti visiškai pertvarkyti Irako politinę sistemą. Protestų judėjimas, kurio ašį sudaro jaunimas, savo pyktį nukreipė ir į Bagdado vyriausybės rėmėjus kaimyniniame Irane.

Trečiadienį vėlai vakare protestuotojai padegė Irano konsulatą Nadžafo mieste, skanduodami šūkius „Irako pergalė“ bei „Iranai, lauk“. Teheranas pasmerkė šį „pasibjaurėtiną“ išpuolį ir pareikalavo imtis „ryžtingų, veiksmingų ir atsakingų veiksmų... prieš destruktyvius agentus ir agresorius“.

Nuo spalio pradžios per susirėmimus Irako miestų gatvėse jau žuvo daugiau kaip 360 žmonių, dar per 15 tūkst. buvo sužeisti, rodo naujienų agentūros AFP turimi duomenys. Šalies valdžia tikslaus aukų skaičiaus neskelbia.

Protestuotojai degina padangas ir svaido į saugumo pajėgas padegamąsias bombas, o šios atsako ašarinėmis dujomis, guminėmis kulkomis ir koviniais šaudmenimis.

Naujausias susirėmimas įsiplieskė ketvirtadienį vienu iš protestų židinių tapusiame Nasirijos mieste, kai saugumo pajėgos ėmė vaikyti protestuotojus nuo dviejų pagrindinių tiltų, kuriuos jie buvo užėmę kelias dienas.

Medikai ir saugumo šaltiniai pranešė, kad per susirėmimus buvo nušauti mažiausiai 13 protestuotojų, dar 100 buvo sužeisti. Keli sužeistieji yra kritinės būklės.

Komendanto valanda

Kiek vėliau vietos valdžia įvedė komendanto valandą, o Nasirijos prieigose dislokuoti kariai tikrino visus įvažiuojančius automobilius ir žmones, pranešė AFP korespondentas.

Analogiškų priemonių praėjusią naktį, po protestuotojų išpuolio prieš Irano konsulatą, buvo imtasi ir Nadžafe.

Demonstrantai kaltina rytinį Irako kaimyną Iraną palaikant Bagdado vyriausybę, kurią jie siekia nuversti.

Ketvirtadienį ryte Nadžafo gatvėse dėl įvestos komendanto valandos ir nurodymo valstybės tarnautojams likti namuose beveik nebuvo matyti žmonių.

Iranas griežtai pasmerkė išpuolį prieš konsulatą ir pareikalavo Irano imtis ryžtingų veiksmų prieš protestuotojus.

„Iranas oficialiai išreiškė savo pasibjaurėjimą Irako ambasadoriui Teherane“, – sakė šiitiškos respublikos Užsienio reikalų ministerijos atstovas spaudai Abbasas Mousavi, kurį citavo valstybinė naujienų agentūra IRNA.

„Atkurti tvarką“

Per dramatiškas trečiadienio vakaro scenas protestuotojams padegus aplink konsulatą sukrautas padangas ir kitokias šiukšles, į padangę pakilo aukšti liepsnų stulpai ir tiršti dūmų kamuoliai, pranešė AFP korespondentas.

Protestuotojai įsiveržė į pastatą, iš kurio buvo evakuoti jame buvę darbuotojai iraniečiai.

Anksčiau šį mėnesį buvo užpultas kitame šventajame Irako mieste Karbaloje esantis Irano konsulatas, o prie atstovybės budėjusios saugumo pajėgos tuomet nušovė keturis demonstrantus.

Irano ir Irako ryšiai yra glaudūs, bet sudėtingi.

Abi šalys 1980–1988 metais dalyvavo niokojančiame kare, tačiau dabar Iranas daro reikšmingą įtaką Irako politiniams ir kariniams lyderiams.

Vienas aukščiausių Irano revoliucinės gvardijos vadovybės narių generolas majoras Qasemas Soleimani, kuriam pavesta kuruoti santykius su Iraku, surengė kelis susitikimus Bagdade ir Nadžafe, siekdamas įtikinti politines frakcijas palaikyti A. Abdel Mahdi vyriausybę.

Po tokių susitikimų protestuotojai Bagdade ir šalies pietuose anksčiau yra sulaukę griežto saugumo pajėgų atkirčio.

Ketvirtadienį kariuomenės vadovybė pranešė, kad prižiūrint provincijų gubernatoriams buvo įsteigtas „kritinių padėčių padalinys saugumui užtikrinti ir tvarkai atkurti“.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo neleidžiama.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Top naujienos

Valandas iki gimdymo skaičiuojanti verslininkė Toma Dambrauskė – apie pirmojo vaikučio netektį, pagalbinį apvaisinimą ir likimo dovaną (1889)

Trys nėštumai – trys skirtingos patirtys. Verslininkė, socialinių medijų specialistė, prekės...

Įspėja dėl sunkių eismo sąlygų: snigs beveik visoje šalyje, kai kur – ypač pavojinga (3)

Ketvirtadienio naktį, vietomis, daugiausia pietiniuose rajonuose pasnyguriuos. Ten eismo sąlygos bus...

Paskutinį bilietą nugvelbė „Atletico“, Neymaras su PSG surengė šou Paryžiuje (1570)

Vėlų trečiadienio vakarą pasibaigė UEFA Čempionų lygos grupių varžybų etapas –...

Jakilaitis tikisi, kad Skvernelis savo prašymą atsiims (324)

„Mes negalvojome, kad tai tyliai praeis ar kažkaip kitaip. Mes galvojome, kad vienintelis Saulius...

Pasaulio žemėlapis 2020 metams: kur ekonomika augs sparčiausiai (153)

Tarptautinio valiutos fondo duomenimis, kitais metais bendrasis vidaus produktas labiausiai augs...

Atsisveikinkite su laidais: spėjama, kad „Apple“ išleis „iPhone“ modelį, neturintį jokių lizdų (39)

Žymus „Apple“ analitikas Ming-Chi Kuo sudarė naujus tyrimų užrašus, kuriuose aprašomos...

Orijaus kelionės. Turtuolių dangoraižis virto landyne: norėdami čia vykti pasisamdykite apsauginį (18)

Pietų Afrikos Respublikoje keliavęs Orijus Gasanovas apsilankė aukščiausiame dangoraižyje visame...

Eglė Juozėnaitė

Filosofas apie gyvenimo prasmės paieškas: tai ne karjera, didelė alga ir net ne šeima

Bet kuris iš mūsų gali labai daug ką. Gali pasikeisti iš visiško lūzerio į absoliutų...

Reto grožio eglės puošia ne tik Vilnių ir Kauną: išrinkite mieliausią Lietuvos eglutę (109)

Kalėdinės nuotaikos pasklido po visą Lietuvą – šventėms ruošiasi ir didesni, ir mažesni...