Daugiau kaip 65 proc. Indijos parlamentarų ir valstijų atstovų palaikymo sulaukė ir naujuoju valstybės prezidentu tapo 71 metų buvęs teisininkas Ramas Nathas Kovindas, informavo rinkimų komisija.

R. N. Kovindo, buvusio rytinės Biharo valstijos gubernatoriaus, priklausančio engiamai dalitų bendruomenei, kandidatūrą pasiūlė Indijos premjero Narendros Modi valdančioji partija.

Analitikų teigimu, R. N. Kovindo pergalė turėtų padėti ministrui pirmininkui sustiprinti savo valdžią ir sukaupti nemažą politinį kapitalą išsiųsdama svarbią žinią dalitams – ilgą laiką niekintai rinkėjų grupei, kažkada vadintai „neliečiamaisiais“.

Pagrindinė R. N. Kovindo varžovė buvo Meira Kumar iš opozicinės Kongreso partijos. Ši buvusi diplomatė ir ilgametė parlamentarė taip pat yra iš dalitų.

Tačiau valdančioji partija „Bharatiya Janata“ (BJP) kontroliuoja pakankamai vietų federaliniame ir valstijų parlamentuose, kad prastumtų savo kandidatą, taigi R. N. Kovindo pergalė nebuvo netikėta.

„Sveikinu gerbiamą Šri Ramą Nathą Kovindą, kuris buvo išrinktas Indijos prezidentu! Linkiu vaisingos ir įkvepiančios kadencijos“, – socialiniame tinkle „Twitter“ parašė N.Modi.

Išrinktasis prezidentas savo ruožtu sakė, kad tai buvo „jaudinanti akimirka“.

Delyje nuo pat ryto lyja; tai primena man vaikystę mūsų gimtojoje kaimo trobelėje, kur mes, broliai ir sesės, prisiglausdavome prie sienų, kad lyjant išvengtume nuo stogo varvančio vandens“, – pasakojo R. N. Kovindas.

„Net ir šiandien šalis turės tiek daug Ramų Nathų Kovindų, paprastų darbininkų, ūkininkų, ... prakaitu užsidirbančių duonos kąsnį. Noriu jiems pasakyti, kad einu į „prezidentūrą“ kaip jų atstovas“, – pridūrė jis.

Ypač džiaugsmingai žinia apie naująjį prezidentą buvo sutikta R. N. Kovindo gimtojoje Utar Pradešo valstijoje.

Dalitai, kurių Indijoje gyvena apie 200 mln., yra viena skurdžiausių 1,3 mlrd. gyventojų turinčios šalies bendruomenių; ji yra nustumta į visuomenės pakraščius.

Nors dalitai yra teisiškai apsaugoti, dėl šalyje vis dar klestinčios diskriminacijos iš jų nuolat atimamos galimybės mokytis ir kitaip tobulėti.

R. N. Kovindas sakė, kad jo išrinkimas prezidentu pabrėžia Indijos demokratijos stiprybę.

„Niekada negalvojau ir nesiekiau šių pareigų... Dirbsiu, kad saugočiau Indijos Konstituciją“, – pridūrė jis.

R. N. Kovindas bus prisaikdintas 14-u Indijos prezidentu antradienį. Jo kadencija truks penkerius metus.

Indijos prezidento vaidmuo yra didele dalimi reprezentacinis, o didžiausias galias turi šalies ministras pirmininkas. Vis dėlto prezidentas gali grąžinti parlamentui persvarstyti įstatymų projektus bei užima svarbų vaidmenį formuojant vyriausybę.

Rinkimų laimėtojas didžiulėje kolonijinių laikų prezidentūroje pakeis buvusį Kongreso aukšto rango narį Pranabą Mukherjee, prezidento pareigas ėjusį nuo 2012-ųjų.