Prancūzų policininkas, kuris pasisiūlė į vienos iš prekybos centre džihadisto laikytų įkaitų vietą ir buvo sunkiai sužeistas, nuo patirtų sužeidimų mirė, šeštadienį pranešė vidaus reikalų ministras Gerard'as Collomb'as.

„Pulkininkas leitenantas Arnaud Beltrame'as mirė. Jis mirė už savo šalį. Prancūzija niekada nepamirš jo didvyriškumo“, – socialiniame tinkle „Twitter“ parašė ministras.

Jam mirus islamo ekstremisto įvykdytos penktadienio atakos aukų skaičius padidėjo iki keturių. Taip pat žuvo atakos vykdytojas, o dar 15 žmonių buvo sužeisti.

Šeštadienį A. Beltrame'as pagerbiamas kaip nacionalinis didvyris, pademonstravęs „išskirtinę drąsą ir nesavanaudiškumą“. Jis buvo tarp pirmųjų pareigūnų, sureagavusių į ataką prekybos centre Prancūzijos pietuose.

A. Beltrame'as, kuris elitinėse policijos specialiosiose pajėgose pradėjo dirbti 2003 metais, 2005-aisiais tarnavo Irake. Jis taip pat yra dirbęs prezidento sargyboje, o 2012 metais gavo vieną garbingiausių Prancūzijos apdovanojimų, ordiną „Už nuopelnus“. Jis buvo vedęs, vaikų neturėjo.

Gruodžio mėnesį Odo regione Pietų Prancūzijoje A. Beltrame'as organizavo treniruotes kaip tik dėl tokio pobūdžio įkaitų situacijų. Per tas treniruotes jis savo pareigūnus apginklavo dažasvydžio šautuvais, rašė vietos laikraštis „Depeche du Midi“.

„Norime, kad sąlygos būtų kuo panašesnės į realias“, – tuo metu sakė A. Beltrame'as.

Tačiau penktadienį pasisiūlęs pakeisti vieną įkaitę ir eidamas į Trebo prekybos centrą jis ginklo neturėjo.

Maroke gimusiam atakos vykdytojui nežinant, A. Beltrame'as paliko įjungtą savo mobilųjį telefoną, kad lauke esanti policija girdėtų, kas vyksta prekybos centre. Išgirdę viduje šūvius pareigūnai nusprendė įsiveržti ir nukovė užpuoliką.

A. Beltrame'as buvo mirtinai sužeistas.

Arnaud Beltrame
Arnaud Beltrame
© AP / Scanpix

„Arnaud Beltrame'as mirė tarnaudamas šaliai, kuriai jau buvo davęs labai daug, – sakoma prezidento Emmanuelio Macrono pareiškime. – Atiduodamas savo gyvybę, kad nutrauktų kruviną džihadistų teroristo planą, jis krito kaip didvyris.“

Pasak A. Macrono, tyrėjai aiškinsis, kaip įtariamasis Redouane'as Lakdimas gavo ginklą, iš kurio penktadienį šaudė Prancūzijos pietuose esančiuose Trebo ir Karkasono miestuose, ir kaip jis radikalizavosi.

Penktadienį vakare pareigūnai apieškojo vieną automobilį ir butų kompleksą Karkasono centre, kur, kaip manoma, R. Lakdimas gyveno.

26 metų R. Lakdimas policijai buvo žinomas dėl smulkių nusikaltimų ir narkotikų pardavinėjimo.

Tačiau policija jį stebėjo, nuo 2014 metų jis buvo asmenų, kurie galėjo radikalizuotis, bet dar neįvykdė teroro aktų, sąraše.

Vis dėlto Paryžiaus prokuroras Francois Molins'as sakė, jog nebuvo „jokių įspėjamųjų ženklų“, kad R. Lakdimas įvykdys kokį nors išpuolį.

Policija sulaikė vieną R. Lakdimui artimą moterį, sakė F. Molins'as, bet jos vardo nenurodė.

Įkaitę pasisiūlęs pakeisti policininkas mirė
© AFP / Scanpix

Užpuolikas siautėjo keturias valandas

Keturias valandas trukusi drama prasidėjo 10 val. 13 min. vietos laiku, kai R. Lakdimas netoli Karkasono pagrobė automobilį, nužudė vieną jame buvusį žmogų ir sužeidė kitą, sakė prokuroras.

Tada R. Lakdimas paleido šešis šūvius į policininkus, grįžtančius po bėgiojimo netoli Karkasono, sakė policininkų profesinės sąjungos „SGP Police-FO“ generalinis sekretorius Yves'as Lefebvre'as. Pasak jo, policininkai vilkėjo sportinę aprangą su policijos ženklais. Vienam pareigūnui kulka pataikė į petį, bet sužeidimas nėra rimtas.

Tuomet R. Lakdimas nuvyko prie prekybos centro „Super U“ netoliese esančiame Trebe, 100 km į pietryčius nuo Tulūzos. Prekybos centre jis nušovė du žmones ir paėmė kažkiek įkaitų. Atvyko specialiosios policijos pajėgos, pareigūnai blokavo kelius ir paragino gyventojus laikytis atokiai.

Einamas į prekybos centrą R. Lakdimas šaukė „Allahu akbar!“ („Dievas visų didesnis!“) ir sakė, kad yra „Islamo valstybės“ karys“. Prekybos centre tuo metu buvo apie 50 žmonių, nurodė F. Molins'as.

„Išgirdome sprogimą, na, kelis sprogimus, – žurnalistams pasakojo pirkėjas Christianas Guibbert'as. – Nuėjau pažiūrėti, kas vyksta, ir pamačiau ant grindų gulintį vyrą ir dar vieną žmogų, labai susijaudinusį, kuris vienoje rankoje turėjo šaunamąjį ginklą, o kitoje peilį.“

R. Lakdimas reikalavo paleisti į laisvę 2015-ųjų lapkričio 13 dienos teroro aktų Paryžiuje, kurie nusinešė 130 gyvybių, vienintelį gyvą likusį įtariamąjį Salahą Abdeslamą.

Tačiau vidaus reikalų ministras užsiminė, kad S. Abdeslamo paleidimas nebuvo pagrindinis R. Lakdimo atakos motyvas.

Su „Islamo valstybe“ susijusi naujienų agentūra „Aamaq“ pranešė, kad R. Lakdimas reagavo į grupuotės raginimus taikytis į šalis, priklausančias JAV vadovaujamai koalicijai, kuri nuo 2014 metų vykdo antskrydžius prieš IS kovotojus Sirijoje ir Irake.

Prancūzija dėl savo dalyvavimo ne kartą yra tapusi ekstremistų taikiniu.

Sulaikė nepilnametį

Prancūzijos policija, tirianti islamo ekstremisto ataką šalies pietuose, šeštadienio naktį sulaikė 17 metų paauglį, pranešė Paryžiaus prokuratūra.

Paauglys, kurio vardas neskelbiamas, buvo areštuotas dėl įtariamų nusikalstamų ryšių su teroristiniu sąmokslu. Jis buvo užpuoliko, Maroke gimusio Redouane'o Lakdimo, draugas.

R. Lakdimas, kuris penktadienį šaudė Karkasone, o paskui paėmė įkaitų Trebo prekybos centre, žuvo per susišaudymą su policija.

Paryžiaus prokuroras Francois Molins'as penktadienį sakė, kad dėl tokių pačių įtarimų buvo sulaikytas dar vienas asmuo, R. Lakdimui artima moteris. Jos vardo prokuroras nenurodė.

Pareigūno motinos sūnaus drąsa nenustebino

Prancūzijoje į prekybos centre islamo ekstremisto paimtos įkaitės vietą pasisiūliusio ir žuvusio policijos pareigūno motina sakė, kad jos sūnaus drąsa nenustebino.

Arnaud Beltrame'o motina penktadienio vakarą, prieš paskelbiant apie pareigūno mirtį, radijui RTL sakė: „Manęs nenustebino. Žinojau, kad tai turi būti jis. Jis visada toks buvo. Jis toks nuo gimimo, atiduoda viską tėvynei“.

Paklausta, ar didžiuojasi sūnumi, moteris atsakė, kad jis būtų jai pasakęs, jog „dirba savo darbą ir tiek“.

Moteris, kurios vardo RTL nepaskelbė, pridūrė, kad „ginti tėvynę“ buvo jos sūnaus „gyvenimo prasmė“.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo neleidžiama.
Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Pasižvalgykime, kokios kainos Vilniaus, Palangos ir užsienio turguje (21)

Atrodo, kad maisto turgūs įgavo antrą kvėpavimą. Vis daugiau žmonių, tame tarpe ir jaunimo,...

Kinija demonstruoja karinę galią: signalai – grėsmingi (166)

Kinijos laivynas didėja ir įgauna vis naujos galios ir daro tai beprecedenčiu greičiu. Liepą...

Lietuvos lenkai atskleidė kortas: jie save sieja ne su Varšuva ir ne su Maskva (190)

„Jei su mumis būtų geras žinovas, jis sakytų, kad čia sėdi litvinai . Lenkas niekada negertų...

Tėčio, auginančio „kitokį“ vaiką, istorija: ar neverta pamąstyti, kas iš mūsų išties neįgalūs? (121)

Rūdninkų knygyno įkūrėjas Deimantas Vainilka – trijų vaikų tėvas: iš pirmosios santuokos...

Naujausi reitingai: konservatoriai ir „valstiečiai“ lieka populiariausi (441)

Populiariausiomis partijomis šalyje toliau lieka opozicinė Tėvynės sąjunga – Lietuvos...

Kinija vykdo prieš JAV „tylų šaltąjį karą“, sako CŽV (4)

Kinija vykdo prieš JAV „tylų šaltąjį karą“, pasitelkdama visus savo išteklius, kad...

Palangoje startavo 1006 km lenktynės – kovoja 37 galingi automobiliai (5)

Šeštadienį 12 valandą Palangoje duotas startas didžiausiam lenktynių festivaliui Rytų Europoje...

Filmai, kuriuos žiūrėdami mirė žmonės: gyvybę nusinešė ne tik išgąstis

„Šitas filmas mirtinai mane išgąsdino!“ Turbūt ne kartą esate ištarę tokią ar panašią...

Grynųjų pinigų atsisakiusio kavinių tinklo direktorius žengti atgal nežada (135)

Jau daugiau nei mėnesį dešimtyje „ Huracan Coffee “ kavinių tinklo prekybos vietų klientai...

Paprastas būdas, kaip akimirksniu nuo veido nubraukti dešimtį metų (5)

Nors daugumai atrodo, kad lygios ir jaunatviškos odos paslaptis yra maskavimo priemonės ir makiažo...