aA
Prancūzijos prezidentas Emmanuelis Macronas antradienį atvykęs į Rygą pakartojo, kad dialogas su Rusija yra reikalingas.
 Emmanuelis Macronas
Emmanuelis Macronas
© AFP / Scanpix

„Nesame naivūs, bet mums reikia atnaujinti dialogą su Rusija, kad surastume sprendimus, kai tai būtina“, – sakė jis spaudos konferencijoje Rygos pilyje įsikūrusioje Latvijos prezidento rezidencijoje.

E. Macronas akcentavo strateginio dialogo su Rusija būtinybę ir pabrėžė, kad dialogas su kaimyne nepakenks Europos istorijai. Pasak jo, būtina žvelgti į ateitį.

Prancūzijos prezidentas sakė žinantis istorinius Latvijos ir Rusijos santykius, suprantantis, kad jo pasiūlymas pradėti dialogą su Rusija kelia klausimų ir provokuoja komentarus. Jis pabrėžė, kad šis dialogas turi būti ne tik strateginis, bet ir reiklus, sakė norintis plėsti jį abipusio skaidrumo, supratimo ir Latvijos saugumo garantijų sąlygomis.

E. Macrono teigimu, dialogas su Rusija padės veiksmingiau kovoti su kibernetinėmis atakomis. Taip pat būtina sukurti „saugumo architektūrą“, kad atsirastų pasitikėjimas, bet tam reikia laiko, sakė jis.

Kiek anksčiau lankydamasis Lietuvoje E. Macronas sakė suprantantis Vilniaus rūpestį dėl Rusijos, tačiau teigė, kad bendradarbiavimas su Maskva yra būtinas, siekiant ilgalaikės taikos Europoje.

E. Macronas padėkojo Latvijos prezidentui Egilui Levitui už priėmimą ir patvirtino, kad Prancūzija ir toliau bus Latvijos draugė ir sąjungininkė, patikima partnerė.

„Keičiantis geopolitiniam kontekstui mes būsime drauge su Latvija kaip Europos Sąjungos narė, kaip NATO sąjungininkė ir kaip draugė“, – pridūrė jis.

E. Macrono žodžiais, Prancūzija palaiko tuos, kas kovoja už laisvę, o Latvija kovojo ir tebekovoja už ją.

Oficialus dvišalis Latvijos ir Prancūzijos prezidentų susitikimas vyksta pirmą kartą nuo 2001 metų, kai Latvijoje lankėsi Jacques'as Chiracas, priminė E. Macronas. Jis sakė atvykęs į Rygą geriau pažinti Latvijos, paaiškinti svarbių Europos ir tarptautinės politikos elementų, plėsti bendradarbiavimo akademinėje, kultūros ir ekonomikos srityse.

Antradienį į Latviją atvykusio E. Macrono oficialus vizitas šioje šalyje baigsis trečiadienį.

Pirmadienį Prancūzijos prezidentas E. Macronas po susitikimo su Lietuvos prezidentu Gitanu Nausėda teigė, kad Prancūzija palaikys skaidrų dialogą su Rusija. Pasak jo, norint taikos Europoje, reikia bendradarbiauti ir su kaimynine Rusija. Anot Prancūzijos vadovo, turėdama dialogą su Rusija, Europa gali jaustis saugesnė. Kita vertus, E. Macronas atkreipė dėmesį, kad Lietuva turi skaudžią istorinę atmintį su Rusija, todėl jis suprantąs ir Lietuvos poziciją, rašė ELTA.

Prezidentas G. Nausėda suragavo į Prancūzijos prezidento Emmanuelio Macrono pasisakymą, esą strateginis dialogas su Rusija yra būtinas, norint, kad Europa galėtų jaustis saugesnė. Šalies vadovas sutinka su Prancūzijos prezidento pozicija, kad dialogas visada yra reikalingas, tačiau akcentuoja, kad, siekiant strateginio dialogo su Rusija, būtina pasiruošti galimiems nusivylimams.

„Vakar aš jo paklausiau vakarienės metu, ar tai yra geopolitinė vizija ir ar jis nemato tam tikrų rizikų arba kasdieninio gyvenimo veiksnių, kurie gali šią viziją gerokai sutrukdyti įgyvendinti. Jis yra realistas, jis tikrai mato Rusiją atvertomis akimis, tačiau šioje visoje geopolitinėje dėlionėje Prancūzija tikisi geresnio supratimo su Rusija tam, kad Europoje būtų daugiau taikos, daugiau tarpusavio supratimo ir šia prasme jį galima remti, ir aš tikrai remiu tokį siekį“, – žurnalistams Rukloje sakė G. Nausėda.

Visgi šalies vadovas akcentuoja, kad, nusprendus siekti strateginio dialogo su Rusija, yra būtina pasiruošti galimam nusivylimui, kuomet, pasak jo, atrodys, kad įdėtos pastangos neatsiperka.

„Dialogas visada yra reikalingas, tačiau,, kita vertus turime būti sąžiningi ir aiškiai atsakyti, taip mes galime rinktis šį kelią, tačiau šiame kelyje mūsų gali laukti daug nusivylimų, kuomet atrodys, kad tos pastangos, kurias mes įdėjome, tiesiog neatsiperka, nes ši valstybė siekia kitokių tikslų, kurie nėra suderinami su mūsų tikslais“, – akcentavo G. Nausėda.

Prezidento teigimu, „visada geriau yra kalbėtis, negu žvanginti ginklais arba gąsdinti vienas kitą“.

BNS
|Populiariausi straipsniai ir video
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(24 žmonės įvertino)
4.2500

Top naujienos

„Valstiečių“ palikimas konservatoriams: abejotina koronaviruso statistika ir gyvenimas „kaip bomba“ (634)

Dieną po rinkimų rinkėjų kelialapį į opoziciją gavusi „valstiečių“ Vyriausybė suskubo...

Mokesčių pakeitimai 2021 metais: perskaičiuota NT vertė, didesni akcizai, naikinama PVM lengvata įtakos turės ir „Brexit“ (152)

Kitų metų valstybės biudžete nenumatoma naujų pakeitimų mokesčių sistemoje, tačiau nuo sausio...

SAM: vietiniai karantinai įvedami dar aštuoniose savivaldybėse karantinuotose vietovėse - speciali kaukių dėvėjimo tvarka (32)

Atsižvelgiant į blogėjančią epidemiologinę situaciją šalyje, nuo 2020 m. spalio 28 d. 00:00...

Europoje dėl koronaviruso daugėja įtampos ženklų: perspėja, kad sistema gali nebeatlaikyti jau lapkričio pradžioje (16)

Europai ruošiantis koronaviruso atvejų antplūdžiui ligoninėse, valdžios institucijos neslepia...

Sejonienė: gavusi pasiūlymą užimti sveikatos apsaugos ministrės postą – svarstyčiau (8)

Kaip viena iš galimų kandidačių į sveikatos apsaugos ministrus minima su konservatoriais į...

Startuolio Jungtinėje Karalystėje tikslas – uždirbti iš energijos saugojimo galimybių (4)

„ Tesla Inc.“ akumuliatoriams pirmą kartą subalansavus pasiūlą ir paklausą Jungtinės...

Kšištofui Lavrinovičiui prireikė skubios medikų pagalbos: padėjusiam chirurgui iš jaudulio spurdėjo širdis (105)

Šis savaitgalis krepšininkui Kšištofui Lavrinovičiui (40) baigėsi skausminga nelaime....

Arūnas Spraunius | D+ nariams

Globalizacijos mama Amerika pralaimi, užtat išlošia imitatorė ir vagišė Kinija

Spalio 7-ąją JAV vidaus saugumo ministro pareigas einantis Chadas F. Wolfas Ministerijos interneto...

Mirė vos 38-erių sulaukęs Brunėjaus princas Azimas, mėgęs leisti laiką garsenybių draugijoje: šeima paviešino laidotuvių akimirkas (14)

Brunėjaus vyriausybė patvirtino žinią apie princo Azimo, Brunėjaus sultono sūnaus, mirtį....

Ši idėja visiškai pakeistų rinkimų sistemą: ką apie ją mano ekspertai (167)

Jau kurį laiką galima stebėti politikų, politologų ar kitų visuomenės narių nuomones apie...

|Maža didelių žinių kaina