aA
Prancūzijos prezidentas Emmanuelis Macronas antradienį atvykęs į Rygą pakartojo, kad dialogas su Rusija yra reikalingas.
 Emmanuelis Macronas
Emmanuelis Macronas
© AFP / Scanpix

„Nesame naivūs, bet mums reikia atnaujinti dialogą su Rusija, kad surastume sprendimus, kai tai būtina“, – sakė jis spaudos konferencijoje Rygos pilyje įsikūrusioje Latvijos prezidento rezidencijoje.

E. Macronas akcentavo strateginio dialogo su Rusija būtinybę ir pabrėžė, kad dialogas su kaimyne nepakenks Europos istorijai. Pasak jo, būtina žvelgti į ateitį.

Prancūzijos prezidentas sakė žinantis istorinius Latvijos ir Rusijos santykius, suprantantis, kad jo pasiūlymas pradėti dialogą su Rusija kelia klausimų ir provokuoja komentarus. Jis pabrėžė, kad šis dialogas turi būti ne tik strateginis, bet ir reiklus, sakė norintis plėsti jį abipusio skaidrumo, supratimo ir Latvijos saugumo garantijų sąlygomis.

E. Macrono teigimu, dialogas su Rusija padės veiksmingiau kovoti su kibernetinėmis atakomis. Taip pat būtina sukurti „saugumo architektūrą“, kad atsirastų pasitikėjimas, bet tam reikia laiko, sakė jis.

Kiek anksčiau lankydamasis Lietuvoje E. Macronas sakė suprantantis Vilniaus rūpestį dėl Rusijos, tačiau teigė, kad bendradarbiavimas su Maskva yra būtinas, siekiant ilgalaikės taikos Europoje.

E. Macronas padėkojo Latvijos prezidentui Egilui Levitui už priėmimą ir patvirtino, kad Prancūzija ir toliau bus Latvijos draugė ir sąjungininkė, patikima partnerė.

„Keičiantis geopolitiniam kontekstui mes būsime drauge su Latvija kaip Europos Sąjungos narė, kaip NATO sąjungininkė ir kaip draugė“, – pridūrė jis.

E. Macrono žodžiais, Prancūzija palaiko tuos, kas kovoja už laisvę, o Latvija kovojo ir tebekovoja už ją.

Oficialus dvišalis Latvijos ir Prancūzijos prezidentų susitikimas vyksta pirmą kartą nuo 2001 metų, kai Latvijoje lankėsi Jacques'as Chiracas, priminė E. Macronas. Jis sakė atvykęs į Rygą geriau pažinti Latvijos, paaiškinti svarbių Europos ir tarptautinės politikos elementų, plėsti bendradarbiavimo akademinėje, kultūros ir ekonomikos srityse.

Antradienį į Latviją atvykusio E. Macrono oficialus vizitas šioje šalyje baigsis trečiadienį.

Pirmadienį Prancūzijos prezidentas E. Macronas po susitikimo su Lietuvos prezidentu Gitanu Nausėda teigė, kad Prancūzija palaikys skaidrų dialogą su Rusija. Pasak jo, norint taikos Europoje, reikia bendradarbiauti ir su kaimynine Rusija. Anot Prancūzijos vadovo, turėdama dialogą su Rusija, Europa gali jaustis saugesnė. Kita vertus, E. Macronas atkreipė dėmesį, kad Lietuva turi skaudžią istorinę atmintį su Rusija, todėl jis suprantąs ir Lietuvos poziciją, rašė ELTA.

Prezidentas G. Nausėda suragavo į Prancūzijos prezidento Emmanuelio Macrono pasisakymą, esą strateginis dialogas su Rusija yra būtinas, norint, kad Europa galėtų jaustis saugesnė. Šalies vadovas sutinka su Prancūzijos prezidento pozicija, kad dialogas visada yra reikalingas, tačiau akcentuoja, kad, siekiant strateginio dialogo su Rusija, būtina pasiruošti galimiems nusivylimams.

„Vakar aš jo paklausiau vakarienės metu, ar tai yra geopolitinė vizija ir ar jis nemato tam tikrų rizikų arba kasdieninio gyvenimo veiksnių, kurie gali šią viziją gerokai sutrukdyti įgyvendinti. Jis yra realistas, jis tikrai mato Rusiją atvertomis akimis, tačiau šioje visoje geopolitinėje dėlionėje Prancūzija tikisi geresnio supratimo su Rusija tam, kad Europoje būtų daugiau taikos, daugiau tarpusavio supratimo ir šia prasme jį galima remti, ir aš tikrai remiu tokį siekį“, – žurnalistams Rukloje sakė G. Nausėda.

Visgi šalies vadovas akcentuoja, kad, nusprendus siekti strateginio dialogo su Rusija, yra būtina pasiruošti galimam nusivylimui, kuomet, pasak jo, atrodys, kad įdėtos pastangos neatsiperka.

„Dialogas visada yra reikalingas, tačiau,, kita vertus turime būti sąžiningi ir aiškiai atsakyti, taip mes galime rinktis šį kelią, tačiau šiame kelyje mūsų gali laukti daug nusivylimų, kuomet atrodys, kad tos pastangos, kurias mes įdėjome, tiesiog neatsiperka, nes ši valstybė siekia kitokių tikslų, kurie nėra suderinami su mūsų tikslais“, – akcentavo G. Nausėda.

Prezidento teigimu, „visada geriau yra kalbėtis, negu žvanginti ginklais arba gąsdinti vienas kitą“.

BNS
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(24 žmonės įvertino)
4.2500

Top naujienos

Dukart padurtam jaunuoliui – neįtikėtinas teismo akibrokštas: gali būti, kad pats nukrito ant peilio (7)

Linksmybės prie Nemuno Kidulių kaime baigėsi kruvinu konfliktu – jaunuoliui draugas du kartus...

Kol Lietuva nesutaria dėl partnerystės įstatymo – Amerika šlovina iš Lietuvos kilusį homoseksualą

Kol Lietuvoje kyla aršios, homofobiškos diskusijos dėl Seime žalią šviesą pagaliau gavusio...

Žibėnas pridengė vėl ne laiku suliepsnojusį komandos „degtuką“: jokio kriminalo

Panevėžio „Lietkabelis“ šiuo metu žaidžia geriausią krepšinį Lietuvoje, ir tai įrodo ne...

Karas Ukrainoje. Ukraina: kovos pasiekė didžiausią intensyvumą, Rusija vėl nusitaikė į Charkivą britų žvalgyba: elitiniai rusų daliniai patyrė milžiniškų nuostolių (9)

„Ateinanti savaitė bus lemiama“, – pabrėžė Luhansko srities vadovas Serhijus Haidajus ir...

Paskutinės gegužės dienos – su lietumi: griaudės perkūnija ir stiprės vėjas (1)

Artimiausiomis dienomis mūsų šalyje kasdien lankysis trumpalaikiai lietūs, prognozuoja sinoptikai.

Delfi PliusJon Herskovitz, Jeong-Ho Lee

Bidenui viešint Azijoje – nemaloni Rusijos ir Kinijos staigmena (7)

JAV prezidentui Joe Bidenui baigiant vizitų turą po Aziją nemalonią staigmeną surengė Rusija...

Mirė legendinės grupės „Depeche Mode“ narys Andy Fletcheris

Mirė legendinės britų grupės „ Depeche Mode “ narys Andy Fletcheris. Liūdną žinią savo...

Prasitarė, kad visi Putino strateginiai tikslai žlugo: ateinanti savaitė bus lemiama (2)

Vakarų politikų svarstymai, jog Ukraina rusams galėtų atiduoti dalį žemių, pykdo Kyjivą. Tai...

Lietuvių triumfas futbolo šalyje: Dambrauskas ir „Hajduk“ iškovojo Kroatijos taurę

Įspūdingai sezoną užbaigė Valdo Dambrausko vadovaujama Splito „Hajduk“ : Kroatijos taurės...

Mis Ukraina parodė, kaip atrodė prieš karą ir dabar: pokyčiai – neįtikėtini (3)

27 metų Ukrainos modelis Anna Nepliach atkreipė dėmesį į antsvorio problemą. Mergina...