aA
Izraelis ketvirtadienį priima dešimtis pasaulio lyderių, dalyvausiančių Aušvico mirties stovyklos, kur naciai išžudė daugiau kaip 1,1 mln. žmonių, daugiausia žydų, išvadavimo 75-ųjų metinių minėjime.
Mike'as Pence'as
Mike'as Pence'as
© Reuters / Scanpix

Rusijos, Prancūzijos ir Vokietijos prezidentai, JAV viceprezidentas Mike'as Pence'as ir britų princas Charlesas pasakys kalbas šiame renginyje Jeruzalės Holokausto muziejuje „Yad Vashem“.

Daugiau kaip 40 prezidentų, premjerų ir monarchų forumas bus didžiausias tarptautinis susitikimas, kada nors surengtas Izraelyje. Jį saugos daugiau kaip 10 tūkst. policininkų – trečdalis žydų valstybės policijos.

Drauge su šeimininku, Izraelio premjeru Benjaminu Netanyahu, lyderiai savo kalbose prie memorialo 6 mln. žydų, kuriuos naciai išžudė dujų kamerose, getuose ir prievartinio darbo stovyklose, perspės neleisti vėl kilti antisemitizmui.

Į minėjimą taip pat atvyks Ispanijos, Belgijos ir Nyderlandų karaliai.

Pirmadienį ceremonijos persikels į nacių okupuotoje Lenkijoje veikusią Aušvico mirties stovyklą, kurią baigiantis Antrajam pasauliniam karui, 1945-ųjų sausio 27-ąją, išvadavo sovietų Raudonoji armija.

Nors Jeruzalėje labiausiai bus akcentuojamas Holokaustas ir persekiojantis jo palikimas, renginį paveikė ir dabartinė politika. Jis vyksta smarkiai išaugus įtampai tarp JAV ir Irano, prieš kovą įvyksiančius Izraelio rinkimus.

B. Netanyahu šią savaitę tiesiogiai susiejo nacių „galutinį sprendimą“ – Europos žydų išžudymą – ir grėsmę, kurią, pasak Izraelio, kelia jo nesutaikomas priešininkas Iranas.

Nacių mirties stovyklose „sudegė trečdalis žydų tautos“, o šiandien „Iranas kasdien atvirai skelbia, kad nori nušluoti Izraelį nuo Žemės paviršiaus“, sakė B. Netanyahu.

„Manau, kad Aušvico pamoka tokia: pirma, sustabdyti blogus dalykus, kol jie yra maži. O Iranas yra labai blogas dalykas, jis ne toks mažas, bet galėtų tapti daug didesnis su branduoliniais ginklais“, – pabrėžė B. Netanyahu.

„Aukų atminimas“


B. Netanyahu tvirtai palaiko JAV prezidentas Donaldas Trumpas, kuris, 2018 metais išvedęs savo šalį iš Irano branduolinio susitarimo, didina spaudimą Teheranui, o anksčiau šį mėnesį įsakė nukauti įtakingą iraniečių generolą.

Per derybas su M. Pence'u B. Netanyahu turėtų siekti jo patvirtinimo, kad Vašingtonas ir toliau palaiko Izraelio nausėdijų politiką okupuotose palestiniečių teritorijose ir remia jį kitais ginčytinais klausimais.

Įtakingiausia figūra Jeruzalėje ketvirtadienį bus V. Putinas, svarbus veikėjas Artimuosiuose Rytuose, nes Rusijos kariai drauge su iraniečių kovotojais 2015 metais pradėjo remti Sirijos prezidentui Basharui al Assadui ištikimas pajėgas.

Vienas iš forumo Jeruzalėje organizatorių ir rėmėjų yra Moshe Kantoras – Kremliui artimas milijardierius ir įtakinga figūra Rusijos žydų bendruomenėje. Jis taip pat yra Europos žydų kongreso (EJC) prezidentas.

V. Putinas, į Jeruzalę vykstantis drauge su savo užsienio reikalų ministru Sergejumi Lavrovu, minėjime pasakys kalbą. Tuo metu Lenkijos prezidentas Andrzejus Duda atsisakė dalyvauti renginyje, nes nebuvo įtrauktas į kalbėtojų sąrašą.

Po 2014 metais Rusijos įvykdytos Ukrainai priklausančio Krymo aneksijos Varšuvos ir Maskvos santykiai buvo įtempti, bet stabilūs, tačiau pastaraisiais mėnesiais Lenkiją užgriuvo nauja melagingų Rusijos pareiškimų apie šalies vaidmenį Antrajame pasauliniame kare banga.

Praėjusį mėnesį V. Putinas išprovokavo pasipiktinimo bangą, melagingai apkaltinęs Lenkiją, kad šalis prisidėjo pakurstant Antrąjį pasaulinį karą.

Lenkija pabrėžia, kad Maskva bando perrašyti istoriją ir ignoruoja prieš karą 1939 metais sovietų su naciais pasirašytą nepuolimo sutartį, dar žinomą kaip Molotovo-Ribbentropo paktą. Su šia sutartimi taip pat buvo pasirašytas slaptas protokolas dėl Vidurio ir Rytų Europos padalijimo tarp totalitarinių valstybių.

Varšuva V. Putiną ragina „nesinaudoti Holokausto aukų atminimu politiniams žaidimams“.

Jeruzalėje V. Putinas atidengs paminklą nacių blokados Leningrade, dabartiniame Sankt Peterburge, aukoms pagerbti. Tada žuvo šimtai tūkstančių žmonių, įskaitant apie 70 tūkst. žydų karių.

Izraelis šį minėjimą rengia apimtas politinio paralyžiaus: šalies rinkėjai kovo 2 dieną jau trečiąkart per trumpiau nei metus rinks parlamentą.

Apklausos rodo, kad vyriausybei laikinai vadovaujančio B. Netanyahu ir jo varžovo centristo Benny Gantzo šansai yra apylygiai, tad nė vienam iš jų vėl gali nepavykti iškovoti aiškios daugumos.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo neleidžiama.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(10 žmonių įvertino)
2.4000

Top naujienos

Lietuvoje skursta kas penktas: palygino, kiek gauna 20 tūkst. turtingiausių ir didžioji dauguma (41)

Lietuvos statistikos departamento duomenimis, 2020-aisiais žemiau skurdo rizikos ribos gyveno apie...

Medikai perspėja dėl aspirino vartojimo – jis gali sukelti baisias pasekmes (32)

Neturintys širdies ligų kasdien aspirino gerti neturėtų. Amerikiečių medikai nustatė –...

Profesorius turi atsakymą, kodėl strigo vakcinavimas: politikai padarė kelias baisias klaidas

Šeimos gydytojai yra pirmieji medikai, į kuriuos Lietuvos žmonės kreipiasi atsiradus sveikatos...

Migrantas šaukiasi pagalbos: tėvynėje turėjo viską, o dabar bijo mirti Lietuvoje (670)

Pierras Mbocko pasakoja Kamerūne turėjęs viską: butą, automobilį, mylimą darbą, nuosavą...

Paulius Jurkevičius. Antivakseriai? Smagus kąsnis neofašistams (63)

Paskutinis, o kartais – pats pirmasis vakcinacijos priešininkų argumentas yra šis: fašizmas....

Interjero ABC. Lietuvių namus užkariauja perdirbti baldai: iš kokių medžiagų juos galima pasigaminti?

Turbūt ne vienas esame girdėję apie tvarią madą, o ar žinote, kaip tvarumas pasireiškia...

Viešbučių darbuotojai papasakojo, ką kartais išdarinėja jų aptarnaujami svečiai (7)

Viešbučių darbuotojai retai puola į paniką, sunkiai praranda savitvardą, o kartais...

Klaipėdoje – krepšininkų susistumdymai, kroato dominavimas ir per kėlinį užtikrintas „Ryto“ triumfas (1)

Du kėlinius uostamiestyje problemų turėjęs Vilniaus „Rytas“ (4-1) jas išsprendė trečiajame...

27-erius metus siuvimu užsiimanti rietaviškė: veiklą gyvenime mesti norėjau tik kartą (31)

Rietave gyvenanti Palmira Mikalauskienė drabužius siuva, taiso ir mezga kone visą savo gyvenimą....

Automobilis partrenkė 67-erių „Vedęs ir turi vaikų“ žvaigždę Katey Sagal (56)

Automobilis partrenkė Katey Sagal, kai ši ėjo per vieną Los Andželo gatvių. Įvykis nutiko...