Buvęs Floridos gubernatorius Jebas Bushas šią savaitę vyksta į Europą, o po šios užsienio kelionės, kurios metu aplankys kelias artimas Amerikos sąjungininkes, turėtų galiausiai oficialiai paskelbti savo sprendimą dalyvauti 2016-ųjų JAV prezidento rinkimuose.
Jebas Bushas
© AFP/Scanpix

Vokietija, Lenkija ir Estija, kuriose lankysis J.Bushas, yra tvirtos JAV sąjungininkės ir neabejotinai ramesnė vieta tokiai kelionei už neramumų krečiamus Artimuosius Rytus.

Tačiau šio įtakingo respublikonų veikėjo pavardė vis dar kursto pyktį kai kuriose Europos šalyse, ir tai yra buvusio JAV prezidento George'o W.Busho invazijos į Iraką palikimas.

Ekspertai pabrėžia, kad per savo pirmąją svarbią užsienio kelionę nuo tada, kai ėmė rimtai svarstyti galimybę dalyvauti kovoje dėl Baltųjų rūmų, J.Bushui nederėtų švaistyti laiko stengiantis įtikinti Europos lyderius, kad jis skiriasi nuo savo brolio, kaip jis turi elgtis, norėdamas palenkti į savo pusę Amerikos rinkėjus.

„Jei jam šios kelionės tikslas bus parodyti: „Pažiūrėkite, kaip skiriuosi nuo George'o W.Busho“, jei tai bus svarbiausias jo kelionės akcentas, ji nebus sėkminga“, - sakė Duke'o universiteto Šiaurės Karolinoje profesorius Peteris Feaveris, anksčiau vadovavęs Nacionalinio saugumo agentūros strateginėms operacijoms.

Į šią kelionę J.Bushas vyksta jam itin svarbiu laikotarpiu, ir iš jos sugrįš likus dienai iki pirmojo savo oficialios rinkimų kampanijos renginio Majamyje.

J.Bushas viliasi, kad ši užsienio kelionė bus puiki proga parodyti, kad jis jau pasirengęs tvirtą koja žengti į pasaulio politinę areną.

Savo šešių dienų kelionę J.Bushas pradės antradienį Berlyne, kur pasakys kalbą Vokietijos Krikščionių demokratų sąjungos (CDU), vadovaujamos kanclerės Angelos Merkel, ekonomikos konferencijoje.

Iš Vokietijos J.Bushas vyks į Lenkiją ir Estiją, kur jam taip pat numatyta virtinė viešų ir privačių renginių.

Respublikonų gretose pamažu įsibėgėjančios varžybos dėl galimybės tapti partijos kandidatu prezidento rinkimuose rodo, kad partijos pirminių rinkimų debatų dėmesio centre bus užsienio politika, turint galvoje tebesitęsiančius neramumus Irake, pilietinį karą Sirijoje bei preliminarų susitarimą tarp Irano ir JAV bei penkių Amerikos sąjungininkų dėl šiitiškos respublikos branduolinės programos, kuriam įnirtingai priešinasi nemažai respublikonų.

Labai tikėtina, kad respublikonų kandidatui kovoje dėl Baltųjų rūmų teks suremti ietis su demokrate Hillary Rodham Clinton, ėjusia valstybės sekretorės pareigas per pirmąją Baracko Obamos kadenciją.

J.Busho pirmosios diskusijos apie užsienio politiką neapsiėjo be kalbų apie jo brolio sprendimą 2003-iaisiais surengti invaziją į Iraką, kurią nemažai kritikų įvardija kaip vieną pagrindinių priežasčių, pakursčiusių dabar tą regioną krečiančius neramumus, kurie padėjo iškilti džihadistų judėjimui „Islamo valstybė“.

Nenorinčiam viešai kritikuoti brolio Jebui prieš šią kelionę, kuri jam bus viena sunkiausių politinių savaičių nuo tada, kai pernai gruodį užsiminė apie galimybę kandidatuoti į prezidentus, jau nekart teko ieškoti būdų, kaip suktis iš keblios padėties, kai jo buvo klausiama, ar jis būtų priėmęs tokį patį sprendimą dėl invazijos.

Patarėjai sakė, kad kelionės metu J.Bushas, pristatydamas savo požiūrį į pasaulio reikalus, sieks pabrėžti, kad JAV turi stiprinti santykius su savo sąjungininkėmis ir demonstruoti solidarumą su Rytų Europos šalimis, kurios yra demokratijos įgyvendinimo sėkmės pavyzdžiai.

Prognozuojama, kad kelionės metu bus daug kalbama apie Rusiją ir jos lyderį Vladimirą Putiną.

„Turime atkurti ryšius ir Europa ir paskatinti tas šalis būti savo nacionalinės gynybos dalimi tokiu metu, kai matome Rusiją veikiančią tokiose pasaulio dalyse, kuriose jos neturėtų būti“, - sakė J.Bushas praėjusią savaitę Mičigane.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo neleidžiama.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Prasidėję išpardavimai įkvėpė: atskleidė gudrybę, kaip išleisti mažiau (35)

Penktadienį prasidėjus nuolaidų akcijai „ Jamam “, pirkėjai suplūdo į parduotuves, norėdami...

Šimtmečio istorija: atkurta Lietuva nebūtų atsilaikiusi, jei ne pamiršta aplinkybė (46)

Prieš beveik šimtmetį Lietuvai atkurti valstybę leido palankiai susiklosčiusios tarptautinės...

Radiniai pabėgusio Šiaurės Korėjos kario kūne atskleidė siaubingą šios šalies padėtį

Neseniai paskelbti iš Šiaurės Korėjos pabėgusio kario medicininės patikros rezultatai perša...

Skvernelio prezidento rinkimuose lauktų rimti iššūkiai (61)

Šalies partijas sudrebinę politiniai ir korupciniai skandalai tiesiogiai paveikė visuomenės...

Išaiškino, kodėl Lietuvoje algos auga lėčiau (120)

Vidutinis darbo užmokesčio augimas trečiąjį šių metų ketvirtį sulėtėjo, o tam daugiausiai...

Gatvės kemšasi: vairuotojams patariama vengti kai kurių kelių (32)

Penktadienio vakarą kai kuriose sostinės gatvėse susiformavo spūstys . Apie 17 valandą...

Kruvinasis penktadienis: išpuolis Egipto mečetėje pareikalavo šimtų gyvybių atnaujinta 18.27 (63)

Egipto neramioje Šiaurės Sinajaus provincijoje penktadienį į sausakimšą mečetę įsiveržusiems...

Vokietijoje – krizė: mesta šantažo korta (285)

Europos Sąjungos valstybės sunerimusios žvelgia į stabiliausią narę Vokietiją, ūmai...

Leiskite sau pasimėgauti pirtimi: vienas ligas išgydys, nuo kitų – apsaugos (6)

Mokslininkai, atlikę tyrimą dėl saunų daromo poveikio žmogaus organizmui, noriai dalinasi...

Pirkėjams iš Lietuvos — bloga naujiena dėl Lenkijos parduotuvių (176)

Penktadienį Lenkijos Seimas - parlamento žemieji rūmai - priėmė įstatymą, pagal kurį...