Į gegužę vyksiantį Europos Sąjungos (ES) viršūnių susitikimą bus pakviesti keturi lyderiai, kurie yra įtariami susitepę rankas krauju, taip pat vienas prezidentas, kuris nurodė policijai mušti taikius protestuotojus, o kitas vargu ar galės savarankiškai priimti sprendimus, rašo nepriklausoma Briuselio naujienų svetainė EUobserver.
© Reuters/Scanpix
Šiuo metu prie Bendrijos vairo stovinčios Čekijos užsienio reikalų ministras Karlas Schwarzenbergas praėjusį penktadienį Minske asmeniškai perdavė kvietimą autokratiškajam Baltarusijos prezidentui Aleksandrui Lukašenkai. Panašius kvietimus iki pirmadienio planuota išsiųsti Moldovai, Armėnijai, Azerbaidžanui, Gruzijai ir Ukrainai.

Kvietimo forma kiekvienai šaliai leidžia savo nuožiūra pasirinkti atstovus į susitikimą, kuriame bus oficialiai atidarytas ES inicijuotas "Rytų partnerystės" projektas.

Tačiau K.Schwarzenbergo atstovė spaudai Zuzana Opletalova sakė, kad į Praha laukiama atvykstant "daugiausiai prezidentų arba premjerų - tai priklauso nuo kiekvienos šalies konstitucijos".

Lenkija ir Švedija inicijavo "Rytų partnerystės" viršūnių susitikimą, kad paskatintų demokratines reformas minėtose šešiose kaimyninėse šalyse ir sustiprintų ES energetinį saugumą. Tačiau žmogaus teisių aktyvistai teigia, kad tokiomis iniciatyvomis 27 šalių Bendrija užsiima geopolitiniais žaidimais, kuriuos sunku suderinti su užsienio politikos etika.

Tamsiausia dėmė A.Lukašenkos reputacijoje - jo kadencijos metu 1999-2000 metais dingę be žinios keturi opozicijos aktyvistai, kurių šeimos iki šiol tebekovoja, kad šiuos atvejus ištirtų teismai.

Baltarusijos vadovas pastaruoju metu pradėjo neįprastą ryšių su visuomene kampanija: savo ketverių metų sūnų Kolią jis vežiojasi į aukščiausio lygio susitikimus - pavyzdžiui, į kovą vykusį susitikimą su Armėnijos prezidentu Seržu Sargsianu.

Paklausta, ar berniukas taip pat bus laukiamas Prahoje gegužės 7 dieną vyksiančiame lyderių susitikime Z.Opletalova pakartojo: "Kiekviena šalis sprendžia, ką pasiųsti".

Tikėtina, kad Kolios dalyvavimas taip pat gali būti naudingas A.Lukašenkos iki šiol didžiausioje viešųjų ryšių akcijoje: penktadienį Vatikanas sakė naujienų agentūrai "Reuters", kad Baltarusijos lyderis vėliau šį mėnesį susitiks su popiežiumi.

Kita vertus, visiškai neaišku, ką į susitikimą su ES viršūnėmis pasiūs Moldova. Po balandžio 5 dieną vykusių prieštaringai vertinamų rinkimų šios šalies vyriausybė dar nėra oficialiai sudaryta.

Manoma, kad laikinai šalies prezidento pareigas einantis Vladimiras Voroninas išsaugos savo įtaką užėmęs svarbų parlamento pirmininko postą arba Komunistų partijos pirmininko vietą, todėl tikėtina, kad į Prahą vyks prezidentas marionetė, priklausomas nuo buvusio šalies vadovo.

V.Voronino administracijai tenka atsakomybė dėl trijų opozicijos protestuotojų žūties balandžio 7 dieną policijai malšinant gatvių protestus.

Be to, Moldovos prezidentas šią savaitę paskelbė amnestiją, kuri taip pat taikoma su protestuotoju žūtimi pasibaigusiais incidentais susijusiems saugumo pareigūnams.

Armėnijos prezidentas S.Sargsianas dar nepaskelbė atsakingų už neramumus, kilusius po 2008 metų kovą vykusių rinkimų, per kuriuos žuvo aštuoni protestuotojai ir du policininkai.

Mažiausiai 300 protestuotojų buvo sunkiai sužeisti per riaušes Azerbaidžane 2003 metų spalį, kai prezidentu buvo išrinktas Ilhamas Aliyevas. Pasak nevyriausybinės žmogaus teisių organizacijos "Human Rights Watch", saugumo pajėgos taip pat mirtinai sumušė 52 metų vyrą Hamidagą Zakhidovą.

Kitaip negu keturi anksčiau minėti lyderiai, Gruzijos prezidentas Michailas Saakašvilis demokratijos gynėjo aureolę prarado 2007 metų lapkritį, kai dėl riaušių policijos veiksmų Tbilisyje į ligonines pakliuvo 508 taikūs protestuotojai.

Balandžio 17 dieną aštuonias dienas Gruzijos sostinėje vykę protestai įsipliekė su nauja jėga. Prezidentas bent jau kol kas tvardosi, tačiau opozicija tikisi, kad pasikartos susidorojimas su demonstrantais, kuris taptų dingstimi šalies vadovo nušalinimui.

Taip jau susiklostė, kad Ukrainos prezidentas Viktoras Juščenka gali būti laikomas tyriausiu ir šešių susitikime su ES viršūnėmis dalyvausiančių lyderių.

Tačiau nebūna ugnies be dūmų: netrukus po oranžinės revoliucijos, atvėrusios V.Juščenkai kelią į valdžią, Ukrainos susisiekimo ministras Heorhijus Kirpa 2004 metų lapkritį rastas negyvas savo namuose su šautinėmis žaizdomis galvoje.

Buvęs šalies VRM vadovas Jurijus Kravčenka taip pat mirė neaiškiomis aplinkybėmis 2005 metų kovą.

Šių politikų, kurie abu buvo ištikimi oranžinei revoliucijai oponavusiam režimui, mirtys niekada nebuvo siejamos su naująja administracija.

Tačiau pats V.Juščenka savo šalies politikos pasaulyje laikytinas visiškai bankrutavusiu: dėl seniai skambančių kaltinimų korupcija ir nekompetentingumu prezidento populiarumo reitingai prieš prezidento rinkimus, kurie įvyks vėliau šiais metais, siekia ne daugiau kaip 4 procentus.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo neleidžiama.
Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Žvalgybos informaciją paviešinęs vokietis: Rusijos reakcija nustebino (333)

Melas, išsigalvojimai, siekis apšmeižti Rusiją. Tokių vertinimų praėjusį gruodį sulaukė...

Didžiausi žemvaldžiai: kas dalinasi Lietuvą (347)

Lietuvos plotas yra 65,3 tūkst. kv. km. (arba 6,53 mln. ha). Daugiau kaip pusė mūsų šalies...

Dramatiškame vaizdo įraše – vaikų pabėgimas iš „siaubo namų“

Interneto erdvėje pasirodė stebėjimo kameromis nufilmuotas vaizdo įrašas, iš kurio matyti, kaip...

Neįprastas eismo įvykis: kam draudimo bendrovė atlygins žalą? (34)

Įsivaizduokite, kad pasistatėte ir palikote automobilį įkalnėje, tačiau sugedo jūsų...

Pranckietis abejoja Karbauskio spaudos konferencijos būtinumu (123)

Seimo pirmininkas Viktoras Pranckietis sako, kad Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos (LVŽS)...

Rusijos valdžia surado naują auką: tikina niekada gyvenime nematę „tokio šlykštaus dalyko“ (97)

Nauja Rusijos Federacijos Kultūros ministerijos Visuomeninės tarybos, kuriai vadovauja Jurijus...

Sukrečiantis motinos skausmas: dukra, nepaisant medikų pastangų, mirė nuo gripo komplikacijų (28)

Viena britė pasidalijo savo skausmu, kurį sukėlė aštuoniolikmetės dukters mirtis nuo vienos...

Išpuolis prieš policiją Mažeikiuose – padegtas patrulio automobilis (32)

Sausio 23 d., tarp 19.10 val. ir 20 val., Mažeikiuose, Juodpelkio g., prie daugiabučio namo...

Atsisakė nuosavo automobilio ir jau apskaičiavo, kiek galima sutaupyti (115)

Šiandien dažnas neįsivaizduoja savo gyvenimo be automobilio, o tarša, kurią sukelia automobilių...

Pigi naminė priemonė, kuri padės nuvalyti riebalus nuo orkaitės durelių (13)

Kiekviena šeimininkė žino, kad su laiku orkaitės stiklas apsineša išdavikišku riebalų ir...