aA
Kinija naudojasi savo ekonomine ir diplomatine galia vykdydama „intensyviausią“ visų laikų puolimą prieš pasaulinę žmogaus teisių apsaugos sistemą, antradienį paskelbė tarptautinė nevyriausybinė žmogaus teisių organizacija.
Uigiūrų palaikymo akcija Honkonge
Uigiūrų palaikymo akcija Honkonge
© AP / Scanpix

JAV įsikūrusi „Human Rights Watch“ (HRW) tai sako savo metinėje ataskaitoje, pristatytoje Jungtinių Tautų būstinėje Niujorke dvi dienos po to, kai organizacijos vykdomajam direktoriui Kennethui Rothui buvo uždrausta įvažiuoti į Honkongą ir pristatyti ataskaitą ten.

HRW kaltina prezidento Xi Jinpingo vyriausybę Kinijoje prižiūrint „brutaliausią ir labiausiai prasismelkiantį engimą per [kelis] dešimtmečius“, apimantį „košmariškos stebėjimo sistemos“ kūrimą Sindziango provincijoje.

Siekdamas atremti pasaulines pastangas patraukti jį atsakomybėn, Pekinas „reikšmingai padidino“ pastangas kenkti tarptautinėms institucijoms, sukurtoms XX amžiaus viduryje žmogaus teisėms ginti, nurodo HRW.

„Pekinas ilgai tildė vidaus kritikus. Dabar Kinijos vyriausybė bando išplėsti šią cenzūrą likusioje pasaulio dalyje“, – 652 puslapių ataskaitoje sako K. Rothas.

„Jei jiems nebus paprieštarauta, Pekino veiksmai pranašauja distopinę ateitį, kurioje visus galės pasiekti kinų cenzoriai, o tarptautinė žmogaus teisių sistema bus tokia silpna, kad nebeveiks kaip kliūtis vyriausybės [vykdomoms] represijoms“, – sako K. Rothas.

Spaudimas JT


64 metų K. Rothas turėjo šią savaitę surengti spaudos konferenciją pusiau autonominiame Kinijos Honkongo regione, kurį beveik septynis mėnesius krečia protestai, nulėmę didžiausią Kinijos pastarųjų dešimtmečių politinę krizę.

Tačiau K. Rothą sekmadienį Honkongo oro uoste sustabdė pareigūnai, kurie jį išsiuntė atgal. Kinija teisino šį sprendimą ir sakė, kad HRW kurstė už demokratiją kovojančius Honkongo aktyvistus.

Pristatydamas 2020 metų ataskaitą apie žmogaus teisių padėtį beveik 100-e valstybių, K. Rothas šiuos teiginius pavadino „absurdiškais“.

„Tai įžeidžia Honkongo žmones“, – sakė K. Rothas ir pridūrė, jog Kinijos vyriausybė bijo, kad šis judėjimas gali išplisti į pagrindinę jos teritorijos dalį.

„Atvirai kalbant, taip pat absurdiška, kad mano kolegos ir aš pastaruosius šešis mėnesius esą nuolat galėdavome mobilizuoti milijoną ar daugiau žmonių Honkongo gatvėse“, – pridūrė jis.

HRW ataskaitoje sakoma, kad Pekino spaudimas pasiekė net JT generalinį sekretorių Antonio Guterresą, kuris nenorėjo viešai reikalauti užbaigti musulmonų persekiojimą Sindziange.

K. Rothas kritikavo A. Guterresą už „bendro pobūdžio“ pareiškimus žmogaus teisių klausimais ir neatsakė į klausimą, ar jis turėtų būti perrinktas antrai kadencijai.

Pasak HRW vadovo, JAV „neprotingas“ pasitraukimas iš JT Žmogaus teisių tarybos 2018 metais sudarė sąlygas Kinijai daryti didesnę įtaką šiai institucijai ir nuolat blokuoti iniciatyvas.

K. Rothas kritikavo Vakarų valstybes, kad jos nieko nesako Kinijai, turinčiai nuolatinę vietą JT Saugumo Taryboje.

„Kai kurie lyderiai, tokie kaip JAV prezidentas Donaldas Trumpas, Indijos premjeras Narendra Modi ir Brazilijos prezidentas Jairas Bolsonaro, pyksta ant tos pačios tarptautinės žmogaus teisių institucijos, kuriai kenkia Kinija“, – rašė jis.

K. Rothas pridūrė, kad Europos Sąjungos dėmesį atitraukė „Brexit“, be to, blokui trukdė nacionalistinės valstybės narės.

HRW paragino demokratijas drauge dėti pastangas Pekino strategijai atsverti, įskaitant alternatyvias Kinijos paskoloms iniciatyvas ir pareigūnų, susijusių su griežtomis priemonėmis Sindziange, turto įšaldymą.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo neleidžiama.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(2 žmonės įvertino)
5.0000

Top naujienos

Šarūnas Meškys | D+

Skubėkite prisirinkti šių pumpurų: užsienio mokslininkai ištyrė, kaip Lietuvoje paplitęs augalas įveikia mirtiną virusą ir naikina vėžio ląsteles

Italijos ir Pietų Korėjos mokslininkai išsiaiškino stulbinančią augalų savybę, kuri gali...

Po medikės savižudybės bus išmoktos pamokos: sukrėtimai laukia visos sistemos (262)

Sekmadienį iš gyvenimo savo noru pasitraukė jauna gydytoja anesteziologė-reanimatologė, dirbusi...

Pensija nuo 72-ejų? Metas susitaikyti, kad dirbti turėsime ilgiau (827)

Europos Komisija Lietuvai rekomenduoja iki 2040 m. prailginti darbingą amžių iki 72-ejų. Dabar...

Jau ketvirtadienį – drastiški orų pokyčiai: ciklonas į šalį atneš lietų, bus apie 10 laipsnių šalčiau (3)

Trečiadienį dar pasimėgausime labai šiltais ir sausais orais. Virš šalies laikysis aukštesnio...

Giedrius Petkevičius/Sausuolis | D+

Atkaklusis nacis, kuris norėjo grįžti į Vokietiją: pabėgėlio išradingumas pranoko „Holivudo“ filmus, o Hitleris už tai net apdovanojo

Sėkmė šypsosi tik atkakliems. Taip teigiama apie pasiekimus asmeniniame gyvenime, versle, sporte ir...

Iš Gazos Ruožo vėl lekia raketos: po Izraelio aviacijos smūgio sugriuvus 12 aukštų pastatui „Hamas“ surengė masinę ataką (572)

Gazos Ruožą kontroliuojantis islamistų judėjimas „Hamas“ antradienį paskelbė paleidęs 130...

Sugalvojo originalų būdą įamžinti gražiausias Lietuvos vietoves: šis namų akcentas abejingų nepalieka (18)

Norite, jog į namus atėję draugai kalbėtųsi apie keliones, Lietuvos grožį ir pamirštų...

Smurtą artimoje aplinkoje patiria ir vyrai: specialistas papasakojo, su kokiomis problemomis susiduria dažniausiai (80)

90 proc. smurto artimoje aplinkoje patiria moterys. Vyrų, patiriančių smurtą , yra gerokai...

Į Norvegiją išvykusi lietuvė patyrė tikrą siaubą – dukters kūną rado jau atvėsusį Pasakojimas, paremtas tikrais įvykiais (35)

Vilma atvyko į Norvegiją užsidirbti. Kartu pasiėmė ir dukrelę Laurą. Su Lauros tėčiu visi...

Atkreipkite dėmesį, kokia poza miegate: ateityje tai turės rimtų pasekmių (21)

Atsižvelgdami į tai, kad trečdalį savo gyvenimo praleidžiate lovoje, tikriausiai norite...