aA
Honkongo policijos kontrolės institucijos penktadienį paskelbtoje ilgai lauktoje ataskaitoje teigiama, kad pernai teisėsaugos pareigūnai naudojo jėgą per užsitęsusius antivyriausybinius protestus tik atsakydami į iškilusią grėsmę jų saugumui.
Honkongo policija
Honkongo policija
© Zuma Press / Scanpix

Buvo 12 atvejų, kai policijos pareigūnai šaudė į žmones koviniais šoviniais, turėdami „pagrįstų įtarimų dėl mirtinos jėgos“ panaudojimo arba ketinimo ją panaudoti prieš juos, sakoma Nepriklausomos policijos skundų tarybos ataskaitoje.

Tačiau šios išvados vargu ar įtikins policijos kritikus, teigiančius, kad pareigūnai nepagrįstai naudojo kovinius šaudmenis ir gumines kulkas, ašarines dujas ir paprikinį purškalą, siekdami sutramdyti ilgus mėnesius trukusius didžiulio masto protestus, per kuriuos neretai prasiverždavo smurtas.

Nors taryba yra laikoma nepriklausoma, ji buvo sudaryta Honkongo lyderės Carrie Lam, todėl kritikai sako, kad šis organas atstovauja Pekinui lojalios miesto administracijos, o ne pilietinės visuomenės interesams. Be to, taryba neturėjo reikiamų įgaliojimų tyrimui atlikti.

Per tyrimą buvo vertinamos šeši incidentai praėjusiais metais nuo birželio iki rugpjūčio, vystantis protestų judėjimui, kai Honkongo vyriausybė pabandė priimti ekstradicijos įstatymo projektą, kuris būtų leidęs išduoti žemyninei Kinijai įtariamuosius. Nors šis projektas vėliau buvo atšauktas, protestai vyko toliau. Jų dalyviai kėlė keletą reikalavimų, įskaitant reikalavimą priversti policijos pareigūnus atsakyti už brutalų elgesį su protestuotojais.

Taikiai prasidėję protestai kartais neišvengdavo smurto protrūkių, policijos ir protestuotojų susirėmimų, kaltinimų, kad pareigūnai piktnaudžiauja savo galiomis ir net slapta bendradarbiauja su organizuotais nusikaltėliais. Pastarieji kartą buvo užpuolę protestuotojus, ir dauguma jų išvengė arešto.

Ataskaitoje pripažįstama, kad policijos atsaką per susirėmimus su protestuotojais "yra kur tobulinti", taip pat rekomenduojama iš naujo apsvarstyti policijos operacijų vadovavimo struktūrą, gaires galimam jėgos panaudojimui, pareigūnų ruošimą.

„Honkongas priiminėja daug tarptautiniu mastu priimtų gairių dėl jėgos panaudojimo. Žinoma, jos nėra tobulos, ir mes galime pagerinti padėtį“, – per spaudos konferenciją sakė tarybos pirmininkas Anthony Neoh.

„Taip pat norime, kad ši ataskaita pasitarnautų platesniems tikslams – kad visuomenė galėtų geriau suprasti, kas vyksta Honkonge“, – nurodė jis.

Tarptautinė ekspertų komisija, paskirta patarinėti Honkongo policijos kontrolės institucijai dėl pareigūnų elgesio per didžiulius prodemokratinius protestus, praėjusį lapkritį paskelbė, kad tarybai trūksta „galių, kompetencijos ir pajėgumų“ prasmingam tyrimu atlikti, tačiau institucija ir toliau tęsė savo darbą.

Žmogaus teisių grupė „Amnesty International“ kovą pareiškė, kad taryba nėra nešališka, ir pakartojo protestuotojų reikalavimus vyriausybei sudaryti tikrai nepriklausomą komisiją policijos elgesiui ištirti.

Tarybos atskaitoje sakoma, kad taikiai prasidėję protestai peraugo į smurtinius protestus, o jų dalyviai puolė policijos pareigūnus ir niokojo turtą. Policijos pareigūnai konfiskavo šautuvų, šaudmenų ir sprogmenų gamybai skirtų medžiagų, siejamų su protestuotojais ir rodančių, kad „mūsų visuomenė yra įtraukiama į terorizmo epochą“, nurodoma dokumente.

Didelio masto protestai Honkonge baigėsi, tačiau, remiantis ataskaita, jų padaryta žala ekonomikai prisidėjo prie koronaviruso pandemijos atneštų nuostolių.

Honkongas, buvusi britų kolonija, buvo grąžinta Kinijai 1997 metais, užtikrinus, kad jis galės išsaugoti savo teisines ir kitas institucijas 50 metų po perdavimo. Kritikai kaltina Kiniją didinant politinę kontrolę šioje pusiau autonominėje teritorijoje ir taip kurstant opozicijos judėjimą.

BNS
|Populiariausi straipsniai ir video
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Top naujienos

Žmogaus elgsenos specialistas apie emocinius vaikystės archetipus: pateikė atsakymą, kodėl turime vienokį ar kitokį charakterį (27)

Devynerius metus veidoskaita užsiimantis žmogaus elgsenos specialistas, knygų autorius Žydrūnas...

„Barboros“ vadovas papasakojo apie nesąžiningus pirkėjų triukus (123)

Gana nedrąsiai interneto prekyba besinaudoję Lietuviai, užsidarę namuose dėl pandemijos, buvo...

Rimvydas Valatka. Pagiriamasis žodis Prezidentui

Prezidento Nausėdos metai pralėkė kaip daina. Egzaltuotą senutę Kotryną iš Pabaisko, Tautai...

Namajunas ligoninėje atsiprašė ją pasveikinusios čempionės (30)

Lietuvių kilmės kovotoja Rose Namajunas iškovojo svarbią karjeros pergalę, tačiau po jos...

Užkalnis valgo pas čigonus: „Eičiau ir vėl, net ne dėl maisto“ (125)

Būna tokių restoranų, kurie pasiūlo patirtį, net jei maisto srityje ir neįtikina visiškai....

Dermatologai įspėja: nebandykite šių populiarių grožio triukų namuose – galite labai pasigailėti

Dabar itin populiaru grožio produktus gamintis namuose, iš turimų natūralių produktų. Juk tai...

Išanalizavo vadovų kaitą per karantiną: nekantriausi „paslaugininkai“

Nors įmonei susiduriant su sunkumais jos savininkai dažnai imasi keisti vadovą, per neseniai...

A lygos favoritų mūšis: „Žalgiris“ – „Sūduva“ tiesioginė vaizdo transliacija

Sekmadienį sostinėje į kovą stoja A lygos futbolo čempionato lyderiai Vilniaus „Žalgiris“ ir...

Apie prarastą pasitikėjimą savimi prabilęs Donatas Motiejūnas: buvau sužlugdytas (5)

Į Lietuvą iš Kinijos grįžęs krepšininkas Donatas Motiejūnas – sunkaus charakterio žmogus,...

Didelius skausmus jautęs vyras buvo išprašytas iš Šiaulių ligoninės: vadina tokį gydytojo elgesį amoraliu (366)

Po karantino nutraukimo gydymo paslaugos kai kuriose šalies įstaigose vis dar sunkiai prieinamos,...

|Maža didelių žinių kaina