aA
Vienas vyras, turėjęs Honkongo nepriklausomybės vėliavą, tapo pirmuoju žmogumi, areštuotu remiantis naujuoju kontroversišku nacionalinio saugumo įstatymu, pusiau autonominiam miestui primestu Kinijos centrinės vyriausybės, trečiadienį pranešė policija.
Honkongo policija pranešė apie pirmąjį areštą pagal naująjį saugumo įstatymą
© AFP / Scanpix

„Vienas vyras buvo areštuotas už #HKnepriklausomybės vėliavą #KozvejBėjuje, pažeidžiančią #NacionalinioSaugumoĮstatymą“, – sakoma policijos oficialioje „Twitter“ paskyroje paskelbtoje žinutėje. Policija taip pat paskelbė šio vyro ir vėliavos nuotrauką.

„Šis areštas yra pirmasis, įvykdytas įsigaliojus šiam įstatymui“, – pridūrė teisėsaugininkai.

Honkongo nepriklausomybės vėliavą laikęs demonstrantas buvo areštuotas policijai keliskart perspėjus komerciniame Kozvej Bėjaus rajone susirinkusius protestuotojus, kad jie gali pažeisti nacionalinio saugumo įstatymą, įsigaliojusį antradienį 23 val. vietos (18 val. Lietuvos) laiku.

Kinijos parlamentas ir prezidentas Xi Jinpingas anksčiau antradienį patvirtino Honkongui skirtą platų nacionalinio saugumo įstatymą, o kritikai ir daugelis Vakarų vyriausybių baiminasi, kad šis istorinis žingsnis suvaržys tarptautinio finansų centro laisvę ir skaudžiai smogs jo ekonomikai.

Parlamentas, paprastai automatiškai tvirtinantis vyriausybės nutarimus, vienbalsiai priėmė naująjį teisės aktą antradienį ryte, praėjus mažiau kaip šešioms savaitėms po jo pirmojo pristatymo, paskleidusio nerimo bangas pusiau autonominiame Honkonge ir kitur.

Naujasis įstatymas numato, kad Kinija turės jurisdikciją „labai rimtoms“ byloms Honkonge, susijusioms su nacionaliniu saugumu, ir kad pažeidėjams gresia laisvės atėmimo iki gyvos galvos bausmė, sakoma antradienį paskelbtame naujojo teisės akto tekste.

Prieštaringai vertinamas įstatymas taip pat leidžia Kinijai mieste įkurti nacionalinio saugumo agentūrą, kurioje dirbs pareigūnai, nesaistomi vietos įstatymų.

Naujasis įgaliojimų rinkinys iš esmės keičia Pekino ir Honkongo santykius, nes panaikina teisinę užkardą, egzistavusią tarp miesto nepriklausomos teismų sistemos ir Komunistų partijos kontroliuojamų teismų žemyninėje Kinijoje.

Teisės aktas numato bausmes už keturių rūšių nusikaltimus, keliančius pavojų nacionaliniam saugumui: ardomąją veiklą, raginimus atsiskirti, terorizmą ir susimokymą su užsienio jėgomis.

Visame įstatymo tekste, oficialiai paskelbtame antradienį, pateikiami tris scenarijai, kuomet Kinija gali imtis baudžiamojo persekiojimo: painiose užsienio kišimosi bylose, „labai rimtose“ bylose“, taip pat atvejais, kai nacionaliniam saugumui kyla „rimtos ir realios grėsmės“.

„Tiek nacionalinio saugumo agentūra, tiek Honkongas gali prašyti perduoti bylą žemyninei Kinijai, persekiojimą vykdys aukščiausioji prokuratūra, o teismo procesas vyks Aukščiausiajame Teisme“, – sakoma teisės akto tekste.

„Nesvarbu, ar buvo naudojamas smurtas, ar buvo grasinta panaudoti smurtą, lyderiai ar rimti nusikaltėliai bus nuteisti kalėti iki gyvos galvos ar sulauks ne mažiau kaip 10 metų laisvės atėmimo bausmės“, – rašoma jame.

„Honkongo vyriausybė neturi jurisdikcijos nacionalinio saugumo agentūros Honkonge ir jos darbuotojų atžvilgiu, jiems vykdant šiame įstatyme numatytas pareigas“, – priduriama teisės akte.

Įstatymas taip pat numato, kad tam tikros nacionalinio saugumo bylos gali būti nagrinėjamos už uždarų durų nedalyvaujant prisiekusiesiems Honkonge, jei tos bylos liestų valstybės paslaptis. Vis tik nuosprendžiai ir galutiniai sprendimai turėtų būti viešinami.

BNS
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(1 žmogus įvertino)
1.0000

Top naujienos

Narkevičių nugalėjęs jauniausias Lietuvos meras: kai kuriuos jo žingsnius vertinčiau pakankamai neigiamai (70)

Trakų ir Kelmės rajonų gyventojai sekmadienį išsirinko naujus merus. Trakų rajono meru...

Dosniausi darbdaviai rugsėjį: didžiausios vidutinė alga siekė 35 tūkst. eurų (27)

Didesnius nei 10 tūkst. eurų atlyginimus rugsėjį mokėjo 12 įmonių, o 187 – per 5 tūkst....

Valdančiuosius nuo fiasko išgelbėjo 13 sekundžių trukusi Seimo naujoko klaida (189)

Praėjusią savaitę Seimui apsisprendus, kad darbuotojai turi patys susimokėti už privalomus...

Karolis Kasperas | D+

Dėl vieno lietuvio SSRS pajuto milžinišką JAV spaudimą: Simo Kudirkos šuolis dabar yra vertas „Oskaro“

Nuo pat Sovietų Sąjungos įkūrimo pradžios iki paskutinių „socializmo rojaus“ gyvavimo dienų...

Kokie konkretūs požymiai byloja, kad jums – perdegimo sindromas: tai gali pasireikšti bet kurios profesijos žmogui

Nė vienas žmogus negali išvengti streso. Su juo susiduriame kasdien ir tik nuo kiekvieno iš mūsų...

Patarė, kaip išsirinkti geriausią alyvuogių aliejų parduotuvėje: ant etiketės ieškokite šių ženklų (6)

Alyvuogių aliejus nuo seno vertinamas dėl savo ypatingo skonio, unikalios sudėties ir naudos...

Vidas Rachlevičius. Nelegali migracija: ar Lietuvos valstybė sugeba gintis?

Lietuva, būdama Europos užkampis, ilgą laiką buvo santykinės ramybės zonoje. Turiu galvoje...

Migrantai į Lenkiją veržėsi jėga, jiems talkino ir baltarusiai pasienyje dislokuotų karių skaičių didina iki 10 tūkst. (510)

Lenkijos sienos apsaugos tarnyba pranešė apie migrantų bandymą jėga prasiveržti per sieną....

Naujas magistralės tiltas per Nerį beveik baigtas (7)

Praėjusių metų pradžioje Islandijos plente užvirusios tilto statybos eina į pabaigą....