aA
Vienas vyras, turėjęs Honkongo nepriklausomybės vėliavą, tapo pirmuoju žmogumi, areštuotu remiantis naujuoju kontroversišku nacionalinio saugumo įstatymu, pusiau autonominiam miestui primestu Kinijos centrinės vyriausybės, trečiadienį pranešė policija.
Honkongo policija pranešė apie pirmąjį areštą pagal naująjį saugumo įstatymą
© AFP / Scanpix

„Vienas vyras buvo areštuotas už #HKnepriklausomybės vėliavą #KozvejBėjuje, pažeidžiančią #NacionalinioSaugumoĮstatymą“, – sakoma policijos oficialioje „Twitter“ paskyroje paskelbtoje žinutėje. Policija taip pat paskelbė šio vyro ir vėliavos nuotrauką.

„Šis areštas yra pirmasis, įvykdytas įsigaliojus šiam įstatymui“, – pridūrė teisėsaugininkai.

Honkongo nepriklausomybės vėliavą laikęs demonstrantas buvo areštuotas policijai keliskart perspėjus komerciniame Kozvej Bėjaus rajone susirinkusius protestuotojus, kad jie gali pažeisti nacionalinio saugumo įstatymą, įsigaliojusį antradienį 23 val. vietos (18 val. Lietuvos) laiku.

Kinijos parlamentas ir prezidentas Xi Jinpingas anksčiau antradienį patvirtino Honkongui skirtą platų nacionalinio saugumo įstatymą, o kritikai ir daugelis Vakarų vyriausybių baiminasi, kad šis istorinis žingsnis suvaržys tarptautinio finansų centro laisvę ir skaudžiai smogs jo ekonomikai.

Parlamentas, paprastai automatiškai tvirtinantis vyriausybės nutarimus, vienbalsiai priėmė naująjį teisės aktą antradienį ryte, praėjus mažiau kaip šešioms savaitėms po jo pirmojo pristatymo, paskleidusio nerimo bangas pusiau autonominiame Honkonge ir kitur.

Naujasis įstatymas numato, kad Kinija turės jurisdikciją „labai rimtoms“ byloms Honkonge, susijusioms su nacionaliniu saugumu, ir kad pažeidėjams gresia laisvės atėmimo iki gyvos galvos bausmė, sakoma antradienį paskelbtame naujojo teisės akto tekste.

Prieštaringai vertinamas įstatymas taip pat leidžia Kinijai mieste įkurti nacionalinio saugumo agentūrą, kurioje dirbs pareigūnai, nesaistomi vietos įstatymų.

Naujasis įgaliojimų rinkinys iš esmės keičia Pekino ir Honkongo santykius, nes panaikina teisinę užkardą, egzistavusią tarp miesto nepriklausomos teismų sistemos ir Komunistų partijos kontroliuojamų teismų žemyninėje Kinijoje.

Teisės aktas numato bausmes už keturių rūšių nusikaltimus, keliančius pavojų nacionaliniam saugumui: ardomąją veiklą, raginimus atsiskirti, terorizmą ir susimokymą su užsienio jėgomis.

Visame įstatymo tekste, oficialiai paskelbtame antradienį, pateikiami tris scenarijai, kuomet Kinija gali imtis baudžiamojo persekiojimo: painiose užsienio kišimosi bylose, „labai rimtose“ bylose“, taip pat atvejais, kai nacionaliniam saugumui kyla „rimtos ir realios grėsmės“.

„Tiek nacionalinio saugumo agentūra, tiek Honkongas gali prašyti perduoti bylą žemyninei Kinijai, persekiojimą vykdys aukščiausioji prokuratūra, o teismo procesas vyks Aukščiausiajame Teisme“, – sakoma teisės akto tekste.

„Nesvarbu, ar buvo naudojamas smurtas, ar buvo grasinta panaudoti smurtą, lyderiai ar rimti nusikaltėliai bus nuteisti kalėti iki gyvos galvos ar sulauks ne mažiau kaip 10 metų laisvės atėmimo bausmės“, – rašoma jame.

„Honkongo vyriausybė neturi jurisdikcijos nacionalinio saugumo agentūros Honkonge ir jos darbuotojų atžvilgiu, jiems vykdant šiame įstatyme numatytas pareigas“, – priduriama teisės akte.

Įstatymas taip pat numato, kad tam tikros nacionalinio saugumo bylos gali būti nagrinėjamos už uždarų durų nedalyvaujant prisiekusiesiems Honkonge, jei tos bylos liestų valstybės paslaptis. Vis tik nuosprendžiai ir galutiniai sprendimai turėtų būti viešinami.

BNS
|Populiariausi straipsniai ir video
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(1 žmogus įvertino)
1.0000

Top naujienos

5 mln. miestas grįžta į itin griežtą karantiną – užteko vos kelių klaidingų žingsnių (71)

Užteko tik kelių klaidingų žingsnių tvarkant keliautojų srautus, grįžtančius iš užsienio,...

Gamykla Jonavos rajone išaugo iki vienos didžiausių įmonių Baltijos šalyse: prekės pasiekia ir Tadžikiją (27)

Jonavos rajone, Čičinų kaime lietuviai vykdo valymo šluosčių ir kempinėlių gamybą, kurios...

Orai: lietaus mažai, bet šilumos taip pat nedaug (9)

Sekmadienį virš Lietuvos stiprės anticiklono daroma įtaka. Dangų dengs nepastovus debesų...

Policiją sudomino neįtikėtinas pasiūlymas: galiu pažadėti laimingą meilę, bet – tik už pinigus (115)

Jeigu nesiseka meilėje, nereikia nuleisti rankų, o geriau į jas įdėti krūvą eurų – akimirka,...

Garsus amerikiečių ekspertas įžvelgia pavojingas tendencijas: Europa bus neutralizuota (449)

Amerikietis Robertas Kaplanas, vienas ryškiausių mūsų dienų geostrategų, daugelio knygų...

NT vystytojo atstovas Martinkėnas: biurų rinka – kaip traukinys, kuris net atsiradus kliūčiai greitai nesustoja (23)

Lietuvoje paskelbus karantiną paslaugų sektoriaus darbuotojai persikėlė dirbti į namus. Lietuvai...

Lietuvos kaimo mirtis – pusės ūkių metinės pajamos iki 4 tūkst. eurų, 5 proc. pasiima 50 proc. paramos (267)

Laidoje Delfi 11 buvo įvardinti šokiruojantys skaičiai – pusė šalies ūkių per metus gauna...

Neatrastas lietuviškasis Provansas: vos už 2 eurus pasijusite lyg Prancūzijoje (30)

Norintiems iš arčiau šią vasarą pamatyti Provansą nereikia net išvykti iš Lietuvos. Biržų...

„Hyundai“ skrydis į pievas: vertėsi tris kartus, iš automobilio žmonės krito pro langus abu jaunuoliai reanimacijoje (36)

Bendrasis pagalbos centras informavo, kad Karaliaučiaus gatvėje Vilniuje nuvažiavo nuo kelio ir...

Išsidalijus palikimą tarp brolių įsiplieskė karas: likau „biedniausias“ ir kalčiausias (36)

Yra pasaka kuri prasideda šitaip: „Gyveno trys broliai. Du protingi, o trečias...“ Taip, tas...

|Maža didelių žinių kaina