aA
Honkonge sekmadienį po pietų prasidėjo dar viena didžiulė antivyriausybinė demonstracija, nesant jokių aiškių ženklų, kad miestą apėmę neramumai galėtų greitu laiku baigtis.
Protestas Honkonge
© AFP / Scanpix

Honkonge ne vienus metus kaupėsi pyktis dėl Pekino valdymo, o dabar daugiau kaip mėnesį miestą yra apėmusi didžiausia pastarųjų metų krizė, kai vyksta didžiulės demonstracijos ir pavieniai smurtiniai susirėmimai tarp policijos ir protestuotojų grupelių.

Pradinius protestus išprovokavo dabar jau sustabdytas įstatymo projektas, kuris leistų išduoti įtariamuosius Kinijos pagrindinės teritorijos dalies teismams. Šis teisės aktas daugelio laikomas pavojumi Honkongo laisvėms, kurios 1997 metais buvo pusamžiui suteiktos buvusiai Didžiosios Britanijos kolonijai, kai ši buvo grąžinta Kinijai.

Tačiau vėliau protestai virto platesniu judėjimu už demokratines reformas, visuotinius balsavimus ir laisves šioje pusiau autonominėje teritorijoje.

Policija prieš protestuotojus naudojo ašarines dujas ir gumines kulkas, o protestuotojai buvo įsiveržę į miesto parlamentą. Pastarųjų savaičių protestai yra rimčiausias iššūkis Pekino valdymui nuo 1997-ųjų, kai Honkongas buvo sugrąžintas Kinijai.

Masiniai protestai Honkonge vyksta jau septintą savaitgalį iš eilės.

35 metų Anita Poon sakė, kad pirmą kartą ateiti į demonstraciją nusprendė po anksčiau šią savaitę įvykusio senjorų mitingo.

„Kai išeina net senelės, kaip galime tiesiog stebėti tai per televiziją? – naujienų agentūrai AFP sakė ji. – Vyriausybė neatsakė į žmonių balsus, štai kodėl tai tęsiasi.“

Apie 2 000 pagyvenusių žmonių, įskaitant vieną populiarią aktorę, per trečiadienį vykusias eitynes išreiškė paramą demonstracijose dalyvaujantiems jaunuoliams.

Saugumo priemonės

Paprastai iki šiol eitynės praeidavo taikiai, tačiau po kai kurių kilo susirėmimų tarp policijos ir mažesnių radikalesnių protestuotojų grupių, kurios mano, kad daugelį metų rengtomis taikiomis demonstracijomis mažai kas pasiekta.

Miesto centre buvo sustiprintas saugumas: prieš eitynes pašalintos metalinės tvoros, kurias protestuotojai dažnai panaudoja barikadoms statyti, aplink policijos būstinę buvo pristatyta didelių vandens pripildytų barjerų.

Po demonstracijos, kurioje dalyvavo dešimtys tūkstančių žmonių, protestuotojai okupavo svarbią gatvę šalia miesto parlamento, didelė minia susirinko prie policijos būstinės, kuri anksčiau buvo dukart blokuota.

Riaušių policijos pareigūnų toje vietoje yra mažai, atmosfera buvo rami, nors policija sakė uždariusi savo būstinės skubaus reagavimo skyrių.

Didelėms minioms iki šiol nepavykdavo įtikinti nerinktų miesto vadovų ir Pekino keisti savo poziciją dėl miesto ateities.

Pagal 1997 metų Honkongo perdavimo Kinijai susitarimą, Kinija pažadėjo ir toliau leisti Honkongui išlaikyti visas laisves, įskaitant nepriklausomą teismų sistemą ir žodžio laisvę. Tačiau daug tokių laisvių jau buvo apribota; pagrindinėje Kinijos dalyje laikoma disidentų knygų pardavėjų, buvo nušalinta garsių politikų ir įkalinta protestų lyderių.

Kinijos valdžia taip pat atmeta raginimus leisti žmonėms tiesiogiai rinkti miesto vadovą.

Protestuotojai žada ir toliau tęsti protestus, kol nebus patenkinti jų pagrindiniai reikalavimai, tarp jų miesto vadovės Carrie Lam atsistatydinimas, tyrimas dėl policijos veiksmų, amnestija ir galutinis minėto įstatymo panaikinimas.

Įtampa Honkonge dar labiau padidėjo po to, kai policija šeštadienį pranešė aptikusi namudinę laboratoriją, kurioje buvo gaminami galingi sprogmenys. Pareigūnai sulaikė 27 vyrą ir aptiko medžiagos, susijusios su kova už nepriklausomybę.

BNS
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(1 žmogus įvertino)
5.0000

Top naujienos

Nuodingas Turkijos „taikos šaltinis“: tikrasis tikslas – perbraižyti žemėlapį? Erdoganas pasitelkė pavojingus sąjungininkus (57)

Po Turkijos karinės invazijos į Šiaurės Siriją Vokietijos politikai ir politiniai apžvalgininkai...

Metų seklys: žmona drabužius pirkdavo Monake, vyro seifas banke prikimštas pinigų ir aukso (103)

DELFI, bendradarbiaudamas su Lietuvos policija, tęsia kasmetinį pasakojimų ciklą „ Metų seklys...

Sudarė būsimų eurokomisarų reitingą: Sinkevičiaus pozicija – pavojinga (100)

Pasibaigus kandidatų į Europos komisarus klausymams Europos Parlamente (tų, kuriuos prileido prie...

Iš prekybos centro aikštelės su automobiliu iškritusi moteris reikalauja 200 tūkst. eurų (114)

Sostinėje iš prekybos centro „Europa“ daugiaaukštės aikštelės su automobiliu iškritusi ir...

SEB ištaisė pinigų nuskaičiavimo klaidą: su ja susidūrusiems klientams žada lengvatų (16)

SEB banko klientams, kuriems praėjusį sekmadienį dėl techninės klaidos buvo dar kartą...

Etiketas prie stalo: šias klaidas kartoja visi, bet taip elgtis nederėtų (1)

Šiais laikais, net kai kviestinės vakarienės nebėra labai formalios, vis vien nepriimtina kalbėti...

Didžiausioje kontrabandos byloje – nuosprendis ne tik Karaliui, bet ir Kamblevičiaus sūnui (87)

Didžiausioje kontrabandos byloje – nuosprendis: Vilniaus apygardos teismas baigė nagrinėti...

Imkite pavyzdį iš Kembridžo kunigaikštienės – kulotės taps būtinybe ir jūsų garderobe

Plačios trumpintos kelnės, kitaip dar vadinamos kulotės, gali būti bazinio garderobo dalis....

Grafystės policijos ieškomiausių nusikaltėlių dešimtuke – du lietuviai (13)

Anglijos Lankašyro grafystė paviešino dešimties labiausiai ieškomų nusikaltėlių sąrašą....

Lietuvos kultūristas dėl Schwarzeneggerio varžybų atsisakė moterų (8)

„Schwarzeneggeris – kiekvieno mūsų sporto šakos sportininko ikona. Čia kaip lenktynininkui...