aA
Dešimtys tūkstančių juodai apsirengusių protestuotojų antradienį dalyvavo demonstracijose Honkonge, ragindami savo valdymo 70-metį švenčiančią Kinijos komunistų partiją „sugrąžinti valdžią žmonėms, o policija į protestuotojus atidengė ugnį.
Honkongo policija vaiko protestuotojus
Honkongo policija vaiko protestuotojus
© Reuters / Scanpix

Policija mažiausiai keturiose šios pusiau autonominės Kinijos teritorijos vietose panaudojo ašarines dujas, gatvėms virtus mūšių laukais. Kiek vėliau pasirodė pranešimų, kad policija prieš protestuotojus panaudojo kovinius šaudmenis. Skelbiama, kad vienas protestuotojas buvo pašautas į krūtinę, jo būklė sunki.

Policijos šaltinis vėliau susisiekė su AFP: „Šiandien Tsuen Wan mieste užpultas pareigūnas iššovė iš savo ginklo ir pataikė protestuotojui į krūtinę.“

Anot šaltinio, sužeistam protestuotojui policijos pareigūnai suteikė pirmąją pagalbą, vėliau atvažiavo paramedikai ir išvežė jį į ligoninę.

Policininkai naudojo ašarines dujas vaikyti protestuotojus, kurie bandė iškasti lengvojo geležinkelio bėgius Tuen Mun miestelyje, esančiame Naujosiose Teritorijose.

Šiuo metu protestuotojai traukiasi, policijos pajėgoms juos užpuolus iš dviejų pusių. Protestuotojai į policininkus mėtė įvairius daiktus, aidėjo atsakomieji šūviai.

Dešimtys policininkų suformavo saugumo užtvarą su vandens patranka, kad protestuotojai neprisiartintų prie Pekino ryšių biuro.

Pasak organizatorių, mažiausiai 100 tūkst. žmonių nepaisydami policijos draudimo žygiavo vienu miesto prospektu skanduodami antikiniškus šūkius. Kai kas nešė Kinijos vėliavas su užpieštais juodais kryžiais. Policija dalyvių skaičiaus nenurodė.

„Jie gniaužia mums gerkles, kad neįkvėptume laisvės oro“, – sakė 57 metų namų šeimininkė King Chan, atėjusi protestuoti su savo vyru.

Daug demonstrantų į orą mėtė netikrus banknotus, paprastai naudojamus per laidotuves. „Tai lyderiams, kurie nesiklauso mūsų balso“, – sakė demonstrantas Ray Lukas.

Daug parduotuvių centrų Honkonge buvo uždaryti baiminantis chaoso. Plakatai visame mieste ragino Kinijos metines spalio 1 dieną paminėti kaip „Gedulo dieną“.

Protestai kilo birželio pradžioje dėl dabar jau atšaukto ekstradicijos įstatymo, kuris, pasak aktyvistų, parodo, kaip varžomos Honkongo laisvės ir piliečių teisės. Vėliau judėjimas virto kampanija prieš Kiniją su reikalavimais leisti tiesiogiai rinkti miesto lyderius.

ES ragina mažinti įtampą ir išsaugoti santūrumą

Europos Sąjunga antradienį paragino mažinti įtampą Honkonge ir elgtis santūriai, kai šiame mieste įsiplieskus smurtiniams susirėmimas policija pašovė demokratijos šalininkų demonstracijoje dalyvavusį aktyvistą.

„Atsižvelgiant į besitęsiančius neramumus ir smurtą Honkonge, Europos Sąjunga ir toliau pabrėžia, kad dialogas, deeskalacija ir santūrumas yra vienintelis kelias judėti pirmyn“, – pareiškė ES atstovė Maja Kocijančič žurnalistams.

Šaltinis Honkongo policijoje nurodė, kad vienas pareigūnas šovė protestuotojui į krūtinę, kai mieste įsiplieskus įnirtingiems susirėmimams jį su kitais kolegomis užpuolė demonstracijos dalyviai.

Tai buvo pirmasis incidentas, kai žmogus buvo sužeistas šaudant koviniais šaudmenimis per beveik keturis mėnesius besitęsiančius ir tampančius vis įnirtingesnius protestus šiame finansų centre.

Nufilmuotame reportaže matyti, kaip protestuotojai – kai kurie ginkluoti lietsargiais ir metaliniais strypais – susirėmė su pareigūnais.

„Nors jau imtasi pirmųjų teigiamų žingsnių į dialogą įtraukti visuomenės narius ir įvairius visuomenės sluoksnius, dabar reikia dėti daugiau pastangų pasitikėjimui atkurti“, – kalbėjo M. Kocijančič.

„Nuo protestų pradžios praėjus daugiau nei trims mėnesiams, privaloma ir toliau išsaugoti teisę burtis į susirinkimus ir teisę rengti taikius protestus, laikantis (Honkongo) pagrindinių įstatymų ir tarptautinių įsipareigojimų“, – nurodė ji.

Smurto protrūkis Honkonge užtemdė Kinijos Komunistų partijos valdymo 70-ųjų metinių minėjimą, tarp kurio renginių buvo didžiulis karinis paradas Pekine.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo neleidžiama.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(19 žmonių įvertino)
3.4737

Top naujienos

Paltanavičius – apie išsiderinusią gamtą: atsakymas, kodėl taip nutiko – mums prieš akis nuotraukų galerijoje – įspūdingi pavasarėjančios Lietuvos vaizdai (3)

Selemonas Paltanavičius sako vengiantis atsakinėti žurnalistams, koks bus pavasaris, nors...

Ainis Gurevičius

Įspūdinga įkaitų vadavimo drama Londone tiesioginės transliacijos metu: pasaulis pamatė, kaip dirba legendinio britų SAS kariai

1980-ųjų pavasarį Londone, Pietų Kensingtono rajone, arabų teroristai užgrobė Irano...

Įsiaudrinęs Lukašenka: lenkai su lietuviais ruošiasi su mumis kariauti (22)

Jeigu Jungtinė Karalystė (JK) perduos Ukrainai sviedinių su nuskurdintuoju uranu, Rusija gali duoti...

Belickaitės sutuoktinis Jurgutis traukiasi iš viceministro pareigų: reikia kraujo ir atsakomybės (15)

Po kilusio skandalo, kai paaiškėjo, kad ekonomikos ir inovacijų viceministro Vinco Jurgučio žmona...

Apibūdinti „Ryto“ rezultato negalėjęs Žibėnas gynėsi dėl farso pabaigoje: kas to nedarytų

Per vienas rungtynes Vilniaus „Rytas“ išgyveno visą ligšiolinį sezoną – su savo nupuoliais,...

Atlikėjas Stano perdavė linkėjimus finansų ministrei: jūs pati iš „gyvulių ūkio“ (30)

Finansų ministrei žadant didesnį mokesčių sąžiningumą, verslo atstovai neslepia nusivylimo...

Fausta Marija Leščiauskaitė

Moterų apipjaustymas pasaulyje vis dar praktikuojamas: mergaitė bandė bėgti, bet giminaičiai vis tiek sugavo ir padarė ką sumanę

„Man buvo šešeri, kai tai nutiko. Žinojau, ką jie man padarys, supratau, kad jie ketina mane...

Sinoptikai skelbia, kad bus šilta, bet lietinga ir vėjuota: savaitgalį prasidės nemalonūs pokyčiai

Ketvirtadienio dieną per šalį praslinks kritulius nešantis atmosferos frontas. Danguje bus daug...

„Ryto“ pasirodymas Europoje baigtas: vilniečiai laimėjo, bet per mažu skirtumu (1)

„Ryto“ (3-3) krepšininkų europinis sezonas baigėsi trečiadienį – vilniečiai namie...

Karas Ukrainoje. Zelenskis po Rusijos atakų: Ukraina atsakys į kiekvieną smūgį Lavrovas grasina rimta karo eskalacija

Per Rusijos smūgį gyvenamajam pastatui Pietų Ukrainos Zaporižios mieste žuvo vienas ir buvo...