Pirmadienį pradėjus darbą pirmam po 30 karo dešimtmečių Afganistano parlamentui, šalis pakilo iš invazijos ir konflikto pelenų, jausmingoje kalboje parlamentui sakė Afganistano prezidentas Hamidas Karzai.
Hamidas Karzai
© Sipa Press/Scanpix
Naujojo parlamento darbo pradžia yra esminis žingsnis siekiant užtikrinti karų nuniokotos šalies ateitį, sakė H.Karzai po to, kai davė priesaiką parlamento nariai. Iškilmingą ceremoniją stebėjo JAV viceprezidentas Dickas Cheney bei kiti užsienio svečiai.

"Leiskite man visam pasauliui pareikšti, jog Afganistanas kyla iš invazijos pelenų ir gyvuos amžinai", - sakė susijaudinęs H.Karzai, kurio žodžius palydėjo audringi naujųjų parlamentarų plojimai. Ne vieną jų prezidento kalba sugraudino.

"Veiksmingas parlamentas yra gyvybiški svarbus elementas siekiant sukurti saugią ir stabilią šalį", - teigė jis, atiduodamas pagarbą žmonėms, "už Afganistano laisvę paaukojusiems gyvybes". "Afganistano žmonės niekada nepamirš šių žmonių pralieto kraujo", - sakė jis.

Parlamentas Afganistane veikė iki 1973 metų perversmo, kurio metu buvo nuversta monarchija. Po šešerių metų, į šalį įsiveržus Sovietų Sąjungos armijai, kilo pasipriešinimo karas, baigęsis tik po dešimtmečio, kai nualinta Maskva buvo priversta išvesti savo pajėgas.

Vėliau pasipriešinimo lyderiai pradėjo kovoti tarpusavyje, ir šis įnirtingas pilietinis konfliktas nuslopo tik 1996 metais į valdžią atėjus ekstremistiniam Talibanui.

Šie griežtosios šalininkai buvo nuversti per 2001 metų JAV vadovaujamą karą. Nuo to laiko Afganistano pastangas užversti dešimtmečius trukusio karo istorijos puslapį žlugdė kruvinas sukilimas, kai talibai ir kiti kovotojai išpuolius rengia beveik kasdien.

H.Karzai sakė, kad naujųjų parlamentarų, kurių daugelis buvo išrinkti rugsėjo mėnesį per pirmuosius visuotinius rinkimus nuo 1969-ųjų, laukia didelis darbas. Senato nariai buvo paskirti vėliau.

"Žaidimas dar nesibaigė. Mūsų dar laukia ilgas darbas, - sakė jis. - Parlamentas ir vyriausybė turėtų varžytis, dėti pastangas ir koordinuoti (savo darbą)".

Sakydamas kalbą prezidentas pasinaudojo proga paminėti Afganistano pasiekimus, šaliai po Talibano nuvertimo pereinant prie demokratijos.

H.Karzai padėkojo tarptautinei bendrijai, ypač - kaimyniniam Pakistanui, už pagalbą atstatant šalį ir kovojant su terorizmu. Skurstantis Afganistanas yra priklausomas nuo užsienio pagalbos ir karinės jėgos.

Iš karto po H.Karzai kalbos, pirmoji parlamento sesija buvo atdėta iki antradienio.

Afganistane pirmadienį po beveik 30 karų ir okupacijos metų į posėdį susirinko šalies parlamentas. Jo darbo pradžios ceremonijoje dalyvavo ir JAV viceprezidentas Dickas Cheney.

Istorinis renginys vyko itin sugriežtinto saugumo sąlygomis, būgštaujant, jog ceremoniją gali mėginti sužlugdyti prieš ketverius metus JAV vadovaujamų pajėgų nuversto Talibano režimo šalininkai. Po Korano sūrų recitavimo, tautiniais drabužiais dėvinčios mergaitės parlamentarams ir svečiams padainavo patriotinių dainų.

"Galime didžiuotis, jog po ilgų smurto ir vargų metų Afganistanas tvirtais žingsniai imasi spręsti savo likimą", - susirinkusiesiems sakė parlamento sekretoriato vadovas Azizullah Ludinas.

Parlamentarų priesaikai prieš kiekvieną iš jų buvo padėtas Koranas. Iš viso prisiekti turėtų 351 parlamento narys, tarp kurių yra ir žmogaus teisių pažeidimais kaltinamų karo vadų, ir net buvusių Talibano narių.

Prieš prezidento Hamido Karzai kalbą į parlamentą kreipėsi labai gerbiamas buvęs karalius Mohammadas Zahir Shahas, nušalintas nuo valdžios per 1973 metų perversmą.

Be D.Cheney, tarp užsienio svečių buvo kaimyninio Pakistano parlamento delegacija, taip pat Kabule reziduojantys diplomatai, pranešė užsienio reikalų ministerija.

H.Karzai pirmadienį paskelbė nacionaline švente, skirta rugsėjo mėnesį per pirmus visuotinius rinkimus nuo 1969 metų išrinkto parlamento darbo pradžiai. Paskutinį sykį Afganistano parlamentas posėdžiavo 1973 metais, iki perversmo metu buvo nušalinta šalį amžius valdžiusi monarchija.

Tačiau likus kelioms valandoms iki sostinėje surengtos naujojo Afganistano parlamento priesaikos ceremonijos Afganistane surengtas išpuolis. Per jį žuvo trys policininkai, o dar vienas dingo, pranešė pareigūnai.

Sukilėliai policijos postą neramioje rytinėje Kunaro provincijoje užpuolė ankstyvą pirmadienio rytą, pranešė provincijos gubernatorius Asadullah Wafa.

Užpuolikai, kurie, A.Wafos teigimu, priklausė 2001 metais JAV vadovaujamų pajėgų nuverstam Talibanui, postą buvo užėmę kelias valandas. Auštant jie jį padegė ir pasišalino.

"Galiu patvirtinti, kad trys policininkai žuvo, o vienas dingo", - sakė A.Wafa.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo neleidžiama.
Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Pagalbos viešai paprašyti išdrįso pirmą kartą: trūksta tiek nedaug, kad gyvenimas pasikeistų (269)

Nataša niekada nesvajojo apie didelę šeimą, tačiau šiuo metu mama ją šaukia net septyni vaikai.

Vilnietės skambutis į polikliniką atskleidė gilią sistemos problemą (31)

Šaltuoju sezonu, kai kas antras kosėja ir čiaudo, apsilankyti poliklinikoje – menkas malonumas....

„Coca-Cola“ Europai pristatė naują gėrimą, tačiau Lietuvoje gėrimo sudėtis bus kitokia (370)

Šią savaitę Ciuriche, Šveicarijoje bendrovė „ The Coca-Cola Company “ pristatė naują...

Lietuvių fenomenas: kylančios išmaniųjų telefonų kainos – nė motais (127)

Nepaisant to, kad 2017-aisiais visame pasaulyje augo išmaniųjų kainos, jų pardavimai taip pat...

Naujoje Brigitte Macron biografijoje – pikantiškos detalės apie jos santykių su Emmanueliu Macronu pradžią (133)

Brigitte Macron ir jos šeima sulaukė pasmerkimo, kai ji pradėjo draugauti su savo mokiniu...

Gyvulininkystė „Žaliojoje savaitėje“ – daugiau, sunkiau, gauruočiau (12)

Berlyne vykstančioje didžiausioje Europos žemės ūkio parodoje „ Žalioji savaitė “, kurią...

Mia iškrito iš atrankų į „Euroviziją“ (629)

Šeštadienio vakarą LRT eteryje jau antroji eurovizinių atrankų laida. Laikas tiksi – iki...

Gyvai / „Volfas Engelman miestų taurės 2018“ pulo varžybų tiesioginė transliacija

Lazdas šiose varžybose surems po penkis geriausius laikinosios ir oficialiosios sostinių atstovus....

Radviliškio vaikų globos namuose kilo gaisras, įtariamas padegimas (2)

Radviliškio ugniagesiams šeštadienį teko skubėti į vaikų globos namus „Nykštukas“....

7 lengvi atsipalaidavimo būdai pagal Agnę Gilytę (7)

Visi esame be proto užsiėmę, labai svarbūs ir įsisukę į savo darbų ratą taip, kad retai kada...