aA
Istorinis JAV prezidento Donaldo Trumpo ir Šiaurės Korėjos lyderio Kim Jong-uno susitikimas trečiadienį prasidės nuo bendros lyderių vakarienės. Prie stalo lyderiai sės 18:20 vietos (13:20 Lietuvos) laiku.

Trečiadienį susitikę JAV prezidentas Donaldas Trumpas ir Šiaurės Korėjos lyderis Kim Jong Unas rimtais veidais paspaudė vienas kitam rankas prie išrikiuotų abiejų šalių vėliavų ir pasisveikinę plačiai nusišypsojo.

Po trumpo apsikeitimo frazėmis abu lyderiai ėjo vakarieniauti. Išsamesnė spaudos konferencija apie susitikimą bus surengta rytoj.

Tokiu būdu jiedu viešbutyje „Sofitel Legend Metropole Hanoi“ pradėjo savo antrąjį susitikimą, turintį pratęsti pažangą, pasiektą per jųdviejų pirmąjį istorinį susitikimą, pernai birželį įvykusį Singapūre, Vašingtonui siekiant įtikinti Pchenjaną atsisakyti savo branduolinio arsenalo.

Tai bus jau antrais abiejų šalių lyderių susitikimas. Pirmą kartą prezidentai susitiko birželio mėnesį Singapūre. Tada buvo nuspręsta taikiai siekti Šiaurės Korėjos branduolinio nusiginklavimo, tačiau nebuvo pasiektas joks konkretus, įpareigojantis susitarimas.

Donaldo Trumpo ir Kim Jong-uno susitikimas Hanojuje
Donaldo Trumpo ir Kim Jong-uno susitikimas Hanojuje
© Reuters / Scanpix

Dialogą nuspręsta pratęsti Vietname. D. Trumpas šią šalį pasirinko ne be priežasties. Vietnamą JAV prezidentas nori pristatyti kaip pavyzdį šalies, kuri iš aršios priešininkės tapo artima prekybos partnere ir parodyti, kad bendradarbiavimas su JAV gali atnešti daugiau naudos, negu aktyvi priešprieša.

Prieš susitikimą su Kim Jong-unu D. Trumpas susitiks su Vietnamo ministru pirmininku.

Kim Jong-unas įsitikinęs puikiais rezultatais

Kim Jong Unas trečiadienį pareiškė esąs įsitikinęs, kad jo susitikimas su JAV prezidentu Donaldu Trumpu turės teigiamų rezultatų.

„Esu tikras, kad šį kartą bus pasiekta puikių rezultatų, kuriuos sveikins visi, – D. Trumpui pasakė Kim Jong Unas. – Labai pasistengsiu, kad taip įvyktų.“

Abu lyderiai susitiko viešbutyje „Sofitel Metropole“ Vietnamo sostinėje ir akis į akį kalbėjosi maždaug 20 minučių.
„Atvykome visą šį kelią į Hanojų susitikti vėl“, – sakė Kim Jong Unas.

„Kai apie tai galvoju, tai buvo periodas, kai mums reikėjo daugiau nei bet kada galvojimo, pastangų ir kantrybės“, – sakė jis, tikriausiai turėdamas omenyje aštuonis nuo pirmojo iki antrojo susitikimo praėjusius mėnesius.

„Maniau, kad pirmasis viršūnių susitikimas buvo didelė sėkmė, ir manau, kad šis susitikimas... bus toks pats ar net puikesnis už pirmąjį“, – sakė D. Trumpas. Pasak jo, jam garbė vėl susitikti su Kim Jong Unu.

Trumpas žada Šiaurės Korėjai nuostabią ateitį

JAV prezidentas Donaldas Trumpas trečiadienį pažadėjo Šiaurės Korėjai „nuostabią“ ateitį, jeigu jo „draugas“ Kim Jong Unas, sutiks atsisakyti savo branduolinio arsenalo.

Ši D. Trumpo entuziastinga „Twitter“ žinutė buvo paskelbta likus kelioms valandoms iki jo antrojo susitikimo su Šiaurės Korėjos lyderiu Vietnamo sostinėje Hanojuje, turinčiame pratęsti pažangą, pasiektą per jųdviejų pirmąjį istorinį susitikimą, pernai birželį įvykusį Singapūre.

Vos keliais žodžiais D. Trumpas išreiškė savo karštą įsitikinimą, kad tik jo unikali asmeninė diplomatija ir apsukraus verslininko reputaciją gali išspręsti priešpriešą su izoliuota, bet branduolinių ginklų turinčia valstybe, kuri buvo rakštis visiems JAV lyderiams nuo 1953 metais pasibaigusio Korėjos karo.

D. Trumpas, anksčiau kalbėjęs apie „meilę“, užsimezgusią tarp jo iš Šiaurės Korėjos lyderio, sakė, kad atsisakęs branduolinių ginklų Pchenjanas galėtų labai greitai atkartoti kelią, nueitą Vietnamo – komunistinės šalies, anksčiau kariavusios su Jungtinėmis Valstijomis, bet dabar tapusios klestinčia prekybos partnere.

Hanojus pasitinka JAV ir Šiaurės Korėjos lyderius
Hanojus pasitinka JAV ir Šiaurės Korėjos lyderius
© AP / Scanpix

„Mano draugui Kim Jong Unui potencialas yra NUOSTABUS, puiki galimybė, turbūt kaip jokia kita per istoriją. Gana greitai (tai) sužinosime – labai įdomu!“ - rašė JAV lyderis.

D. Trumpas atsisakė ankstesnės taktikos ir pradėjo demonstruoti didelį palankumą Kim Jong Unui, suteikdamas jam legitimumo, koks anksčiau atrodė neįsivaizduojamas Vašingtone, seniai laikančiame Šiaurės Korėjos režimą vienu žiauriausių pasaulyje.

Tačiau dabar juntamas didelis spaudimas pademonstruoti šių diplomatinių pastangų apčiuopiamų rezultatų.

Pernykštis susitikimas Singapūre baigėsi tik miglotu pažadu siekti „Korėjos pusiasalio visiškos denuklearizacijos“.

Vėliau Vašingtonas ir Pchenjanas taip ir nerado bendros kalbos, ką apima šis terminas. Šiaurės Korėja jau ilgiau kaip metus nevykdo raketų ir branduolinių užtaisų bandymų, bet kol kas nesiėmė jokių veiksmų turimam branduoliniam arsenalui mažinti.

Po susitikimo Singapūre D. Trumpas paskelbė, kad Šiaurės Korėja „nebekelia branduolinės grėsmės“, todėl Hanojuje jam būtinai reikės išspausti iš Kim Jong Uno kažką konkretaus arba susidurti su aštrėjančia kritika, kad perpus už jį jaunesnis lyderis mausto galingiausios pasaulyje valstybės vadovą.

Hanojus pasitinka JAV ir Šiaurės Korėjos lyderius
Hanojus pasitinka JAV ir Šiaurės Korėjos lyderius
© Sipa / Scanpix

Gindamasis D. Trumpas kitoje trečiadienį paskelbtoje tviterio žinutėje rašė, kad jo oponentams iš Demokratų partijos derėtų „liautis kalbėti, ką turėčiau padaryti su Šiaurės Korėja, ir verčiau paklausti savęs, kodėl jie „to“ nepadarė per (Baracko) Obamos administracijos aštuonerius metus“.

Susitikimas prie vakarienės stalo

Prieš susitikimą Singapūre abu lyderiai nevengė vienas kitam pažerti įžeidimų: D. Trumpas vadino Kim Jong Uną „mažuoju raketininku“, o šis atsilygino išvadindamas jį „senu nuokvaka“. Tuo metu Šiaurės Korėja intensyviai vykdė balistinių raketų bandymus ir po žeme sprogdino branduolinius užtaisus, tad analitikai baiminosi, kad šalys artėja prie katastrofinės konfrontacijos.

Dabar D. Trumpas vaizduoja save kaip žmogų, išdrįsusį veikti kitaip ir tokiu būdu neutralizavusį karui artimą padėtį, paveldėtą iš ankstesnės administracijos.

„Jis niekada nepalaikė ryšių su niekuo iš šios šalies (JAV) ir neturėjo daug ryšių kitur“, – prieš išvykdamas iš Vašingtono D. Trumpas kalbėjo apie Kim Jong Uną.

Renginys Hanojuje bus labiau išplėtotas negu trumpas pirmasis susitikimas. Baltieji rūmai nurodė, kad D. Trumpas ir Kim Jong Unas 18 val. 40 min. Vietnamo (13 val. 40 min. Lietuvos) laiku pasisveikins per maždaug 10 minučių truksiantį pokalbį. Po to jiedu apie 20 minučių tarsis be padėjėjų ir vėliau dalyvaus apie 1,5 val. truksiančioje vakarienėje.

Hanojus pasitinka JAV ir Šiaurės Korėjos lyderius
Hanojus pasitinka JAV ir Šiaurės Korėjos lyderius
© AP / Scanpix

Ketvirtadienį lyderiai vėl susitiks, bet jų darbotvarkė dar nebuvo paskelbta. Visa tai stiprina įspūdį, kad dėl daug ko bus nuspręsta paskutinę minutę.

Kiek nusileisti?

Tuo metu, kai JAV Kongresas tiria D. Trumpo numanomą neteisėtą veiklą ir mėgina neleisti jam piktnaudžiauti savo įgaliojimais, kad paskirtų lėšų užmojui atsitverti nuo Meksikos finansuoti, prezidentas pakeistų žiniasklaidos pranešimų toną paskelbdamas dramatišką laimėjimą.

Kritikai perspėja, kad D. Trumpas veikiausiai bus užsibrėžęs trūks plyš susitarti su Kim Jong Unu, todėl gali per daug jam nusileisti, kad užsitikrintų skambių žiniasklaidos antraščių, bet tuo pačiu sukelti pavojų tvirtiems ryšiams su JAV sąjungininkėmis Pietų Korėja ir Japonija. Jų nuogąstavimai – ne iš piršto laužti: Singapūre D. Trumpas nustebino savo generolus pareiškimu, kad stabdomos bendros karinės pratybos su Pietų Korėja, ko labai troško Pchenjanas.

Vašingtonui būtų idealu, jeigu Kim Jong Unas sutiktų likviduoti savo pagrindinį branduolinį kompleksą Jongbjone, įsileistų tarptautinius inspektorius arba netgi perduotų šalies branduolinių pajėgumų išsamų sąrašą. Tačiau Šiaurės Korėja iki šio kategoriškai atsisakinėjo tai padaryti.

D. Trumpas mainais galėtų siūlyti sušvelninti Pchenjanui taikomas griežtas tarptautines sankcijas. Dar viena galima nuolaida – atidaryti diplomatinių ryšių biurus abiejose šalyse.

JAV prezidentas taip pat galėtų paskelbti bendrą deklaraciją, kad 1950–1953 metų Korėjos karas oficialiai baigėsi. Šis konfliktas buvo užbaigtas tik paliaubomis, bet taikos sutartis nebuvo pasirašyta.

Nors toks žingsnis būtų daugiausiai simbolinis, daugelis analitikų perspėja, kad jis gali sukelti realių pasekmių regione, kuriame JAV ir Kinija jau dabar įtemptai varžosi dėl įtakos.

Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(5 žmonės įvertino)
3.4000

Top naujienos

Rinkimų štabo planus atskleidęs Karbauskis įsitikinęs – Skvernelis persigalvos skilimas įmanomas nebent frakcijoje (54)

280 tūkstančių – tiek balsų, pagal iš anksto numatytą planą, turėjo padėti Sauliui...

Internetu parsisiuntė akacijų ir vos išvengė kalėjimo (1)

Neseniai mokslus baigęs jaunuolis sėdo į teisiamųjų suolą už, atrodo, nekaltai atrodantį...

Kaip „Apple“ parduotuvės prarado savo žavesį: jos nebe tokios, kokios kadaise buvo (26)

Webo Smitho patirtis vietinėje „Apple“ parduotuvėje Kolambuso (Ohajas) priemiestyje buvo...

Tolerancija Vokietijoje pražydo naujomis spalvomis: po dirglios reakcijos – netikėtas posūkis (103)

Vokietijoje daugėja migrantų, turinčių kelias žmonas. Vidaus reikalų ministerija buvo...

Prie Egipto piramidžių – sprogimas skaičiuojamos aukos (26)

Sekmadienio popietę Egipte, netoli garsiųjų Gizos piramidžių, nugriaudėjo sprogimas.

Gyvai / Išlikimo mūšis sostinėje: „Rytas“ – „Juventus“ tiesioginė vaizdo transliacija (2)

Vilniaus „Ryto“ ir Utenos „Juventus“ ekipos sekmadienį sostinėje stoja į žūtbūtinį...

Skyrybas išgyvenęs Stano apie skandalingai besiskiriančias žvaigždes: nesiriekite viešai ir jokiu būdu neskubėkite (6)

Didelė klaida iš valstybės pusės, kad leidžia žmonėms išsituokti per mėnesį. Turėtų liepti...

Visuomenės normų nepaisiusi Rūta Banionytė – apie savo šeimos modelį: „pavyzdinės poros“ neegzistuoja ir vaikytis to nėra prasmės (15)

Buvęs modelis, o dabar moteriškumo praktikų „Šokoladas sielai“ įkūrėja Rūta Banionytė...

Tragiškas įvykis Kelmės r.: žuvo jauna moteris, sužaloti dar trys asmenys (4)

Policijos departamentas informavo, kad Kelmės rajone susidūrė lengvasis automobilis ir autobusiuku....

Burnoje tirpstantys citrininiai keksiukai, kuriuos paruošite itin lengvai

Drėgni, lengvi ir purūs citrininiai keksiukai , kuriuos pamils kiekvienas. Man patinka keksiukai...