Mohammedas Deifas, vadovaujantis grupuotės „Hamas“ kariniam sparnui, yra vadinamas „Svečiu“ ir kartais laikomas „devynias gyvybes turinčiu katinu“, rašo „Sky News“.

Pirmoji jo pravardė (Deifas arabiškai reiškia „svečią“) yra susijusi su jo įpročiu kasnakt nakvoti pas skirtingus savo šalininkus, kad nebūtų susektas.

Antrasis slapyvardis – tai užuomina į jo sugebėjimus išsisukti nuo Izraelio bandymų jį nukauti.

Retas pasirodymas viešumoje

Praėjus kelioms valandoms po netikėto „Hamas“ puolimo prieš Izraelį, M. Deifas pasirodė įrašytame vaizdo pranešime, kuriame paskelbė apie pradėtą operaciją „Al Aksos šturmas“.

„Gana yra gana“, – pareiškė jis savo žinutėje, ragindamas palestiniečius prisijungti prie šios kovos.

Jis teigė, kad šis įsiveržimas yra atsakas į 16 metų trunkančią Gazos Ruožo blokadą, pastaraisiais metais rengtus Izraelio reidus Vakarų Kranto miestuose, smurtą Al Aksoje – šventoje, bet ginčijamoje Jeruzalės vietoje, vis dažnėjančius naujakurių išpuolius prieš palestiniečius bei žydų gyvenviečių plėtrą.

„Nusprendėme visam tam padaryti galą“, – sakė jis.


Nepagaunamas „Hamas“ karinis vadas

M. Deifas prie „Hamas“ prisijungė apie 1990 metus ir iš Yehyos Ayyasho, garsaus bombų gamintojo, praminto „Inžinieriumi“, išmoko gaminti sprogmenis.

Jis yra kaltinamas nuo 1995 metų surengęs virtinę savižudžių sprogdintojų išpuolių ir yra asmeniškai atsakingas už dešimčių izraeliečių žūtis.

Jis taip pat laikomas sudėtingo tunelių tinklo po Gazos Ruožu architektu ir raketų „Qassam“ kūrėju.

Vienas „Hamas“ šaltinis, pažįstantis M. Deifą nuo 10-ojo dešimtmečio, „Reuters“ sakė, kad M. Deifas nuo pat 1994 metų figūruoja ginkluotojo sparno įvykių centre.

2002 metais Izraeliui likvidavus buvusį „Hamas“ lyderį, jis pradėjo vadovauti „Qassamo brigadoms“ – karinei „Hamas“ atšakai.

Anot vieno buvusio aukšto rango „Hamas“ lyderio, 2014 metais davusio interviu leidiniui „The Washington Post“, M. Deifo sėkmės priežastis susijusi su tuo, jog jis vengia viešumo.

Viešojoje erdvėje beveik nėra jokių M. Deifo nuotraukų, o tai liudija jo paslaptingą prigimtį.

„Jis mažai reiškiasi ir gyvena slapstydamasis tarp gyventojų. Jis keliauja naudodamas skirtingus pasus ir skirtingas tapatybes“, – teigė Imadas Falouji.

„Iki šiol jam sekėsi, nes jį supantis ratas yra labai siauras. Štai kodėl jis vis dar gyvas.“

I. Falouji tuomet laikraščiui sakė, kad palestiniečiai M. Deifą vertina kaip nuo žemės neatitrūkusį žmogų, o jo griežtas požiūris į Izraelį esą tiksliai atspindi palestiniečių interesus.

Devynias gyvybes turintis katinas

M. Deifas nuo 1995 metų yra labiausiai Izraelio ieškomas asmuo ir yra išgyvenęs ne vieną pasikėsinimą į jo gyvybę.

Tačiau jis neišsisuko nenukentėjęs. M. Deifas yra dalinai paralyžiuotas ir, kaip pranešama, naudojasi neįgaliojo vežimėliu.

Taip pat skelbiama, kad per vieną iš atakų jis neteko akies ir vienos rankos.

2014 metais per Izraelio aviacijos smūgį, skirtą M. Deifui, žuvo jo žmona ir du vaikai.

Anot Izraelio žiniasklaidos pranešimų, kariuomenė toliau medžioja ir siekia likviduoti M. Deifą.

JAV valstybės departamentas jį yra įtraukęs į Specialiai įvardytų pasaulinių teroristų (SDGT) sąrašą.


Ankstyvasis gyvenimas

M. Deifas kaip Mohammedas Diabas Ibrahimas al Masri gimė 7-ajame dešimtmetyje Chan Junio pabėgėlių stovykloje. Apie jo vaikystę žinoma mažai.

Vėliau jis studijavo Gazos islamo universitete, kur priklausė teatro trupei „Parvykėliai“.

M. Deifas vaidino ir prisijungęs prie „Hamas“, be to, retkarčiais atlikdavo vaidmenis propagandiniuose vaizdo klipuose, laikraščiui „The Washington Post“ sakė Eisenhowerio instituto Artimųjų Rytų ekspertas Avi Melamedas.

Nutraukta tyla

Paskutinį kartą jo balsas buvo nuskambėjęs 2021 metais, kai jis įspėjo, kad Izraelis sumokės „didžiulę kainą“, jei neįvykdys „Hamas“ reikalavimų dėl Jeruzalės.

Tuomet per 11 dienų trukusį konfliktą Gazoje žuvo mažiausiai 250 žmonių, o Izraelyje – 13.

Prieš tai apie jį nieko nebuvo girdėti septynerius metus.

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama Delfi paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Delfi kaip šaltinį.
www.DELFI.lt
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją (9)