aA
Gazos Ruožą kontroliuojantis islamistų judėjimas „Hamas“ ketvirtadienį pranešė paleidęs didelę raketą į Ramono oro uostą netoli Izraelio miesto Eilato, kur atvykstantys keleiviniai reisai buvo nukreipti, kovotojams rengiant masines raketų atakas, sukėlusias pavojų netoli Tel Avivo esančiam pagrindiniam Ben Guriono oro uostui.
„Hamas“ paleido raketą į Izraelio antrąjį pagal svarbą oro uostą
© Reuters / Scanpix

„Hamas“ sukarinto sparno atstovas sakė, kad buvo paleista 250 kg raketa. Jis pareikalavo, kad „visos tarptautinės avialinijos nedelsdamos sustabdytų visus skrydžius į oro uostus“ žydų valstybėje.

Vaizdo įrašas iš Ben Guriono oro uosto:


Kaip nurodė dienraštis „The Times of Israel“, raketa nepasiekė tikslo ir nukrito netoli Eilato, piečiausio Izraelio miesto. Visgi leidinys atkreipė dėmesį, kad raketa nuskriejo virš Izraelio teritorijos apie 250 km ir tikriausiai yra toliausiai nuskriejusi raketa, kada nors paleista „Hamas“ kovotojų.

Nuo pirmadienio „Hamas“ paleido į Izraelį daugiau kaip 1,6 tūkst. raketų, o žydų valstybės kariškiai nurodė, kad jų pajėgos daugiau kaip 600 kartų smogė taikiniams Gazos Ruože.

Anksčiau ketvirtadienį Izraelio civilinės aviacijos valdyba pranešė nukreipusi visus atvykstančius keleivinius reisus iš Ben Guriono oro uosto į Ramono oro uostą, šalyje vėl gaudžiant apie oro pavojų perspėjančiomis sirenoms.

Tarptautinės oro bendrovės savo ruožtu daug skrydžių į Izraelį atšaukė.

JAV bendrovių „United Airlines“ ir „American Airlines“ atstovai naujienų agentūrai AFP sakė, kad jų skrydžiai iš Amerikos į Izraelį atšaukti iki gegužės 15 dienos“

Suintensyvėjus smurtui, nuo pirmadienio pranešta apie 83 žmonių žūtį Gazos Ruože, dar septyni žmonės žuvo Izraelyje.

„Hamas“ paleido į vidurio Izraelį dar apie 100 raketų

Gazos Ruožą kontroliuojantis islamistų judėjimas „Hamas“ į centrinius Izraelio rajonus ir Beer Ševos miestą paleido dar apie 100 raketų, ketvirtadienį pranešė dienraštis „The Times of Israel“.

Per šias atakas buvo nesunkiai sužeisti du žmonės Kirjat Gato mieste.

Oro erdvės gynybos sistema „Iron Dome“ virš Tel Avivo numušė iki 10 raketų. Viena iš raketų sprogo miesto automobilių stovėjimo aikštelėje ir padarė žalos.

„Hamas“ pareiškė, jog atakos buvo surengtos, Izraeliui nukovus virtinę judėjimo vadų Gazos Ruože.

„The Times of Israel“ žiniomis, „Hamas“ kovotojai tvirtina dabar naudojantys naujo tipo raketas, galinčias pasiekti bet kurią vietovę Izraelyje.

„Sakome priešui: jūsų oro uostai, kiekvienas vieta nuo Palestinos šiaurės iki pietų yra pasiekiama mūsų raketoms“, – citavo leidinys „Hamas“ sukarinto sparno atstovą Abu Obeidą.

Jis taip pat „Hamas“ sukarintos grupės vado Mohammedo Deifo (Mohamedo Deifo) vardu paragino „tarptautines oro linijų bendroves nedelsiant nutraukti skrydžius į bet kurį okupuotos Palestinos oro uostą“.

Anksčiau kovotojai pradėjo rengti raketų atakas iš Gazos Ruožo, siekdami palaikyti palestiniečių demonstrantus Jeruzalėje. Neramumus pakurstė Izraelio teismo sprendimas, kad kelios palestiniečių šeimos turi būti iškeldintos iš aneksuotos Rytų Jeruzalės rajono Šeich Džaros.

Pasak Izraelio kariuomenės, per pastarąsias tris dienas „Hamas“ į Izraelį paleido daugiau nei 1 500 raketų. Kariškiai patikslino, kad apie 350 šių raketų nepasiekė žydų valstybės teritorijos, o dar šimtus numušė sistema „Iron Dome“.

Izraelio gynybos pajėgos savo ruožtu smogė daugiau nei 600 taikinių Gazos Ruože.

Paaštrėjus padėčiai Gazos Ruože žuvo jau 83 palestiniečiai, dar 487 nukentėjo. Per raketų atakas iš palestiniečių anklavo žuvo mažiausiai septyni izraeliečiai.

Per antskrydžius žuvusių žmonių skaičius Gazoje padidėjo iki 83

Per daugiau kaip dvi dienas trunkančius Izraelio aviacijos smūgius Gazos Ruože žuvusių žmonių skaičius padidėjo iki 83, ketvirtadienį paskelbė šios islamistų judėjimo „Hamas“ kontroliuojamos palestiniečių teritorijos Sveikatos apsaugos ministerija.

Tarp žuvusiųjų yra 17 vaikų, o dar 487 žmonės buvo sužeisti, nurodė ministerija.

Izraelio kariuomenė pranešė, kad nuo pirmadienio vakaro daugiau kaip 600 kartų smogė Gazos Ruožui, o „Hamas“ Izraelio link paleido daugiau kaip 1,6 tūkst. raketų.

Izraelis didina pastiprinimą saugumo pajėgoms

Izraelio gynybos ministras Benny Gantzas ketvirtadienį paskelbė įsakymą dėl saugumo pajėgų „masiško pastiprinimo“, siekiant padėti suvaldyti kruvinus vidaus neramumus, sukrėtusius mišrias žydų ir arabų bendruomenes visoje šalyje.

„Esame ekstremalioje situacijoje dėl nacionalinio smurto, todėl dabar reikia masiško pajėgų pastiprinimo, ir jos turi būti nedelsiant išsiųstos užtikrinti įstatymų ir tvarkos“, – sakė jis.

Jis nurodė, kad tos pajėgos bus Izraelio pasienio policijos, daugiausia veikiančios okupuotame Vakarų Krante, rezervistai.

Tęsiasi apšaudymas raketomis, smurtas gatvėse

Izraelio ir palestiniečių konfliktas ketvirtadienį toliau intensyvėja dviem frontais, tęsiantis kruvinam smurtui tarp žydų valstybės ir kovotojų Gazos Ruože, taip pat arabų ir žydų riaušėms Izraelio miestų gatvėse.

Nors dedamos diplomatinės pastangos krizei deeskaluoti, o JAV prezidentas Joe Bidenas išreiškė viltį, kad smurtas turėtų netrukus baigtis, praėjusią naktį iš Gazos Ruožo vėl buvo paleista šimtai raketų.

Oro pavojaus sirenos aidėjo visame Izraelyje, taip pat – pirmą kartą – šalies šiaurėje.

Izraelio oro pajėgos pranešė sudavusios daug smūgių vietoms, susijusioms su Gazos Ruožą kontroliuojančio islamistų judėjimo „Hamas“ „kontržvalgybos infrastruktūra“, ir vieno iš judėjimo vadų Iyado Tayebo namui.

Gazos Ruože per kelias Izraelio aviacijos nepaliaujamų smūgių dienas jau žuvo 67 žmonės, tarp jų 17 vaikų, o dar beveik 400 žmonių buvo sužeisti.

Trečiadienį „Hamas“ pranešė, kad žuvo grupuotės karinis vadas Gazos mieste Bassemas Issa. Izraelio kariuomenė pranešė taip pat nukovusi tris kitus „Hamas“ aukšto rango vadus.

Per Izraelio smūgius taip pat buvo sugriautas daugiaaukštis pastatas, kuriame buvo įsikūrusi „Hamas“ įsteigta palestiniečių televizija „al Aqsa“.

Izraelis nurodo, kad nuo savaitės pradžios palestiniečių kovotojai į jo teritoriją paleido maždaug 1,5 tūkst. raketų.

Izraelyje žuvo septyni žmonės. Tarp jų yra šešerių metų mergaitė – raketa pataikė į jos namus Izraelio pietuose, pranešė savanorių gelbėjimo agentūra „United Hatzalah“.


Pastarųjų kelių dienų karo veiksmai tarp Izraelio ir ginkluotų Gazos Ruožo grupuočių buvo intensyviausi per septynerius metus. Smurtą išprovokavo savaitgalio neramumai musulmonams ir žydams šventame Jeruzalės Al Aksos mečetės komplekse.

„Pogromas“

Paraleliai su antskrydžiais ir raketų atakomis tarp arabų ir žydų intensyvėja smurtas ir pačiame Izraelyje.

Trečiadienio vakarą izraeliečių kraštutinių dešiniųjų grupės išėjo į gatves visoje šalyje ir susirėmė su saugumo pajėgomis ir Izraelio arabais.

Policija nurodė reagavusi į smurtinius incidentus keliuose miestuose, įskaitant Lodą, Aką ir Haifą.

Tuo metu viena Izraelio televizija parodė filmuotą medžiagą, kurioje matyti, kaip netoli Tel Avivo esančio Bat Jamo gatvėje kraštutinių dešiniųjų minia iki sąmonės netekimo sumuša vyrą, kurį jie laikė arabu.

„Linčo auka yra sunkiai sužeista, bet [jo būklė] stabili“, – pranešė Tel Avivo Ichilovo ligoninė, bet nenurodė to vyro tapatybės.

Lodo mieste, kuriame gyvena tiek žydų, tiek arabų, buvo paskelbta nepaprastoji padėtis. Šiame mieste buvo padegta sinagoga, niokojami žydų įmonės ir namai, be to, nušautas vienas gyventojas arabas.

Izraelio prezidentas Reuvenas Rivlinas trečiadienį neįprastai griežta retorika pasmerkė „kraujo ištroškusios arabų minios“ esą įvykdytą „pogromą“ Lode.

„Pogromo scenos Lode ir kraujo ištroškusios arabų minios visoje šalyje pakurstyti neramumai, per kuriuos sužeidžiami žmonės, apgadinamas turtas ir net puolamos šventos žydų erdvės, yra neatleistini“, – pareiškime pabrėžė R. Rivlinas.

Netoli šiaurinio Vakarų Kranto Nabluso miesto per susirėmimus su Izraelio kariais žuvo vienas palestinietis, ketvirtadienį pranešė palestiniečių sveikatos apsaugos ministerija.

Vien trečiadienį per susirėmimus tarp palestiniečių ir Izraelio pajėgų Vakarų Krante gyvybių neteko trys palestiniečiai.

„Tai, kas vyko pastarosiomis dienomis Izraelio miestuose, yra nepriimtina... Niekas nepateisina žydų vykdomo arabų linčo ir niekas nepateisina arabų vykdomo žydų linčo“, – sakė ministras pirmininkas Benjaminas Netanyahu ir pridūrė, kad Izraelis kaunasi mūšyje „dviem frontais“.

Įstrigusi diplomatija

Diplomatiniai šaltiniai naujienų agentūrai AFP sakė, kad buvo paprašyta penktadienį surengti dar vieną skubų Jungtinių Tautų Saugumo Tarybos posėdį dėl intensyvėjančių susirėmimų tarp Izraelio ir palestiniečių.

Nuo pirmadienio jau įvyko dvi uždaros JT Saugumo Tarybos vaizdo konferencijos, tačiau bendras pareiškimas taip ir nebuvo priimtas dėl Vašingtono, pagrindinio žydų valstybės sąjungininko, nepritarimo.

Jungtinės Valstijos laikėsi pozicijos, kad Saugumo Tarybos posėdžio sušaukimo pakanka susirūpinimui pademonstruoti, AFP sakė su anonimiškumo sąlyga kalbėję diplomatai. Vašingtono nuomone, pareiškimas „nepadėtų deeskaluoti“ situacijos, sakė jie.

Vėliau trečiadienį su B. Netanyahu kalbėjosi J. Bidenas, pareiškęs, kad „Izraelis turi teisę gintis“.

JAV valstybės sekretorius Antony Blinkenas savo ruožtu sakė pasikalbėjęs telefonu su palestiniečių prezidentu Mahmudu Abbasu ir paraginęs baigti raketines atakas.

Kiek anksčiau A. Blinkenas pranešė, kad už Izraelio ir palestiniečių reikalus atsakingas jo pavaduotojas Hady Amras išvyksta į Artimuosius Rytus mėginti padėti išsklaidyti įtampą.

Tuo metu Rusijos užsienio reikalų ministras Sergejus Lavrovas, kalbėdamas šalia JT generalinio sekretoriaus Antonio Guterreso, paragino skubiai surengti Artimųjų Rytų ketverto – Rusijos, JAV, JT ir Europos Sąjungos – susitikimą, galintį padėti sustabdyti smurtą tarp Izraelio ir palestiniečių.

Jungtinės Karalystės ministras pirmininkas Borisas Johnsonas paragino abi konflikto šalis „atsitraukti nuo prarajos“ ir „parodyti santūrumą“.

Tačiau Izraelio vyriausybė perspėjo, kad „tai tėra pradžia“, o kariuomenės atstovas Jonathanas Conricusas sakė, jog oro smūgiai Gazos Ruože tęsis, Izraeliui ruošiantis „keliems scenarijams“.

Sausumos pajėgų siuntimas į Gazą yra „vienas scenarijus“, tačiau dabartinėje operacijoje į jį nesikoncentruojama, sakė J. Conricusas.

„Hamas“ lyderis Ismailas Haniyeh savo ruožtu pareiškė: „Jei Izraelis nori eskaluoti, esame tam pasirengę.“

Įtampa užvirė, kai paskutinį šventojo musulmonų Ramadano mėnesio penktadienį Izraelio riaušių policija susirėmė su minia palestiniečių Jeruzalės Al Aksos mečetės komplekse.

Nuo to laiko per naktinius susirėmimus komplekse, kurį šventu laiko tiek musulmonai, tiek žydai, ir kitur Rytų Jeruzalėje, palestiniečių Raudonojo Pusmėnulio duomenimis, sužeista daugiau kaip 900 palestiniečių.

Neramumus pakurstė Izraelio teismo sprendimas, kad kelios palestiniečių šeimos turi būti iškeldintos iš aneksuotos Rytų Jeruzalės rajono Šeich Džaros.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo neleidžiama.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(21 žmogus įvertino)
3.0476

Top naujienos

Laurynas Butkauskas

Šarai, skrendam į Vroclavą: didžiausią rinktinės fiasko Marčiulionio atmintyje lydi Garasto gudrybė ir paskutiniai žodžiai krepšinio Mocartui

Viesulu į tarptautinio krepšinio frontą įsiveržusi ir visą pasaulį nustebinusi 1992-aisiais...

Neigiama elektros kaina: kaip galima sutaupyti ir kokios rizikos slypi?

Neigiama elektros kaina tapo beveik įprastu reiškiniu Baltijos šalyje ir Europoje. Lietuvoje...

Karas Ukrainoje. Rusijos smūgis Dniprui: aukų skaičius smarkiai išaugo, žuvo 2-ejų mergaitė naktį atakuotas ir Kyjivas: raketos ir dronai tikslo nepasiekė

Rusija šeštadienio naktį smogė Ukrainos Dnipro miestui. Atakos metu buvo sužalota 20...

Nerijus Povilaitis

Kaip rusai „pražudė“ Zalužną: Ukrainos kariuomenės vadas taikiniu pasirinktas neatsitiktinai (1)

Rusija kare prieš Ukrainą naudoja ne tik raketas, artileriją ir bepiločius orlaivius,...

Darbuotojų nesulaukiančių restoranų atstovai: kažkoks visuotinis aptingimas, žmonės tiesiog nenori eiti į darbą (27)

Prasidedanti vasara kelia nerimą viešbučiams ir viešojo maitinimo įstaigoms. Laukia sezono...

M360 Premium

„Kantar“ įvertino efektyviausias praėjusių metų reklamas pasaulyje: kas vartotojus veikia labiausiai?

Jau ketvirtą kartą „Kantar“ išanalizavo paveikiausias metų reklamas ir sudarė efektyviausių...

Daiva Žeimytė-Bilienė, laida „Iš esmės“, Virginija Spurytė

LRT vadovo posto siekiantis Zabarauskas – apie nenusiplaunamą etiketę: man reikės su tuo gyventi (18)

Nacionaliniam transliuotojui vadovauti siekiantis ir daugiau skaidrumo šioje organizacijoje žadantis...

Saulės aktyvumas didėja: mokslininkas paaiškino, ką tai reiškia ir kaip tai gali paveikti mus

Fiksuojamas padidėjęs Saulės aktyvumas . Artimiausiu metu prognozuojamas aktyvumo pikas. Kaip...

Sėkmės Martynui Aleknai linkėjęs Gudžius: norėčiau, kad trispalvę pasaulio čempionate neštume trise

S. Dariaus ir S. Girėno stadione vykstančiose Lietuvos lengvosios atletikos federacijos (toliau –...

Delfi Mokslas

Lėktuvas vaiduoklis: kas nutiko negyvėlius skraidinusiame orlaivyje N47BA?

Netrukus po pakilimo visi N47BA keleiviai ir įgulos nariai buvo arba nebegyvi, arba praradę sąmonę.