aA
Švedijos aktyvistė Greta Thunberg, antradienį atidarydama jaunimo aukščiausio lygio susitikimą dėl klimato kaitos, kritikavo tris dešimtmečius trukusį vyriausybių neveiklumą ir kaltino pasaulio lyderius, kad jie „paskandino“ ateities kartas „tuščiuose žodžiuose ir pažaduose“.
Greta Thunberg
Greta Thunberg
© Imago / Scanpix

Kalbėdama likus kelioms savaitėms iki svarbaus Jungtinių Tautų klimato susitikimo Glazge, G. Thunberg apkaltino vyriausybes, kad jos „begėdiškai didžiuojasi“ savo nepakankamais įsipareigojimais mažinti teršalų emisiją ir pažadais skirti finansavimą.

Aštuoniolikmetė aktyvistė, sviesdama lyderiams atgal jų pačių žodžius, Milane vykusio renginio „Youth4Climate“ delegatams atskleidė atotrūkį tarp žodžių ir veiksmų.


„Nėra planetos B, nėra planetos bla, bla, bla“, – sakė G. Thunberg ir sulaukė šiltų plojimų.

Ji tęsė pamėgdžiodama COP26 aukščiausiojo lygio susitikimo šeimininko Boriso Johnsono kalbą, pasakytą balandžio mėnesį: „Čia kalbama ne apie kokią nors brangią politiškai korektišką svajonę apkabinti kiškučius ar sukurti geresnę, bla bla bla, žaliąją ekonomiką, bla bla bla, nulį išmetimų iki 2050 metų, bla bla bla, klimato neutralumą bla bla bla“.

„Tai viskas, ką girdime iš savo vadinamųjų lyderių: žodžiai, žodžiai, kurie skamba puikiai, bet iki šiol nesiimta jokių veiksmų, o mūsų viltys ir svajonės paskendo tuščiuose žodžiuose ir pažaduose“, – sakė G. Thunberg.

Tris dienas Milane vykstančiame renginyje dalyvauja apie 400 jaunimo aktyvistų iš beveik 200 šalių, savaitės pabaigoje jie pateiks bendrą deklaraciją ministrų susitikimui, kuris taps pasirengimo COP26 susitikimui lapkritį Glazge įžanga.

„Mūsų lyderių sąmoningas neveiklumas yra visų dabartinių ir būsimų kartų išdavystė“, – kaltino G. Thunberg.

Pasak jos, vyriausybės „begėdiškai sveikino vienos kitas, nors vis dar nesugebėjo sutelkti seniai vėluojančio finansavimo“ nuo klimato kaitos smarkiai kenčiančioms besivystančioms šalims.

Ugandos jaunimo aktyvistė Vanessa Nakate (Vanesa Nakatė) antrino G. Thunberg nusivylimui lyderių neveiklumu.

„Kiek dar vaikai miegos alkani, nes jų ūkiai buvo nuplauti, nes jų derlius išdžiūvo dėl ekstremalių orų salygų?“ – ji klausė dalyvių.

„Kiek dar stebėsime, kaip jie miršta iš troškulio arba gaudo orą per potvynius? Pasaulio lyderiai stebi, kaip tai vyksta, ir leidžia tam tęstis“, – pridūrė delegatė.

„Laikas mokėti pinigus“

COP26 konferencija laikoma gyvybiškai svarbia 2015 metų Paryžiaus sutarties tęstinumui. Šia sutartimi valstybės įsipareigojo stengtis, kad pasaulio klimato atšiltų „gerokai mažiau“ nei 2 Celsijaus laipsniais.

Šia istorine sutartimi taip pat buvo numatyta siekti, kad klimatas atšiltų ne daugiau kaip 1,5 laipsnio, jeigu tai įmanoma.

Tačiau praėjus šešeriems metams po sutarties sudarymo šalys vis dar nėra susitarusios, kaip tai veiks praktiškai.

Tarp iki šiol neišspręstų klausimų – kaip bus skaičiuojamas kiekvienos šalies išmetamų anglies junginių mažinimas, taip pat kaip bus finansuojami klimato kaitos stabdymo projektai.

Šalys, jau dabar kenčiančios nuo ekstremalių potvynių, sausrų, audrų ir kylančio jūros lygio, ragina išsivysčiusias valstybes per COP26 tesėti prieš dešimtmetį duotus pažadus skirti joms po 100 mlrd. JAV dolerių per metus atkuriamosioms arba prisitaikymo priemonėms.

COP26 pirmininkas Alokas Sharma delegatams antradienį sakė, kad „dabar yra laikas išsivysčiusioms šalims tesėti savo pažadus dėl pinigų, skirtų palaikyti besivystančias šalis, susiduriančias su klimato kaitos stiprėjančiu poveikiu“.

Konferencijos organizatorė Britanija sako norinti, kad per renginį Glazge siekis užtikrinti ne didesnį kaip 1,5 laipsnio atšilimą išliktų įgyvendinamas, ypač jeigu šalims pavyktų susitarti atsisakyti gaminti energiją kūrenant anglimis.

Tačiau Jungtinės Tautos šį mėnesį pareiškė, kad naujausi šalių planai mažinti išmetalų kiekį toliau veda mūsų planetą į „katastrofinį“ atšilimą 2,7 laipsnio.

ELTA
Be raštiško ELTA sutikimo šios naujienos tekstą kopijuoti draudžiama.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(100 žmonių įvertino)
2.2000

Top naujienos

Skvernelis apie esminį lūžį tarp jo ir Karbauskio: valstiečiai pasirinko kitą rinkėją (36)

Demokratų partiją „Vardan Lietuvos“ steigiantys pirmadienį pranešė Lietuvos valstiečių ir...

Iš per visas siūles nuo migrantų plyštančios Vokietijos – nauji užmojai: tai neabejotinai turės atgrasantį poveikį (161)

Vokietijos pasienyje su Lenkija šuoliais augant nelegalių migrantų skaičiui, ketvirtadienį čia...

Pradėtas tyrimas dėl Astrauskaitės raginimų organizuoti perversmą ir nuversti valdžią (3)

Dėl Astros Genovaitės Astrauskaitės per mitingą šeštadienį išsakytų raginimų pažeisti...

Dėl COVID-19 ministerija siūlo paankstinti moksleivių rudens atostogas (35)

Vyriausybėje svarstoma galimybė paankstinti moksleivių rudens atostogas ir jas pradėti jau nuo...

Nuo COVID-19 mirė buvęs JAV valstybės sekretorius Colinas Powellas papildyta (82)

Nuo COVID-19 sukeltų komplikacijų mirė buvęs JAV valstybės sekretorius Colinas Powellas . Apie...

Policija apie kruviną išpuolį Norvegijoje: aukos nužudytos ne lanku ir strėlėmis

Išpuolio Norvegijoje aukas pražudė ne lankas ir ne strėlės, skelbia policijos atstovai.

Į duobę sukritusį būrį driežų vadavusio Tomo laukė staigmena: ką išgelbėjo iš tiesų paaiškėjo netrukus (4)

Vilniečio Tomo pirmadienio rytas kaime prasidėjo nuo nuotykio. Pusantro metro gylio po garažu...

Teisėsauga pradėjo ikiteisminį tyrimą dėl Dulkio terorizavimo (178)

Prokuratūra pirmadienį nusprendė pradėti ikiteisminį tyrimą dėl sveikatos apsaugos ministro...

Rusija stabdo savo misiją prie NATO uždaromas NATO informacinis biuras Maskvoje (122)

Rusija skelbia stabdanti savo diplomatinę misiją prie NATO organizacijos. Tai nutiks nuo...