aA
Popiežius Benediktas XVI ketvirtadienį atvyko į Vokietiją, pradėdamas savo pirmą valstybinį vizitą gimtojoje šalyje, kurioje jį veikiausiai pasitiks nemaži protestuotojų būriai ir dar didesnės katalikų maldininkų minios.
Popiežiui - ne
© AFP/Scanpix

Bavarijoje gimusį pontifiką, žengiantį raudonu kilimu Berlyno Tėgelio oro uoste, sutiko Vokietijos kanclerė Angela Merkel ir šalies prezidentas Christianas Wulffas, taip pat daug Vokietijos politinio ir religinio elito atstovų.

Ilgą baltą arnotą dėvintį pontifiką pasveikino 21 pabūklo salvė ir vaikai, barstantys gėlių žiedus.

"Aš čia atvykau ne siekti konkrečių politinių arba ekonominių tikslų, kaip teisingai elgiasi kiti valstybės veikėjai, bet veikiau susitikti su žmonėmis ir kalbėti apie Dievą", - pabrėžė jis.

Popiežius apgailestauja dėl religijos svarbos mažėjimo

Popiežius Benediktas XVI ketvirtadienį apgailestavo dėl silpnėjančių visuomenės ryšių su religija.

"Matome didėjantį abejingumą tikėjimui visuomenėje, kuri laiko tiesos klausimą tam tikra kliūtimi priimant sprendimus, ir skiria pirmenybę vartotojiškiems sumetimams", - pareiškė Katalikų Bažnyčios vadovas.

Tačiau Benediktas XVI taip pat sakė suprantantis žmones, kurie palieka Katalikų Bažnyčią, pasipiktinę dėl kelerius pastaruosius metus ją krečiančių skandalų, susijusių su kai kurių dvasininkų vykdyta lytine prievarta.

Supranta kunigų-pedofilų aukas

Pontifikas taip sakė kartu su juo iš Romos skridusiems žurnalistams, jog neturi nieko prieš planuojamas protesto demonstracijas dėl jo vizito, jeigu tik protestai neperžengs leistinų ribų.

"Galiu suprasti, kad susidūrę su tokiais pranešimais, žmonės, ypač artimesni nukentėjusiems, gali pasakyti "tai nebėra mano Bažnyčia", - sakė jis žurnalistams, turėdamas omenyje žiniasklaidos pranešimus apie kunigų lytinės prievartos atvejus.

"Esama daug priežasčių, dėl kurių žmonės palieka Bažnyčią sekuliarios visuomenės kontekste. Pasitraukimas iš Bažnyčios paprastai yra paskutinis žingsnis ilgame atsitolinimo nuo Bažnyčios kelyje", - aiškino Šventasis Tėvas.

Katalikų Bažnyčios vadovas, tėvynėje praleisiantis keturias dienas, vėliau dieną pasakys kalbą šalies parlamente, tačiau maždaug šimtas parlamentarų leidėjų šią sesiją žadėjo boikotuoti, o prie Bundestago pastato planuojama surengti priešininkų demonstraciją, kurioje gali dalyvauti apie 10 tūkst. protestuotojų.

"Valstybės vadovui, kuris ignoruoja darbo teises, moterų teises ir teisę į apsisprendimą seksualiniu klausimu, neturėtų būti leista kreiptis į Bundestagą", - sakė socialdemokratė Ulla Burchardt, išrinkta šalies vakaruose esančiame Dortmunde.

Jos kolega iš Žaliųjų partijos Toni Hofreiteris irgi mano, jog "abejotina pakviesti popiežių į parlamentą pasinaudojant gudrybe ir pavadinant jį valstybės vadovu".

T.Hofreiteris taip pat neklausys popiežiaus kalbos. Tuo tarpu Alexanderas Sussmairas iš kraštutinės "Kairės" ("Die Linke") partijos "negali net įsivaizduoti, ko demokratinė Vokietijos Federacinė Respublika galėtų pasimokyti iš absoliučios monarchijos atstovo".

Reaguojant į šį boikotą, paklausyti Benedikto XVI kalbos buvo pakviesti buvę Bundestago nariai, kad salėje nebūtų tuščių vietų.

Benediktas XVI ketina susitikti su Vokietijos žydų ir musulmonų bendrijų vadovais, aukoti trejas mišias, koncelebruoti ekumenines pamaldas su Liuteronų Evangelikų Bažnyčios nariais ir galbūt susitiks su žmonėmis, nukentėjusiais nuo juos lytiškai išnaudojusių katalikų kunigų.

Vokietijos katalikų ir protestantų bendruomenės yra labai panašaus dydžio, o oficiali statistika rodo, jog iš abiejų konfesijų žmonės traukiasi būriais.

Apžvalgininkai šias tendencijas iš dalies sieja su pernai atskleistais faktais apie plačiai išplitusį vaikų tvirkinimą ir lytinį išnaudojimą, kurį kai kurie Vokietijos kunigai vykdė kelis pastaruosius dešimtmečius. Vokietijos vyskupų konferencijos pirmininkas arkivyskupas Robertas Zollitschas pripažino, kad Bažnyčiai "nesugebėjo" užkirsti kelio šiai problemai.

"Vokietija yra reformacijos tėvynė. Džiaugiuosi, kad rytoj jūs vyksite į Erfurtą - miestą, kurį smarkiai paveikė Martinas Lutheris - susitikti su protestantų Bažnyčios atstovais", - popiežiui sakė prezidentas Ch.Wulffas, turėdamas omenyje reformacijos judėjimo tėvą.

"Esu tikras, kad mums reikia paaiškinimo, kas mus skiria, o ne kas vienija", - pridūrė jis.

Ch.Wulffas pabrėžė faktą, jog jo šalies visuomenėje sentimentai religijai blėsta, tačiau taip pat pažymėjo, jog Bažnyčia turi neatsilikti nuo laikmečio dvasios ir diskutuoti dėl "savo pareigūnų klaidų" bei ieškoti, kaip "įveikti atotrūkį tarp katalikų, protestantų ir ortodoksų."

Kalbėdamas prezidento oficialioje rezidencijoje, Benediktas XVI sakė, kad žmonija privalo pasimokyti iš istorijos, ypač siaubingų įvykių XX šimtmečio Vokietijoje.

"Ši pilis, turinti dramatišką istoriją, kaip iš daugelis šio miesto pastatų, yra Vokietijos istorijos liudijimas. Blaivus žvilgsnis į praeitį, netgi jos tamsiausius puslapius, leidžia mums pasimokyti ir įgyti postūmį dabarčiai", - pontifikas aiškino Belvju rūmuose.

Pontifikas, kuris prieš tapdamas popiežiumi buvo žinomas kaip Josephas Ratzingeris, anksčiau vadovavo už kunigų moralę atsakingai Tikėjimo doktrinos kongregacijai Vatikane ir dėl savo uolumo buvo pelnęs "Dievo rotveilerio" pravardę.

Tačiau kritikai teigia, jog Benediktas XVI, reiškiantis griežtą nepritarimą dirbtiniam apvaisinimui, homoseksualumui, abortams ir moterų galimybei užimti postus Bažnyčioje, yra atitrūkęs nuo šiuolaikinio gyvenimo.

Vokietijos saugumo pajėgos prieš atvykstant pontifikui uždarė teritoriją aplink Bundestago pastatą, taip pat budėjo prie jo būsimos nakvynės vietos - apaštalinio nunciato, įsikūrusio Berlyno rajone, kuriame gyvena daugiausiai musulmonai.

Katalikų lyderiai tikisi, jog bus išvengta neramumų, kokie praeitą mėnesį buvo kilę Ispanijoje per Pasaulio jaunimo dienų festivalį, kai protesto eitynėse prieš popiežių dalyvavo tūkstančiai žmonių bei vyko susirėmimai su policija.

Tuo tarpu protestų organizatoriai nurodė, jog Berlyne susirinks bent 20 tūkst. demonstrantų, tarp kurių bus gėjų, feminisčių, ateistų, nukentėjusiųjų nuo kunigų lytinės prievartos ir kitų popiežiaus priešininkų.

"Mūsų aljansas ne protestuoja prieš tikėjimą, o veikiau ragina katalikus pasisakyti prieš Bažnyčios požiūrius", - sakė protesto akcijos "Popiežius atvyksta" koordinatorius Pascalis Ferroras.

J.Ratzingeris, gimęs Marktlio prie Ino kaime Bavarijoje, 2005 metais buvo išrinkta pirmuoju vokiečiu popiežiumi per maždaug 500 metų. Ši žinia buvo itin džiaugsmingai sutikta jo tėvynėje.

Tačiau vėliau Benedikto XVI įvaizdį aptemdė pernai pasipylę pranešimai apie kai kurių Vokietijos kunigų kelis pastaruosius dešimtmečius plačiai vykdyto lytinio išnaudojimo. Šie faktai buvo viena iš priežasčių, pernai nulemusių 181 tūkst. žmonių pasitraukimą iš Katalikų Bažnyčios - 57 tūkst. daugiau negu 2009 metais.

Vis dėlto dauguma vokiečių atrodo esantys abejingi "savo" popiežiaus viešnagei. Praeitą savaitę paskelbti apklausos rezultatai rodo, kad 86 proc. respondentų, iš jų 63 proc. katalikų, mano, jog šis vizitas jiems asmeniškai yra "iš esmės nesvarbus" arba "visiškai nesvarbus".

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo neleidžiama.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Top naujienos

Politikai pavargo nuo Pranckiečio dramos Seime: yra paprastas scenarijus, kuris remiasi pragmatiškais skaičiavimais (49)

„Deja, ponas Pranckietis pasirinko kitą kelią – žaidimą procedūromis, kas veda į niekur arba...

Ant rekordinės vertės sutarties parašą raitęs Sabonis lieka „Pacers“ klube (39)

Nuo 2017-ųjų „Pacers“ ekipos garbę ginantis Domantas Sabonis pasirašė naują ketverių...

Katkus: Karbauskis ir „valstiečių“ partija dabar jau pasiekė dugną ir įgijo daugiau priešų (363)

„Kiekviena Lietuvos valdžia pralaimi kitus rinkimus. Tad ši valdžia pralaimės kitus rinkimus, ir...

Po rekordiškos rudens šilumos – pokyčiai savaitės viduryje (2)

Šiandien Lietuvą užkliudys virš Norvegijos besisukančio ciklono pakraštys. Per mūsų kraštą...

Lietuvoje daugėja nuo sekso priklausomų žmonių: kada malonumas jau virsta liga požymiai, išduodantys priklausomybę (55)

Priklausomybė nuo sekso – Lietuvoje vis dar apipinta mitais ir dažnai net nelaikoma rimta liga....

Kai pečiais gūžčioja net Šaras: klasiškai pataikantis „Žalgiris“ – nokautuojanti jėga laida „Krepšinio zona“ (4)

Nepaisant to, kad jo marškinėliai nebekaba sostinės arenų palubėse, Šarūnas Jasikevičius...

Po šeštą parą alinančio košmaro Alytuje – naujausios žinios: kai kur tarša viršyta 10 kartų (247)

„Tie momentiniai dalykai tikrai kelia nerimą. Dėl Miklusėnų man labai neramu, darome viską, ką...

Įpyko dėl mokesčio perkant už mažiau nei 20 eurų: Lietuvos įstatymai leidžia tokį taikyti (179)

Užsakymo paruošimo mokestis , – štai su tokiu dar iki šiol nematytu mokesčiu apsipirkusi el....

Kėdainietė tikina nuo vilko apsigynusi lenta: žiūrėjau jam tiesiai į akis (260)

Kėdainių rajono gyventojai jau kuri laiką negali ramiai gyventi dėl vis labiau įžūlėjančių...

Ar tai Europa, ar Azija: kur pasimetė gruzinai? (23)

Kas išties stebina atvykus į Gruziją, tai jos dvilypumas. Šalis, o taip pat ir visas Kaukazo...