Jungtinių Valstijų prezidentas George'as W.Bushas ketvirtadienį kreipdamasis į Jungtinių Tautų (JT) Generalinę Asamblėją sakė, kad "veiksmai prieš Iraką yra neišvengiami", nebent JT imsis veiksmų įtvirtinti savo rezoliucijas, kuriose Bagdado reikalaujama nusiginkluoti.
George W. Bush
Savo kalboje G.W.Bushas negailėjo griežčiausių kaltinimų Saddamui Husseinui, teigdamas, kad Irako lyderis jau dešimtmetį po Persijos įlankos karo visiškai nepaiso JT, kurdamas masinio naikinimo ginklus, ir demonstruoja savo "panieką Jungtinėms Tautoms".

"Mes norime, kad Jungtinės Tautos būtų veiksminga ir gerbiama institucija. Dabar jos sprendimus vienašališkai pažeidinėja Irakas. Tai Jungtinių Tautų tvirtumo patikrinimas ir lemiamas momentas", - pabrėžė jis.

Baltieji rūmai ketvirtadienį paskelbė 22 puslapių dokumentą, kuriame papunkčiui išvardijami Irako įvykdyti JT rezoliucijų pažeidimai. Jame teigiama, kad Bagdadas JT rezoliucijas pažeidė dar per 1991 metų Persijos įlankos karą, po kurio pažadėjo nutraukti savo ginklų programas ir leisti ginklų inspektoriams reguliariai tikrinti, kaip šis pažadas vykdomas.

"Savo veiksmais Irakas pats sau pareiškė kaltinimus", - sakė prezidentas. "Arba Saugumo Tarybos rezoliucijos bus įtvirtintos - bus atsižvelgta į pagrįstus taikos ir saugumo reikalavimus, - arba veiksmai bus neišvengiami, - pabrėžė JAV prezidentas. - O režimas, netekęs savo legitimumo, taip pat bus nuverstas".

Pabrėžęs, jog Irako atsisakymas paklusti ankstesnėms JT rezoliucijoms kelia grėsmę JT autoritetui, G.W.Bushas sakė, kad Jungtinės Valstijos "drauge su kitomis JT Saugumo Tarybos narėmis parengs naują rezoliuciją dėl Irako", ir paragino padaryti tai greitai, "per kelias savaites".

Kaip sakė prezidentas, Saugumo Taryba savo laiku buvo kuriama tam, kad skirtingai nei pirmtakė - Tautų Lyga, - Jungtinės Tautos neapsiribotų kalbomis, bet imtųsi ryžtingų veiksmų. Kaip tik tokio sprendimo dabar JAV laukia iš JT. "Rezoliucija turi būti labai griežta", - pabrėžė G.W.Bushas

"Jei Irako režimas vėl nepaklus mums, pasaulis privalo apgalvotai ir ryžtingai priversti jį tai daryti, - sakė prezidentas. - Jungtinių Valstijų tikslais neturi būti abejojama". Pasak G.W.Busho, Irakas "gerina ir plečia" objektus cheminiam ginklui kurti".

Irakas "keletą kartų mėgino įsigyti itin tvirtų aliuminio vamzdžių, tinkamų branduolinio ginklo gamybai naudojamam uranui sodrinti, - sakė G.W.Bushas. - Jei Irakas gaus šios medžiagos, jis galės sukurti branduolinį ginklą per vienerius metus".

Pasak prezidento, tikėti "gerais šio režimo ketinimais" reiškia rizikuoti daugybės nekaltų žmonių gyvybėmis. "Jei Irakas nori taikos, jis privalo nedelsdamas ir be jokių sąlygų atiduoti ar sunaikinti visus masinio naikinimo ginklus, tolimojo nuotolio raketas", - pažymėjo G.W.Bushas.

Jo nuomone, su Iraku susijusi padėtis gali rutuliotis pagal du variantus. "Režimas gali likti toks, koks buvo, tuomet ir padėtis visame regione liks tokia, kokia buvo. Režimas padės teroristinėms organizacijoms, ir tuomet rugsėjo 11-oji tebus baisios ateities preliudija. Kitas variantas - mes išlaisvinsime irakiečių tautą iš nelaisvės", - sakė W.W.Bushas.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo neleidžiama.
Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Apskaičiavo, kas bus Lietuvoje po penkerių metų (249)

Gyventojų skaičiaus mažėjimas Lietuvoje tampa grėsmingas. Naujausiais duomenimis, dėl...

Užsieniečių darbas Lietuvoje: kur ir už kiek dirba (64)

Ukrainos, Rusijos, Baltarusijos, Moldovos darbininkų Lietuvoje kai kurios įmonės laukia...

Kodėl Japonijoje nėra populizmo? (17)

Dešiniojo populizmo bangai besiritant per Europą, Jungtines Amerikos Valstijas, Indiją ir kai...

Mokslininkai išsiaiškino, kokio mikroelemento trūkumas itin svarbus vėžio išgyvenamumui (17)

Neseniai su krūties vėžiu sergančiomis lenkėmis atlikto tyrimo metu atskleista, kad moterys,...

Po paslaptingos modelio žūties Klaipėdos viešbutyje – sukrečiantis pokalbis (141)

Praėjusių metų lapkričio pabaigoje Lietuvą sukrėtė netikėta merginos žūtis – Klaipėdoje,...

Dvyliktasis Dakaro etapas: ilgiausią išbandymą atlaikė visi Lietuvos ekipažai Juknevičius artėja rekordo link, atnaujinta 06.59 (284)

Išbandymų dieną atlaikė visos Lietuvos komandos. Antanas Juknevičius ir Darius Vaičiulis...

Portlande Sabonio pastangos neišgelbėjo „Pacers“ nuo nesėkmės

NBA čempionate ketvirtadienį vakare penkių pergalių seriją siekė pratęsti Indianos „Pacers“...

Kodėl skandinaviškas stilius tampa keiksmažodžiu? (5)

Kai išgirstu ar pamatau žodžius „skandinaviškas stilius“ ar „skandinaviškas interjeras“,...

Kaip lietuviškoje fermoje veikia melžimo robotas ir kodėl karvės jį myli (2)

„Viskas yra robotizuota, ateini į tvartą ir nėra su kuo pasibarti“ – juokauja Žemės ūkio...

Jus stebi ne tik jūsų telefonas ir kompiuteris, bet ir automobilis (7)

Jūsų telefonas jūsų klausosi. Jūsų išmanusis televizorius jus stebi. Jūsų apsilankymai...