aA
Filipinų prezidentas Rodrigo Duterte penktadienį pasirašė prieštaringai vertinamą antiteroristinį įstatymą, kuris, pasak kritikų, gali būti panaudotas siekiant nutildyti kritikus ir suteiks naują ginklą vyriausybei kovojant su priešininkais.
Rodrigo Duterte
Rodrigo Duterte
© AFP / Scanpix

Praėjusį mėnesį Kongreso priimtas įstatymas, kurį kritikuoja žmogaus teisių grupės, leis R. Duterte suformuoti tarybą, turinčią teisę areštuoti žmones, kuriuos laiko teroristais.

Įstatymas taip pat leis juos sulaikyti kelioms savaitėms, nepateikus jokių kaltinimų. Vyriausybė tvirtina, kad šis įstatymas yra būtinas, siekiant kovoti su komunistų ir islamistų sukilėliais.

„Įstatymo pasirašymas rodo mūsų rimtą įsipareigojimą likviduoti terorizmą, kuris seniai kamuoja mūsų šalį ir sukėlė neįsivaizduojamo sielvarto ir siaubo daugeliui mūsų žmonių“, – sakė R. Duterte atstovas Harry Roque.

Tačiau aktyvistai sako, kad terorizmo apibrėžimas įstatyme yra miglotas, ir tai gali sustiprinti R. Duterte kovoje su savo kritikais. Kai kurie jų jau atlieka laisvės atėmimo bausmes arba jų laukia už tai, kad nepritarė jo vykdomai politikai, įskaitant jo karą su narkotikais, per kurį žuvo tūkstančiai žmonių.

„Per R. Duterte prezidentavimą net švelniausi vyriausybės kritikai gali būti priskirti teroristams“, – pareiškė organizacijos „Amnesty International“ Azijos skyriaus direktorius Nicholas Bequelinas.

„Ši administracija sėkmingai sukūrė naują ginklą visų įsivaizduojamų valstybės priešų žymėjimui ir medžioklei“, – pridūrė jis.

„Esant tokiam vyraujančiam nebaudžiamumo klimatui, taip miglotai „terorizmą“ apibrėžiantis įstatymas gali tik dar labiau sustiprinti išpuolius prieš žmogaus teisių gynėjus“, – kalbėjo N. Bequelinas.

Šiame įstatyme terorizmas apibrėžiamas kaip ketinimas nužudyti arba sužeisti, padaryti žalos vyriausybės arba privačiam turtui arba panaudoti masinio naikinimo ginklus, siekiant įbauginti vyriausybę arba „paskleisti baimės žinią“.

Įtariamieji gali būti laikomi areštinėje iki 24 parų, nepateikus jiems kaltinimų. Kritikai sako, kad ši nuostata neatitinka šalies konstitucijoje numatyto maksimalaus trijų parų sulaikymo be kaltinimų laikotarpio.

Anot jų, šiame įstatyme taip pat atsisakoma tokių senų saugiklių, kaip bausmės teisėsaugos pareigūnams už nepagrįstą įtariamųjų suėmimą.

„Pasirašydamas antiteroristinį įstatymą prezidentas R. Duterte įstūmė Filipinų demokratiją į prarają“, – sakė organizacijos „Human Rights Watch“ Azijos skyriaus direktoriaus pavaduotojas Philas Robertsonas.

„Šis įstatymas gali labai pabloginti žmogaus teisių padėtį Filipinuose, neriančiuose žemyn nuo katastrofiško „karo su narkotikais“ pradžios prieš ketverius metus“, – pridūrė Ph. Robertsonas.

Praėjusį mėnesį Jungtinių Tautų žmogaus teisių biuras paskelbė, kad per karą su narkotikais žuvo mažiausiai 8 663 žmonės, o įstatymų pažeidėjai yra „beveik nebaudžiami“.

Vyriausybės pareigūnai sako, kad nerimas dėl šio įstatymo yra perdėtas, nes jis negali būti taikomas, kai kalbama apie „gynybą, protestus, nuomonių skirtumus, darbo nutraukimą... nesiekiant mirties arba rimto sveikatos sutrikdymo“.

H. Roque naujienų agentūrai AFP sakė, kad R. Duterte pasirašė įstatymą, nepasiūlęs jokių pakeitimų.

Filipinų Kongresui priėmus šio įstatymo projektą, garsūs šalies verslo lyderiai, mažumą sudarantys musulmonai ir JT vyriausioji žmogaus teisių komisarė Michelle Bachelet ragino R. Duterte jį vetuoti.

BNS
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Top naujienos

Dėl skardinės alaus – įnirtinga prokurorų kova (80)

Neįtikėtina, bet prokurorai įnirtingai siekė, kad iš vienos Kretingos rajone esančios...

Nusikaltėliai iš Lietuvos toliau šiurpina Europą: iš narkotikų verslo uždirbtų pinigų – įspūdingi pirkiniai Lietuvoje (40)

Gaujos, narkotikai ir milžiniški pinigai – apie visa tai Delfi TV laidoje „Dienos interviu“...

Griežtas įspėjimas dėl Gedimino kalno: galime netekti Aukštutinės pilies rūmų ir Vakarinio bokšto (287)

Gedimino kalno Vilniuje tvarkymo projekto rengėjai įspėja apie naujas grėsmes, Nacionalinis...

Po kelionės į Tailandą – stačia galva į nuosavą verslą (4)

Donatą ir Albertą, verslą kurti įkvėpė kelionė į Tailandą . Ne veltui sakoma, kad draugą...

Europos atskalūnėms žemė slysta iš po kojų (261)

Netikėtas vieno lyderio atsistatydinimas, šokiruojantis kito pralaimėjimas ir dešimtys...

Architektūros profesionalus stebina planai dėl Vilniaus oro uosto ir Geležinkelio stoties: Europoje einama kitu keliu (2)

„Rizika nusveria naudą“ – nors šis posakis sugalvotas epidemiologų, regis, jis tiktų...

Regione baldų gamybos verslą užsukę vyrai: brangimas vyksta kosminiu greičiu (56)

Pakruojyje korpusinius baldus gaminantys Robertas Špakis ir Modestas Mackonis pasakoja apie šiandien...

Vytautė Merkytė | D+

Ekologinė katastrofa, kurios pasekmes jaučiame ir po 30 metų: laukinę gamtą ir žmonių gyvenimus sunaikino vienas alkoholikas ir vienas darboholikas (3)

Viena didžiausių mūsų laikų gamtos katastrofų prasidėjo vieną šaltą 1989 metų kovo mėnesio...

Klaipėdoje per balkoną iškritęs vyras mirė ligoninėje (9)

Klaipėdoje rastas sunkiai sužalotas vyras neišgyveno.

Norite, kad juvelyrikos dirbiniai tarnautų amžinai? Nedarykite klaidų. Lietuvių ekspertė nurodė svarbiausią taisyklę – tai nr. 1 (4)

Pajuodo sidabras? Susibraižė perlų vėrinys? Auksiniai žiedai prarado blizgesį? Juvelyrikos...