Strasbūre įsikūręs Europos Žmogaus Teisių Teismas (EŽTT) antradienį paskelbė nutartį dėl Rusijoje kalinamo buvusio naftos magnato Michailo Chodorkovskio 2004 metais pateikto skundo.

Rusijos verslininkas skunde tvirtino, kad jam Maskvos iškelta byla yra politiškai motyvuota, o jo laikymas arešte kelerius metus iki nuosprendžio - neteisėtas. Buvęs naftos milžinės "Jukos" vadovas taip pat skundėsi dėl laikymo kalėjime ir teismo salėje proceso metu sąlygų, praneša britų visuomeninio transliuotojo BBC naujienų svetainė.

EŽTT tinklalapyje paskelbtame komunikate įvardyti Žmogaus teisių konvencijos pažeidimai, padaryti suimant M.Chodorkovskį ir laikant jį arešte.

Tačiau Teismas nerado pakankamai įrodymų, jog "Jukos" byla buvo politiškai motyvuota, kaip tvirtina M.Chodorkovskio advokatai ir šalininkai.

"Chodorkovskio byla gali kelti kai kurių įtarimų dėl tikrųjų Rusijos valdžios ketinimų jį (teisiškai) persekiojant, tačiau pareiškimas dėl politinės motyvacijos reikalauja nepaneigiamų įrodymų, kurie nebuvo pateikti", - sakoma EŽTT nutartyje.

Teismas įpareigojo Rusiją sumokėti buvusiam verslo magnatui 10 tūkst. eurų (34,5 tūkst. litų) kompensaciją už padarytą moralinę žalą, taip pat padengti teismo išlaidas - 14,5 tūkst. eurų (50 tūkst. litų).

EŽTT pranešime pabrėžiama, kad ši nutartis nėra galutinė ir gali būti užginčyta.

Buvęs "Jukos" vadovas 2004 metais pateikė skundą EŽTT tuojau po to, kai tokį žingsnį žengė toje pačioje byloje kaltinamas buvęs tarptautinio finansinio susivienijimo "Menatep" vadovas Platonas Lebedevas. 2008 metais Strasbūro teismas priteisė M.Lebedevui iš Rusijos 10 tūkst. eurų.

M.Chodorkovskio ir P.Lebedevo gynėjai yra pateikę EŽTT iš viso tris skundus dėl žmogaus teisių pažeidimų, iš kurių du yra susiję su pirmąja, o trečiasis - su antrąja Rusijos teismo nagrinėta byla.

Pirmadienį buvo paskelbta, jog M.Chodorkovskis ir P.Lebedevas pateikė prašymus paleisti juos į laisvę anksčiau laiko, argumentuodami, kad jie kalėjime praleido daugiau nei pusę antrojoje byloje paskirto 13 metų laisvės atėmimo termino.

Maskvos miesto teismas gegužės 24 dieną patvirtino M.Chodorkovskio ir P.Lebedevo kaltę konstatuojančią nutartį jų antrojoje byloje, kurioje jie buvo kaltinami "Jukos" įmonių išgautos naftos pagrobimu ir už jos pardavimą gautų pinigų plovimu, tačiau vieneriais metais sutrumpino anksčiau skirtą 14 metų laisvės atėmimo bausmę.

Abu verslininkai savo kaltės nepripažįsta ir ginčija teismo sprendimus tiek pirmojoje, tiek antrojoje byloje. M.Chodorkovskis tvirtina, kad šios bylos yra politiškai motyvuotos.

M.Chodorkovskis už grotų atsidūrė 2003 metais, kai buvo sulaikytas pareigūnų savo privačiame lėktuve. Tai nutiko pačiame "Jukos" įkūrėjo kovos su Kremliumi įkarštyje, kai jis mėgino daryti įtaką Rusijos energetikos politikai ir finansavo įvairius opozicinius judėjimus.