aA
Europos galingosios valstybės aktyvuoja ginčų mechanizmą Iranui dėl nesilaikymo JCPOA susitarime nurodomų sąlygų, po to kai Teheranas pranešė nebesilaikysiantis sutartyje nurodytų apribojimų dėl urano sodrinimo, praneša BBC.
Hassanas Rouhani
Hassanas Rouhani
© AP / Scanpix

Iranas pranešė neberibosiantis urano sodrinimo iki sutartyje nurodyto lygmens. Teherano teigimu, tai yra atsakas už JAV sankcijas, kurios šias įvedė po to, kai pasitraukė iš susitarimo 2018 metais.

Londonas, Berlynas ir Paryžius iki šiol atkakliai kovojo dėl šio susitarimo išsaugojimu, nors tiek Vašingtonas, tiek Teheranas jau anksčiau apskelbė, kad susitarimo laikytis nebeketina. Dėl šios priežasties šio susitarimo galiojimas buvo pakibęs ant plauko.

Šis Europos valstybių veiksmas gali lemti visišką branduolinio susitarimo su Iranu pabaigą. Susitarimą be šių šalių taip pat pasirašė Kinija ir Rusija, kurios iki šiol jį palaikė.

„Mums neliko kito pasirinkimo, turint omenyje Irano veiksmus“, – sakoma Jungtinės Karalystės, Prancūzijos ir Vokietijos pareiškime. Jame priduriama, kad Teheranas „nevykdo savo įsipareigojimų“ pagal daugiašalį susitarimą.

Tačiau šios trys šalys nurodė, kad „dar kartą pareiškia savo įsipareigojimą“ susitarimui ir neprisidės prie „kampanijos taikyti maksimalų spaudimą Iranui“, kurią vykdo JAV prezidentas Donaldas Trumpas, 2018 metais pasitraukęs iš minimos sutarties.

Branduolinis susitarimas užtikrino, kad Irano branduolinė programa būtų naudojama tik energetikos tikslais. Iranas įsipareigojo nesodrinti urano virš sutartos 3,67% ribos, o mainais JAV atšaukė dalį sankcijų, smaugusių Irano ekonomiką. Inspektoriai iš susitarimo šalių galėjo bet kada ir bet perspėjimo tikrinti visus Irano branduolinius objektus.

JCPOA numatyta, kad jei kuri nors šalis mano, kad kita šalis nevykdo įsipareigojimų, ji gali pranešti apie tai Bendrajai komisijai, kurią sudaro JK, Prancūzija, Vokietija, Iranas, Rusija, Kinija ir ES. Tokiu veiksmu inicijuojamas mechanizmas, galintis nulemti pasaulinių JT sankcijų Iranui sugrąžinimą.

D. Trumpas po pasitraukimo iš sutarties grąžino sankcijas Iranui ir reikalavo naujo susitarimo, įpareigojančio visam laikui apriboti urano sodrinimą ir kartu įtraukti balistinių raketų programos ribojimą. Iranas atmetė tokius reikalavimus.

Atnaujintos sankcijos smogė Irano naftos pardavimams, smarkiai smuko valiutos vertė, aukštyn šoko infliacija.

Iranas ruošiasi paduoti į teismą Trumpą dėl Soleimani nužudymo


Iranas ketina paduoti JAV prezidentą Donaldą Trumpą į Tarptautinį Baudžiamąjį Teismą Hagoje dėl įtakingo generolo Qasemo Soleimani nužudymo per antskrydį Bagdade anksčiau šį mėnesį, antradienį žurnalistams pareiškė iraniečių teismų sistemos atstovas Gholamhosseinas Esmaili.

„Aišku, kad Qasemo Soleimani nužudymas buvo teroro aktas. Paduosime Hagoje ieškinį prieš Donaldą Trumpą, amerikiečių karius Irake“, – tvirtino pareigūnas, kurį citavo Irano žiniasklaida.

Irano Revoliucinės gvardijos elitinių Kudso (Jeruzalės) pajėgų vadas Q. Soleimani žuvo sausio 3-iąją per JAV drono smūgį Bagdade. Iranas po šio antskrydžio apšaudė karines bazes Irake, kurias naudoja JAV kariai.

Sieks sugrąžinti Iraną prie visiško laikymosi


Tačiau šios trys šalys nurodė, kad „dar kartą pareiškia savo įsipareigojimą“ susitarimui ir išreiškė „ryžtą dirbti su visais dalyviais, kad jį išsaugotume“.

„Atsižvelgus į pastarojo meto įvykius, dar svarbiau tampa nepridėti branduolinio ginklo platinimo krizės prie dabartinės eskalacijos, keliančios grėsmę visam regionui“, – priduriama pareiškime.

„Viliamės sugrąžinti Iraną prie visiško savo įsipareigojimų pagal JCPOA laikymosi“, – sakoma jame.

2015-ųjų susitarimu siekta mainais į sankcijų sušvelninimą apriboti Irano branduolines ambicijas, Vakarams būgštaujant, kad Teheranas siekė susikurti branduolinių ginklų.

JK, Vokietija ir Prancūzija pabrėžė, kad neprisidės prie „kampanijos taikyti maksimalų spaudimą Iranui“, kurią vykdo JAV prezidentas Donaldas Trumpas, 2018 metais pasitraukęs iš minimos sutarties.

Šis D. Trumpo žingsnis reiškė, kad Iranui nepavyko pasinaudoti sankcijų sušvelninimu, kaip Teheranas tikėjosi, ir sukėlė daugiau sunkumų šlubuojančiai šalies ekonomikai.

Be to, lapkritį Iraną sukrėtė neeiliniai protestai, kuriuos išprovokavo pakilusios degalų kainos.

Nors ES galingosios valstybės aiškiai pabrėžė, kad yra įsipareigojusios tam susitarimui, JK ministras pirmininkas Borisas Johnsonas antradienį pareiškė, kad „Donaldo Trumpo susitarimas“ galėtų pakeisti JCPOA.

„Jeigu jos atsisakysime, mums reikės pakaitalo“, – sakė B. Johnsonas, turėdamas galvoje 2015-aisiais pasirašytą branduolinį susitarimą.

B. Johnsonas sakė, kad „Donaldo Trumpo susitarimas“ būtų „puikus kelias judėti pirmyn“, tačiau jokių šios iniciatyvos detalių nepateikė.

„Amerikos požiūriu, tai ydinga sutartis, ji baigia galioti, be to, ji buvo parengta JAV prezidento pareigas einant [Barackui] Obamai", – sakė britų premjeras.

„Prezidentas D. Trumpas puikiai moka sudarinėti sutartis – taip mano ne tik jis pats, bet ir daugelis kitų. Dirbkime drauge ir pakeiskime JCPOA Trumpo susitarimu“, – sakė B. Johnsonas

Tęs diplomatines pastangas


Tačiau ES diplomatijos vadovas Josepas Borrellis pareiškė, kad dabar yra „svarbiau nei kada nors anksčiau“ išsaugoti 2015-ųjų Irano branduolinį susitarimą, „atsižvelgus į tebesitęsiančią pavojingą eskalaciją Artimuosiuose Rytuose“.

Praėjusią savaitę įtampa tarp Irano ir Jungtinių Valstijų pasiekė aukščiausią lygį nuo įkaitų krizės JAV ambasadoje Teherane, kilusios praėjus mažiau nei devyniems mėnesiams po Vašingtono remto Irano šacho nuvertimo per 1979-ųjų Islamo revoliuciją.

Jungtinės Valstijos nukovė Q. Soleimani per antskrydį Irako sostinėje Bagdade, o Iranas pažadėjo už tai atkeršyti.

Ir nors Irano ataka prieš Irako bazes, kuriomis naudojasi JAV kariai, buvo laikoma palyginti proporcingu Teherano atsaku į Q. Soleimani žūtį, iraniečių pajėgos praėjusią savaitę pripažino, kad per klaidą numušė Teherano oro uoste pakilusį ukrainiečių lainerį, kuriame buvo 176 žmonės. Visi jie žuvo.

Analitikai tvirtina, kad Europa tebeturi galimybę primygtinai reikalauti diplomatijos, Teheranui užimant gynybines pozicijas po pripažinimo, kad numušė keleivinį lėktuvą.

„Matau galimybę vėl įsitraukti [į derybas] bent jau branduolinėje srityje“, - naujienų agentūrai AFP sakė Alexas Vatanka iš Vašingtone įsikūrusio pelno nesiekiančio Artimųjų Rytų instituto (MEI).

„Manau, kad iraniečiai tai padarytų daugiašalėje aplinkoje“, – pridūrė jis.

www.DELFI.lt
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(9 žmonės įvertino)
3.5556

Top naujienos

Karoliniškes ryja „šiukšlių monstras“: paviešinti vaizdai šokiruoja (63)

„Karoliniškių sąvartynas“ arba „šiukšlių monstras“, – taip vilnietė Jurgita...

Precedento neturintis sprendimas: ŠMM nutarė prisiimti atsakomybę dėl vaikų centre prievartautų paauglių (26)

Švietimo, mokslo ir sporto ministerija (ŠMM) priėmė precedento neturintį sprendimą – po net...

Putinas dar gali nustebinti: tai tik įžanginis šūvis (107)

Kai Valstybės Dūmos pirmininkas Viačeslavas Volodinas sukvietė vyriausiuosius įstatymų leidėjus...

Baigtas Ūkio banko ikiteisminis tyrimas: pareikšti įtarimai 13 asmenų (13)

Generalinė prokuratūra antradienį pranešė, kad baigė dalį žlugusio Ūkio banko ikiteisminio...

Navickienė neigia Karbauskio įtarimus dėl neužmirštuolės ženklo: tiesiog norėjau jį apsaugoti (148)

Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos ( LVŽS ) pirmininkas Ramūnas Karbauskis antradienio...

Rusija nebeįsileidžia turistų iš Kinijos, uždaromos sienos (19)

Rusija nebepriima turistų grupių iš Kinijos – toks sprendimas priimtas baiminantis naujo...

Seimas sugriežtino taršos kontrolę: baudos didės (2)

Seimas antradienį neeilinėje sesijoje priėmė aplinkos taršos kontrolę ir prevenciją...

„Sodra“ siunčia priminimus tūkstančiams – laukia sprendimas visam gyvenimui (77)

„Sodra“ pakartotinai išsiuntė 8600 elektroninių laiškų ir 36 tūkst. pranešimų į asmenines...

Karbauskis: ekonomikos ir inovacijų ministro kėdė gali būti tuščia iki kovo (37)

Ekonomikos ir inovacijų ministro kėdė gali likti laisva iki pat kovo mėnesio, antradienį Seime...

Žymusis piligrimų kelias pasiekė ir Lietuvą: ypač traukia jaunimą (12)

Ne vienas keliautojas iš Lietuvos jau yra mynęs senąjį, daugiau nei tūkstantį metų...