aA
Ketvirtadienį Europos Parlamentas pasiūlė išplėsti visuomenės teisę susipažinti su ES institucijų turimais dokumentais. Iš esmės visi institucijų ir kitų struktūrų dokumentai turėtų būti prieinami visuomenei, su tam tikromis išimtimis. Šiuos siūlymus toliau svarstys ES Tarybas, skelbiama pranešime spaudai.
Rašto darbai
© Shutterstock nuotr.

Galiojantys teisės aktai dėl galimybės visuomenei susipažinti su dokumentais apima tik Europos Parlamentą, ES Tarybą ir Europos Komisiją. Siekiama išplėsti jo taikymą visoms ES institucijoms, agentūroms bei kitoms struktūroms.

Parlamentas siūlo išplėsti „dokumento“ sąvoką – juo būtų laikomas bet koks duomenų turinys nepriklausomai nuo to, ar jis parašytas ant popieriaus, ar laikomas elektronine forma, ar garso bei vaizdo įraše. Jis turi būti susijęs su ES institucijos, agentūros ar kitos struktūros atsakomybės sritimi.

Iš esmės visi institucijų ir kitų struktūrų dokumentai turėtų būti prieinami visuomenei, mano EP nariai. Vis dėlto vidaus naudojimo dokumentai bei dokumentai, susiję su klausimu, dėl kurio ta institucija dar nepriėmė sprendimo, galėtų būti neatskleidžiami, „jei jų atskleidimas akivaizdžiai ir rimtai pakenktų sprendimo priėmimo procesui“. Europos Teisingumo Teismas, Europos centrinis bankas ir Europos investicijų bankas turėtų atverti visuomenei tik tuos dokumentus, kuriais atliekamas administravimas. Be to, numatytos išimtys siekiant apsaugoti tam tikrus viešuosius ar privačius interesus – tokius kaip visuomenės saugumas, intelektinės nuosavybės teisės ir pan. Kiekvienu tokiu atsisakymo atveju būtų privalu objektyvai pagrįsti riziką viešiesiems ar privatiems interesams.

Europarlamentarai siekia netaikyti šių išimčių teisėkūros procedūros eigoje perduodamiems dokumentams, taip pat dokumentams, kuriais lobistai ir kitos suinteresuotos šalys bando daryti įtaką politikos formavimui. Be to, išimtys gali būti netaikomos, jei yra „svarbesnis viešasis interesas atskleisti informaciją“ – toks kaip žmogaus teisių apsauga, teisingas viešųjų lėšų valdymas arba aplinkosauga.

Parlamentas taip pat siekia sugriežtinti taisykles, pagal kurias ES institucija ar kita struktūra galėtų dokumentą įslaptinti naudodamasi klasifikavimo procedūra – „ES visiškai slaptai“, „ES slapta“, „ES konfidencialu“ ir „ES riboto naudojimo“. Dokumentą galima būtų taip klasifikuoti tik tuo atveju, jei jo atskleidimas pakenktų esminiams ES ar valstybių narių interesams, ypač visuomenės saugumo ar gynybos srityse.

Europarlamentarai taip pat siekia, kad ES valstybės neturėtų teisės uždrausti susipažinti su jų dokumentais, atsiųstais ES struktūroms, netgi remdamosi savo teisės aktais. Vis dėlto su jomis turėtų būti konsultuojamasi siekiant įvertinti, ar dokumentui turėtų būti taikoma išimtis, numatyta šiame reglamente.

EP rezoliucijai pritarė 394 EP nariai, nepritarė 197, o susilaikė 35. Parlamentas toliau derėsis su ES Taryba ir Europos Komisija siekdamas kompromiso dėl šio reglamento. Tikėtinas antrasis svarstymas.

www.DELFI.lt
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
|Populiariausi straipsniai ir video
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Top naujienos

Karščiuojantį vaiką po viešnagės Italijoje į ligoninę atvežusi mama pratrūko: pasibaisėjo tuo, kaip buvo elgiamasi (32)

Beveik para be ligoninės maisto, naktis su vaiku vienoje lovoje – tokiomis sąlygomis tenka laukti...

Iš patikros Kauno oro uoste pasijuokęs Messina ragino nebepanikuoti: gal išprotėjote? (167)

Ettore Messina skeptiškai vertina nervingą ažiotažą, kurį kelia nevaldomas koronaviruso...

JAV specialistas: pandemija neišvengiama ir ji bus skausminga gera žinia, kad koronavirusas gailestingas vaikams

Tuščios mokyklų klasės, duris užvėrę restoranai ir pacientais užgrūstos ligoninės. Tokius...

Veryga pasakė, kodėl neleis tirtis savanoriškai ir kas neturėtų eiti į darbą (251)

Po ekstremalios situacijos paskelbimo visoje Lietuvoje dėl koronaviruso grėsmės, ketvirtadienį...

Gyvai / Vienos didžiausių baldų įmonių Lietuvoje vadovas: pinigai ir laimė – tokie sunkiai į vieną krūvą suplakami dalykai „Delfi“ laida „Atsakingas požiūris“ (1)

Šios savaitės Delfi laidos „ Atsakingas požiūris “ vedėjo, žurnalisto Rimvydo Valatkos...

Pasitikrinkite, ar mokate vairuoti – pamėginkite įveikti „Regitros“ teorijos egzaminą kokios klaidos dažniausios (85)

Norėdami sėsti prie automobilio vairo, užsilipti ant motociklo, kitaip tariant, tiesiog pradėti...

Rūta Steponavičienė

Kodėl sveika meilė – toks retas reiškinys mūsų visuomenėje?

Meilės trokšta visi – nuo mažo vaiko iki senjoro, deja, šis gyvenimo variklis įneša daugiau...

Lietuvės laukė nemaloni staigmena darbo susitikime Taline: kolegės iš Latvijos atvyko su užsikrėtusiu žmogumi (96)

Šiandien buvo pranešta, kad Estijoje užfiksuotas pirmasis koronaviruso atvejis. Buvo skelbiama,...

Nuo koronaviruso mirė buvęs Irano ambasadorius Vatikane (7)

Buvęs Irano ambasadorius Vatikane ir Egipte Hadi Khosrowshahi mirė nuo koronaviruso sukelto...

|Maža didelių žinių kaina