aA
Europos Parlamentas (EP) ketvirtadienį priimtoje rezoliucijoje ragina Rusiją išlaikyti Ukrainos vienybę bei teritorinį vientisumą. Europarlamentarai primena, kad prieš 10 metų Budapešto memorandumu Rusija įsipareigojo gerbti Ukrainos teritorinį vientisumą ir nedaryti ekonominio spaudimo siekiant savų interesų.
© AP/Scanpix

Diena anksčiau, trečiadienį, diskutuodami dėl Ukrainos rezoliucijos, EP nariai ragino Maskvą negrasinti Kijevui, o galimą intervenciją vertino kaip būsimą klaidą bei katastrofą. „Jei Putinas sukels pavojų teritoriniam Ukrainos vientisumui, galiausiai jis ne tik praras draugus oligarchus, bet ir Ukrainos piliečius. Parlamentas turėtų pasakyti labai aiškiai – palaikome teritorinį šalies vientisumą su Krymu. Prašome Rusijos ir Putino – patraukite kariuomenę nuo sienos. Ar jūs tikrai grasinate? Ar norite įžengti? Tai būtų katastrofa“, – EP kalbėjo Socialistų ir demokratų frakcijos lyderis Hannesas Swoboda.

Karščiausių diskusijų susilaukė EP nario iš Lenkijos Jacek Saryuszo-Wolskio siūlymas pažadėti Ukrainai narystę Europos Sąjungoje (ES), jei šalis įgyvendins kriterijus. Pasak parlamentaro, reikia remtis ES sutarties 49 straipsniu ir aiškiai įvardinti, kad Ukraina turi europinę perspektyvą.

„Nepasakydami apie perspektyvą dabar, kai yra demokratinė valdžia, nusiųsime labai blogą signalą į Ukrainą, nors lapkritį buvome pasiruošę perspektyvą pažadėti Janukovyčiaus režimui. Būtų labai gaila ir apmaudu, jei tai įvyktų, – parodytume ukrainiečiams, kad siūlome mažiau už didesnes jų pastangas“, – kalbėjo J. Saryuszas-Wolskis.

Tačiau užkulisiuose dalis frakcijų kolegų prašė lenko atsiimti pataisą, nes manyta, kad EP tikrai jai nepritars. Mat žinodami neigiamą Vakarų Europos gyventojų nusiteikimą dėl ES plėtros, prieš artėjančius rinkimus politikai apskritai vengia apie tai kalbėti. Nenorėjęs būti pristatytas šaltinis Parlamente teigė, kad „patys sau būtume šovę į koją“.

Įtikinėjimai atsiimti pataisą vyko iki trečiadienio vėlumos, Europos Liaudies frakcijos posėdyje parlamentarai ginčijosi ir vos valdė aistras. „Neturime siūlyti dalykų, kurių patys dar nesame pasiruošę duoti. Pritariu visoms sutartims ir 49 straipsniui. Tačiau sakau, kad nenoriu labiau jo detalizuoti, nes tai sukurs iliuzijas, kad narystės ES galima tikėtis labai greitai“, – diskusijoje kalbėjo EP narys iš Nyderlandų Johannesas Cornelis van Baalenas.

Europarlamentaras iš Lenkijos galiausiai buvo įtikintas atsiimti savo pataisą, tačiau su kitais EP nariais pateikė naują siūlymą įtraukti į rezoliuciją švelniau skambančią frazę, kad „Ukraina gali kreiptis į ES dėl tapimo nare“. EP balsuodamas tokiai nuostatai pritarė.

EP taip pat paragino Europos Komisiją ir Bendrijos šalis surengti donorų konferenciją ir skirti Ukrainai gyvybiškai svarbią finansinė pagalbą. Skelbiama, kad šaliai reikia 36 mlrd. JAV dolerių, 4 mlrd. – per artimiausią savaitę.

EP taip pat pabrėžė, kad ES neturi atsisakyti planų taikyti sankcijas Ukrainos pareigūnams, atsakingiems už protestuotojų žudymą – mat prieš savaitę nusprendus įvesti sankcijas, šiandien jos dar neveikia. Manoma, kad procesą vilkina Vokietija bei Prancūzija. ES ministrai susitarė prie žudymų Maidane prisidėjusiems Ukrainos pareigūnams neleisti įvažiuoti į ES teritoriją bei užšaldyti ES bankuose esančias jų sąskaitas.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

„Putino liudininkai“: 2012-aisiais prasidėjo tikros nesąmonės (44)

Vitalijaus Manskio dokumentinis filmas „Putino liudininkai“ – viena iš svarbiausių...

Po daugelio metų aplankė Gariūnus: tokias kainas mieste sunkiai rasi (21)

Ilgus metus Gariūnuose nesilankiusi Aistė apniukusį šeštadienį nusprendė netysoti namie, o...

Dar vienas skandalas Kaune: medikus šokiravo motinos elgesys su mažyliu – skubiai iškvietė vaikų teises (524)

Motina meta kaltinimus Kauno klinikų medikams . Anot jos, šie galimai per stipriai suspaudė vaiką.

Po žinių apie sniegą – patikslinta sinoptikų prognozė: nemalonumai užklups netikėtai (3)

Sekmadienio dieną Lietuvos padangė bus debesuota. Nedideli pragiedruliais pasirodys kai kuriose...

Rumunai suvarpė Lietuvos vartus ir išmetė rinktinę į žemiausią divizioną (296)

Šeštadienį daugiau nei 15 tūkstančių vietų turinčiame Ploješčio miesto stadione vykusiose...

Vieta, apie kurią lietuviai galėjo tik pasvajoti: paslaptingas kino teatras, kur leidžiama daugiau nei įprastai (67)

Sostinėje įsikūrė nauja vieta, apie kurią anksčiau net nesvajojote, kad tokia gali būti. Po...

Žurnalistė apsilankė nuogalių kurorte: orgijos vyko vidury baltos dienos (137)

„Ateik greičiau pažiūrėti! Aname balkone vyksta orgija!“ – sušukau savo seseriai, rodydama...

Kremliaus kėslai verčia sunerimti: visai šalia Lietuvos – pavojingi signalai (110)

Latvija švenčia šimtmetį . Tačiau Latvijos parlamentarai nespėjo įteikti dovanos šaliai –...

Pažintis socialiniame tinkle: kaip vos iš kelių žinučių suprasti, kad viskas baigsis blogai (181)

„Tinder“, „Facebook“ ir kiti socialiniai jau kurį laiką yra kone populiariausia platforma...