Europos Parlamentas (EP) ketvirtadienį priimtoje rezoliucijoje ragina Rusiją išlaikyti Ukrainos vienybę bei teritorinį vientisumą. Europarlamentarai primena, kad prieš 10 metų Budapešto memorandumu Rusija įsipareigojo gerbti Ukrainos teritorinį vientisumą ir nedaryti ekonominio spaudimo siekiant savų interesų.
© AP/Scanpix

Diena anksčiau, trečiadienį, diskutuodami dėl Ukrainos rezoliucijos, EP nariai ragino Maskvą negrasinti Kijevui, o galimą intervenciją vertino kaip būsimą klaidą bei katastrofą. „Jei Putinas sukels pavojų teritoriniam Ukrainos vientisumui, galiausiai jis ne tik praras draugus oligarchus, bet ir Ukrainos piliečius. Parlamentas turėtų pasakyti labai aiškiai – palaikome teritorinį šalies vientisumą su Krymu. Prašome Rusijos ir Putino – patraukite kariuomenę nuo sienos. Ar jūs tikrai grasinate? Ar norite įžengti? Tai būtų katastrofa“, – EP kalbėjo Socialistų ir demokratų frakcijos lyderis Hannesas Swoboda.

Karščiausių diskusijų susilaukė EP nario iš Lenkijos Jacek Saryuszo-Wolskio siūlymas pažadėti Ukrainai narystę Europos Sąjungoje (ES), jei šalis įgyvendins kriterijus. Pasak parlamentaro, reikia remtis ES sutarties 49 straipsniu ir aiškiai įvardinti, kad Ukraina turi europinę perspektyvą.

„Nepasakydami apie perspektyvą dabar, kai yra demokratinė valdžia, nusiųsime labai blogą signalą į Ukrainą, nors lapkritį buvome pasiruošę perspektyvą pažadėti Janukovyčiaus režimui. Būtų labai gaila ir apmaudu, jei tai įvyktų, – parodytume ukrainiečiams, kad siūlome mažiau už didesnes jų pastangas“, – kalbėjo J. Saryuszas-Wolskis.

Tačiau užkulisiuose dalis frakcijų kolegų prašė lenko atsiimti pataisą, nes manyta, kad EP tikrai jai nepritars. Mat žinodami neigiamą Vakarų Europos gyventojų nusiteikimą dėl ES plėtros, prieš artėjančius rinkimus politikai apskritai vengia apie tai kalbėti. Nenorėjęs būti pristatytas šaltinis Parlamente teigė, kad „patys sau būtume šovę į koją“.

Įtikinėjimai atsiimti pataisą vyko iki trečiadienio vėlumos, Europos Liaudies frakcijos posėdyje parlamentarai ginčijosi ir vos valdė aistras. „Neturime siūlyti dalykų, kurių patys dar nesame pasiruošę duoti. Pritariu visoms sutartims ir 49 straipsniui. Tačiau sakau, kad nenoriu labiau jo detalizuoti, nes tai sukurs iliuzijas, kad narystės ES galima tikėtis labai greitai“, – diskusijoje kalbėjo EP narys iš Nyderlandų Johannesas Cornelis van Baalenas.

Europarlamentaras iš Lenkijos galiausiai buvo įtikintas atsiimti savo pataisą, tačiau su kitais EP nariais pateikė naują siūlymą įtraukti į rezoliuciją švelniau skambančią frazę, kad „Ukraina gali kreiptis į ES dėl tapimo nare“. EP balsuodamas tokiai nuostatai pritarė.

EP taip pat paragino Europos Komisiją ir Bendrijos šalis surengti donorų konferenciją ir skirti Ukrainai gyvybiškai svarbią finansinė pagalbą. Skelbiama, kad šaliai reikia 36 mlrd. JAV dolerių, 4 mlrd. – per artimiausią savaitę.

EP taip pat pabrėžė, kad ES neturi atsisakyti planų taikyti sankcijas Ukrainos pareigūnams, atsakingiems už protestuotojų žudymą – mat prieš savaitę nusprendus įvesti sankcijas, šiandien jos dar neveikia. Manoma, kad procesą vilkina Vokietija bei Prancūzija. ES ministrai susitarė prie žudymų Maidane prisidėjusiems Ukrainos pareigūnams neleisti įvažiuoti į ES teritoriją bei užšaldyti ES bankuose esančias jų sąskaitas.

Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Moters pagalbos šauksmas: kur dėtis po skyrybų su vaikais? (10)

Su vyru besiskirianti moteris atsidūrė akligatvyje – turi išsikraustyti iš namų, socialinio...

Gražulio vaikelio susilaukusi palangiškė: jis atsiprašė visos Lietuvos, tik ne manęs ir dukrelės (474)

Skandalingojo politiko Petro Gražulio vaikelio susilaukusi palangiškė Birutė Navickaitė neslepia,...

Vakarą praleidau ligoninės priimamajame: prakaito, alkoholio, šlapimo kvapai ir ilgas laukimas (318)

Niekas nenorėtų ten patekti. Nei kaip pacientas, nei kaip lydintysis. Bet kartais ne pačioje...

Mokesčių inspekcija paskaičiavo: jei 12 eurų mokate už kepsnį – turėtų atnešti du kilogramus mėsos (449)

Palangos verslininkų noras per vasarą užsidirbti visiems metams padarė meškos paslaugą visos...

Romas Sadauskas-Kvietkevičius. Nerašyta lietuvių sandora su valdžia: svarbiausia, kad nebūtų permainų (3)

Nesakykit man, kad po Šv. Jono dienos jau trumpėja, o sausros iškamuota gamta pradeda ruoštis...

Nakvynė pajūryje už 5 eurus: poilsiautojai iškenčia vos 2-3 dienas (160)

„Šalta, žmonių nėra, vasara – š*****“, – piktai rėžia namelius poilsiautojams...

Lietuvą palikdama Eurika Masytė sunkiai tramdė ašaras: ir šiandien dar jaučiuosi nepritapusi (134)

Minint valstybines šventes vis dar skamba legendinė daina „Laisvė“ ir turbūt nėra žmogaus...

Gentvilas: žemi liberalų reitingai – sunkiausio partijos laikotarpio atspindys (71)

Liberalų sąjūdžio pirmininkas Eugenijus Gentvilas sako, kad rekordiškai žemi jo vadovaujamos...

Atsakymas Užkalniui: Vilnius – nuostabus miestas (44)

Esu vilnietis, gyvenu čia jau apie dešimt metų, dirbu, kuriu šeimą ir didžiuojuosi savo miestu.

Bendrauti su Adomaičiu vengęs Brazys nesitiki stebuklų iš sugrįžtančių rinktinės veteranų (26)

Pirmąjį sezoną Vilniaus „Lietuvos ryto“ trenerių štabe pabaigęs Mindaugas Brazys poilsio...