aA
Ką tik pasibaigus gana laisvai nuo suvaržymų vasarai, lyginant su griežtais karantinais pandemijos pradžioje, Europa, siekdama sustabdyti antrąją koronaviruso bangą, išbando naują strategiją.
Europa imasi naujos kovos su COVID-19 strategijos
© AP / Scanpix

Priešingai nei griežtais be išlygų nurodymais „likti namie“, būdingais reakcijai į COVID-19 pirmąją bangą, daliniu karantinu nesitikima visiškai sustabdyti viruso plitimą. Juo veikiau siekiama nukreipti ugnį į židinius – pavyzdžiui, tam tikrus rajonus, naktinius klubus ar privačius vakarėlius, tuo pat metu atsisakant uždaryti didelę dalį ekonomikos.

Esant nedideliam mirštamumui, palyginti su praėjusiu pavasariu, nepaisant infekcijų protrūkių Prancūzijoje, Ispanijoje, Jungtinėje Karalystėje ir kitose šalyse, vyriausybės bando išvengti drakoniškų priemonių, sukėlusių giliausias recesijas per visą atmenamą istoriją.

Daliniai ir kintantys karantinai greičiausiai taps norma bent jau iki kitų metų, šalims laukiant veiksmingo ir plačiai prieinamo vakcinavimo.

„Mes dar daug ką turime nuveikti, – kalbėjo Michaelas Osterholmas, Minesotos universiteto infekcinių ligų tyrimų ir kontrolės centro direktorius. – Nemanau, kad žmonės tą iki galo supranta. Geriausiu atveju, mes vis dar tik įpusėję beisbolą kėlinį.“

Viena pamoka, išmokta Azijos – Ramiojo vandenyno regione, yra ta, kad dalinis karantinas veikia tik tada, kai derinamas su platesnio masto testavimo bei sekimo strategija.

Europos nesugebėjimas patenkinti didėjančios testavimo paklausos ir sekimo pajėgumų trūkumas kai kuriose šalyse leidžia daryti prielaidą, jog regionui gali būti nelengva laikytis šios naujos strategijos.

Naujos priemonės

Tai nesustabdė vyriausybių nuo bandymų. Šią savaitę ne vienoje Vakarų Europos valstybėje valdžia sustiprino suvaržymus naktiniam gyvenimui, apribojo susibūrimus ir sugriežtino taisykles dėl kaukių dėvėjimo viešose vietose.

Jungtinėje Karalystėje premjeras Borisas Johnsonas paprašė gyventojų, jei įmanoma, šešis mėnesius dirbti iš namų, ir nurodė restoranams ir aludėms užsidaryti po 22 valandos.

Prancūzijoje barai Paryžiaus regione ir kituose miestuose bus priversti nuo pirmadienio užsidaryti vėliausiai 22 valandą, tuo tarpu Marselio rajone, kuris šiuo metu yra vienas iš labiausiai paveiktų koronaviruso, bus uždaryti visi restoranai ir barai, trečiadienio vakare pranešė sveikatos ministras Olivier Veranas.

Nors vyriausybė šiuo metu nesvarsto planų skelbti karantiną, netgi dalinį, sakė O. Veranas, ji ribos žmonių skaičių renginiuose, o nuo šeštadienio įves naujų suvaržymų privatiems susibūrimams.

Ispanijoje sveikatos ministras Salvadoras Illa paragino Madrido gyventojus be ypatingos būtinybės neiti iš namų, net jeigu restoranams, įsikūrusiems ne smarkiausiai paveiktose teritorijose, leidžiama dirbti iki 1.30 val. nakties.

Taip siekiama užtikrinti stabilią padėtį ten, kur virusas nesutrikdė darbo mokyklose ir ekonominės veiklos, užuot tiesiog viliantis, kad vakcina greitu laiku išspręs problemą, sakė Robertas Schooley, Kalifornijos San Diego infekcinių ligų specialistas.

„Mums tikrai reikia kuo greičiau apsispręsti, kaip elgtis COVID eroje, kai virusas kone žvilgčioja tau per petį“, – sakė R. Schooley.

Testavimas, sekimas

Jeigu pandemijos eigą Azijos-Ramiojo vandenyno regione vadintume bent kokiu precedentu, tikslinės priemonės galėtų suveikti, jeigu jos būtų derinamos su aktyviu testavimu ir sekimu ir jeigu vietos gyventojai jų laikytųsi.

Nuo birželio pabaigos iki rugpjūčio susidūrusios su protrūkiais, kurie kartais būdavo net stipresni nei užkrato plitimo pradžioje, šalys iš pradžių susilaikydavo nuo griežtų, be išlygų nurodymų.

Po protrūkio Pekine birželį Kinija atsisakė savo ankstesnės strategijos, kai milijonus žmonių izoliavo jų namuose. Vyriausybė veikiau uždarė mokyklas, nurodė atlikti daugiau nei 11 mln. testų ir liepė asmenims, gyvenantiems didesnės rizikos gyvenamuosiuose kompleksuose, likti namie, o daugumai kitų miesto gyventojų – per 20 mln. žmonių – leido laisvai judėti.

Tokia tikslinė strategija tampa nebeveiksminga ten, kur nežinomos kilmės infekcijų mastas auga, naujų atvejų sparčiai daugėja. Būtent tada kontaktų sekimo grandinė nutrūksta, ir pareigūnai nebeatseka tykančių besimptomių atvejų.

Dėl panašios situacijos Australijoje ir Honkonge valdžia buvo priversta grįžti prie visuotinio karantino, tikėdamasi sulėtinti viruso plitimą.

Antras didžiausias Australijos miestas, Melburnas, iš pradžių mėgino uždaryti tik municipalinius gyvenamuosius kvartalus, tapusius viruso židiniais. Bet atsirandant nesusijusiems atvejams, vyriausybė uždarė penkių milijonų žmonių miestą nuo liepos iki rugsėjo.

Honkongas, kuriame liepą buvo užfiksuotas stipriausias protrūkis, negalėjo visiškai užsidaryti, nes dalis šeimų, įsikūrusių mažuose buteliuose, neturi savo virtuvės ar vonios kambario.

Azijos finansų centras veikiau nusprendė apriboti pietų valandas restoranuose, uždraudė viešus daugiau nei dviejų asmenų susibūrimus ir nurodė dėvėti kaukes net sportuojant lauke. Miestas kas septynias dienas peržiūrėdavo priemones, kad galėtų nustatyti smūgio pažeistai ekonomikai mastą.

Strategijos kaitaliojimas kas kelios savaitės

Europos valdžia taip pat galėtų taikyti panašią strategiją, pavyzdžiui, kaitaliodama dvi griežto karantino savaites ir keturias „ne tokių griežtų“ priemonių savaites, teigia Davidas Salisbury, Londone veikiančios ekspertų grupės „Chatham House“ pasaulinės sveikatos programos docentas.

„Galimas tarpinis variantas, nebūtina griebtis visiško karantino,“ – sakė D. Salisbury.

Savo įvairialype reakcija į naujus protrūkius, Europa šiuo metu labiau primena Jungtines Valstijas, kur tiksliniai karantinai buvo įvedami studentų miesteliams ir kitiems infekcijų klasteriams, nors kiti sektoriai buvo toliau atveriami.

Dalinis karantinas kai kur Europoje pasiteisino. Italijos valdžia uždarė naktinius klubus rugpjūtį, pasirodžius pirmiesiems antrosios infekcijų bangos ženklams, – ir šaliai pavyko išvengti tokio pat pakartotinio infekcijų masto kaip Prancūzijoje ar Ispanijoje.

Vis dėlto naujosios priemonės sukėlė ir sumaišties dėl staigių vyriausybių politikos posūkių – pavyzdžiui, Jungtinei Karalystei nustojus skatinti darbuotojus grįžti į biurus, arba pasigirstant bambėjimams dėl siunčiamų prieštaringų žinučių.

Trečiadienį Miunchene, atšaukus „Oktoberfest“ šventę ir laukiant jau kitą dieną įsigaliosiančio naujo apribojimo susibūrimams – iki penkių asmenų, trys turistų gidai priešais neogotikinio stiliaus rotušę svarstė, kiek ilgai jie dar sugebės surinkti bent saujelę turistų.

„Galiojančios taisyklės yra iš tiesų nenuoseklios, – sakė Brettas Goodenas, vienas iš gidų. – Visuomenei sudėtinga prisitaikyti.“

Bloomberg
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(21 žmogus įvertino)
2.5714

Top naujienos

Delfi PliusJurga Grigienė

Keturių vaikų mama Birutė Jakučionytė apie internetines pažintis: kai kurias istorijas net nepatogu pasakoti

Birutė Jakučionytė garsėja drąsa būti atvira iki pačių savo sielos gelmių, atvirai ir...

Ekspertas ragina neapsigauti dėl Rusijos karininko žodžių: tokie išsišokimai gyvame eteryje nėra atsitiktiniai

Vilniaus universiteto Tarptautinių santykių ir politikos mokslų instituto (VU TSPMI) dėstytojas,...

Karas Ukrainoje. Rusija puola rytinius Ukrainos miestus (5)

Ketvirtadienį Ukrainos ginkluotųjų pajėgų vadas susitiko su NATO kolegomis ir teigiamai...

Rusų neįsileisiančiam Vimbldonui – skaudus dūris į nugarą

Karą Ukrainoje pradėjusios Rusijos ir jai talkinančios Baltarusijos tenisininkų nepriimsiantys...

Netikėtai gauta sąskaita daugiabučio gyventojų kišenes tuština šimtais eurų: jau perspėjami ir dėl antstolių

Vilniuje esančio daugiabučio gyventojams sukėlė šoką pastato administratoriaus planai atlikti...

Lietuvės menstruacijų atostogoms pritartų: poreikis būtų, bet yra ir blogoji pasiūlymo pusė

Ispanija tapo pirma šalimi Europoje, teikiančia įstatymų projektą, kuris numato apmokamas...

Delfi PliusEglė Gatelytė

Dėl Ukrainos dabar jau klausiama atvirai: kokį žaidimą žaidžia Scholzas? (7)

Vokietijos kanclerio Olafo Scholzo kursas ginklų Ukrainai tiekimo klausimu ir toliau lieka...

Delfi PliusJustė Tovtkevičė

Ar seksualinio potraukio sumažėjimas byloja apie neištikimybę? Specialistė atsakė apie šį ir kitus neištikimybės ženklus

Neištikimybė yra skaudus momentas santykiuose. Dažniausiai jis parodo santykiuose esančias...

Delfi PliusKristina Pocytė

Psichiškai neįgaliu apsimetęs kaunietis žudikas vedžiojo už nosies pareigūnus: aukų kūnų nerado nei narai, nei aiškiaregės

Aukų kūnų Kauno mariose ieškojo narai, į pagalbą artimieji kvietėsi net aiškiareges, tačiau...