aA
Estijos opozicinė liberalioji Reformų partija laimėjo sekmadienį įvykusius parlamento rinkimus, rodo oficialiojoje rinkimų svetainėje paskelbti rezultatai, gauti suskaičiavus visus balsus.
Juris Ratas
© Reuters / Scanpix

Antroje vietoje liko premjero Juri Ratas Centro partija, trečioje vietoje – kraštutiniai dešinieji, kuriems pozicijas padėjo sustiprinti daugiausia kaimuose gyvenančių rinkėjų nepasitenkinimas valdžia.

Buvusios europarlamentarės Kajos Kallas vadovaujama Reformų partija surinko 28,8 proc. balsų, už Centro partiją balsavo 23 proc. rinkėjų, o kraštutiniai dešinieji EKRE surinko 17,8 proc. balsų, daugiau nei padvigubindami ankstesnį savo rinkimų rezultatą.

Dvi kitos partijos, kurios šiuo metu valdo koalicijoje su J. Ratas, socialdemokratai ir konservatyvi „Isamaa“, gavo atitinkamai 9,8 proc. ir 11,4 proc. balsų.

Abi jos galėtų suvienyti jėgas su Reformų partija ir suformuoti 56 vietų daugumą 101 vietos parlamente. Kitu atveju konkuruojančios Reformų partija ir Centro partija, kurios drauge turi 60 vietų, galėtų valdyti drauge, kaip jau yra dariusios ir anksčiau.

K. Kallas sakė, kad jos partija sieks suformuoti vyriausybę, kurios valdymas bus paremtas „sveiku protu“.

„Dėkoju visiems, Reformų partija gavo labai tvirtą mandatą“, – sakė ji, kreipdamasi į partijos narius.

K. Kallas visuomeniniam transliuotojui ETV/ERR sakė, kad Reformų partija neatmeta jokių pasirinkimo galimybių dėl koalicijos formavimo, bet pabrėžė, kad „EKRE nėra mūsų pasirinkimas“. Ji pridūrė, kad jos partija turi „didelių nesutarimų su Centro partija trijose srityse: apmokestinimo, pilietybės ir švietimo“.

Tuo tarpu J. Ratas, paklaustas, ar Centro partija svarstys galimybę tapti jaunesniąja koalicijos partnere, atsakė: „Žinoma.“ Vis dėlto plačiau jis nekomentavo.

EKRE lyderis Martas Helme (Martas Helmė) iškėlė idėją dėl Centro partijos, EKRE ir „Isamaa“ koalicijos, kuri turėtų 57 vietų daugumą, pranešė ETV/ERR.

Per gana blankią priešrinkiminę kampaniją daugiausiai dėmesio buvo skiriama kasdienėms problemoms, tokioms kaip mokesčiai ir valstybės išlaidos, taip pat kalbėta apie įtampą dėl švietimo rusų kalba nemažai Estijoje gyvenančiai rusų bendruomenei ir kaimo bei miesto susiskaldymą.

EKRE ragina surengti referendumą dėl „Estxit“ – Estijos išstojimo iš ES. Dalies rinkėjų paramos ji sulaukė ir dėl pažado sumažinti pajamų mokesčius bei akcizus, taip pat – dėl antiimigracinės retorikos.

Rinkėjų aktyvumas buvo 63,1 proc., nurodė valstybinė rinkimų komisija.

Mokesčių lengvatos, pensijų didinimas

Per pastaruosius 30 Estijos nepriklausomybės metų vyriausybėje rotavo arba netgi dirbo kartu dvi tradicinės varžovės – Centro ir Reformų partijos.

Abi partijos tvirtai remia Estijos narystę Europos Sąjungoje ir NATO bei vykdė taupymo programas, leidusias išlaikyti nedideles valstybės išlaidas ir mažiausią skolos ir BVP santykį euro zonoje.

Centro partija žadėjo padidinti pensijas ir įvesti progresinius mokesčius, kad padidėtų valstybinės pajamos. Centro partiją jau seniai palaiko rusų mažuma, sudaranti maždaug ketvirtadalį 1,3 mln. Estijos gyventojų.

Centro partija žadėjo pensijas padidinti 8,4 proc., o 20 proc. pajamų mokestį ir 21 proc. pelno mokestį pakeisti progresiniais mokesčiais.

Tuo metu verslui palanki Reformų partija atmeta progresinių mokesčių sistemos idėją ir nori padidinti neapmokestinamą pajamų dydį ir sumažinti nedarbo draudimo įmokas, kad paskatintų darbo vietų kūrimą.

Šiuo metu nedarbas Estijoje sudaro mažiau nei 5 proc., o ekonomikos augimas šįmet, prognozuojama, turėtų sulėtėti iki 2,7 procento. Pernai šalies ekonomikos augimas siekė 3,9 procento.

Reklamos specialistas Lauri (Lauris), pageidavęs neviešinti savo pavardės, naujienų agentūrai AFP sakė, kad tokių partijų, kaip EKRE, propaguojama izoliacinė ir konservatyvi užsienio bei socialinė politika turėtų kelti susirūpinimą.

„Dabar tokia tendencija matoma Vakarų Europoje, pavyzdžiui, Nyderlanduose, Anglijoje, galbūt net Prancūzijoje. Aš pats nepalaikau tokio populizmo“, – sakė jis.

„Estxit“

2015 metų rinkimuose vos septynias vietas laimėjusi EKRE šįkart liko trečia, nedaug atsilikusi nuo tradicinių didžiųjų partijų. Griežtai euroskeptiška partija ragina rengti referendumą dėl šalies išstojimo iš ES, nors toks žingsnis pasmerktas žlugti, turint galvoje, kad didžioji dauguma šalies gyventojų yra proeuropinių pažiūrų.

Įtarus EKRE požiūris į Maskvą skatina šią politinę jėgą tvirtai palaikyti narystę NATO ir Aljanso tarptautinio bataliono dislokavimą Estijoje.

Sprendimą dislokuoti NATO priešakines pajėgas Lietuvoje, Latvijoje, Estijoje ir Lenkijoje NATO šalių vadovai priėmė 2016 metų liepą. Tai buvo atsakas į Rusijos agresyvius karinius veiksmus Ukrainoje, taip pat Rusijos karinio potencialo didinimą ir karinės galios demonstravimą regione.

Talino universiteto politologas Tonis Saartsas (Tenis Sartsas) sakė, kad EKRE požiūris į liberalią demokratiją, įskaitant pilietines bei žmogaus teises, teisės viršenybę ir valdžių padalijimą, yra „labai nevienareikšmis“ ir panašus į neseniai kitur Europoje iškilusių analogiškų politinių partijų poziciją.

Partija sėkmingai išnaudoja Centro ir Reformų partijų valdymu nusivylusio kaimiškojo elektorato nuogąstavimus.

„Šie žmonės mato menkas ekonomines perspektyvas ir galvoja, kad tradicinėms partijoms nerūpi jų problemos“, – sakė T. Saartsas.

Rusų mažuma

Centro partiją daugelį metų tradiciškai palaiko rusų mažuma. Estijoje, turinčioje 1,3 mln. gyventojų, rusakalbiai sudaro apie ketvirtadalį šalies populiacijos.

Siekdamas, kad nuo Centro partijos nenusigręžtų įtariai į Maskvą žiūrintys rinkėjai, J. Ratas akcentavo, jog 2004-aisiais su Rusijos prezidento Vladimiro Putino partija „Vieningoji Rusija“ sudarytas bendradarbiavimo susitarimas buvo „įšaldytas“. Tačiau dėl baimės netekti rusų rinkėjų balsų premjeras atsisakė nutraukti tą susitarimą.

Rusų mažuma iš Centro partijos tikisi, kad ji padės išsaugoti esamą švietimo sistemą, įdiegtą dar sovietų laikais, kai šalyje veikia ir estiškos, ir rusiškos mokyklos.

Reformų partija ir EKRE nori, kad būtų atsisakyta mokymo rusų kalba.

BNS
It is prohibited to copy and republish the text of this publication without a written permission from UAB „BNS“.
Įvertink šį straipnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(6 žmonės įvertino)
2.8333
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Doveika skurdo statistikoje norėtų išskirti dar vieną skaičių: kiek yra tinginių? (184)

Vasarį Lietuvoje atlikta apklausa parodė, kad Lietuvoje 75 proc. žmonių teigia esą laimingi,...

Rinkimų kampanija Ukrainoje pranoko visus Kremliaus lūkesčius (256)

Artėjant prezidento rinkimams , kampanijos pačios tapo informacinio karo dalyvėmis, ir tai labai...

80-metis radiologas seniai svajoja apie pensiją, bet išeiti dar negali: turi patarimą, kaip ilgiau gyventi (54)

„Mes, radiologai, juokaujame, kad mūsų tokia profesija, jog reikia turėti geras akis ir vieną...

Siaubingo Paryžiaus katedros gaisro tyrime – pirmosios išvados (212)

Prancūzijos tyrėjai nustatė tikslią vietą, kur kilo Paryžiaus Dievo Motinos katedrą praėjusį...

Pasiskolintas senovinis receptas Velykoms atgimė naujai (4)

„Tradicinis Velykų stalas pas mus neatsiejamas nuo mėsos. Turi būti daug, gausiai ir, be...

Maža kaimo krautuvėlė prie didelio kelio: su pirkinių sąrašais čia sugrįžta net iš kitų miestų

Talačkonių parduotuvė , priklausanti tiems patiems šeimininkams, kaip ir Ustukių malūnas ,...

Politikai rado naują kovos įrankį – šermuonėlį

Šis mažylis tampa vienu svarbiausių įrankių kovotojų prieš planuojamą per Rožyną tiesti...

Auklėtiniais patenkintas Urbonas: tikiuosi, kad kiaušiniai prie Velykų stalo nesuminkštės (4)

Pagreitį įgavusi Utenos „Juventus“ ekipa tęsia kovą dėl penktosios vietos „Betsafe- LKL...

Nausėda viešai sureagavo į naujausius reitingus (799)

Šeštadienį paaiškėjo, kad Konservatorių kandidatė prezidento rinkimuose Ingrida Šimonytė...

Kad kelionės į Paryžių netemdytų nesklandumai: ko šiukštu nedaryti šiame mieste (21)

Paryžius – nuostabioji Prancūzijos sostinė, į kurią nuolat plūsta būriai turistų. Kad...