aA
Estijos užsienio reikalų ministras Urmas Reinsalu pareiškė, kad praeitą savaitę paskelbta Talino ir Vašingtono bendra deklaracija dėl 5G ryšio tinklų saugumo nėra nukreipta prieš Kinijos telekomunikacijų milžinę „Huawei“.
Huawei
© AFP/Scanpix

„Veiksmai, nukreipti ryšių tinklų saugumui Estijoje arba kitur Europoje užtikrinti nėra nukreipti prieš jokią konkrečią technologijų bendrovę“, – interviu laikraščiui „Postimees“ sakė U. Reinsalu.

„Dėl Estijos, kaip technologijų valstybės, įvaizdžio visai natūralu plėsti bendradarbiavimą su JAV naujųjų technologijų srityje. Ši deklaracija pakartoja ryšių tinklų saugumo užtikrinimo principus. Mūsų skaitmeninėje visuomenėje gyvybiškai svarbių paslaugų ir nacionalinės gynybos nenutrūkstamumas priklauso nuo ryšių tinklų, todėl ryšių tinklų saugumas yra mums kritiškai svarbus reikalas,“, – pridūrė jis.

Kalbėdamas apie Kiniją, diplomatijos vadovas pabrėžė, kad yra Estijai svarbi šalis, su kuria Talinas palaiko glaudžius ekonominius ir politinius ryšius.

„Pavyzdžiui, Statistikos biuro duomenys rodo, kad 2018 metais importavome iš Kinijos 594 mln. eurų vertės prekių, o mes į Kiniją eksportavome prekių už 185 mln. eurų“, - kalbėjo ministras.

Anot jo, Estijos bendrovės, įskaitant logistikos įmones, domisi Kinijos rinka, o verslo paramos agentūra „Enterprise Estonia“ (EAS) įvardija Kiniją kaip vieną pagrindinių šalies eksporto rinkų.

„Plėtodama santykius su Kinija Estija vadovaujasi Europos Sąjungos bendrąja tarptautinės prekybos, užsienio ir saugumo politika bei principais, išdėstytais 2019 metų balandį Briuselyje įvykusio ES ir Kinijos viršūnių susitikimo baigiamajame pranešime. Estijai, kaip ir visai ES, prioritetinės sritys yra prekyba, investicijos, prieigos prie rinkų lygiateisiškumas, bet taip pat žmogaus teisės ir platesnė taisyklėmis pagrįsta pasaulio tvarka“, – pridūrė U. Reinsalu.

Estijos premjeras Juri Ratas (Jūris Ratas) ir JAV viceprezidentas Mike'as Pence'as spalio 31-ąją Vašingtone pasirašė tarpusavio supratimo memorandumą dėl 5G saugumo ir paskelbė, kad tik patikimiems informacijos ir ryšių technologijų tiekėjams gali būti leista kurti 5G tinklus, siekiant užtikrinti šių tinklų apsaugą nuo neteisėtos prieigos ir trikdymo. Be kita ko, deklaracijoje sakoma, kad tiekėjai negali būti susaistyti pavaldomo ryšiais su užsienio vyriausybėms be nepriklausomos teismų kontrolės, kad jų finansavimo ir vadybos struktūra turi būti skaidri ir kad jie privalo būti įrodę besivadovaujantys įstatymų viršenybės principais bei nesusitepę verslo etikos pažeidimais.

Tuomet „Postimees“ rašė, kad šis susitarimas eliminuoja „Huawei“ įrangos naudojimą kuriant 5G tinklą. Tai papiktino „Huawei“ atstovus.

„Huawei“ pirmadienį paskelbė esanti susirūpinusi dėl šios bendros deklaracijos, bet tebesijaučianti saugi dėl savo verslo ir investicijų Estijoje.

„Kibernetinis saugumas yra technologinis klausimas, kuris neturėtų būti politizuojamas. Tai turėtų būti įvertinta ir patikrinta remiantis faktais ir standartais, kaip vertinama ir naujausioje Europos Sąjungos 5G ataskaitoje“, – sakoma „Huawei Technologies“ generalinio direktoriaus Baltijos šalims Ricky Cheno pranešime.

Jis atkreipė dėmesį, kad „Huawei“ yra privati įmonė, kurios 100 proc. akcijų priklauso jos darbuotojams, taip pat turinti aiškią nuosavybės ir vadybos struktūrą.

„Jokia vyriausybė ar organizacija neturi „Huawei“ akcijų ir jokia forma nekontroliuoja „Huawei“, – pabrėžė R. Chenas.

Pasak jo, „Huawei“ per pastaruosius trejus metus teikė paslaugas 3 mlrd. žmonių 170 valstybių. „Kaip rodo įrodyta patirtis, „Huawei“ ir vietos operatoriai gali užtikrinti saugų ir patikimą tinklą“, – aiškino bendrovės pareigūnas.

„Tikimės, kad Estijos vyriausybė priims teisingus sprendimus, atitinkančius valstybės ir Estijos žmonių interesus. Toliau pasitikime savo verslu ir investicijomis Estijoje, kol esame saugomi Estijos nepriklausomos teismų sistemos ir kol deklaracijoje išvardyti kriterijai yra sąžiningai visiems taikomi”, – pridūrė R. Chenas.

Iš Europos šalių panašų susitarimą su JAV yra sudariusi tik Lenkija. Tuo metu Vokietija, Norvegija, Jungtinė Karalystė ir Suomija yra paskelbusios, kad neatsiribos nuo jokio tiekėjo, kurio technologijos atitinka saugumo standartus.

Kita vertus, Estija, Lenkija ir JAV laikosi pozicijos, kad kuriant 5G ryšio tinklus būtina atsižvelgti į politinius, teisinius ir ekonomikos rizikos veiksnius. Dėl šios priežasties Estija planuoja spręsti dėl 5G ryšio tiekėjų tinkamumo ne vien pagal jų pateikiamą techninę ir finansinę informaciją, bet ir pagal tiekėjo kilmės šalį.

„Naujųjų technologijų patikimumas Estijai, kaip skaitmeninei valstybei, yra prioritetinis, o JAV yra mūsų svarbiausios sąjungininkės saugumo srityje“, - po bendros deklaracijos pasirašymo sakė estų premjeras J. Ratas.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo neleidžiama.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(2 žmonės įvertino)
5.0000

Top naujienos

SEB plėtros vadovas: per ateinančius penkis metus bankui būtina pasikeisti

Lietuvoje viešėjęs SEB grupės verslo plėtros vadovas Robertas Pehrsonas pasakojo apie pokyčius...

Seimas nepailsta – vis ieško būdų, kaip pastorinti pinigines politikams (112)

Seimo Valstybės ir savivaldybių valdymo komitetas, panašu, kad rado būdą, kaip į Seimo...

Seime netikėta iniciatyva: Pranckietis kvies Karbauskį susitikti (12)

Nerimstant diskusijoms dėl pozicijų Seimo valdyboje Seimo pirmininkas Viktoras Pranckietis žada...

Po kruvinų įvykių Kaune – slaptas planas išvaduoti galimą žudiką: akiratyje atsidūrę teisėjai apklausti STT (238)

Laisvę galima nusipirkti – jei ne už didelius, tai už labai didelius pinigus. Tokia taisykle...

Macrono komanda lipte prilipusi prie netylančių telefonų: nepasiruošusius užklupo ir partnerius, ir konkurentus (16)

Prancūzijos pareigūnai didina apsukas, stengdamiesi pasinaudoti chaosu, kurį sukėlė naujausias...

Populiariausių partijų trejetuke – nauja lyderė: „valstiečiai“ atsidūrė rekordinėse žemumose (505)

Nors „valstiečių“ lyderis Ramūnas Karbauskis sako manąs, kad šalies žmonės prie...

Tūpsnis lenkams – kai jie baigs pardavinėti savo produkciją, lentynose vietos atsiras ir mums (19)

Šie metai kaip niekad nesėkmingi obuolius auginantiems Lietuvos sodininkams. Ir nors, palyginus su...

Specialisto patarimams verslininkams: sėkmingiems vadovams šiandien nepakanka žvelgti tik į pelną

Dažniausiai žmonėms uždavus klausimą, kas jiems yra sėkmingas verslas , išgirstame žodį...

Mažvydas Jastramskis. Vargas valstybei, kuri proto nevertina (34)

Lietuvoje aukštasis mokslas nėra prioritetas. Jis rūpi mažai kam. Ir tai galioja ne tik...

Mirė „Mafijos tėvu“ vadintas Vidas Antonovas: paskutinis pokalbis ir atsiprašymas sujaudino šeimą (170)

Ketvirtadienio rytą mirė Vidas Antonovas . DELFI žiniomis, jo gyvybė užgeso Šiaulių miesto...