Suomijos politinė vadovybė pačioje praėjusio dešimtmečio pradžioje, po 1990-ųjų, Sovietų Sąjungos spaudžiama, atmetė kone visus už nepriklausomybės atkūrimą kovojančios Estijos prašymus ją paremti.
© ELTA
Tai sekmadienį Helsinkyje, pristatydamas suomiškąjį savo knygos "Ministras pirmininkas" leidinį pareiškė jos autorius, Centro partijos lyderis Edgaras Savisaaras.

Naujienų agentūra STT cituoja politiko žodžius, kad tuometinis prezidentas, socialdemokratas Mauno Koivisto ir premjeras, "Kokoomus" (Koalicinės) partijos atstovas Harri Holkeri vengdavo bet kokių pažadų padėti net neoficialiu lygiu.

Pasak E.Savisaaro, JAV vadovas George'as Bushas ir SSRS lyderis Michailas Gorbačiovas tuomet susitarė savo interesų regionuose veikti savo nuožiūra.

Kaip rašo STT, Estija 1991 metų pradžioje būgštavo, kad rytinė kaimynė prieš ją gali panaudoti karinę jėgą.

1991 metų sausio 3 dieną E.Savisaaras važinėjo po Suomiją, norėdamas užsitikrinti šios paramą, jei Baltijos šalys būtų užpultos, tačiau Suomijos vadovybė vengė konkrečiai atsakyti į šį prašymą.

Estija tikėjosi Suomijos tarpininkavimo santykiuose su Maskva, tačiau šiaurinė kaimynė nerado tokių galimybių, ir šią misiją perėmė Islandija. Pasak E.Savisaaro, už tai Sovietų Sąjunga darė spaudimą Islandijai prekybos srityje.

Dar vienas E.Savisaaro vizito į Helsinkį tikslas 1991 metų sausį buvo susitarti surengti Estijoje konferenciją dėl žmogaus teisių, kad būtų galima paneigti jai metamus kaltinimus dėl pažeidimų šioje srityje.

Suomijos ekspertai joje dalyvavo, nors ir neoficialiai. Pristatydamas savo knygą E.Savisaaras taip pat sakė, kad H.Holkeri aiškiai nebuvo pasirengęs svarstyti opius klausimus, nes manė, kad tuometinės Estijos ir kitų Baltijos šalių vyriausybių likimas yra nulemtas.

Pasak Estijos politiko, Suomijos premjeras buvo tikras, kad tuometinė Estijos vyriausybė bus ištremta į Sibirą ir rekomendavo Estijai nesigriebti jėgos metodų, nors Estija tokios galimybės ir neturėjo.

E.Savisaaro nuomone, tokia H.Holkeri pozicija aiškintina tuo, kad Suomijos koalicinė partija labiau priklausė nuo Maskvos, nei tuometiniai centristai ir kairieji.

Pasak politiko, Helsinkis tikėjo KGB ir Estijos komunistų tvirtinimais, kad šalies gyventojai palaiko komunistus. E.Savisaaras stebėjosi, kad Suomijos prezidento patarėjai nesidomėjo, kaip klostosi įvykiai pietinėje Suomijos įlankos pakrantėje ir neskaitė Estijos laikraščių.

Jis pridūrė, jog kaltinti tuometinius Suomijos vadovus vis dėlto nėra dėl ko, nes suprantama, kodėl jie vengė aiškiai išsakyti savo poziciją.

"Mes kažin ko ypatinga ir nesitikėjome, - sakė jis. - Mes nebuvome tokie naivūs, kad manytume, neva Suomija pradės už mus spręsti Estijos problemas".

Savo knygoje, adresuotoje Suomijos skaitytojui, E.Savisaaras pažymėjo, kad neturi teisės skatyti moralų nei prezidentui M.Koivisto, nei kuriam kitam Suomijos politikui. Jis priminė, kad Estija pati buvo labai sudėtingoje padėtyje 1939 metais, kai SSRS užpuolė Suomiją ir prasidėjo Žiemos kampanija.

Agentūra STT priduria, kad tuometinis Estijos premjeras E.Savisaaras agresijos atveju buvo pasirengęs pasitraukti į pogrindį arba emigruoti.

Kraštutiniu atveju jis tikėjosi dabartinio Suomijos parlamento deputato, socialdemokrato Illkos Taipos paramos. E.Savisaaras būtų radęs prieglobstį Pietų Suomijos Kelokoskio miestelyje.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo neleidžiama.
Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Trimečio mama nebeištvėrė: tai kam aš moku sveikatos draudimą? (217)

Prireikė gydytojo oftalmologo konsultacijos? Geriau iš anksto apsilankykite Valstybinės ligonių...

Tėvai – priblokšti: Vilniaus vaikų darželio direktorė elgėsi lyg monstrė (132)

Vaikų darželio direktorė, smurtavusi prieš penkiametį auklėtinį, sulaukė atpildo – Vilniaus...

Milaknio tritaškių kruša neišgelbėjo „Žalgirio“ Vokietijos čempionų tvirtovėje (290)

Kauno „Žalgirio“ (11/7) krepšininkai Eurolygos 18 ture antradienio vakarą antrą kartą šiame...

R.I.T.A. Už lėšas skurdo kaime mažinimui – odiniai diržai ir piniginės (178)

Absoliuti dauguma Seimo narių išlaidas viešosios informacijos rengėjams galėtų pakeisti...

Prašo emigrantų pagalbos: vieno ieškomiausių žudikų iš Kauno pėdsakai – D. Britanijoje (25)

Daugiau kaip dvylika metų nuo Lietuvos teisėsaugos besislapstantis ir net į ieškomiausių...

Keisčiausi pigių butų skelbimai Lietuvoje: nuo neprašyto kambarioko iki dviejų sodybų dovanų (5)

Besidairantieji pigaus būsto, skelbimų portaluose gali išvysti ir kiek keistokų pasiūlymų, kurie...

Afrikos šalis, kurioje jausitės saugiau nei bet kurioje Europos sostinėje (14)

Čia visai kitas pasaulis ir vykstant į šią šalį privalai priimti tuos skirtumus, kurie mums,...

Prisipažinti ar nuslėpti: ką daryti, jei buvote neištikimi? (9)

Taigi, tai įvyko. Galbūt, tas kitas buvo labai seksualus, o ta, kita moteris, gerai suprato, koks...

Nepilnamečių paauglių gaujos istorija atskleidė seną tiesą – vaikų auginimas yra darbas (5)

DELFI paskelbtas straipsnis apie sunkiai įsivaizduojamą paauglių mergaičių žiaurumą Alytuje,...

Aplinkinių nurašyta panevėžiečio idėja virto pragyvenimo šaltiniu: man sakydavo, kad mirsiu badu (25)

„Jeigu tavo namuose nėra katino, tai ką tu myli?“ –rašoma ant Mariaus Dijoko sukurto...