aA
Europos Sąjunga (ES) atnaujins sankcijas Baltarusijos vyriausybei, uždrausdama išduoti vizas dviem suaugusiems prezidento Aleksandro Lukašenkos sūnums - Viktorui ir Dmitrijui, taip pat 115 kitų asmenų, susijusių su pastarosiomis griežtomis priemonėmis prieš opozicijos protestuotojus, rašo nepriklausoma Briuselio naujienų svetainė "EUobserver".
Aleksandras Lukašenka
Aleksandras Lukašenka
© Reuters/Scanpix

Šių asmenų vardai papildys ankstesnį sąrašą, o iš viso sankcijos bus taikomos 158 asmenims.

"EUobserver" žiniomis, Viktoras Lukašenka, kuris yra prezidento patarėjas gynybos reikalams ir nacionalinio saugumo tarybos narys, bus paskelbtas nepageidaujamu asmeniu Bendrijoje dėl griežtų priemonių prieš opoziciją, kurių buvo imtasi po gruodžio 19 dieną vykusių ginčijamų prezidento rinkimų.

Tačiau šis ES žingsnis gali būti prilygintas puolimui prieš Baltarusijos prezidento šeimą, nes Dmitrijus Lukašenka, kuriam taip pat bus uždrausta atvykti į 27 Bendrijos šalis, neužima jokio politinio posto, tik vadovauja Prezidento sporto klubui.

Tarp 117 naujų asmenų, kuriems bus taikomos sankcijos, minimas Baltarusijos gynybos ministras Jurijus Žadobinas, valstybės saugumo tarybos sekretorius Leonidas Malcevas, Valstybės saugumo komiteto (KGB) vadovas Vadimas Zaicevas, A.Lukašenkos vyriausiasis patarėjas užsienio politikos reikalams Vladimiras Makėjus, generalinis prokuroras Grigorijus Vasilevičius ir žemųjų parlamento rūmų pirmininkas Vladimiras Andreičenka.

Į naująjį sąrašą taip pat įtraukti 24 regioninių bei centrinio rinkimų komiteto vadovai, 30 teisininkų ir dešimt žurnalistų, kuriuos vienas ES diplomatas pavadino A.Lukašenkos propagandininkais.

Anksčiau 41 Baltarusijos pareigūnui, tarp jų A.Lukašenkai, taikytos sankcijos buvo įšaldytos 2008 metais, tačiau vėl bus atnaujintos.

Du aukšto rango Baltarusijos nomenklatūros nariai - užsienio reikalų ministras Sergejus Martynovas ir pirmasis vicepremjeras Viktoras Semaška - į šį sąrašą nebuvo įtraukti.

Pasak vieno ES diplomato, diplomatijos vadovas nebuvo įtrauktas, nes "mums reikėtų palikti bent vieną bendravimo kanalą. Tarp blogųjų Baltarusijoje jis nėra pats blogiausias".

Tuo tarpu V.Semašką kai kas Bendrijoje laiko potencialiu A.Lukašenkos įpėdiniu.

Galutinis sprendimas bus priimtas pirmadienį Briuselyje susirinksiančių ES užsienio reikalų ministrų, kurie dar gali pakoreguoti šį sąrašą.

Ministrai pirmadienį taip pat spręs, kokių imtis ekonominių sankcijų. Tarp griežčiausių galimų sprendimų - draudimas prekiauti su naftos produktų bendrove "Belneftechim" ir trąšų gamybos įmone "Belaruskalij". Abiejų šių bendrovių mokami mokesčiai smarkiai papildo valstybės biudžetą. Jos taip pat yra vienos iš nedaugelio Baltarusijos įmonių, kurių pagrindinė rinka nėra Rusija.

Taip pat svarstoma, ar reikėtų blokuoti Tarptautinio valiutos fondo (TVF), Europos investicijų banko (EIB) ir Europos rekonstrukcijos ir plėtros banko (ERPB) paramą neturtingai Baltarusijai.

Vienas aukšto rango ES pareigūnui penktadienį sakė žurnalistams Briuselyje, jog esama tam tikro susirūpinimo dėl "neįmanomų prognozuoti pasekmių", kurias šios sankcijos gali sukelti Europos bendrovėms ir eiliniams Baltarusijos žmonėms.

"EUObserver" šaltinis pažymėjo, kad ES ilgiau nei mėnesį delsė imtis veiksmų, suteikdama Minskui galimybę paleisti politinius kalinius.

"Tikėjomės, kad šių priemonių grėsmė gali padaryti tam tikrą įtaką, sprendžiant tų kalinių paleidimo klausimą, tačiau tai neįvyko, o mes judame pirmyn", - sakė pareigūnas.

Įgyvendindama ankstesnį draudimą išduoti vizas Baltarusijos pareigūnams, Bendrijai buvo iškilę su skirtinga rašyba susijusių problemų.

Baltarusijoje vartojamos dvi valstybinės kalbos - baltarusių ir rusų, o kirilica užrašyti vardai gali būti įvairiai transliteruojami pagal lotynišką abėcėlę, naudojamą ES dokumentuose.

Bendrijai įvedus sankcijas 2006 metais, teko peržiūrėti kai kurių vardų transliteravimą, nes dėl skirtingų rašybos variantų šie vardai neretai nebūdavo fiksuojami oro uostų kompiuterių.

Kita vertus, tinkamų ryšių turintys asmenys iš buvusios Sovietų Sąjungos randa būdų, kaip apeiti draudimus atvykti į ES šalis.

Bendrija taip pat paskelbė (tačiau įšaldė iki kovo) draudimą išduoti vizas Moldovos separatistinio Padniestrės regiono, 16 lyderių. Tačiau šie lengvai įgydavo naujus pasus Moldovoje, Rusijoje arba Ukrainoje, o savo naujuose kelionių dokumentuose pateikdavo įvairius lotynų abėcėle perrašytų vardų variantus. Kaip pranešama, Vladimiras Smirnovas, Padniestrės vyriausiojo lyderio Igorio Smirnovo sūnus, buvo išvykęs į Prancūziją, nors jis neturėjo teisės gauti vizos.

Bendrija taip pat planuoja įšaldyti 158 Baltarusijos pareigūno finansinius aktyvus užsienyje. Šis sprendimas taip pat iš esmės tebus simbolinis, jeigu teismo nurodymu nebus atliekami finansiniai auditai, siekiant nustatyti, kur yra laikomos Minsko pareigūnų lėšos.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo neleidžiama.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Top naujienos

Linksmybės Vilniaus daugiabutyje baigėsi didžiausiu siaubu: kaimynai papasakojo daugiau detalių (193)

Druskio g. Karoliniškėse daugiabutis tiek policijos savo kieme, ko gero, dar nebuvo matęs. Net...

Nuo trečiadienio įsivyraus sausi orai

Šiandien per šalį slinks mažai aktyvus šaltasis atmosferos frontas. Rytą storesni jo debesys...

Žmogžudystė Plungėje: žiauriai nužudyta moteris (20)

Pirmadienio vakarą, apie 19.40 val., Plungėje, Aušros g., rastas nužudytos 59 metų moters...

Daug perdavimų – nė vieno įvarčio: Ispanijos rinktinė namie neįveikė švedų (93)

Europos futbolo čempionate užfiksuotos pirmosios nulinės lygiosios. Akivaizdžia rungtynių...

Penkiolikos vaikų mama Eglė – apie meilę, iššūkius ir buitį: kibiras bulvių pietums ir šeši skalbimai per dieną (68)

Delfi „Metų moterys 2021 ” rinkimuose nominuota Eglė Vaitkevičienė – išties išskirtinė...

BYPOL: Ramaną Pratasevičių sumušė pats Lukašenka (326)

Prieš autoritarinio prezidento Aliaksandro Lukašenkos režimą nusistačiusių buvusių jėgos...

Didžiuosius vežėjus atstovaujantis Drižas: prastos darbo sąlygos – tai tik pavieniai atvejai, bet ne viso sektoriaus problema (30)

Krovinių pervežimo ir logistikos verslas Lietuvoje sukuria 8 proc. Bendrojo vidaus produkto –...

Čia gimiau, čia ir numirsiu: trisdešimtmetė ūkininkė Rasa griauna stereotipus apie Lietuvos kaimą (7)

Trisdešimtmetė Rasa Rasimaitė juokiasi, kad tame pačiame kaime ir gimė, ir mirs. Nors kitas...

Nutarė vaikus žindyti iki mokyklinio amžiaus: ar tai naudinga? (59)

Ar naudinga maitinti vaikus krūtimi iki mokyklos? Moteris, maitinanti krūtimi savo 5 m. dukterį ir...